elating wan coupons. tjcinöclsbcrigtcn. Rtiööelcn uan vervoet Tot dusverre hebben wij geen gewag gemaakt van eene zaak, welke wij door de ernstige wending, die zij in de laatste dagen gekregen heeft, onze lezers echter niet mogen onthouden. Hetgeen daaromtrent door de dagbladen wordt medegedeeld, komt op het volgende neder: Te Bologna, in den Kerkelijken staat, is een kind van 6 jaren door de romeinsche inquisitie aan zijne israelitische ouders met geweld ontvoerd, onder voor wendsel dat het twee jaren geleden, door zijne katholieke min heimelijk gedoopt was. Dit voorval heeft de geheele israelitische wereld zeer smartelijk getroffen. Een en twintig sardinische ge meenten hebben een zeer nadrukkelijk adres aan het collegie van afgevaardigden der israelitische kerk te Londen gerigt,om zijn tusscheukomst ten behoeve der ouders in te roepen. Het colle gie heeft daarop eene vergadering gehouden en eenstemmig be sloten aan die roepstem te beantwoorden. Eene commissie van acht leden, met sir Moses Montefiore aan haar hoofd, is be noemd en met volmagt bekleed om alles te doen wat de loop der zaak mogt vereischen. De commissie heeft, volgens het blad The jewish chronicle, besloten zich in betrekking te stel len met de hoofdbesturen van de kerkelijke zaken der israëliten in Frankrijk en Nederland, de zaak onder de aandacht der en- gelsche dagbladpers te brengen, de medewerking van Engelauds regering in te roepen, en des noods eene deputatie naar den paus te zenden. Sir M. Montifiore, boven genoemd, is lid van het ge meentebestuur en heeft reeds meermalen aan zijne israelitische geloofsgenooten in andere landen met zijn iuvloed en zijn ver mogen belangrijke diensten gedaan. Het centrale consistorie der isracliten in Erankrijk heeft zich bereids tot den keizer gewend met verzoek om ten deze tus- schen beide te komen. Dit consistorie noemt het feit eeue schending van het regt van geweten en van net familieleven, gepleegd bijna onder de oogen van Erankrijks soldaten te Rome. Volgens berigten uit Australië neemt die kolonie voort durend in bloei toe. Het openbaar inkomen der kolonie Vic toria is in het op 8 junijjl. geëiudigde jaar met 500,000 p. st. vermeerderd, en bedraagt gezamenlijk nagenoeg3,500,000 p.st. Deze kolonie heeft aan het moederland nooit eenige uitgaven gekost, daar zelfs de troepen, die zij voor hare veiligheid behoeft, uit de koloniale fondsen betaald worden. Er is onlangs eene nieuwe handelsbank opgerigt. De uitvoer van goud bedroeg in de laatste zes maanden 1,277,568 oneen, en neemt schier met elke maand toe. De aanwending van kapitaal en de verdeeling van den arbeid beginnen er op de goudproductie in ernst toe gepast te worden, zoo dat gronden, die voor den alleen en met gebrekkige werktuigen arbeidenden goudgraver niets meer op leverden, thans met voordcel bewerkt worden door vereenigin- gen, die zich vormen om met hulp van werktuigelijke toestellen de gouddeelen uit het erts te halen. Zelfs op een afstand van minder dan negen engelsche mijlen van de hoofdstad Melbourne wordt thans het goudgraven met voordeel bewerkstelligd. Te midden barer klimmende welvaart blijft de kolonie door trouw aan het moederland verknocht; de lieer Smith, het hoofd van het stedelijk bestuur van Melbourne, is naar Eugelana gezon den, om aan koningin Victoria een adres over te brengen, hou dende gelukweuschcn met het huwelijk van hare oudste doch ter. Tevens is hem opgedragen eene gift van 4200 p. st. over te brengen als nieuwe bijdrage der kolonie voor het fonds Ier on dersteuning der Engelschen. die door den indischen opstand in nood verkeeren. De kolonie Nieuw Zuid-wallis is op het punt om hare spoorweglinie in drie rigtingen, zuid-, west- en noordwaarts uit te breiden. Deze kolouie heeft 5000 p. st. voor het fonds tot ouderstcuning der iudische noodlijdenden bijeengebragt. D)ciitsc!ilaud. Berlijn 13 september. Volgens den weener correspondent van de Kölnische Zei lung zou de ooslenrijksche regering aau hare vertegenwoordigers bij de vreemde hoven eene circulaire hebben doen toekomen, waarin zij op nieuw doet uitkomen dat de door de oeverstaten ontworpen acte voor de scheepvaart op den Donau verbindend is, zoo dat zij niet door de parijsche con ferentie behoeft gesanctionticcrd te worden. De ooslenrijksche regering voegt er bij dat aan den weusch der conferentie, in zoo verre hij overeenkomt met de regten der oeverstaten, ligt kan worden voldaan; maar eene verdere concessie is men niet be voegd van die oeverstaten te vorderen. De aandacht is in Oostenrijk algemeen gevestigd op de thans onder de zuidelijke Siavoniers heerschende gisting, en worden deze, even als in de hoofdstad, ook in alle overige declen des rijks, naauvvkeurig in het oog gehouden. Men verzekert.dat men te Praag een complot op het spoor is gekomen, hetwelk tot in Rusland zijne vertakkingen heeft. Uit Posen wordt gemeld, dat de katholieke geestelijke die belast is met het godsdienstig onderrigt van de gevangenen in het tuchthuis te Bawilz, bij het bezoek dezer dagen afgelegd, sommigen hunner in het bezit vond van bijbels. Genoemde geestelijke vorderde, dat de bijbels aan hem ter hand gesteld zouden worden, waarop hij-ze deed verbranden. Deze handel wijze verwekte niet weinig bevreemding; de geestelijke over heid die er in betrokken geraakte, heeft de wijze waarop hij de bijbels heeft doen vernietigen, afgekeurd. De regtbank heeft echter bedoelden geestelijke veroordeeld tot eene geldboete van 15 thalers of bij niet voldoening daarvan tot acht dagen gevan genisstraf, op grond van de schade, daardoor aan anderen te weeg gebragt. Het hof van appèl heeft dit vonnis bekrach tigd. Volgens een onlangs verschenen overzigt van de mid delen nopens de communicatie in Beijeren, hebben de onder scheidene aldaar reeds in exploitatie zijnde spoorwegen eene uitgestrektheid van meer dan 250 uren gaans. De kosten van het aanleggen, hebben ruim 97 millioen gulden bedragen. In het afgeloopen jaar beliep de ontvangst circa 84 millioen, de uitgaven ongeveer 4-4 millioen, zoodat er een overschot van 4 millioen gulden bleef. Door het Donau-Mainkanaal waren 3536 schepen met circa 3 millioen cent. vrachtgoederen gepas seerd. De ontvangsten bedroegen ca. 200,000 fi. en de uitgaven ruim 100,000 ff. In het afgeloopen jaar bedroegen de in Beije ren gewonnen tabaksbladeren, nadat zij gedroogd waren, nog 152,974 cent., waarvan alleen inden Palz, 115,248 centenaren. Belgie. Brussel 13 september. Naar men meldt zijn dezer dagen drie daghladeu aangekocht door een corapaguieschap, staande onder het bestuur van den heer Esprit-Privat, vroeger mede redacteur van het bekende fransche half-officiële orgaan La patrie. Het eerste dezer dagbladen is L'observateur, het orgaan 't welk lot dusver het ministerie Rogier-Erère krachtdadig heefc onder steund. De beide andere dagbladen zijn Le journal de la Belgi- que en Le télégraphe, welk laatste blad vroeger de partij heeft voorgestaan van den heer de Decker, tijdens deze minister van biunenlandsche zaken was. De genoemde compagnieschap heeft, naar men zegt, het da; blad L'observateur overgenomen voor een bedrag van 250,000 fr., daaronder begrepen de gebouwde eigendommen. De heer Verhaegen had aan de onderneming eene som van 10,000 fr. voorgeschoten, ouder uitdrukkelijke voorwaarden dat hel blad nooit zonder zijne toestemming zou worden verkocht. Het schijnt dat men zich daaraan niet heeft gehoudenten minste men verneemt dat de heer Verhaegen tegen den verkoop heeft geprotesteerd. Men heeft verzekerd dat de fransche compagnieschap ook pogingen heeft aangewend om zich meester te maken van het fransche handelsorgaan der stad Antwerpen, mede een der voor naamste liberale dagbladen van dit land. Het genoemde dag blad spreekt dit tegen. Het zou inmiddels opmerking verdienen dat zekere heer Carion de Wiart, thans mede-eigenaar van de dagbladen L'observateur, Le journal de Belgique en Le télé graphe, lid is van het committé van toezigt voor de compagnie schap, aan welke onder anderen ook het antwerpsche handels orgaan toebehoort. Een der bedaarde liberale bladen, La Meuse, is in het minst niet ingenomen met den overgang van drie voorname belgische bladen in fransche handen, en houdt zich overtuigd dat achter de kapitalisten een staatkundig beginsel verborgen is, door het welk Belgie met groote gevaren wordt bedreigd. Volgens dat blad mag de onafhankelijke dagbladpers wel zorgvuldig de oogen geopend houden, opdat niet beginselen, afkomstig uit de hoogere fransche regeringskringen, onder de belgische natie wortel schieten. De behoudende of clericale bladen maken de aanmerking dat het gebeurde weder als een merkwaardig teeken des tijds kan worden beschouwd, en een nieuw blijk oplevert dat de dagblad pers langzamerhand ophoudt eene magt in den staat te ziju, om te worden eene aangelegenheid van berekening. Politieke eu maatschappelijke belangen zijn niet meer de vraag, maar zoo veel te meer dividenden en balans. Er worden nog wel eervolle uitzonderingen gevonden, maat deze verminderen dagelijks. Vooral zouden, naar luid der clericale bladen, dagblad-onder nemingen, die zuiver van winstgevenden aard zijn, worden aan getroffen ouder het libernlismus. Dit laatste wordt mede aan gemerkt in een liberaal blad, La tribune, 't welk er luide over heeft geklaagd, dat de belgische nationale pers grootendeels in handen is van vreemdelingen, die van haar hebben gemaakt een speculatiemiddel en eene reclamemachine, die iedereen be wierookt, opdat zij door iedereen worde ondersteund. Frankrijk. Parijs 13 september. Te Triest is de pakelboot, welke den 6 vau Alexandrie is vertrokken, aangekomen met tijdingen uit Indie en China. De eerste bevestigen dat generaal Grant, Maun-sing heeft bevrijd, die door de iusurgenten te Tyzabad was belegerd. Volgens de laatste wordt mede bevestigd wat reeds bekend is omtrent het traktaat met China, en hoofdzakelijk het voort durend verblijf van gezanten der europesche mogendheden te Pekingen de herziening van het tarief der douanen. Overigens hielden te Canton de moorden en aanrandingen van Europeanen aan. Lord Elgin en admiraal Seymour waren naar Japan ver trokken. Het wordt thans als zeker gemeld, dat prins Sturdza de officiële candidaat is voor de waardigheid van hospodar van Moldavië. De candidaat der tegenpartij is de heer Galesco, die zich thans hier bevindt, en eerlang zal vertrekken, teneinde zich met de aangelegenheden zijner candidatuur le gaan bezig houden. Italië. Turin 13 september. Onze dagbladen deelen eene dcpeche mede betreffende de verhuring der haven van Villafranca voor 20 jaren aan Rusland. De bladen voegen er bij dat hetgeen door The morning chronicle daaromtrent is medegedeeld onjuist is. Volgens telegrafisch berigt via Triëst, is aangekomen te Ba tavia vóór 27 julij, het barkschip Regina Maris, gezagvoerder S. Ouwehand. De coupons der 5 pet. russische certificaten in zilver 3de serie administratie Hope co., Ketwich &Voombergh en wed. W. Borski, verschenen 1/13 juni} 1858, worden betaald met f22,01. K'rijzen van effecten. Amsterdam 15 september. Nederland. Werkelijke schuld24 pet dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 44 Obl. Maat schappij vau weldadigheid 4 u Rusland. Oblig. 1789/18165 n dito Hope co4 u dito dito 1855, 6de serie 5 u Certificaten 6 Spoorweg (afgefouvneevd) dito (onafgcfourneerd) Spanje. Obligatien14 Binnenlandsch3 Coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Grenada. Obligatien (schoon) 5 78 5 H S7H 5 u mh 24 394 3 24 3 47 A 4*, 3 - 7 64 J 77 A »9A 139£ 1061 92g 29 ö9Hr GA Belgie. bij Rothschild Portugal. Obligatien u nieuwe Venezuela. n Mexico h Illinois. Beurs van Londen, 14 sept, ten 12 ure. Consols 97L Beurs van Weenen, 14 sept. (slotprijzen.) Metalliek. 5 pet. S3£. Beurs van "Parijs, 14 sept. (slotpryzeu.) 44 pct.compt, 3 pet. 72,80. Prijzen van coupons en lotibare obligation. Amsterdam 13 september. Metalliek f29,20; Napelsche fDiverse engelsche in f11,724; Engelsche Russen f 11,724; Erausche f55.75; Belgische f55,75; Pruissische f 34,75; Spaansche piasters f 2,38; Spaansche coupons per fr. f Hamb. Russen f34,124; Russische in zilveren roebels f34,75 Poolsche in (1 f26.974; Nationale metalliek f29,25Dollars f 6V»<3miJOOïï'aïHKKS'ffSS IV Van Vlissingen op Cioltepftnin. Vastgestelde uren van vertrek. Van Viissingen des Maandags, Woensdags en Vrijdags, des morgens om 8 ure. Van Rotterdam des DingsdagsDonderdags eu Zaturdags des morgens om 94 ure. In verbinding met de diligences van Zijpe naar Zierikzee, van Wolfaartsdijk naar Goes en met het Veer van Sloe naar Middelburg, en zoo veel mogelijk melde beide spoorwegen.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3