MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 112. Zaturdag 1858. 18 September. HanlionDtgimjen öinncuU\nD$cl)c tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissia- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN BET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE ES GEMEENTEBESTUREN. Burgemeester en wethouders van Yerseke verwittigen den belanghebbenden, dat de KERMlS aldaar dit jaar invalt op woensdag 29 september 1858 en eindigen zal op maandag den 4 october daaraanvolgende. Burgemeester en wethouders voornoemd. 1. W1LLEMSEN. De secretaris, J. J. DE GRAAFF. middelliurg lï september. In eene buitengewone vergadering van het departement Mid delburg der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, jl. woensdag namiddag in de Concertzaal alhier ge houden, heeft door deu voorzitter van de commissie voor de onlangs hier gehoudene Tentoonstelling van voorwerpen vau nijverheid, aan de inzenders, die tot dat einde waren opgeroe pen, de uitreiking plaats gehad van een Herinneringsdiploma. Ditstuk, met allegorische teekeningenomgeven, doetzoo wel den ontwerper, deu heer W. Pouwelsen, als de steendrukpers van den heer T. P. Hoest alle eer aan. Gisteren is door de arrondissements regtbank alhier (correc tionele kamer) uitspraak gedaan in zake het openbaar ministerie tegen P. M. Silou, wed. Grem er. D. Overstrijd, te Hellevoet- sluis, in de vorige week behandeld en vermeld in ons nommer van 11 dezer. De regtbank heeft beide beklaagden schuldig verklaard aan laster, door in een gedrukt en algemeen verspreid geschrift aan iemand daden ten laste gelegd te hebbeu, welke, in geval zij plaats hadden, dengeen tegen wien zij geduid zijn, aan de ver achting en den haat der burgeren bloot zouden stellen. Dien ten gevolge is de eerste veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand en geldboete van f 25, en de tweede tot eene gevangenisstraf van drie maanden en geldboete van f25, en beide in de kosteu van het gedingboeten en kosten des noods invorderbaar bij lijfsdwang. De Nederlandsche staatscourant van gisteren behelst het volgende verslag omtrent den oogst in Zeeland. De zaden werden onder gunstige omstandigheden ten be hoorlijken tijde in den grond gebragt, kwamen goed op en leden met uitzondering van het koolzaad, weinig of niets van de koude. De verwachting die men jn het voorjaar omtrent den landbouw inliet algemeen koesterde, was buitengewoon gun stig, doch zij heeft zich slechts gedeeltelijk verwezenlijkt. De buitengewone droogte in junij en julij, en vooral de hitte in laatstgenoemde maand, was voor vele vruchten nadeelig. Op sommige vruchten zijn echter de latere regens nog van zeer gunstigen invloed geweest, voor andere kwamen zij te laat. De tarwe, het hoofdvoortbreugsel in dit gewest, is redelijk wel gelukt. In het algemeen is nieu daarover tevreden. Zonder den storm van 25 julij, die juist op het tijdstip, toen dit gewas zijne rijpheid nabij was, in deze provincie heeft gewoed en waardoor gemiddeld 3 mud per bunder is verloren gegaan, zou de opbrengst niet minder zijn geweest dan in het vorige jaar. Men oogstte lang en veel stroo en eene zware, drooge, doch bruine korrel. De opbrengst kan gemiddeld op 21 a 24 mud per buucler berekend worden. Rogge wordt niet algemeen in dit gewest verbouwd, het meest iu do voormalige 4de en 5de districten, het minst in Wal cheren. Deze vrucht leed weinig van dc droogte en hitte, gaf veel en lang stroo van goede uöedanigheid en wigtig graan. De opbrengst schat men op 26 mud per bunder. De wintergerst heeft zoo wel den winter als de droogte en hitte vrij wel doorgestaan: meu oogstte goed cn veel stroo, doch smal graan. De zomergerst, die vroeg werd uitgezaaid, ging beter op dan de later gezaaide; over het algemeen heeft dit ge was veel van de droogte en hitte geleden en gaf dan ook, hoe zeer van goede hoedanigheid, weinig en kort stroo en smal graan. De opbrengst wordt verschillend opgegeven; zij schijnt gemid deld op 40 mud voor de wintergerst en op 26 mud voor de zo mergerst per bunder te kunnen morden geschat. De aanhoudende droogte en hitte hebben op de ontwikkeling van de haver en mitsdien op de opbrengst, zoo wel van het stroo, dat kort maar van goede hoedanigheid is, als van het graan, nadeeligen invloed uitgeoefend; de regen in julij heeft dit gewas nog eenigzins doen bijkomen. De opbrengst wordt berekend op 30 a 33 mud per bunder. Het winterkoolzaad, dat door het drooge weder van den vo- rigen herfst zich voor den winter weinig ontwikkelde, is niet. bestand geweest tegen de winterkoude, en daardoor zoo zeer gedund, dat veel werd omgeploegd. Het overgehlevene heeft daarna, even als het zomerkoolzaad, veel door de droogte en hitte geleden, terwijl de glanskever en de luis nog veel verwoes tingen daaronder aanrigtten. Beide gewassen leverden weinig stroo. Het zaad is van geene beste hoedanigheid en de op brengst schijnt niet liooger dan op 10 a 11 mud per bunder te mogen worden gesteld. De paarden-en duivenboonen zijn als mislukt te beschou wen ten gevolge van de droogte en de hitte, terwijl de zooge naamde bladluis de vernieling dezer vrucht voltooide, liet stroo i3 kort en slecht, zoo dat het voor beestenvoeder bezwaarlijk zal te gebruiken ziju. De opbrengst berekent men op hoogstens 7 mud kleine onvolwassen vruchten per bunder. Witte, bruine en duivenboonen, vooral duivenboonen, wer den over het algemeen weinig, en in het voormalig 5de district en op het eiland Noordbeveland in het geheel niet verbouwd. Zij lieten veel goeds verwachten tot aan den storm van 25 julij, die de bloem voor een deel vernietigde, waardoor de peulzetting werd verhinderd. De opbrengst zal, meent men, gemiddeld 16 mud per bunder bedragen. De erwten, zoo wel de witte of gele en graauwe, die in deze provincie weinig worden verbouwd, als de groene, zijn als mis lukt te beschouwen. Dit gewas herstelde zich van den min gun stigen toestaud, waarin het ten gevolge van het koude voorjaar zich bevond, tegen junij, doch ging door de hitte in die maand zeer achteruit, terwijl de plant met half julij dermate met on gedierte bezet was dat hare ontwikkeling geheel belet en het stroo voor veevoeder bijna geheel ongeschikt gemaakt werd. Het beschot zal dooreen niet meer dan 7 mud per buuder be dragen. De aardappelen, wier ontwikkeling door de aanhoudende droogte belemmerd werd, hebben door den lateien regen hun groei hernomen en beloven nu veel. Op enkele velden ontdekt men de gewone ziekte; deze bepaalt zich echter schier uitslui tend tot het loof, en slechts op zeer enkele plaatsen meende men daarvan sporen ook aan den knol te ontdekken. Zij worden over het algemeen gezegd goed van smaak en groot, van stuk te zijn. Men schat de opbrengst op 190 a 200 mud per buuder. De graslanden kon men half mei in gebruik nemen lot bewei- diug, al ras echter ondervonden zij deu nadeeligeu invloed van de droogte en hitte. In het begin van julij herstelden zij zich eenigermate door den regen, doch de daarna terugkeerende droogte en hitte werkten allernadeeligst. Dc hoeveelheid van het ingezamelde hooi, hetwelk echter van uitmuntende hoeda nigheid is, bedraagt gemiddeld een derde gedeelte van hetgeen gewoonlijk gewonnen wordt. Dc klavers vielen, wat de eerste snede betreft, ongunstig uit, zij groeiden slecht en leverden weinig voeder. De tot hooi be stemde klavers leverden niet de helft van het gewoon gewas, terwijl zij veel met onkruid waren doorwassen, hetgeen naluur- lijk van veel invloed is op de waarde als veevoeder. Van de tweede snede verwacht men na den regen iets meer, doch ook zij zal ver beneden het middelmatige blijven. De wortelgewassen geven door deu regen, hoop op eene goe de opbrengst. Het vee liet, wat de gezondheid betreft, over het aigemeen niets te wenschcn; onderdo runderen in eene gemeente vir- toonde zich de longziekte. Door toepassing van maatregeh n ter voorkoming van de verspreiding dier ziekte, werd zij tot deu aangetasten stal bepaald, zoo dat men ze thans voor geweken mag houden. De schurftziekte vertoonde zich in het voormalig 4de district bij enkele paarden. Bij dc varkens werden sporen van de vroeger waargenomen ziekte ontdekt, doch minder dan ten vorigen jare. De schaarschheid van het voedsel en het gebrek aan goed drinkwater, hebben allernadeeligst gewerkt op het vette en vooral op het melkvee, zoo dat het laatste weinig zuivel afwierp. Dit echter is door de hooge prijzen, voor dit artikel besteed, meerendeels vergoed. j Vele veehouders zijn niet ongenegen een gedeelte van hun 1 vee tot verlaagde prijzen af te zetten. De geringe voorraad van voeder geeft daartoe aanleiding. Over het algemeen schijnt men de uitkomsten van den jong- sten oogst in deze provincie slechts als middelmatig te kunnen beschouwen. De opbrengst van meest al de vruchten zal zoo veel niet als iu het vorige jaar bedragen, terwijl ook niet zulke hooge prijzen te bedingen zijn. Z. IC. H. de prins van Oranje heeft dingsdag voor de eerste maal deel genomen aan de beraadslagingen vau den raad van state. Z. K. 11., in uniform gekleed, werd van zijn paleis naar de vergaderzaal vergezeld door den graaf van Lijnden, chef van ED. militair huis. Aan het lokaal op het Binnenhof werd de kroonprins in de vestibule ontvangen door eene commissie uit den raad, bestaande uit de heeren Netscher en van Breugel. die Z. K. H. iu cle raadzaal hebben binnengeleid, waarna c!e prins zitting genomen heeft. Woensdag heeft degenerail-majoor Duycker het commando over de reserve-brigade plegtstatig aan Z. K. H. den prins van Oranje overgedragen. De troepen der bezetting der residentie, alsmede het bataillon jagers, te Leyden in garnizoen, zijn tot dat einde in de Maliebaan vereenigd geworden. De generaal heeft deu prins geluk gewenscht met dit vereerend bevelhebber schap, en is door Z. K. H. minzaam beantwoord, waarbij door de troepen bjj herhaling een luid vreugde-gejuich is aangeheven. Ook deze militaire plegtigheid is door een aantal belangstellen den bijgewoond. Naar men verneemt,zullen Hli. KK. flH. de prins van Oranje en prins Hendrik der Nederlanden in de volgende week naar het Nieuwcdiep vertrekken, om het eskader te inspecteren, hetwelk onder het beveivanden vice-admiraal F.X. R.'t Hooft vau daar naar de Middellandsche zee zal vertrekken. Bij resolutie van den 14 dezer is door den minister van bin- nenlandsche zaken bepaald, dat de bezorging vau telegrammen door den gewonen besteller, van uit ieder rijks telegraafkantoor, niet verder geschiedt dan zich de kring uitstrekt, waarbinnen de plaatselijke belasting dier gemeente, in welke het kantoor gevestigd is, wordt geheven. Naar men verneemt is de tijdelijke voorzitter van de tweede kamer der stat en-generaal (zijnde het oudste lid iu jaren) voor nemens, ter bespoediging der werkzaamheden, de eerste bfeeu* komst der kamer na de opening, waarin de commissieu t ot on derzoek datigetoojsbrieven van de nieuw benoemde leden wordeiu.gbkozeuj^Nbeleggen op den openingsdag zei ven, <5 i 2Q Namiddags ten half vier ure zoodat LIseptember, des voormiddags tca'tk-f uie aliunneu worden gehouden,wqujjii, O *5*57 l i

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1