Chtitmlaniöscije tij0ing.cn. vreeeniging wilde overlaten aan den president Pretorius met de kommandanten-generaal Krugeren Schoeman. De laatste was evenwel nog niet teruggekomen van zijne expeditie. President Pretorius, die zich hier bevindt, heeft den kom- mandant Kruger, den gouvernements-secretaris Moll en nog 15 of 1G vrienden bij zich. llij is met voorkomendheid ontvangen en de president Boshof? behandelt hem vriendschappelijk. Ook heeft Boshof? in den volksraad verklaard, dat hij in den tegen- woordigen toestand van den vrijstaat slechts in eene vereeni- giug met de republiek heil zag voor onze onafhankelijkheid. Er zijn ook adressen ingekomen die vereeniging met de Kaapkolo nie begeeren, maar de personen, waardoor die adressen getee- kend zijn, kan men alle Engelschen noemen en hun getal is klein. Het schijnt dat Hamelberg met zijne partij tot betere inzigten komt, althans zijne houding is minder vijandig; er is zelfs eenige toenadering. De raad heeft ook verklaard niet ongunstig gestemd te zijn voor eene vereeniging met onze broeders over de Vaal, maar betuigt niet te weten langs welken wettelijken weg zulks zou kunnen plaats grijpen. Voor de sluiting der vergadering op den 12 junij heeft de raad daarvan kennis gegeven aan het gouver nement der republiek, en heeft verklaard het als nooaig te be schouwen dat van beide zijdeu eene deputatie worde benoemd, om daaromtrent in overleg te treden en het gevoelen van den gouverneur der Kaapkolonie deswege in te winnen. //Nu er sedert eea schrijven van sir G. Grey bij den staats president Boshof? ontvangen, van zijne aanstaande komst ken nis gevende, en vermeldende dat zijne exc. van het ontwerp eener vereeniging tusschen de beide hollaudsche staten heeft kennis gekregen, doch dat door zijne exc. moest worden iu bedenking gegeven dat van wege de koningin van Engeland met ieder der beide staten een afzonderlijk verdrag was gesloten en dus nadere onderhandelingen zullen gevorderd worden. Wij zullen dus zien hoe het loopt wanneer zijne exc. komt, want reeds zijn er velen die, tot wanhoop gedreven, zich gereed ma ken om over deVaal te verhuizen, indien geene vereeniging met de republiek mogt plaats grijpen." Blenueiaian^en en beslutlen. Vergunning verleend, bij besluit van den 23 augustus, aan den generaal majoor J.J. van Muiken, kommandant der 3de brigade infanlerie, waarnemend provinciale kommandant van Eriesland, Groningen en Drenthe, tot het aannemen en dragen van de versierselen van kommandeur der lste klasse van de Guelphen orde, hem door Z. M. den koning van liannover geschonken. Pensioen verleend, bij besluit van den 25 augustus, aan den kapitein J. U. G. Kissels, van het algemeen depot van discipline, op zijn verzoek, ad f 900. Benoemd, bij besluit van den 25 augustus, bij het 2de rege- ment infanterie, lot kapitein van de 3de klasse de lste luite nant J. J. Reicke, van het koloniaal werfdepot. tBaritte en leger, Zr. Ms. korvet Pallas, onder bevel van den kapitein-luite nant ter zee H. P. Valentini, bestemd naar Oost-lndie, is den J 2 j ui ij j 1. aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen. Alles was wel aan boord. Zr. Ms. schroefstoomschip De citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. A.de Gelder, is maandagmorgen van zijne commissie bij de haringschepen, ter recde van Willemsoord teruggekeerd ïiantongeregt 4e Middelburg. Bij vonnissen van den 31 augustus zijn G, Z, S, B, J, M, 11 en W, ter zake van het zonder wettige reden, als bedienden van brandspuiten alhier, bij de exercitie dier spuiten achterblijven zonder ontslagen te zijn, veroordeeld ieder in eene geldboete van f3, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis en in de kosten. fxcnieeciteraad vaa ïlissiagcu. Zitting van 30 augustus. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heer Winkelman. Na gedane voorlezing en goedkeuring der notulen van dc vorige zitting, geschiedt mededeeling dat burgemeester en wet houders volgens het besluit dezer vergadering bij een adres aan Z. M. den koning de belangen van deze gemeente en dit gewest hebben aanbevolen ter zake der te verlcenen concessie voor de zuidelijke spoorwegen. Dat stuk voorgelezen zijnde, wordt voor kennisgeving aangenomen. Door den lieer J. A. Schmidt wordt namens de commissie ad hoe gerapporteerd dat gcenerlei bedenking is gerezen ten nan- zieu der door haar onderzochte gemcenterekeniiig over 1857 on verantwoording van burgemeester en wethouders, welke stukken naar liet voorschrift der gemeentewet ter inzage zijn gelegd en verkrijgbaar gesteld. Bij concept resolutie wordt, overeenkomstig het advies, bij aiwezigheid van burgemeester en wethouders besloten die re kening te arresteren iu ontvang op f 114,137,41 A, uitgaaf i' J I2,074,30£ en alzoo met een goed slot van f 2063,11 De overgelegde, door burgemeester en wethouders ontwor- pene begrooting voor deze gemeente over het dienstjaar 1859 met de daartoe betrekkelijke bescheiden zal overeenkomstig de bepalingen der gemeentewet ter visie gelegd en verkrijgbaar ge steld worden, terwijl zij inmiddels is gesteld in handen der hee- ren Uyttenhooven, Winkelman, J. A. Schmidt en van Uije Pieterse, tot onderzoek. De ontvang en uitgaaf bedraagt f 117,341,38 J zijnde liet beloop van hoofdstuk IN (onvoorziene uitgaven) daaronder begrepen ad f 10,657,55. De voorzitter deelt mede dat bij burgemeester en wethouders van den heer intendant bij het alhier garnizoen houdende ge deelte mariniers kennisgeving is ontvangen dat volgens eene beslissing van den minister van marine voortaan van af 1 Octo ber door de gemeente niet meer behoeven verstrekt te worden de slaapfournituren voor de mariniers. Dit is voor de gemeente eene verligting, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat het getal manschappen zal vermeerderen en dus niet alleen de herstelling en vernieuwing maar ook de meerdere aanschaffing van die fournituren zou vercischt worden. Inmiddels zijn bur gemeester en wethouders in onderhandeling getreden omtrent de overname der thans gebezigde goederen, waartoe het depar tement van marine genegen is tot een bedrag van f 1638. Nadat hieromtrent eenige inlichtingen waren verstrekt, hecht de raad hieraan eenparig zijne goedkeuring. Voor kennisgeving zijn aangenomen a. eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie hou' dende berigt der ontvangst van het besluit tot intrekking van art. 20 der verordening op de openlijke huizen van ontucht; b. idem van liet besluit, houdende wijziging van art. 60 der verordening van algemeens plaatselijke policie; c. idem behelzende goedkeuring van het besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting over 1S58 11idem van het besluit tot het verlecnen van een buitenge woon subsidie aan het algemeen armbestuur over 1857 e. idem der rekening van de dienstdoende schutterij over 1857; en de mededeeling van de door concessionarissen verkregene vergunning tot tijdelijke vevhooging van het tarief voor de om- nibusdienst tusschen Middelburg en Vlissingen. De overgelegde cn voorgelezenc ontwerpen van een besluit tot het heffen en verordening op het invorderen van regten voor het gebruik der vischmarkt (ten bedrage van zes pet. van de onzuivere opbrengst der visch welke er op verkocht wordt) worden eenstemmig goedgekeurd en vastgesteld. Tot de zelfde heffing was bereids vroeger besloten, doch behoorden deze stukken nog afzonderlijk vastgesteld te worden. Bij de behandeling daarvan heeft de voorzitter medegedeeld dat er vooruitzigt bestaat op dc daarstelling van een nieuwe vischmarkt. Even zeer worden met algemecne stemmen goedgekeurd de door dc commissie voor de plaatselijke belastingen ontworpene besluiten tot wijziging der tarieven voor dc plaatselijke belasting op de bouw materialen cn voor die bekend als gelden voor markt en staanregtbenevens de totlaatstbedoeldc behoorendc ver ordening op de invordering. Die Aanvullingen strekken eerste- lijk om ook te doen belasten alle gebouwen steen, ruw en bewerkt bout, en het daarvan vervaardigde tot het bouwen dienstige en ten anderen om de marktgoldcn te doen betalen aan de poort cn die te bepalen voor leurders met een wagen met vier wielen op 20 cent, kleinere wagens op 15 cent, met karren 10 ccut, en met manden 5 cent. Het overgelegde berigt van den gemeenteraad van Middel burg betrekkelijk de dezerzijds kenbaar gemaakte bezwaren ten aanzien der verantwoording van het goed slot, bestaande bij de administratie van den straatweg tusschen beide gemeen ten over 1857, zal bij dc leden ter inzage worden rondgezonden. Niets meer aan de orde zijnde wordt door den lieer J. P. Smith dc aandacht van den voorzitter bij vernieuwing gevestigd op den slechten toestand der straat achter den Westdijk. Dit onderwerp zal worden onderzocht cn zoo mogelijk na opneming tot dc herstelling worden overgegaan. Op eene door den heer Ruysch medegedeelde klagte betrek kelijk den hoop zand in de nabijheid van liet standbeeld van de Buy ter liggende, berigt de voorzitter mede dat deze eerlang zal worden opgeruimd en daaromtrent reeds met de bevoegde autoriteiten is onderhandeld. De openbare zitting wordt daarop gesloten. Koffeland. Louden 28 augustus. Het gerucht loopt, maar vereischt nadere bevestiging, dat de koning van Napels de door Enge land en Frankrijk gestelde voorwaarden heeft aangenomen, en dat, dien ten gevolge, de diplomatieke betrekkingen met de napelsche regering eerlang hersteld zullen worden. Ook sir Charles Napier heeft, nadat zijne collega's in het parlement, de heeren Roebuck en Lindsay hun gevoelen over Cherburg hadden aan den dag gelegd, zich daarover uitgelaten. In een door The times medegedeelden brief, geeft hij als zijn gevoelen te kennen, dat de aldaar uitgevoerde werken aan En geland de verpligling opleggen, om eene wel bemande en goed gedisciplineerde vloot in het kanaal te houden, die zijns inziens, slechts matige kosten zou veroorzaken. Hij vereenigt zich met de opmerking van den heer Lindsay dat het Engeland moeije- lijk zal vallen, in tijd van nood een toereikend aantal manschap pen ten behoeve der vloot bijeen te brengen, en schrijft ten aan zien van hetgeen dc genoemde spreker daarbij zeide, namelijk, dat de regering hare aandacht aan deze aangelegenheid had ge wijd het volgende: Het verheugt mij dit te vernemen doch tot mijn leedwezen moet ik opmerken, dal de daartoe benoemde commissie niets anders gedaan heeft, dan bij een vijfhonderd lal personen inlichtingen in te winnen, om ten slotte tot novem- beruiteen te gaan. Van regeringswege is de volgende depeche, heden over Corfu ontvangen, openbaar gemaakt: Alexandria den 24- au. gustus. De stoomboot Cadix is gistereu te Suez gearriveerd met 'oerigten uit Bombay van 4 dezer. Sedert de afzending der laatste mail was niets belangrijks voorgevallen. De engelsche troepen hielden zich voornamelijk bezig met de muitelingen in het koningrijk Oude, overal waar zij die ontmoetten, te veront rusten, en hunue uit sjyk opgeworpen verschansingen omver te werpen. Verscheidene opperhoofden die op geene onherstel bare wijze deel aan den opstand genomen hadden, hebben zich zeiven aan de autoriteiten overgeleverd. Anderen die het brit- sche vaandel getrouw gebleven waren, zijn beloond en hebben eereblijken ontvangen. Die muitelingen wier zware schuld be wezen is, worden ter dood gebragt. Punjaub en het resident schap blijven rustig. Sir H. Rose heeft zijn ontslag als bevel hebber over de divisie van Poonah ingediend. Uit China heeft men berigten van Tien-Tsing tot IS junij. Toen waren de on derhandelingen sterk gevorderd en stond men op het punt om een verdrag te sluiten, waarbij alles wat wij kunnen eischen zou worden ingewilligd, en waardoor China voor de onderne mingen des engelschen handels zou worden open gesteld." Ook The times heeft eene bijzondere depeche ontvangen, in welke verder nog gezegd wordt hoe de iudischeregeriDgde tweede te Bombay bekend gemaakte proclamatie, het koningrijk Oude betreffende, voor geheel valsch heeft verklaard. Ten op- zigte der chinesche zaken zegt die depeche het volgendeLord Elgin heeft van den keizerlijken commissaris de schriftelijke belofte ontvangen dat de gedane eischen zouden worden inge willigd. De verdragen met Noord-Amerika en Rusland zijn gesloten. Men zeide hoe de Amerikanen bepaald hebben dat jaarlijks een officieel bezoek te Peking zal worden afgelegd- De chinesche commissaris te Canton, geheel onkundig van de onderhandelingen in het noorden des rijks, hitste de bevolking^ tot den oorlog aan. De generaal Straubenzee heeft eene pro clamatie uitgevaardigd, waarbij eene gedeeltelijke blokkade wordt verordend. Te Shanghai' had de invoerhandel zich weder verbeterd. Iu den zijdehandel ging niets om, de theeprijzen bleven onveranderd." Door middel van den atlantischen telegraaf heeft men be rigten uit Noord-Amerika van jl. vrijdag. Er werden toen te New-York cn elders in de Vereenigde staten groote aanstalten gemaakt om op den 1 en 2 september de daarstelling der tele grafische communicatie tusschen de oude en de nieuwe wereld met openbare vreugdeblijkeu te vieren. De bevolking van New-York was, gelijk het berigt zegt, voornemens daarvan den grootsten feestdag te maken dien men ooit in Noord-Amerika gehad had. Verder wordt gemeld dat een stoomschip met G00 passagiers van New-York vertrokken was naar de goudgroeven op het britsche grondgebied aan de Erasers-rivier, en dat te New-Or leans alsmede te Charleston de gele koorts heerschte. U wsit sc Idaud. Weenen31 augustus. Alhier ontvangen tijdingen uit Alex-in- drie, van gisteren, maken melding van de ontdekking van een complot, gesmeed met het doel om het bewind omver te werpen* Vier pachas en eenige hoofdofficieren zijn gearresteerd twee der voornaamste zamenzwcerders zijn gearresteerd te Aboukir. Berlijn 30 augustus. Koningin Victoria van Groot-Brittanje heeft jl. vrijdag voor de vierde maal deze plaats bezocht, en zal, naar men verneemt, op het tijdstip der bevalling barer dochter weder in Pr nissen komen en dan niet incognito, zoo dat de pruis- sische hoofdstad haar bij die gelegenheid schitterend zal kunnen ontvangen. Woensdagavond is de koningin op hare terugreis naar Engeland te Deutz aangekomen. Donderdag heeft zij de merkwaardigheden der stad Keulen bezocht, en 's namiddags ten 4 ure de reis voortgezet. Ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Gus- taaf-Adolf vereeniging werd den 26 dezer te Leipzig in deTho- maskerk een feestelijke godsdienstoefening gehouden, waarbij dr. Tboluck, van Halle, als prediker optrad. De vergadering werd, na afloop dezer kerkdienst, in de Nikolaïkerk door den heer Hoffmann geopend, die als voorzitter een overzigt gaf van de geschiedenis vereeniging tot op dezen dag. Dr. Stephani, advokaat, las de namen voor der afgevaardigden van eenige der hoofdafdeclingen der vereeniging; daartoe behooren afgevaar digden uit dc Nederlanden, België, Zwitserland, den Elzas, En geland, Noorwegen cu Hongarije. Brieven die van warme deel neming getuigden, waren overigens ontvangen uit Parijs en Amsterdameen geschrift, aan de martelaars in Hongarije en Zevenbergen gewijd, is aan de vereeniging opgedragen gewor den. In het jaarlijksch verslag, door den heer Howard uitge- bragt, werd geklaagd over het uitblijven of laat inzenden van de mededeeliugen van enkele afdeelingen. Over het algemeen verkeert de vereeniging in bloei, en met uitzondering van Mec- klenburg-Schweriu neemt haar ledental overal toe. In het

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2