nemen aldaar, betuigdez.exe. zoowel aan den burgemeester, als aan de eerewaclit, die hem geheel den weg had begeleid, zijne bijzondere tevredenheid over de welwillende en hartelijke ontvangst, hem in de verschillende gemeenten ten deel geval len. Uitstekend schoon weder verhoogde de feestvreugde, die allerwege heerschte en die r.og laat in den avond te Colijns- plaat zich openbaarde in {het ^afsteken van vuurwerk, terwijl ni'es in de beste orde is afgeloopen. Ten vervolge op het vorenstaande schrijft men ons uit Goes: Zaturdag heeft de commissaris des koningsin deze gemeente zijn eerste bezoek gebragt. Eerst zijn de scholen en godshuizen doorhem geinspecteerd,waarna audiëntie verleend is, en na den afloop daarvan de voornaamste bijzonderheden dezer gemeente, zoo als de moerbezienboom van Jacoba van Beijeren, de fabriek der lima van ltenterghem co. enz. bezigtigd. Ten slotte werd door den commissaris deel genomen aan een diner hem door den gemeenteraad aangeboden. Heden morgen is z. exc, ver- Da Nederlandsche staats-couranl van gisteren bevat het programma voor dc opening van de vergadering der staten-gc- neraal te 's Gravcnhage, op maandag den 20 dezer. Alen schrijft uit 's Gravenhage van jl. vrijdag: Gisteren namiddag ten 4 ure heeft Z. K. H. de kroonprins zich naar de Maliebaan begeren om de volksvermakelijkheden bij te wonen. Eerst ruim ten half vijf ure was de wedstrijd der ringrijders afgeloopen. Dien avond heeft de nationale zangschool, met medewerking au de Typograplnsche zangvereeniging, Z. K. H.den prins van Oranje een nationalen huldezang met fakkellicht gebragt. Bij deze gelegenheid werd voor het eerst in het openbaar de natio nale standaard gebezigd. Eene zeer talrijke menigte was te zanieti gestroomd om de serenade bij te wonen. Al de zangen werden bij herhaling toegejuicht en toen ten slotte het uWien Neêrlandsch bloed" werd aangeheven, deed de bevolking een luid hoezee hooren. Vervolgens werd het geheele paleis fraai door bengaalsch vuur verlicht,. De prins van Oranje heeft zich hierop voor het open raam aan de menigte vertoond, en door een zijner adjudanten de directeuren binnen genoodigd. Z. K. H. heeft, hun allerminzaamst zijn hartelijken dank betuigd voor dit nieuwe bewijs van genegenheid, en den wensch geuit dat de /.angvereenigingen op den ingeslagen weg mogen voortgaan. Over het algemeen werd bij deze gelegenheid hulde toegebragt aan de vorderingen der zangschool. Dc leden van den raad van state, benevens de secretaris, de referendarissen en commiezen van staat, hebben zich heden mid dag in optogt met rijtuigen naar het paleis van den prins van Oranje begeven, om hunne opwachting bij den prins te maken. Z. K. H. heeft het collegie, waarin hij, volgens art. 71 der grond wet, van regtswege zitting en eene raadgevende stem heeft, in eer. bijzonder gehoor ontvangen. De waarnemende voorzitter van den raad, de heer Piepers, heeft den prins namens den raad geluk gewcnscht met het feest, dat door Z. K. tl. cn het vorste lijke gezin is gevierd, en daarna de leden van den raad voor gesteld. Ten 1 ure is hel corps diplomatique in een plegtig gehoor bij X K. LI. toegelaten. De prins heeft zich een geruimen tijd met al ie crezanten onderhouden. Door den heer burgemeester van Amsterdam is ontvangen de som van f2000, door Z. M. den koning bij het verlaten dier 11r.ei ten behoeve der algemceue armen geschonken. Kaar men verneemt, heeft Z. M.'de koning, den heer Richard lioi een kostbaar gouden horologie, versierd met het portret au Z. K. II. den prins van Oranje, ten geschenke gezonden, ais blijk van waardering der door hem gecomponeerde wel komstgroet aan Z K. H. den prins van Oranje, uitgevoerd bij ric serenade op 4 september jl. Jn de vleijende missive, die dat geschenk vergezelde, werd genoemde heer, namens Z. M., nadrukkelijk verzocht, om nog maals aan alien die tot deze serenade hebben medegewerkt te kennen tc geven, dat zij er zeer gelukkig in geslaagd zijn, om Lei vorstelijk gezin bij de komst in de hoofdstad op eene waar dige wijze te verwelkomen. Den S dezer heeft te Dordrecht, in tegenwoordigheid van ereu burgemeester en wethouders, van heeren leden van den gemeen' era-td en van dc kamer van koophandel en fabrieken te ■::erlaats, en van heeren inzenders, in het hof van Holland, de ierti-re opening plaats gehad van de provinciale tentoonstel ling, volgeschreven door de Vereeniging tot bevordering van fabriek- cn handwerknijverheid. De voorzitter der afdeeling Dordrecht, dc heer H. \V. Veth, hield bij deze gelegenheid eene a'.lszLs toepasselijke rede, en leidde vervolgens de genoodig- den inde zalen rond. Voor zoo ver eene oppervlakkige beschou wing zulks veroorlooft, blijkt dat het bestuur zich in algemeene deelneming mogt verheugen. Er zijn vele fraaijc en kostbare voorwerpen ingezonden, en hetgeen den bezoeker vooral aan genaam in 'toog valt, is de keurige en smaakvolle plaatsing, waardoor alles als het ware een geheel vormt. De Geneeskundige courant bevat een oveïzigt van het in den gemeenteraad te Utrecht besprokene bij de vaststelling eener verordening tot wering der kinderziekte, en wel voorna melijk bij art. 1, houdende verbod om op eenigerlei school of fabriek kinderen toe te laten die niet bewijzen behoorlijk te zijn gevaccineerd of de natuurlijke kinderziekte gehad te hebben. De hoogleeraar Ackersdijk sprak daarbij het volgende, nadat van eene andere zijde gewezen was op gemoedsbezwaren, welke bij eenige ingezetenen zouden bestaan tegen de koepokinenting //Spreker moet bekennen dat bij hem ook gemoedsbezwaren zijn opgekomendoch die hebben juist omgekeerd gewogen vóór de verordering tot bevordering dier inenting. De leden van den raad zijn verpligt, al wat in hun vermogen is aan te wenden tot bevordering der belangen van de gemeente; zij hebben dat bij plegtigen eed beloofd. Nu is de bescherming van de gezondheid en het leven hunner stadgenooten wel een der eerste belangen. Indien dus de mogelijkheid bestaat om door bevordering der koepokinenting de verschrikkelijke ziekte af te weren, die vroe ger zoo vele ingezetenen wegmaaide, zoo houdt hij dit voor een duren pligt, en spreker zoude zich niet verantwoord rekenen als hij een kind ten grave zag dalen, en hij zijne stem niet had ver heven voor het nemen van maatregelen die dat kind voor den dood zouden hebben kunnen bewaren. Dat noemt hij een ge moedsbezwaar. Hij verlangt ook zeer de gemoedsbezwaren van anderen te eerbiedigen, doch wanneer er lieden zijn die niet al leen aan zich zeiven maar ook aan anderen groot kwaad zouden berokkenen, indien men zich naar hunne jnzigten voegde, dan wordt het ondoenlijk. Toen in vroegere tijden verschillende lan den van Europa door pest en gele koorts geteisterd werden, be dacht men den quarantaine maatregel, waardoor de besmetting werd afgeweerd. Daartegen verhieven zich de zelfde gemoeds bezwaren als thans tegen de koepokinenting. Die ziekten, be weerde men. waren straffen des hemels, en men mogt zich niet verzetten tegen de besluiten der Voorzienigheid. Men moest andere middelen beproeven processien en gebeden in kerken, en juist daardoor vermeerderde men de besmetting. Die bezwa ren, zegt de spreker, hebben zich op allerlei wijze voorgedaan zij gaven aanleiding, dat ten gevolge der uitspraak eener eer waardige vergadering, een koning weigerde zijne toestemming te geven tot het graven van een kanaal, want, zeide men, had de Voorzienigheid gewild, dat het water daarheen liep, zoo zoude zij zelve daarvoor gezorgd hebben, en den mensch stond het niet vrij aan het water eene andere rigting te geven, dan de voorzienigheid gewild had. Wil men aan die gemoedsbezwaren toegeven, dan moet men ook niet dansen, niet kaartspelen, geene tooneelvoorstellingeu houden, enz. Spreker eerbiedigt gemoeds bezwaren, voor zoo ver men die op zich zeiven toepastjdien eer bied zóó veruit te strekken, dat de maatschappij meteen ernstig kwaad bedreigd wordt, is ongeoorloofd. Er zijn meermalen misdaden bedreven door gewaande gemoedsbezwaren de reg- ter had dan alleen de vraag te beslissen is de beschuldigde mis dadig of krankzinnig. Dit zijn bedenkingen, welke bij spreker- opkomen, als hij hoort, wat men tegen dc verordening aanvoert. Hij is ver af met die bezwaren te spotten hij zoude wenschen, zoo inschikkelijk te zijn, maar mag niet toegeven, dat men de bevolking en met name de kinderen niet zoude beschermen zoo veel het doenlijk is. De man, die het niet waagt, de ziekte te voorkomen, moet ook geen middelen geven om de ziekte te her stellen hoe is het mogelijk, dat men aan zulke verbijstering zoude toegeven. Bij spreker bestaat dus niet de minste twijfel, of het is niet alleen geoorloofd, maar het is een pligt de koepok inenting door de voorgestelde bepalingen te bevorderen. Ter wijl men aan Jenner een standbeeld heeft opgerigt, ware het onverantwoordelijk, het middel, door dien grooten geneesheer na lang zoeken ontdekt, niet aan te wenden. Het voorgestelde art. acht spreker volkomen geschikt, om dat doel te bereiken. Het is niet toepasselijk op het huisonderwijs, want de verorde ning dringt niet in den familiekring." Door de inspecteurs der krankzinnigengestichten is aan den minister van binnenlandsche zaken een verslag ingediend over den staat dier gestichten over de jaren 1S54, 1855 en 1856- Dit verslag geeft in de eerste plaats een overzigt van de gebou wen cn meubelen, de huiselijke dienst, rust, orde en zindelijk heid, godsdienst, onderwijs, werkverschaffing, middelen tot uitspanning en van bedwang, voeding, kleeding en ligging, ver warming en verlichting en bewaarplaatsen in die gestichten. Daarna worden verschillende statistieke opgaven medegedeeld, houdende splitsing der verpleegden naar de provinciën, in welke zij te huis behooren enz. Ter voldoening aan den hun verstrekten last hebben genoemde inspecteurs onderscheidene buifenlaudsche gestichten voor krankzinnigen bezocht in de Rhijnprovincicn, Nassau, Baden, Wurtem'ocrg en Zwitserland De uitslag van dat bezoek is, dat onderscheiden dier gestichten in het algemeen voortreffelijk zijn te noemen, terwijl eenige in deze, andere in gene opzigten uitmunten. Met volle overtui ging verklaren zij echter dat, met ter zijde stelling der ligging en natuuromgevingen van enkele, gelegen in landstreken zoo schoon ais Nederland niet bevat, geen dier voortreffelijke bui- tenlandsche gestichten, in zijn geheel en dus alles te zamen ge nomen beschouwd, zoo veel, althans zeker niet meer goeds in zich vereenigt als het provinciaal noordhollandsch gesticht Meerenberg, in zijnen tegen woord igen toestand. Ook wordt in Nederland een meer geregeld en bestendig toezigt over de gestichten uitgeoefend dan in Duitschland. De indrukken, door het bezoeken van buitenlandsche gestichten bij de inspec teurs verwekt, hebben hun aanleiding gegeven te overwegen of en door welke verdere middelen dan de wet van den 29 mei 1841 (Staatsblad uo. 20) aan de hand geeft, de voortgaande volmaking van dit voor de lijdende menschheid zoo gewigtig maatschappelijk belang in Nederland bevorderd en bespoedigd zal kunnen worden, ook door voorziening in de bestaande be hoefte aan meerdere dan de aanwezige gelegenheid ter opne ming van lijders, wier plaatsing in gestichten wordt verlangd. Den uitslag dier overwegingen hopen zij spoedig aan de beoor deeling des ministers te kunnen onderwerpen. De door Donati, te Florence, op den 2 junij jl. ontdekte komeet, zal binnen weinige dagen nog duidelijker zigtbaar zijn. Reeds thans vertoont zij zich in den teleskoop, bij eene zeer zwakke vergrooting, bijna zoo duidelijk als eene der in hare nabijheid flikkerende sterren der zesde grootte. Omstreeks het midden van deze maand zal haar licht driemaal, en tegen het einde van september, op het tijdstip van haar perihelium, dat is, wanneer zij der zon het meest is genaderd, elf maal ster ker zijn dan thans. De lengte van hare staart, die den 14 augustus omtrent 1/6 graad werd geschat, bedraagt thans 2/3 graad. De grootste breedte der komeet is G tot 10 minuien. De kern, met inbegrip van den hein omringenden nevel, heeft eene middellijn van om streeks 5 minuten. De komeet staat tegenwoordig in hetster- rebeeld van den kleinen Leeuw, en zal zich gedurende deze maand, eenige graden noordwaarts, voorbij den grooten Beer en de hoofdgroep van het haar van Berenice, naar Arcturus voort bewegen, doch later eene meer zuidelijke rigting nemen. ESenoumiiseen en besluiten. Benoemd, lot ofücier der orde van de Eikenkroon, de heer G. E. Westerman, directeur van Natura artis magistra, te Am sterdam. Vergunning verleend, bij besluit van S dezer, aan den heer H. Verbeek, burgemeester en secretaris der gemeente Haaks bergen, tot het aannemen der ouderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 4de klasse, hem door Z. M. den koning van Pruisscn geschonken, cn aan den heer N. Pieneman, kunstschilder te Amsterdam, tot het aannemen der ondcrscheidingsteekeneu van kommandcur 2de klasse der Adolfsorde van Nassau, hem door Z. D. li. den hertog van Nas sau geschonken. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 9 dezer, op zijn daar toe gedaan verzoek, aan W. J. van Voorst Catshoek, uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter te Tholen. Eervol ontslag verleend, bij besluit van S dezer, op zijn ver zoek, aan den gepensioneerden luitenant-generaal J.A.Verhorst, als gewoon lid van het comité van defensie, met dankzegging voor de rnede in die betrekking bewezen diensten. Benoemd, bij besluit 28 dezer, tot ambtenaren der 3de klasse voor de dienst in Ncderlandsch iudie, de heeren mr. J. A. M. van Cats baron de Raet, J. L. Hauozet Gordon en A. Hel- bac'n. Herli- en scliooln leuws. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier is vrijdag avond het navolgende twaalftal (in alphabe- tische orde) geformeerd, voor eenen predikant, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van dr. J. Borsius. De heeren K. E. ter Nooy Apei, te Koog aan de ZaanH. P. Berlage, theol. dr. te ZaltbommelH. Boonen, te Noordwijk binnenL. Bouman, te SchiedamW. van den Bijtel, te Oos- terbierum; M. C. Deeleman, teBrielle; 3. Hoek, te Kampen; F. W. Merens, theol. dr. te BaamJ. G_. Schuuring, te Hoorn C. G. Slotemaker, te CatsH. C. Voorhoeve, te Harlingen; C. M. van der Weijde, te Vrouwepolder. la'ecïologie. De heer mr. A. J. Borret, oud commissaris des konings in Noordbrabant,is 11. dingsdag te Delft overleden. De bekende humorist M. G. Saphir is den 5 dezer, te Baden bij Weenen overleden. Den 6 februarij 1795 in het hongaarsche stadje Lovas-Bereny, uit israclitische ouders ge- boreu, was hij bestemd om tot den handel te worden opgeleid, doch daar het al spoedig bleek hoe weinig dit met zijne weu- schcn overeenkwam, werd hij in 1S0G naar Praag gezonden om

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2