MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 102. Donderdag 1858. 26 Augustus. öHnncnlcmïrscl]e tijötngcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg 3ó augustus. De gemeenteraad heeft in zijne heden gehoudene zitting, na kennisname van een adres van den molenaar A. Machielse, be sloten de beslissing op de ontworpene verordeningen voor de weder invoering der belasting op het gemaal alsnog eene week aan te houden en de aangevoerde bezwaren inmiddels te doen onderzoeken. Het adres aan z. exc. den minister van koloniën, ter zake van het binnen deze gemeente houden der veiliugen van de Neder- landsche handelmaatschappij, is gearresteerd en aan burgemees ter en wethouders opgedragen de verzending van dit stuk en een afschrift aan de directie dier maatschappij. Met 7 tegen 3 stemmen is voorts, in strijd met het rapport der commissie ad hoe, afwijzend beschikt op het adres van den pachter der beer en mest, om schadevergoeding bij de ophef fing van slykputten. Nader verslag der zitting in ons volgend nommer. De minister van buitenlandsche zaken vernomen hebbende, dat sommige nederlandsche schippers, die slechts nu en dan den Rijn bevaren, onbewust zouden zijn, dat zij vóór 11 sep tember aanstaande, ten minste eenmaal met het vaartuig, voor hetwelk zij in de bepalingen van art. IY der overeenkomst no pens den brugbouw te Keulen, van 7 mei jl. (Staatscourant van 26 junij 1858 no. 149), wenschen tedeelen, te Keulen moeten zijn voorbij gevaren, om aanspraak te hebben op de vergoeding voor het veranderen hunner mastinrigling, heeft, voorzoo veel noodig, de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat hun regt op vergoeding afhankelijk is van het naleven dier be paling van voorbijvaren te Keulen, voor 11 september, en dat bij gebreke van dien hunne vorderingen geen uitzigt hebben op eenig gevolg. Volgens het gevoelen van den minister van financien zijn de giften, gedaan aan de kerkfabrieken, onder verpligting tot het lezen van zielmissen, vrij van successieregt en behoeft dus daarvan geene aangifte te worden gedaan. 4 Ter voorkoming van eventuele misbruiken, heeft de minister van justitie de procureurs generaal ingelicht, omtrent de be doeling van het koninklijk besluit van 29 julij 11. (staatsblad no. 63), houdende regeling van reis-en verblijfkosten voorde rijksveldwachters der 1ste en 2de klasse. De bedoeling is om aan die ambtenaren eene schadeloosstelling te vcrleenen voor gedane noodzakelijke uitgaven, niet om hen eenig bijzonder voordeel te bezorgen. Zaturdag is uit 'sGravcnhage naar Zwitserland vertrokken de heer Staring,referendaris, chef van de administratie over den rijkstelegraaf, door het nederlandsche gouvernement afgevaar digd tot het bijwonen van het internationaal kongres voor de telegrafie, dat den 27 dezer te Bern zal wordeu gehouden. De feestelijkheden bij gelegenheid van den jaardag des kroon prinsen zullen te Amsterdam van verschillenden aard wezen. Yoor de volksvermakelijkheden zijn van onderscheidene perso nen prijzen geschonken, bestaandein horologien, kistjes sigaren enz., thans zijn o. a. ook voor de volksspelen 50 stuks nieuwe petten van deheeren Frogeren zoon ontvangen. Er zal ook een groote illuminatie zijn. Van wege de gemeente bestaat plan, om ook het gedenkteeken op den Dam, de Hoo- gesluis en eene stoomboot prachtig te verlichten de boot zal verlicht op het IJ manoeuvreren. Na de terugkomst van Z. K. II. den prins van Oranje uit Am sterdam, zal er in den avond van 8 september, van wege de ge meente 's Gravenhage, eene prachtige illuminatie ontstoken worden in het Voorhout, langs den Kneuterdijk en den Vijver berg, in vereeniging met de algemeene illuminatien, waartoe burgemeester en wethouders de ingezetenen zullen uitnoodigen. Den 9 en 10 september zullen algemeene volksvermakelijkheden in de Maliebaan plaats hebben, terwijl de feestelijkheden zullen besloten worden door een prachtig vuurwerk. Naar men verneemt, zal Z. K. H. de prins van Oranje worden benoemd tot kommandant van de reserve-brigade, en tevens bij de marine den rang van schout-bij-nacht erlangen. In de Utrechlsche courant leest men het volgende, aan gaande de in den morgen van den 21 aldaar gevallen aanzien lijke hoeveelheid regen: namelijk 7-1,3 millimeters. Dat is: indien het gevallen water noch in den grond gezakt noch weggevloeid was, dan zou de laag regen eene hoogte van 74,3 nederlandsche strepen hebben. Die hoeveelheid regen viel, zonder dat daarbij buitengewone omstandigheden plaats hadden, althans niet de zulke, die algemeen de aandacht trokken. Het volgende kan echter dienen, om zich een denkbeeld te vormen van de groot- sche werkingen, die bij zoodauigen regen plaats hebben. Indien er regen valt ter hoogte van ééne streep, dan bedraagt dit op de vierkante el ééue nederlandsche kan of een ned. pond. Dien morgen viel de regen ter hoogte van 74,3 strepen, dus op elke vierkante el 74 kannen eu 3 maatjes of 74 ned. ponden en 3 oneen. De oppervlakte van Utrecht bedraagt ongeveer 1,440,000 vierkante ned. ellen. Er viel dus dien morgen t.usschen lfc en 101 ure alleen op de oppervlakte dier plaats 106,962.000 ne derlandsche ponden of kannen water. Men verzekert dat het zoo veel opgang gemaakt hebbende boek De negerhut, van mevrouw H. Beecher Stowe, thans ook met bijzondere vergunniug van den paus in de italiaansche taal is overgezet. Daarbij was echter, als men geloof mag hechten aan hetgeen de dagbladen hieromtrent verzekeren, de uitdruk kelijke voorwaarde gevoegd, dat het verhaal in dier voege moest worden gewijzigd, dat de neger Tom, zoo als men weet de hoofd persoon, in weerwil van alle mishandelingen, is blyven hechten aan het leerstuk der onbevlekte ontvangenis. Men leest het volgende in Le précurseur d'Anvers: u Onder de voornaamste kunstenaars, die geroepen zijiv deel uit te maken der jury voor het concours van het ensemble ge zang van de Cercle artistiqueet littéraire en deEchodel'Escaut te Antwerpen, kunnen wij onder andereu noemen den heer Duukler, kapelmeester van het muziekkorps van het nederland sche regement grenadiers en jagers, eu den heer Verhulst, kompouist van veel verdienste, liet stuk, dat zal worden uit gevoerd voor den eersten prijs, is eene composite van den laatste." ISenoeraiueren en besluiten. Pensioen verleend, bij besluit van 19 dezer, aan P. Wouters, wed. van J. D. Dingemans, in leven ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Westkapelle, ad f 735. Bij besluit van 30 dezer, is de heer A.Meuricoffre, te Napels, aangesteld lot nedeiiandschen cousul-generaal in het koning rijk der Beide Sicilien. iierk- en schoulnieuws. Wij vernemen dat ten dienste der alhier bestaande gerefor meerde gemeente Onder het kruis een huis in de lange Sint-pie terstraat is aangekocht eu als kerkgebouw zal worden ingerigt. Dc heer H. van den Oever, van Bierum, provincie Groningen, is tot predikant bij deze gemeente beroepen en zal reeds spoedig de prediking aanvaarden. Marine en leger. Uit Vlissingen wordt ons heden geschreven: Z. M. stoomschip Cycloop, kommandant de luitenant ter zee lste klasse jhr. A. Klerck, is gisteren alhier teruggekeerd, en des avonds naar liellevoetsluis vertrokken ten einde 's rijks stoomschip Celebes van daar naar het Nieuvvediep over te brengen. Zr. Ms. fregat met schroefstoomvermogen Evertsen, onder bevel van den kapitein ter zee*J. May, is gisteren van zijne proefreis alhier teruggekeerd. 31. maandag is in de bibliotheek van het regement grena diers en jagers te's Gravenhage, eene commissie, onder voor zitterschap van den majoor iïardenberg, het examen aangevan gen van de onderofficieren van het leger, die naar de betrekking dingen van 2den luitenant kwartiermeester en administrateur van kleeding en wapening. Iiaiitoiigercgt ie Middelburg. Bij vonnissen van den 23 dezer zijn 1. G., D., J. en V., ter zake van enkelen diefstal van te veld staand gras en groen hout, veroordeeld, de eerste in eene geld boete van f 2, de tweede en derde ieder in eene gevangenisstraf van 14 dagen en de vierde in eene geldboete van f 3. 2. W., ter zake van het werpen van vuilnis in eene gemeent e- waterleiding, veroordeeld in eeue geldboete van f 1, bij wanbe taling tot een dag gevangenis, en de kosten. 3. C., ter zake van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, veroordeeld in eene geldboete van f3 en de kosten. 4. E., S. en M., ter zake van bel schuren van stoepen tijdens zulks verboden was, veroordeeld ieder in eene geldboete, de eerste vau f '6, de tweede eu derde ieder van f 1bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis, en de kosten. 5. M., ter zake van het uitslaan van vloermatteu op de open bare straat, op een ander uur dan van 6 tot 9 ure des morgens, veroordeeld in eene geldboete van f3, bij wanbetaling tot een dag gevangenis, en de kosten. 6. B., ter zake van het. harder dan in den stap rijden met een voertuig bespannen met een paard binnen eene bewoonde plaats, veroordeeld in eene geldboete van f 3 en de kosten. 7. R., ter zake van het wateren op de openbare straat anders dan in de daartoe bestemde bakken, veroordeeld in eene geld boete van f 1, bij wanbetaling tot een dag gevangenis, en in de kosten. Thermometer stand. 23 augustus 's avonds 11 ure. 64 gr. 24 h 's morgens 7 66 u 's middags 1 72 p 's avonds 6 67 p 's avonds II 60 25 u 's morgens 7 p 61 v u 's middags 12 v 62 u u 's avonds 6 u 61 n VERKORTE MEDEDEELING VAN nET DOOR HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgens art. 162 der provinciale wet, uitgebragt, van den toestand der provincie Zeeland, in de zomervergadering van 1838 der provinciale staten. (Vervolg en slot.). Handel en scheepvaart. Binnenlandsche handel. Dc kleinhandel, zoo wel wat de koloniale waren, als lakens, wollen, stoffen en diergelijke betreft, aanvankelijk door de hoogc prijzen gedrukt, onderging op het einde des jaars, dooi de daling van onderscheidene artikelen, aanmerkelijke verlie zen. Te Vlissingen bleef dc handel, over liet algemeen inden zelfden toestand; was daarin geene merkbare verlevendiging ?e bespeuren, achteruitgang had er ook niet in plaats. De invoer van steenkolen was, in het afgcloopen jaar, daar ter plaatse, aanzienlijker dan in 185G. Do verzending daarvan naar de omliggende gemeenten, nam eenigermate toe, in weer wil der zware concurrentie van elders. Men houdt het er voor dat de ontheffing van den handel van de betaling der meeilou- ncn, daartoe heeft bijgedragen. Ook het verbruik-dezer brandstof binnen de gemeente was zeer aanzienlijk, daarttanmcrkclijke hoeveelheden ten behoeve van 's rijks ójftrjnp werden geleverd. D^-ypo'tde.laatstcii bc- dongene prijzen gaven, ten gevolge'ck\r crgróolc mededin-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1