Éjcmöftsbmjjtm. ophouden te bestaan, krachtens de onlang gemaakte wet welke Indieonder het onmiddellijk bestuur der britsche kroon heeft gesteld. Volgens The morning chronicle heeft men binnen kort de openbaarmaking te verwachten van een nieuw ontwerp ter uit breiding der telegrafische gemeenschap van Engeland met het Europeesch vastland en Amerika. Bij dit ontwerp wordt de vol gende rigting voorgesteld: van Plymouth tot kaap Eiuisterre» ter aansluiting bij de aldaar aanwezige lijn naar Bordeaux en het zuidelijk binnenland van Frankrijk, die alsdan zou worden voortgeleid tot kaap Rocco, bij Lissabon, en van daar west waarts meteen onderzeeschen kabel tot de Azorische eilanden, die, over San Miguel en Flores, direct op Boston of Bermudas zou loopen, om verder tot kaap Hatteras, in Noord Carolina, en zoo mogelijk tot een nader te bepalen, verder gelegen punt te worden voortgezet. Volgens dit stelsel zouden Engeland, Franrijk, Spanje en Portugal direct met elkander en met Noord- Amerika verbonden zijn. Bij Lissabon zou dan nogeene tweede lijn, over Gibraltar, naar Malta worden aangelegd, waaronder, ten gevolge der reeds verkregen resultaten lot het vestigen van telegrafische punten ten westen van Malta, eene volkomen on afhankelijke engelsche lijn tusschen Brittannie en zijne bezittin gen in de Middellandsclie zee en in Indie zon gevormd worden. De berigten uit de provinciesteden en fabriekdistricten van de vorige week luiden, met weinig uitzonderingen, gunsti ger dan sedert geruimen tijd het geval was. Te Sheffield en Nottingham klaagt men wel over gebrek aan zaken, vermits de continentale, en vooral de duitsche bestellingen zeer schaars zijndoch daarentegen handhaven zich de Manchester-fabriek- waren goed op hare tegenwoordig hooge prijzente Leeds wordt veel voor Amerika gefabriceerd; te Leicester is de handelstoe stand aanmerkelijk verbeterd te Bradford zijn alle fabrieken ijverig aan den gang om voor het sluiten der scheepvaart aan dc russisckc orders te voldoen, terwijl te Birmingham aanzien lijke bestellingen uit Indie ontvangen zijn. Ook uit Schotland en Ierland luiden de berigten gunstiger. Rusland. St. Petersburg 2S augustus. Voor zijn vertrek heeft de keizer al de boeren der keizerlijke landgoederen vrij verklaardhun ge tal bedraagt ongeveer 2000,000. De generaal, die aan hel hoofd dier administratie staat, was naïf genoeg geweest om te verzoe ken, dat de zaak ten miusten tot zijn dood in statu quo bleef, 's Keizers antwoord hierop was evenwel, dat zijn bevel dadelijk moest worden uitgevoerd. Het Journal de St. Petersbourg vult zijn vroeger berigt we gens het sluiten van den vrede met China aan, door de opgave dat het eerste verdrag den I (13) junij gesloten is, terwijl het tweede, waaromtrent de overeenkomst vroeger gemaakt was, de dagteekening van 10 (28) mei draagt. Unitsclilaiul. Weenen 31 augustus. De keizer heeft, bij een eigenhandig schrijven aan den minister van binnenlandsche zaken, de stich ting van een Jaódsiiospitaai voor kranken van alle geloofsbelij denissen bevolen, en tot dat einde eene zeer uitgestrekte aan den landweg gelegene grondvlakte, wier waarde op een half mil- lioen gulden geschat wordt, afgestaan. Dit even vrijzinnig als menschlievend besluit, waardoor keizer Frans Joseph toont in het voetspoor van zijnen grooten voorzaat JosephusII te willen wandelen, geeft algemeen genoegen. Eerlang zulten maatregelen tot reorganisatie der natio nale bank genomen worden. Berlijn 31 augustus. De Neue preussische Zeitung noemt het door buitenlandsche bladen verspreid gerucht als zou reeds tol den een of anderen maatregel wegens het regeringebewind na 23 october besloten zijn, ongerijmd, naardien het van zelf spreekt dat over zoodanig besluit niet voor na de terugkomst des konings kan wordeu beraadslaagd. Toen vorst Metternick den 20 dezer te Frankfort aan den Main doorreisde en zijn intrek in het hotel Zum röraischen Kaiser nam, deelde hij den eigenaar van dat hotel mede hoe het dien dag juist tachtig jaren geleden was sedert hij, de toen vijf jarige knaap, in het gevolg van keizer Josephus II, voor dc eerste maal aldaar overnachtte. Frankrijk. Parijs 1 september. Baron Gros, commissaris in China, zal tot lid van den senaat benoemd worden. Ter gedachtenis aan het sluiten van den vrede, zal eene der thans in aanleg zijnde straten van Parijs den naam voeren van Rue de Tien-tsing. Waarschijnlijk zal in die straat dan ook wel het nieuwe ebineesche gezantschapshotel gebouwd worden. De door den Moniteur medegedeelde depechc uit Tien- tsing behelst eenige uitdrukkingen welke de hoog gespannen verwachting van het nieuwe verdrag met China iets lager ge stemd hebbenimmers daaruit blijkt dat China voor den handel en de industrie van het westen niet geheel wordt geopend, en dat, cr niet aanhoudend een gezant van ons te Peking zal mo gen zijn. Ook wordt opgemerkt dat de heer Gros, onze gevolmagtigde, indiedepeche zegt: //onze zendelingpredikers zullen overal in China worden toegelaten"en men vraagt of China alleen voor fransche zendelingpredikers is opengesteld men meent niet te kunnen onderstellen dat de engelsche ge volmagtigde enkel op materiele belangen bedacht is geweest en verzuimd heeft voor protestantsche zendelingen de zelfde vrijheid te bedingen. Hierbij wordt herinnerd dat Frankrijk reeds bij het verdrag van 1844 de toezegging van godsdienst vrijheid voor de christenen in het keizerrijk China verworven heeft, maar dat deze toestemming niet vervuld is. Men hoopt dat er ditmaal door de geallieerde mogendheden afdoende maatregelen zullen worden genomen, opdat de door haar bij het nieuwe verdrag bedongen voordeelen verwezenlijkt worden en niet op het papier blijven. Uit Hong-Kong zijn te Marseille tijdingen ontvangen van den 3 julij. De chinesche troepen hadden veelvuldige aan vallen gedaan op de geallieerden die Canton bezetten, de op volger van Yeh in het beheer der provincie had eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij de chinezen de verdelging der geal lieerden toezegde. Jegens europesche soldaten waren moorden gepleegd en de geallieerden waren in de onmogelijkheid om zich te Canton vrij te bewegen. Uit wederwraak hebben zij eene geheele wijk der stad in brand gestoken, hunne schepen hebben die van den rivieroever af beschoten en de chinesche vaartuigen van hunne ankerplaatsen verjaagd. In weerwil dezer betreu renswaardige gebeurtenissen, had de lijding dat te Peking een vredesverdrag gesloten was de hoop op eene voldoende oplos sing der geschillen doen herleven. De noord-amerikaansche commissaris had het door hem met de chinesche regering ge sloten verdrag doen afkondigen. Het berust in allen decle op de zelfde grondslagen als die welke door de regering met de euro pesche mogendheden gesloten zijn. Het bevestigt zich dat bij die verdragen het regt van een jaarlijksch bezoek en van een lijdelijk verblijf te Peking aan de ambassadeurs dier mogend heden is ingewilligd. Het diplomatiek verkeer zal onmiddelyk tusschen de regeringen plaats hebben en in alie diplomatieke en militaire betrekkingen zal gelijkheid van rang bestaan. De noord-amerikaansche handel zal op gelijken voet als die der meest begunstigde natie worden ges leid. In de geheele uilge strektheid van het chinesche rijk zal eene onbeperkte vrijlating van het christendom beslaan, zelfs voor zoodanige Chinezen welke zich tot dc christelijke godsdienst zullen bekeerd hebben. Thans wil men weten, dat de regering voornemens is aan een aantal gedeporteerden naar Afrika vergunning te verlecnen, in Frankrijk terug te keeren. Buitendien is er sprake van wijzi" gingen in de bestaande wetgeving op de drukpers, waardoor de dagbladen eenige meerdere vrijheid zouden bekomen. La patrie, een blad dat aan de keizerlijke regering gunstig gezind is en geacht wordt dikwijls van hooger hand officie use medcdeelingen te ontvangen, gaat reeds zoo ver van de noodzakelijkheid dier wijzigingen aan te toonen. Hoe dit zij, dat er meer vertrouwen bestaat dan het geval was toen de generaal Espiuasse de porte feuille van binneniandsciie zaken waarnam, is aan geen twijfel onderhevig. Het blijkt nu reeds, dat het gouvernement de werken tot versterking der tegenover Engeland gelegen kust niet tot Cher bourg bepalen wil. De ministeriele dagbladen berigten dat er te la Hogue, eene noodhaven in de nabijheid van Cherbourg, fortificatiën zullen worden aangelegd. Zij herinneren daarbij, dat la Hogue reeds door Vauban,'deu beroemden vestingbouw kundige, als een punt van militair gewigt beschouwd is, en dat de aanleg van eenige werken destijds aldaar begonnen doch sedert niet voltooid is. Naar al hetgeen men omtrent lord Palmerston, tijdens zijn verblijf alhier verneemt, schijnt hij de man niet te zijn, clie er bijzonder op gesteld is, om van alle staatsaangelegenheden ont slagen te zün. liet Journal des débats, welk biad omtrent dit punt goed onderrigt schijnt te zijn, aarzelt ook niet, om dit ge voelen openlijk uitte spreken. "Wij kunnen daar nog bijvoegen, dat eene zich thans hier bevindende deputatie van Eugelschen. van den lord persoonlijk de verklaring hebben ontvangen, dat hij slechts voornemens was, om nog eenigen tijd een weinig uit spanning te nemen, ten einde zich daarna op nieuw aan dc staatszaken te wijden. De oogkwaal, aan welke de lord thans laboreert, is, naar de verklaring der alhier geconsulteerde ge neeskundigen niet alleen zonder gevaar, maar er beslaat zelfs hoop op ceue spoedige genezing. Het aandeel der onderscheidene staten in de schadeloos stelling aan den heer Morse, den uitvinder van het thans alge meen in zwang zijnde telegraafslelsel, toegekend, is als volgt: Nederland 22.000 fr.; Sardinië 22,000 fr.; Rusland 31-,000 fr.. Kerkelijke staat 5,000 fr.Turkije 21,000 fr.Belgicl0,000 fr Toskane 4,000 fr.; Zweden 59,000 fr.Oostenrijk 09,0(1^ fr. De overs!rooming te Snvona in het groothertogdom Genua, is veel verschrikkelijker geweest, dan men aanvanke lijk vreesde. Reeds zijn dertien lijken gevonden cn men mist. nog altijd mcnschen. De meeste verongelukten werden door het met woest geweld van dc bergen afstroomende water in hunne kamers overvallen en hadden geen lijd daaruit te komen. Van eene enkele familie verdronken drie leden bij de deur. Een vader, die bij het vlugten ontdekte, dat zijn jongste kind nog ontbrak, spoede zich naar het huis terug en het gelukte hem ook den kleine op zijn schouder naar buiten te brengen; maar onderwijl was de stroom, waar hij door moest, zoo gezwollen, dat hij voor de oogen der andere huisgeuoolendie op den an dereu oever stonden, met zijn kind onmiddelijk weggesleept werd. Verscheidene sierlijke villa's zijn verwoestde prachtige huizen en de weelderige oranjebosschen, waardoor Savona be roemd is, zijn door de golven als weggevaagd en de bodem is overdekt met rosblokken, steenen, zand en slijk. De turksche regering is voornemens de fortification van Kars te doen herstellen en heeft tot dat einde eene commissie benoemd, bestaande uit verscheidene generaals, ingenieurs en verdere hoofdofficieren, die zich op de plaats zullen bevincicu om de noodige opnemingen te bewerkstelligen cn de werken te bestuderen. Parijs 2 september. De Moniteur berigt lieden dat de keizer en de keizerin gisteren morgen naar Biarritz zijn vertrokken HH. MM. zijn ten zes ure te Bordeaux aangekomen en hei: - ben de reis onmiddelyk voortgezet. Hunne gezondheid is uitmuntend. Tot aanvulling van de laatste tijdingen uitBritsch Indie (in ons vorig no. medegedeeld) kan nog het volgende dienen The Bombay times van 4 augustus schat het aautal insurgent en in het koningrijk Oude verzameld, op 66,000 man, maar het. blad hoopt dat een verzoenende politiek verdeeldheid onder hen zal te weegbrengen, wanneer er voldoende engelsche krach ten zullen aanwezig zijn om diegenen te beschermen, die zich willen onderwerpen. Generaal Grant heeft Lucknow verlaten om ter hulpe te snel len aan de stad Maun-Sing, welke door de koniugin wordt be legerd. Intusschen deserteren vele belegeraars, daar er onder hen gebrek aan geld hcersclit. Kolonel Campbell is overleden; dit is de vijfde kolonel bin nen een maand. Rotterdam 1 september. In de op heden door de Nederlandsche handelmaatschappij gehoudene veiling van 671,439 balen Java en 31,518 balen Sumatra koffij, is alles verkocht, en zijn de volgende prijzen besteed: Cents. No-L 3787 balen, bruin52 k 2. 2545 n licht bruin50 3. 4565 hoog geel Preauger47 »-•— 4. 14089 geel Preanger 39 5. 1S400 blank geelachtig Preauger aard 35$37 6. 4219 goed blank, vrij grof met BS. b. 364// 7. 2182 bl-geelachtig Meuado m. BS.b. 434 44j 8. 1922 groenachtig Mcnado44$ 45$ 9. 15333 bi.geelaclitigPadang, enk. BS. 34 10. 14646 blank Padang32* 11. 5326 goed blaauw, enkel wit 39 12. 9263 vrij goed blaauw met wit 37$// 13. 5563 groen Portorico aard met wit 39 14. 4-S49 u mooi gr. W. I. aard, enk. w. b. 36 15. 54165 n gr. W. 1. aard. iets ros ni. w. b. 33 16. 20568 goed groen spekaard met w. b. 36$// 17. 6S22 groenacht-, iets speka. m.w.b. 334 18. 2545 n groenachtig Demerary aard 36$// 19. 2504 bl. groenachtig Demerary aard 35$ 20. 101209 goed groen iets ros met wit 32$// 21. 2S961 groena. iels W.l. aard m. w.b. 32 22. 22209 blank,enkel BS34 351 23. 23940 rr blauk groenachtigenkel BS. 33 24. 55725 bleek groenachtig32 25. 115249 groenachtig iets bont32 £6. 59501 t/ goed groen ros met. wil32 27. 30827 ros groenachtig31 31$ 2S. 5926 bont bleek Havana aard 32$ t> 29. 12097 graauw groen, enk. w. en BS.b. 33$// 30. 2683 graauw groenacht. enk. BS.b. 31 32 31. 5236 ros bleek groena.gebr. metzw. 2S 28$ 32. 5078 n bleekgroena.enk.zw.JAzcrm. 30$ - Kraanuiarldeti. Amsterdam 3 september. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 44$. Lijnolie op zes weken 33 Koolzaad 78$ p. vl. Oost burg 1 september. Wij hadden heden een goeden toevoer van granen, bij rede lijken kooplust voor tarwe en gerst, doch de prijzen die men besteedde waren lager dan vorige week: jarige tarwe kocht men van f 8 tot. f S,30nieuwe, waarvan de kwaliteit niet puik was. is f 7.75 a f S,10 naar kwaliteit verkocht. Nieuwe rogge werd veelal te hoog gehoudenmen bood voor'enkele partijen zaai- soort f 6. voorts f 5,90, f5,75, f5,50. Jarige gerst, bij kleinen toevoer, f 5.75, f 6, f 6,10; nieuwe f5 a f5,30. Koolzaad1 biius niet aan. Erwten met meer toevoer; op de kook is f 9. 0 a flO geboden.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3