De verlofgangers zullen zich verzamelen voor het gemeente huis. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen: een berigt over de scheepvaart der pruissisclie havens en een staat over in de maand julij naar O. lndie verzonden katoe nen goederen. Uit Vlissingen wordt dd. I september het volgende gemeld. Ruim veertien dagen geleden werd door een der vlissingsche loodskotlers in het engelschekanaal een franschschoonerschip geloodsd, hetwelk naar Antwerpen bestemd was. Volgens beurt werd daarop overgezei de loods Naerebout, doch tot heden, heeft men daaromtrent niets vernomen. Een matroos dezen middag ter reede opgevischt, doet vermoeden, dat voor melde bodem, waarvan de naam onbekend is, voorgaats gedu rende den jongst gewoed hebbenden storm is omgeslagen. Naar wij vernemen is op 11. zaturdag in de directiekeet aan den Viietepoider op het eiland Noordbeveland, door den aan nemer G. Dekker, aangenomen het herstellen van het dijkvak, dal over eene lengte van omstreeks 200 ellen is beschadigd geworden door eene oeverafschuiving, welke des zondags den 20 augustus jl. aldaar heeft plaats gehad. De opening der verlenging van het kanaal van Brugge tot in de kade an Sluis zal binnen laatstgemelde gemeente feestelijk gevierd a orden op dingsdag en woensdag den 21 en 22 dezer maand. Nadat den vorigen avond het feest reeds zal zijn aangekon digd door het luiden der groote klok van den raadhuistoren en groole laptoe door het korps muziekanten van het 5e regement infanterie iu garnizoen te Vlissingen, zullen dingsdag de neder- landsche en belgische autoriteiten plegtig worden ingehaald door eene eerewacht te paard. De feestelijke opening zal dien dag ten 1 ure plaats hebben, waarbij de autoriteiten en genoo- digden met twee muziekkorpsen op versierde vaartuigen het nieuwe kanaal zullen binnen varen. Voorts zal er dien dag worden ring gereden door de leden der eerewacht er. na een maaltijd den autoriteiten aangeboden, illuminatie der kade plaats hebben. Woensdag zal het feest besloten worden door de uitvoering van muziekstukken, de uitreiking door het gemeentebestuur van gelegenjieidsmedailles, en vuurwerk des avonds. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat een land bouwer in het eiland Schouwen, 2 voer hooi voor den ongeken- don prijs van f 150 heeft verkocht. Men schrijft uil 's Hage aan de Utrechtsche courant: Naar men verzekert zal op het budget vau biunenlandsche zaken worden uitgetrokken de aanzienlijke som van ruim der tig niillioen guldens voor spoorwegen. Men verneemt dat Z. M. bij de toekenning van pensioen aan deu luitenant geueraal Verhorst, op zijne aanvrage, en het eervol ontslag als inspecteur van het wapen der infanterie, onder dankbetuiging voor zijne vele langdurige en gewigtige diensten in die betrekking bewezen, dien opperofficier tevens van kommandeur der orde van de Eikenkroon, bevorderd heeft tot grootofficier dier orde. Men verzekert clat Z. M. heeft, benoemd, tot riddergroot kruis der orde van de Eikenkroon, den heer luitenant generaal H. E. C baron Forstner van Dambenoy, intendant der opvoe ding van Z. K. H- den prins van Oranje, en den heer W. H. Dijckmeester, 1ste luitenant-instructeur bij het regement rij dendeartillerie lot officier dier orde. Omtrent dekomst van Z. M. den koning binnen de stad Rot terdam verneemt men nader dat Z. M. zal vergezeld worden van Z. IC. H. den prins van Oranje, en dat het koninklijk bezoek waarschijnlijk za! plaats hebben op dingsdag den 5 octuber. Men wacht Z. M. en den prins dan 'a middags, 's Konings voor nemen zou voorloopig zijn om in den vroegen avond van den zelfden dag naar de residentie terug te keeren. Uit Leyden schrijft men: De heeren te Winkel, Groen en Atwellj belast geweest met het onderwijs in de nederlandsche, fransche en engelsche talen aan Z. IC. H. den prins van Oranje, zijn door Z. M. deu koning begiftigd met de ridderorde van de Eikenkroon. Het maken van funderingswerken, het optrekken der funda- .1 rotsmuren, liet trasraam, de hardsteenwerken enz. voor hel paleis van volksvlijt te Amsterdam is aangenomen door den :,":er Vermaas van Hellevoetsluis voor f149.174. Benoemingen en besluiten. Z. M. heeft goedgevonden, Z. IC. H. Willem Nicolaas Alexan- ler Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, kapitein ter zee si iic. tc bevorderen tot schout bij nacht. Bij Zr. Ms. besluit van 3 dezer, is de luitenant ter zee der 2de klasse A.F. R.E. baron van Haersolte van den Doorn, benoemd .'ut adjudant bij Z. K. H. den prins van Oranje. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten, gedagteekend den 3 dezer, goedgevonden 1. Z. IC. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hen drik, prins van Oranje, kolonel h la suite van het regement gre nadiers en jagers, te benoemen tot generaal-majoor, buiten bezwaar der schatkist, met vergunning om, met afwijking van de ten deze bestaande bepalingen, in dien verhoogden rang de uniform der grenadiers te blijven dragen 2. welgemelde Z. K. H. als generaal-majoor bij het leger, te benoemen tot kommandant der reserve brigade 3. tot adjudanten van Z. IC. 11. den prins van Oranje, te be noemen den majoor «J. A. van den Bosch, van den generalen staf, thans toegevoegd aan hooggemelden prins, en den 1 sten luitenant jhr. IC. W. de ICock, van het regement grenadiers en jagers, thans dienst doende bij Z. K. H.den prins van Oranje, met bepaling dat de majoor van den Bosch en de Iste luitenant jhr. de Koek, in verband daarmede zullen overgaan bij den grooten staf. Het heeft Z. M. behaagd, bij besluit van 3 dezer, Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prius van Oranje, kolonel van het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch lndie en daarbij a.la suite gevoerd, te bevorderen tot generaal-majoor bij dat wapen en tevens Z. K. H. gemagtigd om in afwijking van de bestaande bepalingen de uniform te dra gen van liet wapen der infanterie van gemeld leger. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten van 3 dezer, goed gevonden 1. te benoemen bij den generalen staf, tot kolonel, den luite nant-kolonel jhr. E. A. O. deCasembroot, van dien staf, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst 2. en bij het wapen der infanterie, tot luitenant-generaal en inspecteur van het wapen, den generaal-majoor H. IC. E. Duyc- ker, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, en zulks onder toekenning van een eervol ontslag uit zijne betrekking van kommandant der reserve brigade en als belast met de waarne ming der functien van provincialen kommandant van Noord en Zuidholland, terwijl hij in zijne functien van gouverneur der residentie bij voortduring gehandhaafd wordt, en 3. den generaal-majoor J. G. Wilbrenninck, kommanderende de 1ste brigade cavallerie, te belasten met de functien van pro vincialen kommandant van Noord- en Zuidholland. Z. M., bij besluit van den 3 dezer, aan hoogstdeszelfs adju dant in buitengewone dienst, den kolonel jhr. E. A. O. de Ca- sembroot, van den generalen staf, een openlijk blijk willende geven van hoogstdeszelfs erkentelijkheid voor de trouwe, be- langlooze en gewigtige diensten door genoemden kolonel aan Zr. Ms. huis eu aau deu lande bewezen, in de tot dus verre door hem bekleede betrekking van gouverneur van Z. IC. H.den prins van Oranje, heeft goedgevonden den hiervoreu genoemden kolonel jhr. de Casembroot, ridder der orde van den Nederland- scben leeuw, te bevorderen tol kommandeur dier orde. Z. M. heeft, hij besluit van 3 dezer, goedgevonden te benoe men tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, den officier van gezondheid der 2de klasse dr. F. Rienderhoff, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt. Bij besluit van 3 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoe men: tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. C. Horch, doctor in de letteren te Leyden, en tot broeder dier zelfde orde C. H. van Ameron, teekenmeester aldaar. Bij besluit van 3 dezer, heeft Z. M.aan de referendarissen bij het departement van marine J. H. Commijs, J. Modera en J. Z. Burnet, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de ridderorde der 3de klasse van St. Sta nislas, hun door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 3 dezer, zijn de navolgende adel borsten bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willems oord, niet ingang van den 4 dezer, benoemd: cl tot adelborsten der 1ste klasse bij de nederlandsche zee- magt: J. M. Berends, J. A. de GelderW. J. A. Nolthenius, J. W. van Kerkwijk, F. J. P. M. Mulder, J. P. Noorduyn, W. C. Scholten, J. Loots, A. G. Westerouen van Meeteren, L. B. van Maanen, C. Bijleveld, jhr. W. van Hogendorp, E.Simon van der Aa, J. L. Duker, J.F. van Manen, J. C. Eek, W. A. Arricns, J. L. Inckel, A. P. Hooghwinkel, J. G. J Spanjaard, jhr. J. de Jong van Beek en Donk, R. 11. Jarman, J.C. Egter, J. C. de Ruyter de Wildt, D. G. Brand, H. J. Klein, P. leComte, P. F. baron van Hecrdt, W. J. van Loenen, C. G. J. Barnaart, N. A. de Vries, jhr. W. M. de Gijzelaar, H. J. R- Sutherland, D. O. Heldewier, G. J. Buyskes, R. T. du Cloux, Q,. Hoeuffi, C. M. de Munnick, D. C. Visser, en b. tot 2de luitenants bij het korps mariniers: W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten en P. S. C. A. Courrier dit Dubekart. Pensioen verleend, bij beslnit van den 31 augustus, aan G. Meere of Meirre, gewezen sluisknecht op het kanaal van Ter- neuzen, te Sas van Gent, ten laste van den staat, ten bedrage van f!64'sjaars. Goedgevonden, bij besluit van den 1 dezer, 1. den luitenant- generaal A. J. Verhorst, inspecteur van het wapén der infante rie, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen testellen, en het bedrag van dat pensioen te bepalen op f 3000, en 2. genoemden juitenant-generaal tevens dank te betuigen voor de vele, lang durige en gewigtige diensten, door hem in zijne betrekking bewezen. Z. M. heeft, bij hesluiten van den lsten en 2den dezer, goed gevonden in te willigen de verzoeken van den kolonel J. M. graaf var. Lynderi. van den grooten staf, HD. eersten adjudant, en van den lsten luitenant C. A. de Favauge. van het regement grenadiers en jagers, Zr. Ms. ordonnans officier, om toestem ming tot het aannemen en dragen van de versierselen,eerstge- noemden van kommandeur met de ster der Adolfsorde, en laatst genoemden van ridder der Adolfsorde met het zwaard, hun door zijne doorluchtige hoogheid den hertog vau Nassau geschonken. Goedgevonden, bij besluit van den 1 dezer, den lsten luite nant. kwartiermeester G. C. Berghauser, van het 7de regement infanterie, voor den tijd van een jaar op nonactiviteit te stellen. Bij beschikking van den minister van marine zijn, met ingang van den 4den dezer, benoemd tot adsistenten bij den scheeps bouw op 's rijks werf te Amsterdam, de adelborsten der 2de klasse hij het Koninklijk instituut voor de marine te Willems oord, J. C. Jansen en S. Meihuizen. Bij besluit van 25 augustus jl. heeft Z. M. goedgevonden aari P. M. Montijn, burgemeester van Hekendorp c. a., en R. Blok, burgemeester van Lekkerkerk, vergunning te verleenen om, overeenkomstig een bij het zelfde besluit goedgekeurd regle ment, eene maatschappij op te rigten, onder den titel van Ne derlandsche maatschappij ter onderlinge pensioensverzekering voor ambtenaren en beambten. Üerlt-en NclusotnienwM. Ds. J. P. G. Westhoff, thans te Monnikendam, heeft het op hem uitgebragt beroep tot predikant bij de evangelisch luther- schegemeente te Middelburg aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij een onlangs genomen besluit weder de sommeu beschikbaar gesteld tot on dersteuning van de onderwijzersgezelschappen, na vooraf berig- ten ingewonnen en van de voorstellen van de heeren provinciale inspecteurs kennis genomen te hebben. Het getal onderwijzers- gezelschappen is 247, verdeeld in 90 districten. Met uilzonde ring van het 2cle en 3de district van Noordholland zijn in alle districten onderwijzersgezelschappen aanwezig, die ondersteu ning ontvangen. De 24 onderwijzersgezelschappen in Noord brabant ontvangen te zamen f491, de 28 dito in Gelderland f485, de 38 dito in Zuidholland f760 en daarenboven nog f300, bestemd voor de kweekschool voor aankomende onderwijzers bij de onderwijzersvereeniging te Rotterdam, de 28 dito in Noordholland f657, de 20 dito in Zeeland f315, de 7 dito in Utrecht f 175, benevens f 100, bestemd voor de leerschool voor jeugdige onderwijzers te Utrecht, de 35 dito in Friesland f540, de 23 dito in Overijssel f 413, de 22 dito in Groningen f 420, de 10 dito in Drenthe f200, en de 11 dito in Limburg f 320. Te zamen dus f 4769 voor de onderwijzersgezelschappen en f 400 voor opleiding van onderwijzers. marine en legeer. Den 3 julij is ter reede van Batavia gearriveerd Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee J. A. K. van Hasselt, komende van Hellevoetsluis, laatst van de Simonsbaai. Vrijdag is in het Nieuwediep binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Cerberus, onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse W. F. L. de Vriese, van Hellevoetsluis, gesleept door de Cycloop. Uost-indisclie koloniën. Vrijdag is de indische mail aangekomen met brieven en dag bladen tot den 7 julij. Wij ontleenen daaraan het volgende De gouverneur-generaal heeft-, bij besluit van deu 24junijjl., voor het 3de kwartaal 1858 van kracht verklaard het bij de or donnantie van 24 december 1857 (st.no. 118) voor het lste kwartaal 1858 gearresteerde tarief van prijzen, volgens welke zullen worden geheven de inkomende regten op wollen en katoenen goederen, vervaardigd bewesten de Kaap de Goede Hoop, bij invoer in Nederlandsch-Indie. Deze ordonnantie treedt in werking op den I julij 1858, en op andere plaatsen met den dag waarop het staatsblad van Neerlandsch-Indie, waarin deze ordonnantie is opgenomen, aldaar ontvangen wordt. In het landschap Pau, op Sumatras westkust (Padang), heeft onlangs eenige spanning geheerscht terzake van de uit legging van een godsdienstvoorschrift. Deze spanning heeft gecne voor de rust schadelijke gevolgen gehad. In 1855 was door de regering, onder zekere voorwaarden, uitgeloofd eene premie van f 1000 en eenebeloouing, bestaande in eene groole gouden medaille, voor javaansche leer- en lees boeken. Thans wenscht de regering ook zoodanige belooning te verbinden aan de vervaardiging van maleische leer- en lees boeken voor de inlandsche scholen in Neerlandsch-Indie. Daar-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2