uiten tan öse i) e tijö in y en beslissing over het toelaten der nieuw benoemde leden, de voordragt voor de benoeming van den blijvenden voorzitter wordt opgemaakt. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft vijf schepen bevrachttwee van Amsterdam, twee van Rotterdam en een van Schiedam. Een voorbeeld, dat de kosten van invordering van belastin gen enz., in gemeenten waar niet dan directe belastingen gehe ven worden, zeer gering zijn, levert de gemeente Tilburg. Op «ene ontvangst van gemiddeld f40,000 'sjaars, wordt aan kosten van invordering enz. betaald eene som van f500, zijnde do jaarwedde van den gemeenteontvanger. Men leest in de Utrechtsche courant Dingsdagj). was den heer dr. J. E. Kerst, gewezen 1ste offi- van gezondheid der eerste klasse, chef van enleeraar aan 5s Ri;!<s kweekschool van militaire geneeskundigen te Utrecht, een plegiig oogenblik bereid. Een e commissie van zes officieren van gezondheid der verschillende rangen, reeds vroeger tot de waar dige regeling dezer gebeurtenis benoemd en tot de uitvoering daarvan door den algemeenen bijval uit alle garnizoenen in staal gesteld, begaf zich op dien dag ten huize van dr. Kerst :ian wieii zeer onlangs het door hem gevraagde pensioen door 'L. AI. eervol was verleend, onder toekenning van den rang van kolonel eu bood hem namens 155 zijner voormalige leerlin gen, zoo van de landniagt als van de marine en de koloniën, x oor zoo verre deze hier te lande aanwezig waren, alsmede na mens eenige audere kameraden en vereerders die thans in het ambteloos leven zijn terug gekeerd of in burgerlijke betrekkin gen zijn overgegaan, een geschenk in zilver aan, als openlijk en blijvend aandenken van aller ongeveinsde hoogachting. liet oudst in rang zijnde lid dier commissie, de heer Persillo, officier van gezondheid 1ste klasse, betuigde den heer Kerst uit oller.naam, en bij het overhandigen vaneen fraai bewerkt album, i'.ct innig leedwezen dat zij ondervonden, thans, nu hij op het punt stond voor altijd de militaire geneeskundige dienst vaar wel te zeggen, waaraan hij meer dan 43 jaren zijne beste krach ten had gewijd. In hartelijke taal werd hem dank toegebragt voor het vele goede dat hij tot welzijn dezer dienst had verrjgt, terwijl hel gesprokene overvloedig getuigde van het onbegrens de vertrouwen en de toegenegenheid, welke hem als leermeester en als vriend werden toegedragen. Welwillend en onder warme dankbetuiging aan allen die daartoe hadden bijgedragen werd het geschenk aangenomen, en niet niet minder hartelijkheid en diep gevoel werd de welge meende aanspraak eu huldebetuiging beantwoord en aanvaard, terwijl cie vereerde betuigde, dat hem, ofschoon tot het private leven overgaande, steeds de zelfde gevoelens van belangstelling in het korps officieren van gezondheid zouden blijven bezielen, als die waren geweest waarvoor hem thans eene even aangena- r.e als verrassende hulde werd toegebragt. Het aandenken, vervaardigd in de fabriek van deheeren Van Lier Bauer te Utrecht, beslaat in een schenkblad met zilveren 1 heeservies, dat op de verschillende stukken toepasselijke orna menten eu inscriptien draagt en door sierlijke en keurige be werking uitmunt. Oj) de onlangs gehoudene jaarlijksche vergadering der Ne- dei hndsche maatschappij tot onderlinge verzekering op binnen- nclsche vaart, Belgie en op den Rijn tot Keulen, gevestigd te Amsterdam, gaven directeuren verslag aan heeren commissa rissen dezer maatschappij van het voorgevallene in het afgeloo- •pen tiende boekjaar. Daaruit blijkt dat de deelnemingen steeds en belangrijk toenemen, zijnde het maatschappelijke kapitaal c-t ruim een tonne gouds vermeerderd, bedragende op ultimo i;n\) ll. de som vaneen milliocn tweemaal honderd twee-en- i win Lig duizend vijf honderd vijftig gulden. Het getal schaden beliep niet minder dan 82, die echter met eenen omslag van f 5,97 per f 1000 konden gedekt worden (zijnde fl,18 minder dan het voorafgaande boekjaar). De rekening en verantwoor ding die bij het verslag is gevoegd, geeft, een overzigt van alle bijzonderheden, en zoowel uithoofde van de veelvuldige onge vallen waaraan de schipperij dagelijks blootstaat, als wegens de geringe jaarlijksche bijdragen, is de deelneming iu deze maat schappij aanbevelenswaardig. L'indépendance beige meldt dat Z. Al. de keizer aller Russen aan den heer Donker Curlius de ridderorde van St. Anna 1ste klasse met briiïanten heeft geschonken. JSöisüessaïKtysm en beslniten. Benoemd, by besluit van den 14 dezer, tot voorzitter van de nTste kamer der staten generaal, gedurende de zitting van j 581S.*>9, de heer mr. J. A. Fhilipse, lid dier kamer, Benoemd lot grootkruis der orde van den NederJandschen jet uw, de graaf A. von Lövcuskiold, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. AI. den koning van Zweden en Noorwegen bij hei nerirrfondsehr hof. Benoemd, bij besluit van den 13 dezer, bij bet. corps inge nieurs, mineurs en sappeurs: tot kapitein van de 3de kl. de lste luit. D. JJordens en tot 1 sten luitenant, de 2de luit. E. K. J. Kraat, beiden van het corps. Bevorderd tot officier der orde van de Eikenkroon, de heer J. Bervoets, notaris te 's Gravenhage. Pensioen verleend, bij besluit van 13 dezer, aan den officier van administratie der lste kl.C. D.Lammleth, ad f 1100, opzijn daartoe gedaan verzoek; en aan den kapitein-ingenieur H. M. Wirot, ad f1125. Sierk-eu sclioolnieuwM. Door den groolen kerkeraad der evangelisch luthersche gemeente te Utrecht is uit de bestaande nominatie opgemaakt het navolgende alphabetisch gestelde drietal: dd. K. L. van Schouwenburg, te Wildervank; J. Stephauus, te Kampen, en C. L. W. Westhoff, te Maastricht, en is daaruit tot leeraar bij gemelde gemeente beroepen ds. L. W. Westhoff, predikant te Alaastricht. SHarine ea legeff. Krachtens Zr. Ms. besluit vau den 15 dezer, is de luitenant ter zee van de lste klasse C. T. Hackstroh. met den laatsteu dezer, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schooner Atalante en dat bevel met den 1 october aanstaande opge- 1 dragen aan den luitenant ter zee van de 2de klasse J.WBinkes, Cdost-smlisclie koluaien. Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kapitein luitenant ter zee P. A. Alatlhyscn, heeft iu de maand junij 1). met de kruisbooten no. 3 eu 23 de zeeroovers schuilplaats Rioeug, op het eiland Elores bezocht en bij den radja van Toto andermaal eene po ging aangewend ter bevrijding van eenige waarschijnlijk nog in slavernij verkeerende schipbreukelingen van de in die streken verongelukte schooner Kapoetraa. Ofschoon deze togt, wat de bevrijding dier schipbreukelingen aangaat, geen resultaat ople verde eu men reden heeft te gelooven, dat zij niet meer iu leven zijn, zal toch de nieuwe tuchtiging, waarbij een 30tal menscben liet leven heeft verloren, de Totoërs een afschrik doen krijgen om zich weder in te laten met het opkoopen van schipbreuke lingen ais slaven en het heulen met zeeroovers, welke laat sten bij deze gelegenheid weder een gevoelig verlies hebben geleden. .(tloup verïiooy iïïfjeïi ea aacihestesliu^cu, Heden morgen is aan het. lokaal van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed; 1. Het verva«gen der oostelijke vleugelbe- schoeijing builende westsluis te Neuzen, door eeueu bazaltmuur en het maken van eene aanlegplaats aldaar, met het leveren der benoodigde materialen, welk werk is aangenomen door den heer Arie Seret Jz. te Sliedrecht voor f 15,800. 2. Het uitvoeren van eenige buitengewone werken ter be zetting cu verdediging der onderzeesche en boven laagwater gelegen oevers aan de calamiteuse polders Borsselen ,Ellewouts- dijk, Wiliielmina en Öostbeveland, Schouwen (district Koude- kerke), Bruinisse, Vlieto, Nieuw Noord beveland. Anna, Oud en Jong Breskens en Hoofdplaat, met de levering van de daar bij belioorende materialen, iu 10 perceelen, welke zijn aangeno men door de onderstaande heeren: Borsselen, door J. Eilis te Vlissiugen voor f 24,000Ellewoutsdijk, door TV. van Uije JJz. te Middelburg voor f9950; Wühelmina en Öostbeveland, door C. Hartog te Sliedrecht voor f20,600; Schouwen (district Koudekerks), door P. Kalis te Sliedrecht voor f7500; Bruinisse, door P. Kalis te Sliedrecht voor f19,000 Vliete, door B. van der Wiel te Werkendam voor f'2250 Nieuw Noordbeveland, door D. A. Dronkers te Middelburg voor f G800 Anna, door D. A. Dronkers te Middelburg voor 6450 ;Oud en Jong Bres kens, door G. van de Vrede te Neuzen voor f11,300; Hoofd plaat, door G. Dekker te Sliedrecht voor f 6200. Koudefcerke 15 september. 38 roeden 40 ellen bouwland. Verkocht voor f G30. 97 roe den 50 ellen wei-en bouwland voor f 1101, 74 roeden 90 ellen bouwland voor f 11S0. SCisjyel&ml. Londen 13 september. Er is tot heden in den electrischen stroom langs den transatlantischen telegraafkabel nog niet de minste verandering te bespeuren. Intusscheu verneemt men, dat uit het daaromtrent ingesteld onderzoek gebleken is, dat de kabel niet gelijk men eerst meende, digt bij de iersche kust. maar op minstens 300 mijlen zeewaarts in, beschadigd is. Volgens eene aan het parlement gedane opgaaf, bedragen de kapitalen, die tot 31 december 1857 door de hier te lande bestaande spoorweg-maatschappijen opgenomen waren voor- het aanleggen van spoorwegen, te zatnen 315,157,260 p, st., en waren de maatschappijen, volgens de haar verleende concessien, bevoegd om nog 72,194,618 p, st. op te nemen. Voor het daar- slcücn van spoorwegen en van de daaraan verbondene werken was eene som van 283,957,255 p. st. uitgegeven. De bij het einde van 1857 in gebruik zijnde spoorwegen hadden te zamen eene lengte van 9,447 (eng.) mijlen, waarvan 2,681 mijlen met enkel, en 6,866 niet dubbel spoor. De spoorwegen, aan welker aanleg- nog gewerkt werd, hadden eene lengte van 993 mijlen, en voor het maken van nog 4554 mijlen was verlof verleend. Uit Liverpool wordt den 10 dezer geschreven: //Met leedwezen melden wij het totaal verongelukken van den neder- landschen schooner Alargaretha, en, wat het treurigste is, van helgrootste gedeelte der bemanning nrede. Datschip had Liver pool met eene equipage van zeven matrozen en een stuurman verlaten. In het gezigt van het vuurschip Rosby kwam de Alar garetha iu botsing met het schip Hawthorn, kapitein Bockford, van Carenas naar Liverpool, en zoukonmiddelijkmetdegeheele bemanning. Alleen de kapitein en de stuurman zijn door eene riviersloep, die op de plaats des ongeluks lag, gered. De eenige door de Hawthorn geleden averij is het verlies van de boeg spriet." De heer Thomas Allsop, wiens naam in de beruchte ge schiedenis van den aanslag op het leven des franschen keizers eene zoo groote plaats bekleedde, en op wiens overlevering in der tijd eene premie van 200 p. st. gesteld werd, is nu, na dat die premie ingetrokken cn hij zelf aan de vrijheid hergeven is, in deze hoofdstad wedergekeerd. Tijdens de vervolging tegen hem aanving heeft hij zich eerst naar Noord Amerika, vervol gens naar Alexico, Jen laatste naar Californie begeven, van waar hij nu naar zijn vaderland is wedergekeerd. Hij telt reeds meer dan zestig jaren, en het is te hopen dat hij voortaan wijzer we zen en zich met gee ne zamenz weringen meer inlaten zal. Door eene hevige gzsontploffing werd de groote gasfa briek te llaggerstone eenige dagen geleden ten eenen male ver nield, waarbij vijf werklieden uiterst gevaarlijk, anderen in ligtere mate gekwest zijn. In Rusland begint men het grootsche plan te vormen om het thans in aanleg zijnde spoorwegnet tot aan de chinesche grenzen uit te breiden. Op deze wijze zou Rusland wel eens even zoo goed meester kunnen werden van den ehineschen han del, als het nu reeds iu het bezit is van de snelste communicatie langs de postroute. Met het oog op deze omstandigheid, zou het dus voor Engeland meer dan tijd zijn om zijn opposities! el- sel ten aanzien van de doorgraving der landengte van Suez te laten varen. B£i&slau«2. Het gouvernement heeft dezer dagen nieuwe bepalingen vastgesteld, betreffende de scheepslichten eii scheepsscinen, met het doel om de aanzeiling van schepen te voorkomen. Zij zullen van 1 october aanstaande af, door alle rijks- en pariiku- liere vaartuigen opgevolgd moeien worden, en komen geheel overeen niet hetgeen onlangs dienaangaande in Engeland, Frankrijk en andere ianden verordend is. BI uitgcSïiaud. Weenen 14september. De redevoeringen, welke prius Na poleon, en de graaf de Morny bij de opening der zittingen der departementale raden van de Haule Vienne en de Buy de Dóme hebben gehouden, en die dadelijk allerwegen in Frank rijk zijn bekend gemaakt, hebben ook hier ter stede de aan dacht in de staalkundige kringen opgewekt. Over 't algemeen is men van oordeel, dat, ofschoon het dan ook slechts in de wind gesprokene woorden mogen zijn geweest, deze redevoeringen eene weldadige werking hebben gehad, vermits zij aan de Franschen aanleidinghebbengegeven tot staatkundige gesprek ken en wisseling van denkbeelden, en dit alleen bij een zoo be wegelijk en geestig volk als van eenig gewigt kan worden aan gemerkt. Het denkbeeld van decentralisatie heeft bijval gevonden. Hier te lande houdt men zich echter overtuigd, dat de menigte, zoo wel als de overheidspersonen in Frankrijk, sedert de laatsle vijftig jaren, zoodanig in du centralisatie zijn (gelijk men zich uitdrukt) gekrystaliscerd, dat er iu de eerste jaren aan geen scheidingsproces tot decentralisatie zal kunnen worden ge dacht. Tevens is men van oordeel, dat in Frankrijk veel in vloedrijke personen worden gevonden, die zich voorstellen, dat deceniralisatic, in den waren zin des woords doorgevoerd, de kiemen zoude kunnen leggen tot oplossing dat de menigte van meer behoudenden aard is, dan het schijnt; dat zij eenmaal gewoon is, naar Parijs, en altijd naar Parijs te zien, en zich naar die hoofdstad te voegen. Alhier is dit anders. liet Journal de Francfort deelt den tekst mede der ver klaring, door clen heer von Bulow, namens het deensche kabi net bij den duitschen bond ingediend, in antwoord op het be sluit dier vergadering, betreffende de Holstein-laucnburgsche kwestie. Zoo als reeds is gezegd, verklaart de deensche regering in dit stuk, dat zij vermeent, het ontwerp der constitutie, het welk zij voornemens is bij de slenden vau Holstein ter beoor deeling iu te zenden, niet vooraf te moeteu bekend makeu, doch dat zij haren vertegenwoordiger bij de duilsche bondsver-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2