Uitlatingen. 3fftijïnngcn. Ook berigt het officiële blad de benoeming van eenen gouver neur der nieuwe kolonie Britsch Columbia. Het is de heer Dou glas, die zich als gouverneur der naburige britsche kolonie Vancouvers-eiland gunstig onderscheiden heeft. Prins Alfred heeft zijn gedurende verscheiden dagen voortgezet en niet gemakkelijk examen over alles wat hem voor de zeedienst te weten noodig is, loffelijk doorgestaan en den rang van kadet verworven, als hoedanig hij zich nu aan boord van de Euryalus bevindt om eèn togt van twee maanden mede te maken. Na zijne terugkomst blijft hij vooreerst op dien bodem en zal daar te midden der adelborsten leven. De luite nant Cowell is door H. M. tot gouverneur van den veertienja rigen prins benoemd en vergezelt hem op zijne zeereis. De dagbladen bevatten heden het testament van de her togin van Orleans gedateerd Eisenach, 1 januarij 1855. Aan de beurs is ruim vier millioen ponden sterling inge schreven in de turksche geldleening, dat is ruim een millioen meer dan aangevraagd was. Deze voor het turksche staatscre- diet vereereude uitkomst is verkregen in weerwil der pogingen van speculanten oin het publiek van deelneming terug te hou den. Eveuwel is de uitkomst niet zoo gunstig dat het raadzaam geacht wórdt het tweede gedeelte der leeuing, ten bedrage van twee millioen ponden sterling, terstond aan de marktte brengen. Zoo men The daily news gelooven mag, zou het kapitaal voor de doorgraving der landengte van Suez reeds nagenoeg geheel ingeschreven zijn, en zal er in de aanstaande maand no vember te Parijs eeue groote vergadering gehouden worden om eene maatschappij voor die onderneming op te rigten, zijnde intusschen bij een bankiershuis alhier gelegenheid voor Engel- schen opengesteld om daarin deel te nemen. De heer Townsend, parlementslid voor Greenwich, heeft donderdag jl., in eene vergadering der kiezers aldaar, zijn man daat als volksvertegenwoordiger nedergelegd, naardien hij, ge lijk reeds vermeld is, zich gedurende eenigen tijd aan het lon- densch tooncel gaat wijden, ten einde zijne schuldcischers te kunnen voldoen. "Wanneer, zeide hij onder anderen, mannen als Sheridan, Knowles en Thesinger, de zoon van den lord kan selier van Engeland, het beroep van tooneelspeler gekozen hebben, kan ik niet inzien dat iets vernederends dat beroep zou aankleven." De kiezers verklaarden eenparig dat de parlemen taire handelwijze van hunnen mandataris hem de ongeveinsde achting van alle opregte vrienden der hervormingen verworven hadden en zagen hem met leedwezen scheiden. Den 3den dezer heeft de heer Roebuck, de bekende woordvoerder der radicale partij in het lagerhuis, te Sheffield eene openbare redevoering gehouden, waarin hij aan zijne ach terdocht jegens Frankrijk en aan zijne ingenomenheid tegen den keizer der Frauschen weder in scherpe bewoordingen lucht gaf. Zijne rede wordt door de ministeriele dagbladen afgekeurd» maar is door de toehoorders levendig toegejuicht. DuitscSiland. Weeuen 3 september. De parijsche half-officiele bladen be weren, met betrekking tot de mogelijkheid van het afstaan van het eiland Perim aan Engeland, dat de turksche regering geens zins het regt zoude hebben om eigenmatig zelfs over het kleinste gedeelte van haar grondgebied te beschikken. Het oostenrijk- sche regeriugsblad bestempelt dergelijk beweren met den naam van onzin, en als in dadelijke tegenspraak met de zoo hoog opgegeveuc zelfstandigheid van het turksche rijk. De tegen woordige britsche minister, lord Malmesbury, moet dezer dagen bepaaldelijk hebben verklaard, dat hij geene kennis droeg van eenig bevel om het eiland Perim te versterken of te bezetten, en dat, indien op dat eiland een vuurtoren is gesticht, al de zee varende volken genot daarvan kunnen hebben. Fraakrijli. Parijs 6 september. Te Maubeuge is onlangs iets voor gevallen waarin protestantsche dagbladen stof tot beklag over de handelwijze der fransche overheden gevonden heb ben. Iu het Journal des débats leest men een schrijven van het bestuur der protestantsche gemeente te Maubeuge, hetwelk de toedragt der zaak aldus voorstelt: "Reeds sedert een jaar wordt te Maubeuge protestantsche godsdienstoefening gehou den; zij is er openlijk, officieel en wettig geopend, krachtens een besluit van het plaatselijke en van het departementale kerkbe stuur, en na bekomene vergunning van het stedelijk bestuur, zoo als de wet voorschrijft, zoo als altijd plaats heeft en zoo als tot uog toe alle onze voor de eeredieust bestemde plaatsen ach tereenvolgens geopend zijn. De dienst is altijd voegzaam, met orde en stichtelijk gevierd- Er is hier dus geene sprake van eene min of meer oproerige ver- eeniging noch van eene weerspannige zamenscholing, maar van eene godsdienstoefening, van de uitoefening eener gevestigde eeredienst, die namelijk van de gereformeerde kerk in Frankrijk. Heeft het openlijke en rustige bestaan van die eeredienst klagteu doen oprijzen Daarvan willen wij onkundig zijn. Al wat wij weten, is het volgende: op den .11 julij is een proces verbaal tegen den predikant en voornaamste leden zijner ge meente opgemaakt en aan den procureur des keizers gezonden. Deze ambtenaar heeft zich daarop veertig dagen stil gehouden, hetgeen zekerlijk niet bewijst dat het vereeren van God naar erkende vormen een misdrijf uitmaakt. Den 22 augustus heeft de policie-commissaris aan de vergaderde gemeente en aan den dienstdoenden predikant kennis gegeven van een besluit van den prefect, waarbij de vergunning van het stedelijk bestuur om te Maubeuge protestantsche godsdienstoefening te houden, ingetrokken werd. Vervolgens heeft de gendarmerie de gods dienstoefening afgebroken door den predikant in de uitoefening zijuer bediening, benevens vier leden van zijne gemeente, in hechtenis te nemen deze personen zijn op helder lichten dag, voor het oog der verbaasde bevolking, door gendarmes naar het huis van arrest gebragteerst den 26 zijn zij huns ondanks uit de gevangenis gegaan, gelijk zij er huns ondanks gekomen wa ren. Wel is waar, op den 22, den dag zeiven van hunne inhech tenisneming, werd hun vrijheid gegeven om de gevangenis te verlaten, maar zij weigerden, zij wilden tijd hebben om den procureur-generaal eu den ministèr van justitie eene in de ge vangenis gedagteekende klagte over deze geweldadige behande ling van eene kerkgemeente en van haren herder te doen toeko men, zij wilden bewerken dat eindelijk openlijk en door de regterlijke magt verklaard wierd. wat regt de gereformeerde kerk in Frankrijk beeft om aan al hare leden het brood des levens toe te dienen." Iiet Journal des débats, een warm voorstander der gods dienstvrijheid, stelt evenwel de protestanten van Maubeuge in het ongelijk. Zonder voorafgaande vergunning van de admi nistratieve overheid (zegt dat blad) mag er geene godsdienstige vereeniging gehouden worden, evenmin als eenige vereeniging van anderen aard, en al bejammert men de beslissing van den prefect, men moet erkennen dat hy niet buiten de wet gegaan is, toen hij de door het stedelijk bestuur gegevene vergunning introk. Elke fransche regtbank zal dus in haar vonnis moeten verklaren dat de protestanten van Maubeuge eene door de wet met straf bedreigde overtreding hebben begaan door weder te vergaderen na kennis van het besluit des prefects gekregen te hebben. Maar zij kunnen zich van den prefect beroepen op den minister, van dezen op den staatsraad eu eindelijk op den senaat, onder wiens hoede de openbare vrijheden, gelijk men weel, door de constitutie gesteld zijn. De regtbank kan niets anders doen dan de overtreding van een besluit der administratieve overheid uil te maken en te straffen. De bovenstaande brief geeft grond om te denken dat eenige dissidenten met de wetgeving, waar onder zij leven, nog niet bekend zijn." De reden waarom de door het stedelijke bestuur verleende vergunning tot het houden van protestantsche godsdienstoefe ning te Maubeuge later door den departementsprefect inge trokken is, blijkt uit het door het genoemde blad medegedeel de schrijven niet. Aan The times wordt geschreven dat de reden, naar gezegd werd, gelegen was in de omstandigheid dat de protestanten te Maubeuge niet enkel onderlinge gods dienstoefening hielden, maar ook proselieten maakten en dat zij niet alleen bijbels uitdeelden maar daarbij geldelijke giften voegden. De hertog van Malakoff heeft, alvorens naar Londen te vertrekken, zich bij de mairie van het eerste arrondissement vervoegd om de eerste huwelijksafkondiging te laten doen. Bij deze gelegenheid is het gebleken, dat er geene banden van bloedverwantschap bestaan tusschen de bruid des gezants en de familie der keizerin. Er wordt gewaagd van een voorval, dat tot geschil tus schen Frankrijk en Portugal kan aauleiding geven. De zaak komt hierop neder: nadat een fransch vaartuig, met toestem ming der fransche regering en die te Goa, eene lading zwarte en blanke vrije arbeiders in die portugesche bezitting aan boord genomen had, ging een ander fransch vaartuig, hetwelk daartoe insgelijks vergunning had bekomen van zijn gouvernement, almede daartoe over. Daar echter de gouverneur dier kolonie middelerwijl door een ander was vervangen geworden, bij wien de kapitein van het fransche vaartuig geene vergunning had ge vraagd, zoo werd het schip, nadat het de lading aan boord had, in beslag genomen en naar Lissabon gebragt. De portugesche admiraüteitsraad heeft daarop het vaartuig voor goeden prijs verklaard, in weerwil van de daartegen ingebragte vertoogen van den franscben gezant. Een artikel in de New quarterley review, laatste nam- tner, heeft hier eene zekere sensatie verwekt. Men schrijft dit namelijk toe aan den invloed van het Foreign office en sommi gen willen er zelfs de hand van lord Stratford de Redcliffe in herkennen. In dit artikel getiteld: "Turkye en Europa" wordt Frankrijk bitter beschuldigd in het geheim een oorlog tegen Turkije voort te zetten, welken Rusland vroeger openlijk tegen dit rijk voerde. De schrijver zegt ten slotte dat Turkye alleen ziek is, omdat men dat rijk belet zich zelf te regeren. De eigenaren van de Leviathan hebben een afgevaardigde naar deze stad gezonden, om met de regering te onderhandelen over den verkoop van dat kolossale schip. De regering heeft des wege geene onderhandelingen willen openen, alvorens de eu- gelsche regering daarover geraadpleegd te hebben. Lord Derby heeft doen weten, dat de zaak hem geheel onverschillig was, waarop de onderhandelingen zijn aangevangen. De eigenaars echter vragen 15 millioen franken, welke som ons gouverne ment zoo hoog is voorgekomen, dat het geen bod heeft willen, doen waarschijnlijk zal de zaak daarbij blijven. Volgens een per telegraaf ontvangen berigt uit Ragusa van den 4 dezer, zijn al de leden der europesche commissie voor de regeling der grensscheiding tusschen net turksche en het raontenegrijusche grondgebied aan boord van een fransch stooni- oorlogschip naar Korfu vertrokken. Deze commissie schijnt alzoo haren arbeid op het terrein volbragt te hebben. Te Marseille aangebragte berigten uit Konstantinopel, van 25 augustus, zeggeu dat te Aleppo gedurende drie dagen een panische vrees geheerscht heeft. De muzelmannen koch ten wapenen en sloten de bazars. Zeer velen hebben de stad verlaten; de overheid was er wel in geslaagd de kalmte een wei nig te doen herleven, maar de muzelmannen gingen voort met zich te wapenen en de christenen te tergen. Het Journal de Constantinople zegt dat te Tripoli een soortgelijke angst ge heerscht heeft, maar dat de aankomst van een oorlogschip de gemoederen tot bedaren heeft gebragt. Ook daar nogtans werd het aaukoopen van wapenen door de muzelmannen ijverig voortgezet. Te Konstantinopel zelf magtigde de stedelijke com- missie.zichlhet regt aan om de christenen belasting op te leggen, en diegenen in te kerkeren welke weigerden zich aan die aan matiging te onderwerpen. De frausche gezant., de heer Thouve nei, had de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden bijeengeroepen, om over middelen tot vereffening der geschillen te beraadslagen. Naar aanleiding van berigten uit Alexandrie, wordt thans hier ter stede bij geruchten verzekerd, dat de schadevergoeding, door Frankrijk en Engeland gevorderd endoor China toege staan, niet minder dan 500 millioeuen zou beloopen. Het ont breekt inmiddels niet aan personen, die deze opgaaf voor zeer overdreven houden en, onder anderen, de aandacht vestigen op de omstandigheid, dat in het jaar 18*12 door China slechts eene schadevergoeding van 5 millioen p. st.aan Engeland is uitbe taald, en dat, vermits Frankrijk ditmaal niet meer heeft ge vraagd dan 25 millioen fr., het niet te veronderstellen is, dat zooveel meer zal zijn verleend dan is verlangd. Al had Enge land, iu verhouding tot de aangewende strijdkrachten, vier malen meer gevraagd dan Frankrijk, dan zou men nog slechts komen tot een bedrag van 125 millioeuen francs. Hadensclie aandeelen. Een en vijftigste uitloting van 50 serien, op 31 augustus 1S5S- Serie 21 1336 1986 3316 3791 4787 6114 7287 121 1560 2206 3355 3797 4980 6237 7605 211 1705 2273 3444 3843 5038 6597 76S5 388 17S5 3138 34S6 3SS3 5076 6S24 7776 636 1786 3173 3503 4381 5675 7066 7812 778 1835 3293 3690 4692 5865 71S7 7932 1066 1887 De trekking der prijzen geschiedt den 30 september aanst. Oostenrijk. Op 1 september II. is te We enen van de oude staatsschuld uitgeloot serie 249, inhoudende hofkamer obligatien van ver schillende reuten. Eergisteren is uit zee gekomen het barkschip JFhampoa, gez D. van der Hoff. komende van Java, bestemd voor Middelburg. De carga van dit schip, hebbende 111 dagen reis, bestaat uit: 4417 balen kofij, 1116 kanassers suiker, 4.77 schuitjes banca tin, 2112 bossen bindrotting, zijnde zulks de lading van het af gekeurde schip Elizabeth Sp Johanna. Als passagiers beviudeu zich aau boord de lieer A. Gevers oost-indisch ambtenaar, de jonge heer R. A. A. Musquetier, twee gepasporteerde militairen benevens een gepensioneerden, adjudant, zijnde op de reis een koloniaal over boord geslagen. Volgens ontvangen berigt van den gez. J. B. Dobbeuga, zou het kofschip De zwaan, den 20 julij jl. van Rio Janeiro naar St. Catharine zeilen. Maandag avond is te Vlissingen binnengekomen, Adria- na Franciska, gez. van Eyk, van Engeland met steenkolen. Den 7 dezer zijn naar zee gezeild de engelsche bark Adrien, gez. J. Lake; de brik Daim, gez. B. C. Bower.de schooner Alma, gez. H. Bowbyes, en desloep Sine Nomine, gez. M. L. Verheul, alle van Middelburg naar Sunderland met hallast-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3