MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 1858. 16 September. N° 111. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels ƒ.1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden Berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. lïdiüe van woensda? avond 8 ure. öinnmlartöscltf tijöingm. Sliildelïiur&r 15 september. Ter civiele teregtzitting van de arrondissements regtbank is heden door het openbaar ministerie conclusie genomen in zake de vordering van P. Adriaanse en J. de Rijke, tegen den heer griffier van het provinciaal geregtshof in Zeeland, strekkende tot afgifte van gevondene enten dienste der justitie in beslag genomene geldspeciën Die conclusie strektom de gedane vordering toe te wijzen, voor zooveel de helft der gelden betreft, welke regtens aan de vinders toekomt, met magtiging om daarvan af te trekken de kosten daarop aan de zijde van den gedaagde gevallen. De uitspaak is bepaald op heden over drie weken. Uit Wissekerke ontvangen wij heden nog het volgende be- rigt van den 11 dezerEergisteren werd deze gemeente met een bezoek vereerd van den heer commissaris des konings in deze provincie. Zijne exc. arriveerde des morgens omstreeks 8£ ure te Camperland en begaf zich vervolgens naar Wissekerke, alwaar z. exc. vertoefde tot den volgenden morgen. Gedurende zijn verblijf in deze gemeente werden door hem de belangen der gemeente met den raad behandeld, de verschillende scholen be zocht, benevens de kerk en ook de onlangs ontstane oeverval aan den Vlietepolder. Uitstekend was de wijze waarop z. exc. door de ingezetenen in de gemeente is ontvangen geworden maar ook boven allen lof verheven de hartelijkheid en minzaam heid van het hoofd van het gewest, voor ieder die de eer had lot zijne exc. te mogen naderen." Aan de hoogeschool te Leyden is jl. maandag gepromoveerd in de verloskunde de heer H. Goemans, med. doctor, geboren te Zierikzee. L'indépendance beige van gisteren deelt, naar aanleiding van berigten uit Bern, mede de overeenkomst voor internatio nale telegrafische correspondentie, aldaar door de afgevaardig den van Zwitserland, Belgie, Frankrijk, Nederland en Sardinië op den 1 dezer gesloten Zondag is te 's Gravenhage de rij der feesten godsdienstig besloten bij gelegenheid der godsdienstoefeningen in de on derscheidene kerken werd dank gebragt voor de vreugde, aan het koninklijk geslacht en het vaderland geschonkenindejaren door den kroonprins bereikt, waarop hij een meer werkzaam deel aan de slaalsaangelegenheden kan nemen, en werden wen- schen voor het heil van de vorstelijke familie in Nederland uit gestort. In de groote kerk te 's Hage werd de dienst door H. M. de koningin en Z. K. 11. den prins van Oranje, vergezeld door HD. gevolg, bijgewoond ds. Huydecoper sprak bij die gelegenheid, met dank en gebed 's Hemels zegen afsmcekende over de koniuklijke familie en den prins van Oranje in het bijzonder, tot eene zoo gewigtige taak voorbereid na die woorden, tot hooger opleidende, werden door de vrij talrijke schare op het feest toepasselijke psalmen en gezangen aangeheven. H. M. de koningin en Z. K. H. dejeugdige prins Alexan der zijn maandag morgen ten 11 ure met een buitengewonen trein uit de residentie naar Rotterdam vertrokken, om van daaf de reis naar Stuttgardt voort te zetten, alwaar H. M. en Z. K. H. een geruimen tijd zullen verblijven. HD. gevolg bestaat uit den geheimraad Wekherlin, secretaris van H. M., graaf Scliim- melpenninck van der Oije, kamerheer, en de freules van Zuylcn van Nyevelt en Asbeek, hofdames, li. M. werd aan het sta tion ontvangen door HD. grootmeester, graaf van Randwijck, terwijl H. M.tot het station werd vergezeld door IIH. KK.HR den prins van Oranje en prins en prinses Hendrik. Op den 12 dezer is door Z. M. in een bijzonder gehoor ont vangen de heer baron von Doblhoff Dier, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van 2. M. den keizer van Oostenrijk ter overhandiging aan Z. M. der kennisgeving wegens de beval ling van H. M. de keizerin. De concessie aan de heeren Sloet en Reuchlin verleend, tot aanleg van de Noorderspoorwegeu, heeft concurrentie uitge lokt, en eene oogenschijnlijk voor den staat veel gunstiger aan vraag, tot aanleg van die spoorwegen, is dezer dagen door den heer de Brouwer van Hogendorp aan de regering gerigt. Daar in wordt, volgens de rondgezondene afdrukken, de garantie door den staat slechts in zoo verre verlangd, dat de regering gedurende 50 jaren eene netto opbrengst van f 36,000 per ried. mijl garandere. Het traject, waarvoor de heer de Brouwer concessie vraagt, is 302 mijlen. De heer de Brouwer wil eene kleine wijziging in de lijn bren gen, zoo als die door de heeren Sloet en Reuchlin is ontworpen, door namelijk de lijn van Meppel op Dragten en van daar met twee zijtakken naar Groningen en over Leeuwarden naar Har- lingen. Hierdoor zou Assen niet in de lijn kunnen worden op genomen. Mogt echter de regering er op blijven aandringen dat de weg over Assen worde gelegd, dan zou de heer de Brou wer daarin geen overwegend bezwaar zien. In de memorie van toelichting, welke de aanvraag des heeren de Brouwer vergezelt, vindt men eene vergelijkiug van de on dersteuning, welke hij van staatswege verlangt, en die, welke voorwaardelijk aan de heeren S.uCt en Reuchlin is toegestaan, en dan doet zich een aanmerkelijk verschil voor. In de onkost- berekeuing tusschen beide aanvragers bestaat ook een groot verschil, terwijl toch de heeren Sloet c. s., de kosten van aanleg voor iedere mijl op f 107,841 begrooten, rekent de heer de Brouwer uit, dat de mijl niet hooger moet geraamd worden dan f 80,000, alle kunstwerken daaronder begrepen. Bovendien verbindt zich de heer de Brouwer, om een groot gedeelte van den weg binnen 2 jaren in exploitatie te brengen, terwijl binnen 4 jaren tijds de geheelc weg gereed zou ziju. De heeren Sloet c. s. hebben daarvoor 6 jaren verlangd. Den 9den dezer is voor den hoogen raad der Nederlanden, burgerlijke kamer, behandeld de zaak van J. D. Steuerwald, te 'sGravenhage, legen den staat der Nederlanden, welke wij om hare belangrijkheid en mogelijke gevolgen mededeelen De vordering strekte, om aan den eischer de nuttige en nood zakelijke uitgaven ten bedrage van f 14,095,88 te vergoeden, welke hij heeft gedaan ten behoeve van het door hem uitgevon den middel tot vervaardiging van onnamaakbaar muntpapier, welk middel, na door hem aan den staat aangeboden en door dezen, na onderzoek, doeltreffend bevonden te zijn, de staat aaugewend heeft, door aan den eischer te gelasten twintig drukvormen naar zijne uitvinding te leveren, die gestrekt heb ben tot bet afdrukken van het thans in omloop zijnde muut pa pier zijnde de eischer daarentegen bereid om, tegen betaling dier vergoeding, aan den staat over te geven de moederplaat en matrijzen, benevens de machines en al wat tot zijne uitvinding behoort. De advocaat mr. P. L. F. Blussó heeft voor den eischer de vordering toegelicht. De iands-advocaat, mr. J. C.Faber van Riemsdijk, verklaarde in den aanvang zijner rede, dat het zijn voornemen niet was om iets te ontnemen aan den lof, toegezwaaid aan den eischer en aan zijne uitvinding. Maar hij meende, dat noch het een noch hel ander hier te 'oeoordeelen viel of zelfs te onderzoeken. De vraag is eenvoudig, of de eischer regt heeft tot de door hem ingestelde vorderiugen zoo hij dit niet heeft, gelijk de gedaagde meent, dan kunnen noch des eischers hooge verdiensten noch het gewigt zijner uitvinding hier iets afdoen. Nu deed de plei ter voor den staat uitkomen, dal de eischer bij eene ingediende missive in december 1850 heeft kennis gegeven van het doen der onderwerpelijke uitvinding, maar dal er van eenig aanbod om die aan den staat af te staan, niets uit de stukken is gebleken Het adres, waarbij die kennis is gegeven, bevatte niets meer dan het verzoek aan den minister van financien om er zijnen aandacht op te vestigen. Dit laatste is geschied. Toen de munt biljetten krachtens de wet van 1S52 zouden worden uitgegeven, heeft men van de uitvinding proeven gevraagd, die geleverd zijn en hij bekent het gaarne, na een ingesteld onderzoek, bleken voldoende te zijn. Het gevolg daarvan is geweest, dat besteld en geleverd zijn twintig drukvormen, die gebruikt zijn voor het drukken der muntbilletlen. Dat was de eenige aanraking tus schen den staat en den eischer. Naar billijkheid meent de gedaagde, dat de gedane levering met f 5000 ruim betaald is. Na repliek van den heer Blussé en persistit des pleiters van antwoord, is de conclusie van het openbaar ministerie bepaald op 17 dezer. Den 8, 9 en 10 maart 1859 zal door de afdeeling 's Graven hage der Hollandsche maatschappij van landbouw eene ten toonstelling worden gehouden van bloembouquetlen, bloem bol gewassen en kamer-versieringen. Het inzenden van voorwerpen is voor iedereen, zoo wel in als buiten Nederland gevestigd, opengesteld. Voor deze tentoonstelling worden gevraagd: 1. tafelbouquetten; 2. tafclbloemstukken; 3. bruidsbouquetten; 4. balbouquetlen; 5. bouquetten van smaak; 6. bloemenkransen; 7- voorwerpen vervaardigd van immortellen; 8. verzameling van bloeijende amarylissen; 9. idem van enkele hiacinten; 10. idem van dubbele hiacinten; 11. idem van enkele vroege tulpen; 12. idem van dubbele vroege tulpen; 13. idem van enkele late tul pen; 14. idem van in Nederland gekweekle bloeijeude bloem- bolgewassen; 15. bloemtafels inet potgewassen: 16. aquariums, eu 17. verzameling van bloeijende heesters en potgewassen, lot opsiering der tentoonstelling. Tot prijzen zijn uitgeloofd ver schillende gouden, zilveren en bronzen medailles en getuig schriften. Men leest, in het Dagblad van 's Gravenhage Even als de leerlingen der verschillende klassen van de Ko ninklijke muziekschool, in de zaal Diligentia, onlangs openlijk proeven van vorderingen hebben afgelegd, zoo ook gaven maan dag middag ten half drie ure, in de groote zaal van het akade- misch gebouw aan den Boschkant, de leerlingen van de orgel klassen, in tegenwoordigheid van de commissie van toezigt en een aanzienlijk getal belanghebbenden, bewijzen dat het hun gegeven onderwijs en hunne eigene ijverige studiën goede vruchten dragen. De leerliugPcrrin (vanLeyden) speelde met veel vaardigheid de moeijelijke varialien op het choraal//Het gebed des Heeren," gecomponeerd door Mendelssohn Bartholdy nahem noemen wij met onderscheiding de uitvoering van de Sonate no. 2, van den zelfden componist, en roepen daarvoor den leerling Bek- kcr (uit Middelburg) een welverdiend bravo toe. De leerling Ackerman, hoewel nog niet lang de orgelklassen bijwonende, heeft zeer goed zijne beide nominers gespeeld, en ook de leer ling de Puy verdient lof. Daar de leerling C. Wirtz, uit hoofde van zeer treurige huisselijke omstandigheden, belet weid de Sonata van Ritter te spelen, droeg de onderwijzer der orgel klasse, de heer Nieolaï, eene vrije fantaisie voor, waardoor deze orgelbespeling op eene waardige wijze werd besloten. Uit Brussel wordt aau L'uniou commerciale geschreven eu door de andere belgische bladen overgenomen, dal de zooveel besprokene irrigatie kwestie tusschen Nederland en Belgie op het punt zou zijn van tot ouderling genoegen der belangheb benden geschikt te worden. Wij moeten, zegt de Stoompost, tot ons leedwezen dit berigt voor het minst als voorbarig ver klaren, maar vernieenen integendeel het er voor te moeten hou den, dat de te Brussel verzamelde commissie gescheiden is, zon der zich/ Y^f~alsnog althans, te hebreu JcuiHieb.verstaan. De hoofdinspecteur L*4. A. van der Kuivis:reeds/sedert eenige da- gei/fe ullage. teruggekeerd ook bevindt zich.de JicerGericke, on^o-gezarit bij bet-hof ja n Belgie,;in de residentie. onze gezant bij het hol

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1