voor de vele moeiten aan deze zaak besteed, en met verzoek, daar cenigc leden van oordeel zijn dat de raad bevoegd is om afzonderlijke reglementen voor de schooltucht te maken, om den raad voor te lichten, welke maatregelen dienen genomen te worden om in afwachting der definitieve regeling de zaken van het lager onderwijs geregeld tc laten marcheren. Tot commissaris voor de brandweer wordt bij 2de stemming benoemd jhr. J. L. de Jonge; die te kennen geeft dat hij de aan vaarding dier betrekking eenigen tijd wenscht in beraad te houden. Op hun voorstel worden burgemeester en wethouders gemag- tigd eenige onkosten aan te wenden ten einde een onderzoek in te stellen naar den toestand van het torentje op de Zuidhaven poort, dat bouwvallig is. Zyn ingekomen de begrootingen van het hervormd diaconie-, het evangelisch luthersch, het israëlietisch armbestuur, der dienstdoende schutterij en der brandweer, welke worden aange houden tot bij de behandeling der gemeente begrooting. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt afwijzend beschikt op het verzoek van do bestuur ders der godsdienstige school van Israëlieten om continuatie van het subsidie van f 100. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt den be waarder van hot kruid als gratificatie voor zijne werkzaam heden van 1857, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, toegestaan f 15. Hierop is de vergadering gesloten. VERKORTE MEDEDEELING VAN HET DOOR HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgens art. 162 der provinciale wet, uitgebragt VERSLAG van den toestand der provincie Zeeland, in de zomervergadering van 18i>8 der provinciale staten. (Vervolg). Xiandbouw. De boekweit, welke alleen in de voormalige 4de en 5de dis tricten wordt verbouwd, viel over het algemeen slecht uit. Zy kenmerkte zich wel door eenen vroegtijdigen gullen bloei, maar ondervond in groote mate den nadeeligcn invloed der zomer hitte, zoo zelfs dat zij hier en daar verdorde, en de korrel meest al onvolwassen bleef. De aardappelen werden al vroeg door de bekende ziekte aan getast. Deze bepaalde zich echter schier uitsluitend tot het loof, en slechts op enkele plaatsen meende men ook aan de knol sporen daarvan tc ontdekken. De vroege versterving van het loof werkte niet te min veelal nadeelig op de vrucht, zoodat deze klein van stuk bleef. De uitkomst was met dit al, zoowel wat de hoeveelheid, als wat de hoedanigheid betreft, zeer bevredigend. De meekrapteelt leverde over het algemeen vrij goede en op vele plaatsen zelfs zeer gunstige uitkomsten, op. De langdurige droogte, voor andere gewassen minder voordeelig, werkte gun stig op de meekrap. De bcrigten stemmen dan ook overeen wat de goede hoedanigheid van het gewas betreft, doch zijn zeer uiteenloopendc voor zooveel dc opbrengst aangaat; zclts leve ren te dien opzigte die van de verschillende gemeenten van het zelfde deel der provincie een aanmerkelijk verschil op, zoodat bij voorbeeld in het eiland Schouwen voor eene gemeente nog geeno 1500 ponden, en voor ccnc andere gemeente 3500 ponden per bunder wordt opgegeven. Het vlas slaagde goedslechts op enkele plaatsen was de uitkomst minder bevredigend. Er werd in het gewas minder brand dan in vorige jaren opgemerkt, terwijl de bloei, over het algemeen, door geen ander kwaad werd belet. Uit Znidbevcland wordt geklaagd, dat het vlas bij de rotting tegenviel, uit hoofde van do ongeschiktheid van het water al daar voor die bewerking. Dc prijs van het vlas wordt zeer uitcenloopend opgegeven. Hetzelve werd, groen te velde, in het voormalig 4de distrct voor f 220 f 400, in het voormalig 5de district voor f 280 f 420 en in Schouwen voor f280— f 380 de bunder ver kocht. De pacht van het vlasland wordt opgegeven in het voor malig 4de district, alsmede in Zuidbeveland f 160, en in Schou wen f 220 f260 te hebben bedragen. De landen met wortelgewassen en klavers bezet, alsmede dc graslanden leverden meestal ongunstige uitkomsten op. Alleen de eerste snede van do klaver viel voordeelig uit. De weilanden gaven in den nazomer weinig voedsel voor het vee, en waren, tegen het einde van augustus, op vele plaatsen geheel verdord. Hier en daar moest men tot de stalvoedering van het vee over gaan, doch de toenmaals gevallen regen bragt hierin cene aan merkelijke verbetering, zoodat de weiden nog iaat in liet jaar veel eten voor het vee opleverden. De koop- en huurwaarde der landerijen bleven, over het alge meen, op de zelfde hoogte. Voorts bleven de prijzen van paarden, runderen en ander vee mede zeer hoog. Werkpaarden golden tot f500 en jonge paar den tot f400. Voor vette runderen werd f 180 cn voor melk koeyen f 120 f150 besteed. Schapen werden met f 10 f 14 betaaldde wol bragt in het 4de district f 2,50 f3 per vlies, elders het zelfde bedrag per steen van 3 ponden op terwijl voor magere varkens f25 f 30, voor biggen van 6 of 7 weken f7 en voor vette varkens 60 70 cents het pond werd gegeven. Voorde bijenteelt, waarmede enkele personen in dit gewest zich bezighouden, was het warme en drooge weder zeer bevor derlijk. Men verkreeg veel honig en was dc eerste gold f 0,50 het pond. Ofschoon de landman, wat de bemesting zijner gronden be treft, alsnog meestal de oude gewoonte blijft volgen, is hier en daar ten dezen toch eenige vooruitgang te bespeuren. Het ge bruik van secrectmcst cn asch nam in het voormalig 4de dis trict toe. In het voormalig 5de district werd wederom eene zekere hoeveelheid guano met verschillend gevolg gebezigd; voor de zandgronden waren dc uitkomsten, naar het schijnt, bijzonder gunstig. Ook in Zuidbeveland werd meer werk dan i vroeger van de bemesting gemaakt; proeven met guano vielen t in dat eiland niet gunstig uit. Een enkel gemeentebestuur van het eiland Walcheren maakt van het gebruik van haardasch gewag.'In Tholen werd nog al veel straatmest gebezigdterwijl in Schouwen de bemesting met slijk of modder, uit het zoogc- naamde lage Schouwen af komstig, op eene groote schaal plaats had, niettegenstaande deze specie tamelijk hoog in prijs bleef. Jagt en Visscherij. De betrekking van inspecteur der jagt en visscherij in de pro- vincien is opgeheven. Ten gevolge hiervan werd aan jhr. II. J. J. Bowier, welke die betrekking in dit gewest bekleedde, bij koninklijk besluit van den 26 december 1857, no. 48, eervol ontslag verleend. 1 Dc'staat van het jagtveld was, in het afgeloopen jaar, over het algemeen, voldoende. Het kleine wild was talrijk. Water wild, in tegendeel, werd niet veel aangetroffen. Het getal der afgegevene jagtacten was in 1857 als volgt groote jagtacten, tot alle geoorloofd jagtbedrijf, 28, groote jagtacten, als boven, met uitzondering van de lange jagt en de valkenjagt, 365, kleine jagtacten, tot dejagtbedrijvcn in art. 15, littr. e, f en g genoemd, 6. Het regt hiervan bedroeg f 6345, onverminderd het regt van i zegel. Iïostelooze vergunningen voor de uitoefening van het jagtbe drijf, vermeld bij art. 15, litt. g der wet, werden niet verleend. De visscherij op do Schelde en zecuwsche stroomen was in 1857 voor de Arnemuidsche visschcrs niet zoo voordeelig als in het vorige jaar. De botvangst was slechts middelmatig. Rog, 1 molenaar en scharren, werden weinig gevangen. Sardijn cn panharing werden weder niet aangetroffen. De oestervangst was almede niet gunstig. 1 De visschers van Philippine verkregen door hun bedrijf ta melijk gunstige uitkomsten. De prijs der mosselen was 60 U 70 cents de ton. De zeester, waarover vroeger werd geklaagd, was geheel verdwenen. Een visscher te St. Annaland doodde, in den laatsten zomer, weder 37 zeehonden. Het getal der afgegevene vischacten was in 1857, als volgt: groote vischacten, tot het gebruik van alle geoorloofd visch- tuig, 154, kleine vischacten, tot het gebruik van een geoorloofd visch- tuig, 470, waarvoor aan regt werd betaald f 1478,50, met inbegrip der suppletie van het regt cener kleine, tot dat cener groote visch- acte, bet zegclregt niet mede gerekend. Het getal der aan onvermogende visschers kosteloos afgege vene vergunningen beliep 556. De uitkomsten der kustvisscherij waren voor de arnemuid sche visschers in 1857 niet gunstiger dan in het vorige jaar. Die vischcry werd van daar uitgeoefend door 11 korderschuitcn en 1 kotterschuit, ieder met 5 h 6 koppen bemand. Ook door enkele visschers uit Zierikzec werd dc kustvissche rij uitgeoefend zij was voor hen echter van geringe beteekenis. Bij art. 5 der wet op de zecvisschcrijcn van den 15 junij 1857 (staatsblad no. 86), is eene commissie ingesteld tot bevordering van de belangen dier visscherijen. Volgens mededceling van den minister van binnenlandsche zaken, bestaat zij uit 11 leden als voor de provinciën Zuidholland en Noordholland, ieder 3 leden; voor ieder der provinciën Gelderland, Utrecht, Over ijssel cn Zeeland, één lid; en voor de provinciën Groningen en Friesland, een lid. Bij Zr. Ms. besluit van den 6 november 1S57, no. 53, werd dc heer C. J. Baars, burgemeester van dc gemeente Arncrauidcn, tot lid dier commissie voor deze provin cie benoemd. Ambachts- en fabrieknij verheid. De vooruitzigten, betrekkelijk de in dit gewest bestaande calicots-wevcrijen, zijn eenigzins gunstiger dan vroeger. Reeds in het laatst des vorigen jaars, verkregen de werkzaamheden in dezelven eenige meerdere levendigheid, terwijl men thans de hoop koestert, dat daaraan nog meerdere uitbreiding zal kun nen worden gegeven. Het weefloon is, in den beginne des loo penden jaars, reeds eenigzins verhoogd. Het getal vervaardigde stukken is 10679, cn het uitbetaalde werkloon f 4175,10, minder dan in 1856. De weverij te Wilhelminadorp, gemeente Kattendijke, heeft nu reeds gedurende twee winters stil gestaan. Omtrent de meestoven zijne gcene belangrijke bijzonderhe den bekend. De hoeveelheden gedurende den laatsten reedtijd bereide meekrappen bedragen te zamen 7667 vaten benevens 861,318 pondenen 163 balen racine. Aan dc opgave betrekkelijk de fabrieken en tafrieken ont- leenen wij de nieuwe oprigting te Cadzand van eene steenbak kerij met 9 werklieden en te Goes van een distilleerderij van likeuren. Overigens zijn eenige vergunningen tot oprigting van nieuwe fabrieken cn tafrieken verleend en is over bet algemeen het daaromtrent opgctcekencle niet bemoed Handel en scheepvaart. Binnenlandsche handel De graanhandel te Middelburg was tot in de maand novem ber vrij levendig. De aanvoer van graan uit de naburige eilan den was aldaar grooter dan in het vorige jaar. In de eerste maanden van 1857 was er gvootc vraag naar tarwe, voor bel- gisclie rekening, ter verzending naar Spanje en naar liet zui den van Frankrijk de geringe soort van het gewas van 1856 vond daardoor eenen geregclden aftrek. Reeds den 27 augustus kwamen dc eerste monsters van witte- boonen, van don oogst van 1857, aan dc middclburgsche markt, eu wel in ruimere mate dan in andere jaren ccn maand later ge woonlijk het geval is. Er ontstond eene levendige vraag, tot klimmende prijzen, naar dat artikel, voor den uitvoer naar Engeland en naar bet noorden en zuiden van Frankrijk, als mede naar Spanje. Door den ruimen handel bleef er zeer weinig onder dc landlieden over. Dc graanprijzen, reeds gedrukt ten gevolge van den voor- dceligen oogst, ondergingen in dc laatste helft van november even als de prijzen van meest alle handelsartikelen, op nieuw eene vermindering. De verleende vrijdom in Rusland voor den uitvoer yan granen, droeg daartoe wel eenigermate bij, maar de daling zou, meent men, zonder degeheerscht hebbende geld- crisis minder aanzienlijk zijn geweest. De prijzen van het koolzaad, aanvankelijk hoog, konden zich niet staande houden, en ondergingen almede eene aanmerkelijke daling. De handel in meekrap kenmerkte zich, in liet begin desjaars, door eene bijzondere levendigheid, welke tot in den zomer stand hield. De te hoog gedrevene prijzen veroorzaakten dat cr voor buitenlandsche rekening weinig werd gekocht. Zulks was mede liet geval met de meckrapwortelen. Deuityoer van garancine, daarentegen, was vrij belangrijk. De teruggang der prijzen van de koffij, nadat die eene onge hoorde hoogte hadden bereikt, was oorzaak dat op eene, in het najaar te Amsterdam gehoudeue veiling, eene aanzienlijke hoe veelheid werd opgehouden, en dat eene reeds aangekondigde veiling te Middelburg geen voortgang had. Veel nadeel ontsproot hieruit, vooral voor de arbeidende klasse, en ook voor de binnenvaart, welke anders met het ver voer van koffij in het najaar veel wordt bezig gehouden. Men vleit zich echter dat dit nadeel van voorbijgaanden aard zal zijn, immers men ziet eene meerdere bedrijvigheid in deze te gemoet, daar de in het begin dezes jaars te Middelburg opgeslagenc koffij, tot eene hoeveelheid van ongeveer 50000 balen, gevoegd bij de ladingen van vier of vijf schepen die eerlang werden ge wacht, in het loopende jaar geveild en afgeleverd zal moeten worden. De prijzen der suiker, welke in de eerste helft van 1857 rij zende waren,bleven later, tot het einde des jaars, dalende. Ook de prijzen van het tin, gingen in het laatst van het jaar achteruit, cn werden zoo laag als sedert vele jaren het geval niet was. Te Goes hadden belangrijke inkoopen plaats van tarwe cn gerst, voor bclgische rekening, de eerste ter verzending buiten lands. Rogge vond, door de hooge prijzen, daar weinig aftrek voor het buitenland. Ook koolzaad was voor buitenlandsche rekening zonder vraag, zoodat het alleenlijk voor binnenland sche fabrieken werd afgezet. Eene kleine hoeveelheid erwten en boonen werd, ter verzending naar Engeland gekocht. Voor ooft, vooral voor kersen, appelen en peren, werden hooge prijzen bedongen. Eene aanmerkelijke hoeveelheid daar van werd almede ter uitvoer naar Engeland gekocht. Ypenstammcn vonden redelijken aftrek voor hollandschc rekening, echter tegen lagere prijzen dan die van het vorige jaar. Voor canadahout en wilgen, waarnaar, ter verzending naar Engeland, veel vraag was, werden daarentegen goede prijzen bedongen. (Wordt vervolgd.) l3iiitenUmösrl)c tiiïmiQcit. Engeland. Londen 18 augustus. Inonze dagbladen leest men het vol gende telegram uit Malta van heden: De Cyclope is gisteren in de haven van Suez aangekomen, berigten aanbrengende van hetgeen te Djcddah laatstelijk voorgevallen was. Zoodra het schip aldaar aankwam, was aan den plaatsvervanger van den afwezigen gouverneur der provincie, Namick-pacha, eene de- peche gezonden, houdeude uitnoodiging om de oproerlingen te straffen, waarvoor hem zes en dertig uren tijds werd gegeven. Toen veertig uren later nog geen antwoord daarop ontvangen was, begon de Cyclope de stad te bombarderen, en ging daar mede drie dagen met tusschenpoozen voort. Toen vervoegde Namick-pacha zich aan boord van het oorlogschip, om denbe- velhebberdc verzekering te geven dat de schuldigen veroordeeld waren, en dat zij hunne straf zouden ondergaan zoodra er be vel daartoe uit Konstanlinopel zou ontvangen zijn. Deze mede- deeling kou den engelschen scheepsbevelhebber niet bewegen om het bombardement te stakenhet werd voortgezet tot dat Ismaïl-pacha als buitengewoon commissaris der porie uit Kou- stantiuopel te Djeddah aangekomen was, na wiens komst ter stond elf moordenaren met den strop ter dood gebragt werden, in bijzijn van al de schepelingen, terwijl de overige moordena ren naar Konstanlinopel zouden gezonden worden om aldaar te regt te staan. Verscheiden inlandsche vaartuigen zijn bij liet bombardement vernield." Men oppert de vraag, of dit bombardement, dat 8 dagen voor het bezoek van koningin Victoria bij keizer Napoleon te Cher- burg plaats had, van een gunstigen of ongunstigen invloed zijn zal op de engelsch-fransche alliantie? Zoo men gewigt mag hechten aan een schrijven uit Parijs, dan zal het tweede het ge val zijn, omdat de frausche regering het ongaarne zien moet, dat; het eugclsche gouvernement zich alleen de eer toeeigent van te straffen eene beleediging, aan beide vlaggen, de frausche en de engelschc gelijkelijk aangedaan. Men zal weldra weten, of deze opvatting de ware is. The times vanjl. donderdag zegt/'Met leedwezen verne men wij, dat onze consul te Mosambique, de heer Lyons Mac Leod, een man van bijzondere ijver cn geestkracht, genoodzaakt is geweest om plotseling, met zijn gezin, zijnen post te verlaten. Hij is met steenworpen uit zijue woning gedreven door de voor standers der slavernij in dat gedeelte van het gebied van onzen bondgenoot, den koning van Portugal. Met het oog op zulk een voorval mogen wij vragen, wat lot onze landgenoot dr- Livingstone, de beroemde reiziger, Ie verwachten heeft, wan.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3