Cuutcntaniiscljc ttjïnngm. de zuidelijke lijn uitga van Vlissingen over Middelburg door Zuidbeveland en Rozendaal en aansluite aan den spoorweg die van daar naar Breda ligtliefst wil zij dat men verder van Bre da over 's Hertogenbosch den weg neme naar Venlo, maar dit wil zij niettemin aan de regering overlaten, als Vlissingen en Middelburg maar aan den weg verbonden worden. De stad 's Hertogenbosch, die naar het schijnt als zijtak van Tilburg af een weg daarheen zou krijgen, is volstrekt met geen zijtak te vreden, dat is beneden de waardigheid van's Hertogenbosch; zij wil onafgebroken in de lijn begrepen zijn en den weg zien genomen van Breda over Tilburg tot 's Bosch. Van daar af wil men iu Helmond en Venlo dat de weg langs die gemeenten tot de Maas worde gelegd en niet regtstreeks, gelijk de regering schijnt te willen, op Roermond. Eene com missie is in den Haag geweest om dit den ministers duidelijk te maken. Roermond houdt zich bij verschil met de regering lijdelijk, er op rekenende dat de weg zoowel volgens het eene als het andere plan toch over of langs Roermond komt te liggen, maar Eiud- hoveu ijvert sterk tegen het plan van Helmond. Want gaat men over die gemeenten en Venlo, dan wordt Eindhoven voorbij gegaan. Dit zijn nu nog maar de verschillen in de zoogenaamde land provinciën, maar nu komen Holland en de handelsteden. Iu Rotterdam heeft men zich aanvankelijk de lijn van Bredius, Rotterdam, Dordrecht en verder, weinig aangetrokken, omdat Dordrecht die lijn sterk protegeerde en men zich iu die stad er veel voordeel van beloofdemaar eindelijk is het gemeentebe stuur, vernemende wat er in Amsterdam broeide, uit den hoek gekomen en heeft aan de regering een adres van adhesie inge zonden. Amsterdam daarentegen een protest. De handel van Amster dam begrijpt, dat ging die lijn door, Rotterdam bevoorregt, Amsterdam benadeeld zou worden, stelt, om de zaak in het ge lijk te brengen, een ander plan voor, namelijk om van den Rijn- spoorweg bij Maarsbergen uit te gaan over Amerongen en Tiel naar 's Hertogenbosch en van daar door Limburg naar Maas tricht; Rotterdam en Amsterdam zouden dan van het punt van uitgang, Maarsbergen, even ver verwijderd zijn en de eene stad hoven de andere niets vooruit hebben. De provincie Utrecht en de kamer van koophandel van Utrecht hebben zich bij dat plan aangesloten. Binnen Utrecht is dezer dagen een congres gehouden van belanghebbende ge meenteraden of commissien daaruit afgevaardigd, aan welke de heer Kol, ten slotte, gelijk de dagbladen vermelden, een diné heeft aangeboden. Ziedaar in het kort de verschillende meeuingen omtrent de voorgenomen spoorwegverbinding. Men schrijft uit Groningen Men verneemt dat het Z. M. den koning behaagd heeft, bij besluit van den 21 augustus jl., aan den heerH. Beins, die alhier gestudeerd heeft en onlangs als medicinae doctor aan de hoogeschool is bevorderd, eene geldelijke ondersteuning van rijkswege toe te kennen, ten einde hem in staat te stellen, ook buiteulandsche hoogescholen te bezoeken en aldaar zijne stu diën voort te zetten. De heer Beins heeft deze gunstige en zoo vereerende beschikking te danken aan eene belangrijke door hein gedane uitvinding op het gebied der physiologie; hij heeft namelijk eeuen depolarisaleur laten vervaardigen en in zijn aka- demisch proefschrift beschreven, waardoor de stoornissen, die men bij het onderzoek der dierlijke electriciteit tot hiertoe niet heeft weten te vermijden, overwonnen worden. Deze depolari- sateur heeft niet alleen de goedkeuring van alle leden der ge neeskundige en van de wis- en natuurkundige faculteit alhier, die in de gelegenheid waren het instrument te zien werken, in hooge male verworven, maar ook reeds bij eenige buitenland- sche geleerden zooveel belangstelling verwekt, dat zij bij den bekwamen vervaardiger van het instrument, den heer H. Dcut- gen, bestellingen daarvan gedaau hebben. In de dagbladen van 's Gravenhage leest men Met genoegen verneemt men, dat de baron S. von Sina, ge zant van Z. M. den koning van Griekenland bij de hoven van Oostenrijk en Pruissen, wiens onbekrompen milddadigheid ook dit jaar weder zoo ruimschoots ondervonden wordt, aan de commissien tot verzameling van liefdegiften ten behoeve der nagelatene betrekkingen van de met de pinken de Jonge Wees e i de jonge Klaarije verongelukte visschers heeft doeu ge worden de som van honderd gulden en aan den burgemeester, de soui vau f 2000, bestemd om voor de helft aan de algemeenc armen te Scheveningen en voor de andere helft aan de algemeene armen te 3s Gravenhage te worden uitgereikt. Nog dagelijks komen er badgasten te Scheveningen aan, zoo dat de hotels en ook de apartementen in het dorp nog alle be zet zijn. Ofschoon het aantal baden in zee het hooge cijfer van -u-leden jaar niet. zal bereiken, ten gevolge van het min gunstige weder in de laatste maanden, zoo is toch het getal baden ver boven dat van vorige jaren. Ten gevolge der gepaste maatrege len en waarschuwingen heeft men geen enkel ongeluk in zee te betreuren. In eene particuliere correspoudeutie uit Brussel aan de Am- sterdamsche courant komt het volgende voor Gij kent den uitslag der onderhandelingen, wier hervatting ik u voor acht dagen meldde, over het sluiten eener liberale con ventie tusschen Nederland en Belgie. Ik kan ten dien aanzien volkomen bevestigen hetgeen uw haagsche correspondent u schreef, met betrekking tot den wederkeerig vergunden vrijen invoer van boeken. Deze bij uitstek liberale bepaling zal den boekhandel tusschen de twee landen snel doen vooruitkomen. Met betrekking tot eene andere internationale onderhandeling die te Brussel wordt gevoerd, uamentlijk, over de kwestie der Maas-irrigatieu, verneem ik dat de bijeenkomst tusschen de belgische en nederlandsche ingenieurs daarover iu het eerst op belangrijke zwarigheden heeft gestuit, die echter thans, zijn uit den weg geruimd, zoodat weldra een voldoend resultaat tc ver wachten is. Benoemingen en besluiten. Benoemd, bij Ibesluit van den 6 dezer, tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw, de kapitein-luitenant ter zee H. Camp; de majoor bij het korps mariniers F. C. R. baron Quarles de Quarles, en de majoor, militaire intendant bij ge meld korps, F. S. G. Gautier. Vergunning verleend, bij besluit van 25 augustus jl., aan jhr. mr. E. van den Bosch, secretaris bij Zr. Ms. gezantschap te Wee- nen, en jhr. mr. M. Heldewier, laatstelijk secretaris bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs, tot het i&nnemen en dragen der versier selen van ridder der Leopoldsorde en van het legioen van eer, hun respectievelijk door HH. MM. den koning der Belgen en den keizer der Franschen geschonken. Benoemd, bij besluit van den 4 dezer, tot adjudant bij Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, de kapitein L. R. J. A. Roosmale Nepveu, van den gencralen staf, met bepaling dat bij in verband daarmede zal overgaan bij den grooten staf. Pensioen verleend, bij besluit van 3 dezer, aan den eersten officier van gezondheid der 1ste kl. J.F.Kerst, dienstdoende bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, op zijne aanvrage, ad f1500; hebbende het Z. M-alverder be haagd aan genoemden eersten officier de vergunning te verlee- nen om in den zin van het besluit van-den 14 augustus 1S56, de uniform van de officieren van gezondheid te dragen, met het distinctief van deu rang van kolonel. Benoemd, bij besluit van den 3 dezer, bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagtlot eersten officier van gezondheid der Iste klasse, de eerste officier van gezondheid der 2de klasse C. Gobée, en tot eersten officier van gezondheid der 2de klasse, de officier van gezondheid der 1ste klasse C. M. L. Rieber, beiden van gemeld personeel. Pensioen verleend, bij besluiten van den 3 dezer, ten laste var, den staat, aan A. de Liefde ad f309, en A. van der Hoek, ad f 282 's jaars, beiden gewezen drukkers ter algemeene lands drukkerij. Benoemd, bij besluit van 6 dezer, tot. tweede luitenants bij het korps mariniers, de sergeant-titulair P. Spanjaard en de sergeant D. A. vanYuuren, beide dienende bij gemeld korps, en zulks met ingang van den 16 dezer maand. Herk-eu sciioolnieun s. Ter vervulling van de vacature, veroorzaakt door het vertrek van ds. Boucher, naar Aix (Frankrijk) heeft de kerkeraad der waalsche hervormde gemeente te 's Gravenhage, uit een drietal, waarop waren gesteld (alphabetisch) de heeren A. Gagnebin, J. H. de GreefF en J. P. Trottet, predikanten te Amsterdam, Maastricht en Stokholm, benoemd de heer J. P. Trottet. ïSarlne en lecer. Uit den Helder schrijft men: Zr. Ms. fregat met stoomvermogen De admiraal van Wasse naar is jongstl. maandag ter reede van Texel ten anker geko men. Het had dendQjunijjl.de reede vanSpezia verlaten was den 1 augustus te Gibraltar aangekomen en den 3 van daar we der vertrokken. De état-major is zamengesteld als volgt: kommandant de kapitein ter zee jhr. li. J. L. T. de Vaynes van Brakel; 1ste officier de|kapitein-luit. ter zee H.P. Arkenbout Schokker; luitenants'ter zee 1ste klasse J. O. II. Arntzenius en K. F. R. Andrauidem 2de klasse J. W. Binkes, W, F. van dei- Burg en H. W. Walther; kapitein der mariniers J. J. Soer en tweede luitenant der mariniers C. W. Sutherland; officier van gezondheid 1ste kl. W. H. V ermeulen, id. 2de kl. T. J. Ge- bel, id. 3deklasse A. J. P.de Jaager; officier van administratie lste klasse G. de Heer, id. officier 3de klasse A. L. Thierens; officier-machinist A. Flaes; adelborsten lste klasse J. H. Ben- them Reddingius. C. E. Uhleubeck, A- J. Willekens, J. M. H. Bervoets, G. M. Schuurman, C. Schuylenburg, J. J. Ie Fèvre de Montigny, jhr. T. E. de Brauw, L. D. A. Fontein, K. A. Stak- man Bosse, P. E, Winkelman, C.de Klopper en C. C. Vermeer; scheepsklerken L. F. C. Seelking en M. D. L. Hertzveld." liantongeregt te middelburg. Bij vonnissen van den 7 dezer, zijn: 1. P, W, M, B, F, F, S en H, ter zake van het zonder wet tige reden, als bedienden van brandspuiten alhier, bij de exer citie dier spuiten, achter blijven zonder ontslagen te zijn, veroordeeld ieder in eene geldboete van f3, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis en in de kosten. 2. K en W, ter zake van het zonder wettige reden als be dienden van brandspuiten alhier, tijdens de exercitie zich ver wijderen zonder ontslagen te zijn, veroordeeld ieder in eene geldboete van f3, bij wanbetaling ieder tot een dag gevange nis en iu de kosten. Burgerlijke staml. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 5 september; M.Melse, jm. 25 j. met C. Jops.jd. 26 jaren. Vlissingen, van 28 augustus tot 4 september. Gehuwd G. Prins, jm. 26 j. met D. A. Buisman, jd. 28 j. Bevallen: J. T. M.Fritz geb. Minderaa,d. (tweelingen.) A. T. Borgers geb. Willeput, d. C. M. Hageman geb. Schenkel, d. W. J. Dommisse geb. Rekkers, z. C. Annijas geb. Rauws, d. J. M. Boogaard geb. Hutchison, d. Overleden: J. de Smit, wettig gescheiden man van J.C. Dennis, 52 j. Goes, van 28 augustus tot 4 september. Gehuwd: P. C.Laffort, jm. 30 j. met A. v. d. Boom, jd. 27j- Overleden: J. Mange, z. 11 m. K. Robijn, d. 11 m. Zierikzee, van 28 augustus tot 4 september. Gehuwd: M. van der Have, weduwn. van N.Deurloo, 39 j. met A. van Dijk, jd. 28 j. Bevallen: J.F. Zuurdeeg geb. Neeb, d. N. Straatmeijer geb. Bax, d. A. Schoenmakers geb. Sies, d. M. Reedijk geb. Sies.d. Overleden L. den Broeder, z. 2 m. J. Hausser, z. 1 m. C. Aleman, z. 7 m. W. van Westen, d. 4 m. N. Karreman, z. 6 m. Hulst, van 1 tot 31 augustus, Gehuwd P. F. Moens. weduwn. met P. de Rijcke, jd. Bevallen: N. F. Blommaert geb. Everaerd, z. M. D. Cau- wenberg geb. Boone, z. J. M. Verwer geb. de Lozanne, z. N. Blommaert geb. Vleeschouwer, z. Overleden: G. Dubbers, ongeh. 39 j. J. P. van den Broek, 7 m. A. C. van Kerschaver, ongeil. 60 j. P. Volleman, man van M. J. Riesbroek, 50 j. E. Blankaert, S m. G. T. Borghsteyn 13 j. M. P. de Schepper, 16 m. Ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand, gedurende de maand augustus 1858: Iu de gemeente Middelburg, als: Gehuwd 8 paren. Geboren 31 kinderen, 18 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 39 personen (waarvan 6 elders), 23 van het mannelijke en 16 van het vrouwe lijke geslacht. Levenloos aangegeven kinderen, 2. De ouderdom bij het overlijden was: beneden het jaar 11, van 1 tot 5 4, van 5 tot 10 3, van 10 tot 15 1, van 15 tot 20 1van 20 tot 25 1van 25 tot 30 1, van 30 tot 35 2, van 35 tot 40 2, van 40 tot 45 3, van 45 tot 50 0van 50 tot 55 1van 55 tot 60 1, van 60 tot 65 1, van 65 tot 70 3, van 70 tot 75 3, van oubekenden ouderdom 1. Iu de gemeente Vlissingen, als: Gehuwd 15 paren. Geboren 29 kinderen, 15 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 19 personen, 12 van liet mannelijke en 7 van het vrouwelijke geslacht Elders overleden 7- Levenloos aangegeven kinderen3. De ouderdom bij het overlijden was: beneden het jaar 6, van 1 tot 5 2van 5 tot 10 2van 10 tot 15 0, van 15 tot 20 0, van 20 tot 25 4, van 25 tot 30 1, van 30 tot 35 0van 35 tot 40 1van 40 tot 45 0, van 45 tot 50 0van 50 tot 55 0 van 55 tot 60 0, vau 60 tot 65 0, van 65 tot 70 0, van 70 tot 75 1, van 75 tot 80 1van 90 tot 95 1. In de gemeente ZierikzeealsGehuwd 6 paren, geboren 19 kinderen, 9 van het mannelijke en 10 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 30 personen (waarvan 3 el ders) 25 van het mannelijke en 5 van het vrouwelijke ge slacht. Levenloos aangegeven kinderen, geene. De ouderdom bij het overlijden was: beneden het jaar 12, van 1 tot 5 4, van 5 tot 10 4, van 15 tot 20 2, van 20 tot 25 2, van 25 tot 30 1, van 35 tot 40 1, van 40 tot 45 I, van 65 tot 70 2, van 85 tot 90 1. Engeland. Londen 6 september. De koningin heeft het parlement, het welk den 19den october zou bijeen komen, verder verdaagd tot den lSden uoveniber aaustaaude, met bet kennelijk voornemen om de opening der parlementszitting nog verder uit te stellen.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2