MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 108. Donderdag 1858. 9 September. öinnmlcmösclif tijömgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Uiitdelburg 9 september. Heden is Ier civiele teregtzitting van de arrondi3sements regtbank alhier, ter adstructie van der eischers genomenc con clusion, gepleit door den lieer mr. A. J. van Eekeleu in zake de vordering van Pieter Adriaanse en Jozias de Rijke tegen den heer griffier van het provinciaal geregtshof in Zeeland, strek- leende tot afgifte van de door de eischers in november 1857 bij het graven eener sloot opgedolvene geldspeciën tot een nomi naal bedrag van f 1919,30, en welke als stukken van overtui ging ten dienste der justitie waren in beslaggenomen. (Zie daaromtrent het laatstelijk in het no. dezer courant van 3 julij jl. medegedeelde). Door den heer procureur van den gedaagde is afgezien van alle adstructie. De stukken zijn gesteld in handen van den heer officier van justitie, die zijue conclusie zal voordragen in de volgende zit- ting. Ten vervolge op ons overzigt van de te Amsterdam gevierde feesten, strekke nog het volgende De illuminatie aldaar is zaturdag avond allerschitterendst geweest. Prachtig vooral was de verlichting bij de llooge- sluis aan den Amstcl aangebragtde vier hooge pyramiden, waarvan zich twee aan beide zijden der groote doorvaart en de overige aan de einden bevonden, waren onderling; door een sierlijk verlicht rasterwerk verbonden, waarvan de omboog schietende pilaren door guirlanden van chinesche ballons waren vereenigd. Bovendien waren ook om de bogen op sierlijke wijze lampions aangebragt en het geheel in het water weerkaatst le verder een grootseti schouwspel op. Behalve het stadhuis, was ook het monument op den Dam van stadswege verlicht, dat ge heel door gazbogeu was omgeven,, waardoor niet alleen het monument, maar ook het geheele plein op eene schitterende wijze werd verlicht. Aan het gebouw der Koninklijke marine, deNederlandsche bank, dc Duinwatermaatschappij cn de maat schappij Arti et Amicitiae waren prachtige verlichtingen met, gaz aangebragt. De ICalverstraat en de Nieuwendijk leverdeu een schitterend schpuwspel op, en op vele plaatsen had men van de sierlijke chinesche ballons gebruik gemaakt, waarmede sommige gevels geheel wareu behangen. Uit de ramen der stu denten sociëteit wapperde eeue vlag, die de verschillende facul- teitskleureu vertoonde cn geheel uit lampions was zamcngesteld. De aau deu buitenkant op stroom liggende stoomboot Holland, van deu heer P. van Vlissingen, was met een groot aantal lan tarens behangen. Zoo wel van deze als van de stoomboot de Stoomvaart werd van tijd tot tijd vuurwerk ontstoken. Van laatstgenoemde stoomboot liet men bovendien van tijd tot tijd electriesch licht schijnen, dat de huizen van den buitenkant, de schepen op het IJ en ook somtijds de boot zelve verlichtte. Som mige rijtuigen en booten, met lampions en chinesche ballons versierd, doorkruisten tijdeus de illuminatie straten en graeh- teu. Vooral de booteu, die in de duisternis onzigtbaar vooruit schoten, bragten door de verlichte ballons eeu zoudcrling effect te weeg Ten 9 ure reed het vorstelijk gezin en gevolg van het paleis af, om de illuminatie in oogenschouvv te hemen. Ue stoet be stond uit elf rijtuigen. In het tweede bevonden zich Z. M. de koning, H. M. de koningin, U. M. de koningin weduwe en Z. K. H. de prins van Oranje; iu het derde HH. KK. HH. prinsen prinses Hendrik en in hel vierde HH. KK. HH. prins en prin ses Erederik. Aau deu buitenkant gekomen, deed zich eensklaps voor het vorstelijk gezin een tooverachtig schouwspel op, toen eene groote schitterende gekroonde W, die plotseling op de stoomboot de Stoomvaart werd ontstoken, uit de duisternis te voorschijn trad. Eene daarop gevolgde bengaalsche verlichting, die het geheele luchtruim met een vuurgloed overdekte, zctle het schouwspel niet weinig luister bij. Dc gratis voorstelling in den Salon du Vaudeville fran9ars werd door een talrijk publiek bijgewoond, hetwelk de verloo- ningeu met de meeste aandac' t gadesloeg. Na den afloop der voorstelling werd aan den directeur, den heer Lavcrgne, met een driewerf herhaald salvo van applaudissement dank gebragt voor de opluistering der feesten. Zondag morgen hebben HH. MM. de koning en de koningin, vergezeld vau al de leden van het vorstelijk huis, de godsdienst oefening in dc Nieuwe kerk bijgewoond. De hoogleeraar W. Moll hield bij deze gelegenheid eeue leerrede naar aanleiding van 2 Corinthen 5 vers 154. Niettegenstaande de hevige regen- buijen heeft het vorstelijk gezin des namiddags ten 2 ure het Koninklijk zoölogisch genootschap Natura artis magistra met HD. bezoek vereerd en heeft daar ruim twee uren vertoefd. Bij het binnenkomen werd de prins van Oranje op eene hartelijke wijze door den heer Zillesen, president van het genootschap, toegesproken, en het honoraire lidmaatschap aan H D. aange boden. Vervolgens bezigtigdedè vorstelijke familie, bestaande uit HL1. MM. den koningen de koningin, HH.KK. HH.de prinsen van Oranje en Alexander, prins en prinses Hendrik, prins Erederik en prinses Maria met HD. gevolg en eenige le den van het corps diplomatiek, het museum met blijkbare belang stelling en gebruikten daarna een collation, door het bestuur van het genootschap aangeboden. Zondag morgen ten 9 ure heeft de wedstrijd, uitgeschreven door de directie van de oude jagthaven, een aanvang genomen; omstreeks 50vaartuigen, waaronder vele van IJ- en Amstelhaven, namen daaraan deel. De audiëntie jl. maandag door Z. M. den koning verleend, is door zeer vele militaire en civiele autoriteiten bezocht ge worden. Het muziekkorps der stedelijke schutterij heeft dien middag van een tot twee ure voor het paleis eenige muziekstukken uit gevoerd. Ten 2 ure bezochten II. M. de koningin, benevens prins Alexander, H. K. H. prinses Erederik en prinses Marie de ma tinee musicale, die door het Diamantvverkers-weezenfonds, onder de leiding van den heer A. Berlijn, iu het park gegeven werd. De hooge gasten werden met Neerlandsch geliefkoosd volkslied verwelkomd, en ook weder bij hoogstderzelver vertrek ten 3 ure feestelijk begroet. H. M. de koningin weduwe heeft dien ochtend het museum van der Hoop bezocht, en is des namiddags ten 31 ure weder naar HD. lustslot te Soestdijk vertrokken. Ook te Kampen liet zich het klokkenspel, bij gelegenheid van den 18den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje hoo- ren, hetgeen voor deu gemeenteklokkennist, den heer J. H. vau der Dussen, deze bijzonderheid in zich bevatte, dat hij in 1793 en 1794, als knaap van 11 en 12 jaren, in Arnhem, zijne geboorteplaats, de verjaardagen van Z. D. H. prins Willem V en HD. gemalin, met zijn vader mede feestelijk door het klok kenspel heeft helpen gedenken; en, na verloop van 65 jaren thans dit feestelijk klokspelen heeft mogen uitvoeren vooreen telg uit het vijfde geslacht van het huis van Oranje en tevens als oudste ambtenaar van gemeente en kerk. behaagd hoogstdeszeifs bijzondere tevredenheid en dank te betuigen aan gemelden kolonel, voor de vee IvulJige en gewig- tige diensten door hem in zijne betrekking van gouverneur vau Zr. Ms. oudsten zoon, aan het koninklijk huis en aau den laudo bewezen. Z. M. de keizer van Rusland heeft Z, JC.il. den prins vau Oranje, bij gelegenheid van diens achttienden verjaardag, be noemd tot ridder (grootkruis) der orde van St. Andreas. Tengevolge van den op hem verstrekten last door Z. K. li. den prins van Oranje, heeft de voorzit ter der commissie, belast met de regeling der te Leyden gegevene serenade bij lii). ver trek uit die akademiestad, aan de ingezetenen dier gemeente, die tot die serenade medewerkten, 's prinsen welgevallen en dankbaarheid voor dat bewijs van gehechtheid en liefde jegens HD. stamhuis en persoon overgebragt, hetwelk door Z. K. li. op hoogen prijs is gesteld. In den Stoompost van 5 dezer leest men: f De dagbladen hebben in den afgeloopen week vermeld, d op de lichttorens aan de fransche kust gebruik zal gemaakt worden van electrisch licht. Opmerkelijk is het, dat reeds eenige jaren geleden door den heer J. J. van Kerkwijk aan het hpoge bestuur van ons land in eene uitgebreide memorie was voorge steld, proeven te nemen, in hoeverre het electrisch licht geschil: was voor de lichttorens; hoewel deze proeven slechts zeer wei nig behoefden te kosten, zijn zijniet genomen. Weliigtz-i men in Nederland, als in Frankrijk het electrisch licht ree; s eenige jaren goede diensten heeft gedaan, overtuigd word- van de mogelijkheid het te gebruiken. Ilad men voorren:'-: jaren de voorslagen van den heer van Kerkwijk gevolgd, chu zou Ncderlaud waarschijnlijk de eerste zijn geweest, die in t electrisch licht voor vuurtorens had aangewend, en geen vreemd land hebben behoeven na te volgen. Wij herinneren hierbij, a .t genoemde heer van Kerkwijk de eerste en nog de eenige is, d.o het electrisch licht in ons land in het groot heeft toegepast, na melijk in 1854, bij het bouwen der groote dubbele ijzeren dra:. brug over de rivier de Mark nabij Zevenbergen, zooals beschre ven is in de werken van het Koninklijk instituut van n genieurs." Naar men verneemt is zaturdag een algerncene order aan het leger gerigt, waarin wordt kennis gegeven van de benoeming van Z. K. H. den prins vau Oranje tot generaal-majoor der in fanterie en kommaudant der reservebrigade. Gemelde order zal op drie achtereenvolgende appèls worden voorgelezen. Insge lijks zal er een order aan het leger en de vloot worden uitge vaardigd, inhoudende, dat Z. M. heeft goedgevonden den luite nant-kolonel jhr, E. A. O. de Casembroot, van den generalen staf, HD. adjudant in buitengewone dienst, ridder der orde van den Nederlandscheu Leeuw en afgetreden gouverneur van Z. K. H. deu prins van Oranje, te bevorderen tot kolonel en kom- maudeur van gemelde orde, en dat het deu koning tevens heeft Het zelfde blad bevat het volgende overzigt Raadpleegt men de onderscheidene bladen die de adressen mededeelen aan de regering, omtre/it de spoorwegzaken gerigt, dan wordt het voor eeu ieder duidelijk dat men wel de spoor wegen wil, maar dat men hel oneens is hoe en waar die geiegd moeten worden. De rigting van den Noorder spoorweg (de concessie Sloe? - Reuchlin) lijdt tot dus verre nog de minste aanstoot; alleen i! men in Friesland, dat de weg van Leeuwarden niet over Groni: - gen worde genomen, maar dat men uitga van Leeuwarden over Heerenveen naar Meppel en vooral Assen links late iigges. Ook in Nijmegen schijnt men met die concessie ontevreden. Van Arnhem moet de weg tot daar worden doorgetrokken, o tc worden aangesloten aan den weg die van Cccfeki af naar o: c i grenzen wordt gebouwd of zal gebouwd worden. Uitzijn, zoo verre wij weten, dc grieven togen de cunct'S: n I Sloet, daargelaten de mate van ondersteuning die er te r: kei - <c aau wordt toegedeeld. Met de zoogenaamde zuidelijke lijnen staat het erger gesclu.- pen Over de mate van ondersteuning welke aan die lijnen zal te beurt vallen, wordt nog niet getwist, want bekend is het nog niet wat de regering er voor over heeft. Maar liet is uitgelekt dat de regering wil een spoorweg van Rotterdam over Dordrecht eu deu Moerdijk naar Breda, van Breda af over Tilburg en Eind- I hoven naar Roermond en van daar af naar Maastricht. Dïfc schijnt dc regering den Zuiderspoorweg te noemen. Dc provin- cie Zeeland verzet er zich niet tegen dat er een weg van Rotter dam naar den Moerdijk worde gemaakt, maar wfl^ttlfemin dat

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1