MIDDELRURGSCHE COURANT. N* 105. Donderdag 1858. 2 September. Editie van woensdag avond 8 ure. 3an!vottLiigimjen VAK OEI M#fóTÜÜUBOTMALE EK fflEHEBÉBBES. 0mit£nlanösfl]e tijöingm. Deze couraut verschijnt des dirigsdagsdonderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien k3u geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 33 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. ISelieiMlBiiaE&iug-. De burgemeester eu wethouders van Vlissingen, doen te weten, dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 13 augustus 1858, is vastgesteld de navolgende VERORDENING, houdende wijziging in de verordening van algemeene plaatselijke po litie in de gemeente Vlissingen. Wijziging van art. 60 der door den gemeenteraad op den 21 julij 1856 vastgestelde verordening van algemeene plaatselijke politie. Art. 60. Geene mestfaalten binnen de kom der gemeente mogen worden aangelegd op onafgeslotene of alleen door ras terwerk omheinde pleinen of erven. Elke zoodanige verzameling zal in elk geval even als alle andere schadelijke en gevaarlijke werken, bedoeld bij art. 703 van het burgerlijk wetboek, moeten gelegen of gesteld zijn op een el afstands van de muren, gebouwen of schuttingen der belendende eigeuaren. Buiten de kom der gemeente wordt zulks alleen toegelaten op vier ellen afstands van den openbaren weg. Het tweede lid van art. 55 is op de wegvoering van mestfaal ten toepasselijk. Onvermengde koe-, paarden of schapenmest, niet langer dan ééne maand gelegen hebbende, zal echter mogen worden ver voerd op zoodanige uren, en onder zoodanige bepalingen, als door burgemeester'en wethouders op aanvraag der belangheb benden, kunnen worden toegestaan. Gedurende de maanden november, december, januarij eu februarij, zal zich deze vergunning ook kunnen uitstrekken tot de in het vorig lid bedoelde mestspecien, eeuen langeren tijd dan ééne maand verzameld geweest zijnde. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen den 13 augustus 1858. De burgemeester, (get.) J. W. CALLENEELS. De secretaris, (get.) M A B I L O T. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde stalen van Zeeland, volgens hun berigt van 20 augustus 1858, no. 2005, B no. 3982, 56, iu afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27 augustus 1858. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENEELS. De secretaris, MABILO T. Bfiddelhurgr 1 september. In de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad zijn eenstemmig vastgesteldhet besluit tot heffing en de verorde ning op de invordering van den plaatselijken accijns op het ge maal, aanvangende met 1859. Uit Vlissingen schrijft men ons heden H. JVL de koningin van Engeland is op haren terugtogt van Pruissen over Antwerpen naar Engeland, gisteren morgen om streeks 3i uur deze vesting gepasseerd. Omstreeks 10 ure arri veerden alhier nog twee engelsche oorlogsvaartuigen, tot de achterhoede behoorende, waarvan het eene alhier op de reede ten anker kwam, ten einde een alhier liggend anker mede te nemen, hetwelk in het voorjaar door het schip Valo- rious verloren was. Nadat de kommanderende officier van Zr. Ms. fregat Evertsen een bezoek aan boord had gebragt, zijn er wederzijds ook van den wal salutsehoten gewisseld, en heeft de kommandant van het engelsche schip een bezoek aan den wal afgelegd. Des namiddags is de reis voortgezet. Ook uit deze gemeente is een adres aan Z. M. den koning gezonden, door een aantal ingezetenen onderteekend, houdende adhaesie aan dat hetwelk door de kamer van koophandel in het belang der spoorwegen is ingediend. Aan den Tienhonderdpolder, gemeente Cadzand, is jl. zon dag gevonden eene aldaar aangespoelde verzegelde llesch, bevattende een afscheidsgroet aan den vadcrlandschen bodem dooreenige hoogduitsche passagiers van het schip Elise, gezag voerder Nielsen, den 9 augustus jl. aan de golven toevertrouwd. Men leest in het Dagblad van Zuidholland en 'sGravenhage: Wij kunnen verzekeren dat werkelijk eene overeenkomst met Belgie is aangegaan tot wederzijdsche regeling van den letterkundigen eigendom in beide lauden. Naar wij wijders vernemen is die overeenkomst in het algemeen geschoeid op ge noegzaam de zelfde beginselen als zijn nedergelegd in het trac- taat met Frankrijk tot wering van den nadruk van wetenschap pelijke en letterkundige werken, den 29 maart 1855 gesloten en onder no. 107 in het staatsblad geplaatst. Er is echter, zijn wij goed geinformeerd, een belangrijk verschil, hierin beslaande dat bij het verdrag met Belgie wederzijds is, bedongen algeheele vrijheid van invoer van boekwerken in beide landen en zou het voornemen tevens bestaan dat zelfde beginsel, later bij de her ziening van het tarief van regten, algemeen te maken. zen de heeren: tot voorzitter von Recken, le ondervoorziitfr de Greuve, 2e ondervoorzitter Huffnagel. Na iuningder contri bution en de daarop volgende kleine pauze, werden niet alleen de in het programma opgenomen wetenschappelijke zaken breedvoerig behandeld, maar bovendien aan de vergadering bijdragen geleverd van verscheidene hoogst belangrijke nieuwe obstetrische instrumenten en chirurgische verbanden, onze groote huisdieren betreffende. De tijd tot inzending van anr- woorden op de uitgeschreven prijsvraag is verlengd tot 1 mei 1859, Naeenige bijzondere voordragten werd de vergadering onder dankbetuiging gesloten, en eindigde men deze bijeen komst met een algemeenen diseh. Naar men verneemt zou Z. M. benoemd hebben, tot chef van het huis van Z. K. H. den prins van Oranje, den graaf van Lijn den, stalmeester bij Z. M.; en tol stalmeesters bij den kroon prins, den baron Snouckaert van Schauburg, adjudant, en den heer Nepveu, ordonnans officier des kouings. Zoo als men weet, werd bij de staatsbegrooting voor dit jaar eene som van f 60,000 lofcgestaau, voor het voorloopig en door de regering noodzakelijk geacht onderzoek voor de aan te leggen spoorwegen. Zoo spoedig het jaargetijde dit toeliet., en wel reeds in februarij (zegt de Stoompost.) werd met dit onder zoek een aanvang gemaakt. Met ijver werd daarmede voort gegaan, zoodat thans reeds zijn onderzocht: 1. eene lijn van ïïarlingen over Eraueker en Leeuwarden naar Groningen, Assen, Meppcl, Zwolle, Deventer, Zutphen en Arnhem, met zijtakken van Zwollenaar Kampen en van Zutphen naar de duit- sciiegrenzen; 2. eene lijn van Arnhem naar Nijmegen en verder in de rigting van Kleef en van Mook; 3. eene lijn tot aanslui ting van den Hollandschen met den Rijnspoorweg, en verder over iJsselmonde en Dordrecht naar Willemsdorp, waaronder begrepen het zoo noodig, bouwen van bruggen over de Maas bij Rotterdam en over de Nieuwe Maas bij Dordrecht4. eene lijn van den Moerdijk naar Breda. Naar men verneemt is door dr. Kerst, 1 sten officier van ge zondheid 1ste klasse, chef aan de kweekschool voor militaire geneeskundigeu te Utrecht, aan Z. M. een verzoek oni ontslag uit de dienst ingediend. Hij zal in zijne betrekking aldaar wor- deu vervangen door dr. Quarin Wilicmier, 1 sten officier van gezondheid 2de klasse aan genoemde school. De vacature in het personeel der leeraren, aan die inrigling door bovenge noemde veranderingen ontstaan, zal worden aangevuld door den officier van gezondheid 2de klasse dr. Rienderhoff, die van liet garnizoen te Leyden derwaarts is overgeplaatst. Het Nederlandsch veearlsenijkundig geuootsehap hield den 28 aug. te Utrecht zijne 10de algemeene vergadering, onder het presidium van den heer G. C. Hekmeijcr. Na de opening der vergadering door den voorzitter, werden de notulen goedge keurd de volmagten der afgevaardigden nagezien en in orde bevondenmededceling gedaan van ingekomen brieven en be- rigten;de geldelijke verantwoording overgelegd en aangeno men. Daarna leverde de secretaris een verslag van de lotgeval- leu en verrigtingen van het Centraal veeartscnijkundig genoot schap, dat thans zijn tienjarig bestaan herdacht. Als secretaris werd weder herkozen de heer J. A. Dekker, terwijl de aftreden de penningmeester, de heer E. C. Hekmeijer, wegens onvoor ziene redenen nog voor een jaar in die betrekking werd gecon tinueerd, hetgeen door hem met welwillendheid werd aangeno men. De volgende vergadering zal gehouden worden in 1859 te Amsterdam, waarvoor met algemeene stemmen werden geko De Nieuwe rotterdamsche courant bevat het volgende Wij vernemen uit eene goede bron, dat het berigt betreffende: de reis, welke dezer dagen van hier op waterschoenen naar Keulen afgelegd is, en door ons aan de dusseldorpsche en keul- sche couranten ontleend werd, deels iu alle opzigten overdre ven, deels geheel onwaar was, en dat onder anderen de bijzon derheid, als zou de heer Ochsner om f 4000 tegen f 2000 gewed hebben, geheel uit de lucht gegrepen is. Als eene bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat de waterweg door hem afge legd, in het geheel bedraagt 96 uren. De gunstig bekende duitsche aardrijkskundige, dr. Auguu Petermann, heeft aan The times, die over de snelle communica tie tusschen Peking en Petersburg (ter gelegenheid van he' ontvangen der tijding van het met China gesloten traclaat) zoo verwonderd was, een schrijven gerigt, waaraan het volgen:! e ontleend wordt. Een russisch courier legt den afstand tusschen de beide hoofdsteden in 26 of 27 dagen af. De telegrafische ge meenschap loopt thans slechts van Petersburg tot Moskau zij kan echter zonder bezwaar tot Kiachta uitgestrekt worden en dan zou een berigt uit Peking binnen acht dagen te Peter* - burg kunnen worden ontvangen. Het belang van den Amoor als een communicatie- en handelsweg kan niet hoog genoeg opgegeveu worden. Nicolayeffski, dat aan de monding van deu Amoor ligt en reeds thans die streken van haiidelsproductc-w en artikelen van weelde voorziet, welke vroeger uit het verge legen eu dure Petersburg kwamen, is bestemd het Londen oi Liverpool van Aziatisch Rusland te worden. Acht jaren gele den was het eene wildernis, thaus is het. eene bloeijende han delsplaats en de russische regering moedigt, door de meest, libe rale ondersteuning, vreemde zoowel als iulandsche kooplieden aan, zich aldaar te vestigen. Reeds thans bevaren 29 stoom- booten, waaronder 14 oorlogschepen, den Amoor. Ruslan... zegt dr. Petermann, houdt deze feiten niet geheim en men moe' erkennen, dat de tegenwoordige czaar eenegeheel anderestaat - kunde dan zijne voorgangers volgt. De Amoor heeft overigen* dit eigenaardige, dat zijne monding, hoewel z'j op geen booga ren breedtegraad ligt dan die van de Shannon, in Ierland, ten gevolge van zekere invloeden van het klimaat, door ophoopin- gen vau jjs, negen maanden van het jaar gesloten blijft. Doch Rusland is voornemens, van zeker punt aan den Amoor, f:1 mijlen ten zuiden van de monding, een spoorweg naar d> Castriesbaai aan te leggen, welke baai acht maanden van he' jaar open is. Berigten van Bloemfontein, van den 2Sjunij, houden het v gende in: De zaken zijn hier nog tot, geene beslissing geko men. maar de kansen voor eene vereeniging tusschen de Trans en Cis-Vaalders worden dagelijks grooter. Te Potchefstroom i-, de volksraad bijeen geweest, en er zijn een twaalftal adressen uit den vrijstaat ter tafel gebragt, waaronder een voorzien van omtrent 120 naamteekeningen, allen vragende om vereeniging met de republiek. In enkelen wordt Pretorius gesmeekt deu vrijstaat van de kleurlingen te redden. Ook werden er rapporten van het uitvoerend bewind aan den raad voorgelezen, houdende de meest voldoende.vrieudschapsbeluigingen van de opperhoof den Panda, Sechelie en Ma-hoera, naburen der republiek. Het schijnt dat men'in de repu^bk de onderhandelingen over do

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1