föuitmtanïïsctjc tijbingen. 3rrttjï>ingcn. tjnnörlsberigtm. toe worden de volgende regels vastgesteld: 1. de regering ver langt werken van zedekundigen aard, of beschrijvingen op het gebied van aardrijks-, natuur- of staatkunde, geschreven of vertaald in goed voldoend zuiver maleisch2. de omvang der werken is onbepaald, doch voor elk goedgekeurd vel druks (in desseucliaan) zal worden toegekend eene premie van f 1003. bovendien zal aan den schrijver, die, in eens of op verschillende tijdstippen, meer dan één vel druks indient, worden toegekend: voor de eerste tien vellen eene kleine zilveren medaille, voor de tweede tien vellen eene groote zilveren medaille, voorde derde tien vellen eene kleine gouden medaille, voor de vierde t ien velien eene groote gouden medaille, voor elk vel boven de veertig f 25, boven de premie van f 100; 4. de regering behoudt zich voor het benoemen van beoordeelaars cn het goedkeuren der aangeboden werken 5. het werk wordt 'sgouvernements eigendom; 6.de schrijver blijft, zulks verlangende, onbekend en is vrij in de keuze der middelen, waardoor hij dit wenscht te verzekeren; 7. de kleine medailles hebben de grootte van een 1-guldenstuk en de groote vaneen 2^-guldenstuk en hebben, aan de eene zijde 's koniugs wapen en aan de andere het volgend opschrift Aanvoor verspreiding van nuttige kennis onder den inlander in Nederlandseh-Indie, (Jaartal). Engeland. Londen 3 september. The globe zegt dat sir J. Lawrence, sir H. Montgomery, sir P. Cautley en de heer Arburthnot de vier nieuwe leden van den indischen raad zijn die niet onder de vroegere bewindhebbers der Oost-indische compagnie behoor den, en dat de eerste bijeenkomst van den nieuwen raad heden, ouder het voorzitterschap van den minister lord Stanley, gehouden worden zal. Al de leden van dien raad zijn thans alhier, met uitzondering van sir J. Lawrence, die door den zorgwekkenden toestand van Punjaub aldaar nog wordt terug gehouden. Men twijfelt er echter niet aan dat hij zijne benoe ming heeft aangenomen. Eene deputatie van kooplieden cn bankiers heeft zich bij den minister van koloniën vervoegd, om hem een adres van omstreeks vier honderd invloedrijkeingezetenen van de britsclie koloniën en van hel moederland, allen onmiddelijk belang bij het handel verkeer met de koloniën hebbende, over Ie brengen. Dit adres bevatte het verzoek om oprigting eener halfmaande- lijksche postdienst lusschen Engeland en'Australië, welke niet, gelijk tot nog toe geschiedt, altijd over Suez zou gezonden worden, maar beurtelings over Egypte en over Panama haren weg zou nemen. Tol ondersleuning van dat verzoek werd aan gevoerd, dat de gelegenheid tot briefwisseling tusschen Austra lië en Engeland thans niet regelmatig, noch veelvuldig genoeg is voor het steeds belangrijker wordende verkeer tusschen die koloniën en het moederland; dat de postdienst over Panama inzonderheid voor het noordelijke gedeelte van Australië, het welk nader bij Amerika ligt, wenschelijk is; dat zij het bijko mende nut heeft van Australië in regtstrecksch verkeer met Amerika te brengen, hetgeen van te meer gewigt zou zijn, daar de ontwikkeling van JBritseh Noord-Amerika door de ontdek king der goudhoudende aardlagen in Columbia waarschijnlijk zal bespoedigd worden, en daardeatlanlische telegraafgelegen- heid aanbiedt, om in dertig dagen tijds berigtcn van Engeland naar Australië tc brengen. De minister van koloniën gaf een gunstig antwoord. A-Ik houd het voor waarschijnlijk, zeide hij, dat wij in slaat zullen zijn om eene halfmaandelijksche post dienst tusschen Engeland en onze koloniën in Australië, beur- teliugs over Suez en over Panama gaande, tot stand te brengen, vooral sedert wij in Noord-Amerika eene nieuwe kolouie, Britsch Columbia, hebben gevestigd. Doch het is ecne vraag, die grootendeels op eene berekening van kosten nederkomt. In beginsel ben ik het met de adressanten geheel eens; en zoo mijn persoonlijk gevoelen gevraagd wordt, verklaar ik mij zeer be paald voor den dubbelen weg. In den laatsten tijd hebben zich vele gronden voorgedaan, welke regt geven om te beweren, dat de dubbele weg noodzakelijk is en ik zal doen wat ik kan om dien aan te bevelen; doch de zaak hangt niet van den minis ter van koloniën alleen af; het departement van financien moet medewerken." The morning herald en The daily news verzekeren «en- stemmig dat tot heden toe geene berigten wegens den uitslag der diplomatieke onderhandelingen in het noorden van China bij het departement van binnenlaudsche zaken ontvangen ziju. Plet Mechanic's magazine zegt dat de koningin voorne mens is den heer Bright en kapitein Preedy, de ingenieurs die zich bij het leggen van den t.ransatlantischen telegraaf zoo ver dienstelijk hebben gemaakt, tot de waardigheid van ridder te verheffen. Graaf Platen, de zweedsche gezant alhier, heeft bereids op het hem toegezonden adres van cenige aanzienlijke personen en parlementsleden betreffende de godsdienstige onverdraag^ zaamheid in Zweden geantwoord en verklaard dat hij niet in ge breke zoude blijven de in dat adres vervatte opmerkingen ter kennis van zijne regering te brengen. IDuitscltland. Wecnen 1 september. liet lang verwachte decreet tot reha bilitatie der bank, is eindelijk verschenen en heeft bij den han delstand eene bittere teleurstelling verwekt. De Wiener Zei- tung kondigt namelijk aan, dat vooreerst alleen de banknooten van 5 gulden tegen specie aan de bank inwisselbaar zijn. Daar van zijn slechts voor 100 millioen in omloop. Eerst in junij zullen de vijftig gulden banknoten tegen zilver kunnen ingewis seld worden, en in augustus die van 100 gulden, terwijl einde lijk in October van liet volgende jaar de inwisseling van de tien guldens nooten zal plaats hebben. Deze bekendmaking wordt algemeen aangemerkt als een uitstel van betaling en in strijd met de van regeringswege geda ne toezeggingen, daar de vijfgulden banknooten voor den klein handel het meest onontbeerlijk zijn en niet ter inwisseling behoeven aangeboden te worden, terwijl de groothandel, die het meeste belang er bij heeft, in een jaar uitstel berusten moet. De sultan heeft dezer dagen weder een openlijk blijk ge geven van zijn ernstig voornemen om den toestand van 's lands financiën te verbeteren en om de milde bepalingen van het be velschrift tot emancipatie der rajahs ten uitvoer te leggen. Vol gens bcrigt uit Konstantinopel van 28 augustus jl. heeft Zijne hoogheid eene verklaring aan de ambtenaren gerigt, waarin hun de verpligting ingescherpt wordt om aan al zijne onderda nen gelijk regt le doen, en waarin alle oneerlijkheid en onregel matigheid in het beheer van 's lands geldmiddelen met straf be dreigd wordt. Berlijn 1 september. De openbare meening uit zich van lie- verleden meer voor een regentschapdit is vooral op te merken, als Z. IC. H. de prins van Pruisseu zich in het openbaar ver toont, aan de geestdrift waarmede hij wordt begroet. Ook wordt gemeld, dat aile voorbereidende maatregelen ge nomen zijn tot eene buitengewone bijeenroeping van den land dag. Den 21 van deze maand vertrekt Z. IC. H. naar Warschau en zal nog voor het einde der maand terugkeereu, daar, volgens opgave, gewigtigeregeringszaken de tegenwoordigheid van den prins van-Pruissen hier le lande vereischen. Uit alles blijkt dus, dal wij weldra uit den provisionelen toestand zullen geraken. Tegen alle verwachting heeft ter zake van de inzegening der gemengde huwelijken, de pausselijke stoel toegegeven. Vol gens een schrijven van den bisschop van Bazel, is hij gemagtigd te verklaren, dat het den katholieken geestelijken voortaan ge oorloofd zal zijn, dusdanige huwelijken te voltrekken, mits bij de afkondiging derzelve geene melding van de geloofsbelijde nis der getrouwden gemaakt wordt, en de geestelijke voor elk huwelijk van dien aard de speciale toestemming des bisschops gevraagd en erlangd hebbe. Frankrijk. Parijs 4 september. Men weet dat het dagblad La patrie zich dezer dagen voor de wenschelijkheid van ecnige wijzigin gen in Frankrijks wetgeving op de drukpers verklaard heeft. Zij wilde voor de dagbladen meer zekerheid dan zij thans genieten, omdat de bestaande onzekerheid verderfelijk werkt, zonder evenwel aanspraak te maken op eene volledige vrijheid, want. zoo vergingen de wenschen van dat blad niet. Een ander blad. Le pays, insgelyks ministerieel, behandelt thans ook deze kwestie, doch niet in den zelfden geest. Volgens laatstgenoemd orgaan heeft alleen de regering over de meerdere of mindere male van vrijheid tc oordcelen welke de dagbladen noodig heb ben tot behandeling der openbare aangelegenheden. De dag bladen, zoo zegt La patrie, zijn zelve geïnteresseerd in deze zaak en daardoor kunnen zij aliigt hunne eigen wenschen ver warren met die van het algemeen. Men moet erkennen, dat Le- pays de zaak der regering tegenover de drukpers al zeer zon derling bepleit. De generaal Mac Mahon is benoemd tot opperbevelhebber van de land- en zecmagt in Algerie, terwijl de betrekking van gouverneur-generaal opgeheven wordt. De keuze van genoem den generaal heeft alhier veel tevredenheid verwekt. Prins Napoleon heeft als minister van koloniën van den kei zer in last ontvangen, om een rapport op te maken nopens den algemeenen toestand van het eiland Madagascar. Hieruit leidt men af, dat het de regering thaus ernst is, om eene groote expeditie naar dat eiland uit te rusten cn het in bezit te nemen, zooals zij reeds meermalen den wenscli heeft te kennen gege ven. De regten die men op Madagascaar meent, te hebben, dagteekenen reeds van de regering van LodewijkXV. De moord, die de bevolking van het eilaud onlangs heeft gepleegd op de fransche zeelieden, die aldaar schipbreuk hebben geleden, heeft ongetwijfeld dit voornemen thans tot rijpheid gebragt. Bovenbedoeld inden Moniteuropenbaar gemaakt decreet van den keizer betreffende de reorganisatie der algerijnsche zaken, verdient in hooge mate te worden opgemerkt. Uit die officieele mededeeling blijkt, dat, zoo het burgerlijk bestuur in Algerie al nog niet -uitsluitend het overwigt verkregen beeft, het militair element toch heeft opgehouden zijn overheerschen- den invloed uit te oefenen. Met den maarschalk Bandon is zijn gouvernement ten einde en even als de engelsche regering aan de Oost indische compagnie het gezag over Indie uit de handen neemt, zoo onttrekt ook het fransche keizerrijk aan zijne gene raals het stadhouderschap in de afrikaansche kolon ien. Mogt nu die kennisgeving van prins Napoleon al minder aangenaam ziju voor de kommanderende generaals en de directeuren der bu reaux arabes, zooveel te meer zal zij door geheel Frankrijk worden toegejuicht, terwijl de Arabieren nu wel spoedig zullen gevoelen, hoezeer hunne positie verbeterd is. In de attributen, aan den generaal Mac Mahon toegekend, komen vooral twee punten in aanmerking, vooreerst het gelijktijdig opperbevel over de landmagt en de vloot, en ten tweede het regt van in dringende omstandigheden de maatregelen der prefecten en der generaals buiten werking te stellen. Deze beide punten heeft de generaal bij de aanneming zijner betrekking als voor waarden bedongen, terwijl zij hem ook eerst na langdurige overweging zijn toegestaan. Een aan den militairen opperbe velhebber toegevoegden directeur voor civiele zaken, zal voor Algerie niet benoemd worden, Even als hier te lande, ter be vestiging der administratieve centralisatie, zal ieder prefect on middelijk onder den minister van koloniën staan. De heer Michel Chevalier heeft den algemeenen raad van het departement L'Hérault geopend met eene rede, waarin hij, gelijk trouwens te verwachten was, zich zeer heeft uitgelaten ten gunste van den vrijen handel. Onder dankzegging voor de vermindering van regten, die vele artikelen van behoefte en grondstoffen reeds hebben ondergaan, drukte hij den wensch uit, dat weldra tot eene herziening van het geheele tarief mogt worden overgegaan dat alle uitvoerregten op fransche voort- brengselen opgeheven, de formaliteiten bij den uitvoer vereen voudigd en de verbodsbepalingen betreffende den invoer van buitenlandsche artikelen afgeschaft mogten worden. Omtrent de invoerregten geeft hij de hoop te kennen, dat die zoodanig verminderd zullen worden, dat de concurrentie van het buiten land tot prikkel kan strekken voor de fransche nijverheid. Daardoor toch zal het geheele land winnen. Berigten uit Alexandria van 24 augustus bevestigen het. ontdekken van het met de vorige mail medegedeeld komplot, alsmede de arrestatien. De houding van Said-paclia is zeer krachtig geweest. In de stad heerschte rust. Drie Turken, die grieksche matrozen op zee hadden omgebragt, zijn opgehangen. Iu Syrië heerscht sterke gisting. De fransche consul te Beyruth is naar Tripoli gegaan, waar bedreigingen van moord tegen de christenen gedaan zijn. Dank aan de doordien consul gecischte maatregelen, is de rust hersteld. De sultane Validé, moeder des regerenden sultans, is le Mekka overleden. Te Trieste zijn berigten ontvangen uit IConslantiuopel van 28 augustus. Haydir-pacha zal de porte te Petersburg ver tegenwoordigen en de heer Aristarchi is le Berlijn geaccredi teerd. Eene rede des sultans legl alleambtenaren de verpligting op om gelijke regtsbedeeling aan al zijne onderdanen ledoen geworden, en verklaart dat alle misbruiken welke in het beheer der geldmiddelen hebben plaats gehad gestraft zullen worden. De grieksche generaal Strina is overleden. Parijs 5 september. Prins Napoleon zal waarschijnlijk eer lang zijn uilstapje naar Algerie ten uitvoer brengen. Meu denkt datZ. K. H. den 25 dezer van Cettezal vertrekken. De jonge keizerlijke prins is heden morgen zijne ouders naar Biarritz gevolgd, daar het HH. MM. bij onderzoek geble ken is dat het gerucht van daar heerseliende besmettelijke ziekten voor kinderen overdreven was. Aangekomen den 4 augustus van Newport te Rio de Janeiro het barkschip Stad Middelburg, gez. D. D. Ouwehand. Ailcs wel aan boord. (47 dagen reis.) Het barkschip Walcherengez. K. Hoek, is den 2 dezer van Liverpool naar Balavia vertrokken. Aan boord was alles wel. Heden komt uit zee het. barkschip lVhampoa, gez. D. van der Hoff. komende van Java, bestemd voor Middelburg. SJeekrapprijzen. Rotterdam G september. Er werd heden veel aangeboden, doch de stemming was zeer flaauwonberoofde gold f 23 a f 25. Nieuwe racine gold f 17 a f 17 J. (nraansnarliten. Amsterdam G september. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f Lijnolie op zes weken/32f. Koolzaad 78J p. vl.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3