MIDDELBURGSCHE N0, 100. Zaturdag 1858. COURANT. 21 Augustus. <J3imu'nlanhscl)c tijïimgcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz,, van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. De tentoonstelling. VI. Kantoorbehoeften, boekdruk, lithographie en bindwerk vertoonden mede groote verscheidenheid. De monsters pak papier van de heeren P. Blok en zonen te Waddingsveen, zijn mogelijk door de late inzending door velen niet gezien, maar ieder zag daarentegen ongetwijfeld de uitgebreide en net ge plaatste collectie gekleurde, gemarmerde en gebloemde papieren en zakportefeuilles van de heeren Lutkie en Cranenburg te 's Hertogeuboschde portefeuilles met elastieken rug van den heer J. Ehrlich alhier en zijn met goud versierd bindwerk; de groote verzameling bijzonder net drukwerk, waaronder eenige gebonden boeken, van de heeren J. C. W. Altorffer alhier, kantoorboeken van De gebroeders Abrahams mede alhier, en vooral het drukwerk van de heeren 11. Wijt zonen te Rotter dam, dat door zuivere en sierlijke uitvoering met de beste proe ven van het buitenland mag worden vergeleken. De lijst van lilhographiewerk van den heer T.P. Roest alhier, gaf een goeden dunk van de zorg waarmede eene zoo groote verscheidenheid van werk door dien inzender is uitgevoerd. De proeven van steendrukwerk van de heeren Ph. R. Stadlmair en Gebroeders Voorn Boers te Rotterdam, hoewel het laatste in geheel ander genre, zijn mede verdienstelijk, en van het litho- grafieëren van landkaarten, strekken de kaart van Zuid beveland door den heer J. W. Courad te Goes geteekend en ingezonden, en vooral die van Walcheren door den heer P. Lampert getee kend en aan de loterij ten geschenke gegeven, tot uitmuntende voorbeelden. Met de kaart van de provincie Zeeland door de heeren A- Magielse en J. J. Brandt alhier vervaardigd, waren vele bezoe- kerszeker reeds vroeger bekend, maar het zal huu toch genoegen hebben gedaan dezen zoo uiterst verdienstelijken en nuttigen arbeid hier aanwezig te zien. Het is te hopen dat deze kaart spoedig, even zorgvuldig gesteendrukt als zij is vervaardigd, het licht zal zien en alsdan een ruim debiet vinden. Muziekinstrumenten zyn er niet in groot aantal, maar dit wordt ruimschoots ver goed door het voortreffelijke van hetgeen aanwezig is, want daaronder zijn vijf pianino's, als drie van den heer J. H. Paling te Rotterdam, eene van de heeren Gebr. Rijken aldaar en eene van den heer M. Tijtgat te 's Hertogenbosch. Het was een waar genot deze bij afwisseling door bekwame handen te hooren be spelen, en men is daarbij tot de overtuiging gekomeu dat al deze stukken, almogt men aan enkele om bijzondere redenen, al naar mate van ieders smaak of inzigten, de voorkeur hooren geven, uitmuntend ziju. Een klephoorn van den heer A. H. Driessen te Megen en twee ijzeren muzieklessenaars, zeer ligt en doel treffend, van den heer J. L. Leefers te 's Hage, waren met het kunststuk van de heeren Gebr. Horrix te 's Hage, waarover wij reeds vroeger hebben gesproken, mede onder deze afdeeling gerangschikt. Rijtuigen en toebehoor en. Hieronder vermelden wij in de eerste plaats een allernetst bewerkte phaëton omnibus van de heeren M. L. Hermans cie te 'sGravenhage, welke om de buitengewone ligtheid, sierlijk heid en goede inrigting iedereen beviel. Eene noordhollandsche chais, van den zelfden inzender, bekroond op de parijsche ten toonstelling van 1855, werd om de prachtige opsiering niet wei nig bekeken. Van de clarence met openslaande kap van den heer J. S. Le'nraann te Rotterdam, wordt het inwendige zeer goed geoor deeld, maar het geheel voldeed niet uitermate, vooral in verband met den vrij hoogen prijs. Yan zijne bedrevenheid in het schilderen van rijtuigen gaf de heer S. B. Göpner alhier afdoend bewijs door de inzending van eenige modellen spaken en wapens. De heer M. Maison- neuve alhier toonde door dc inzending van stalkleeden en een span uiterst fraaije met koper gemonteerde gareeltuigen dat men zich deze voorwerpen zeer goed bij hem kan aanschaffen. Twee stalhalsters zonder naden van den heer M. Berben te 's Hertogenbosch waren om hunne doelmatigheid spoedig ver kocht, terwijl de verschillende soorten van leidsels van den heer A. Lafeber te Gouda en de strengen van den heer A. P. Klaas- sen te Tholen zeer goed worden geoordeeld. Onder deze afdeeling ziju in den catalogus brandkasten, spuiten, bliksemafleiders enz. bijeengevoegd. De eerste dezer voorwerpen zijn in zeer groot getal aanwezig en zij verschillen zeer in bewerking, grootte en prijs. Daaronder is er een van den heer Jan Seheffers te 's Hertogenbosch, welke zich door grootte, nette bewerking en sierlijke opschildering bijzonder onder scheidt, doch die van den heer J. van Berkel te Gouda, in prijs vaderende van f 450 tot f200, schijnen mede zeer naauwkeurig en met zorg vervaardigd te zijn, terwijl die van den heer J. L. Leefers te 's Gravenhage, de lagere prijzen (van f 260 tot f 58) in aanmerking genomen, op het oog ook zeer goed voldoen. De hoofdzaak is echter of zij bestand zijn tegen brandhitte, en in dat opzigt beeft die van den heer L. Yogel alhier veel voor, omdat deze alhier aan een goed uitgevallen proef is onderworpen ge weest en alzoo veel vertrouwen verdient. De heeren A. J. Wil helm Ie Deventer en M. van Berkel te Rotterdam hebben mede elk eene gezonden, welke niet groot eu laag in prijs zijn. Vele dezer fabriekanten zonden ook, even als de heeren Gebr. Peek alhier, branddoozen van verschillende constructie. Behalve het zeer fraai stel brandspuiten van de met roem be kende fabriekanten, de heeren A. Bikkers&zoon te Rotterdam, waren er ook kleine en zeer net bewerkte modellen van dit ar tikel aanwezig van de heeren Gebr. Peek en J. Kramer alhier. De bliksemafleider voor scheepsgebruik van de heeren Bonke en co. te Alblasserdam, is ook in deze afdeeling geplaatst, terwijl een mede daartoe dienende conductor en monsterketting van de heeren G. W. Peter is- zoon te Rotterdam, bij hunne andere voorwerpen onder Zeevaart zijn vermeld. Een model brandlad der van den heer J. C. van Sorge alhier werd met genoegen en belangstelling bezigtigd. Voorwerpen van smaak en versieringkunstwerken enz. Als kamerversiering mogen de beide aquariums, door mr. J. van de Graft alhier ingezonden, hoewel de eene ook voor de open lucht geschikt is, wel eene eerste plaats innemen zij zijn met smaak zamengesteld en zullen vermoedelijk bij velen wel de lust tot navolging opwekken. Eenige vogelkooijen, als van de heeren J. de Jong en Gebr. Peek alhier en J. F. Dupkeu en zoon te Rotterdam, onderscheiden zich door meer of min beha- gelijken vorm, en de groote volière van den heer A.G. de Roode te Rotterdam doet zich daarbij als een sierlijk en goed afge werkt meubelstuk voor. Van de groote springende fontein van de heeren G. van Nederveen zoon alhier, hebben wij reeds verscheidene malen met lof gesproken, maar wij moeten nog vermelden dat een springend eau de cologne fonteintje van de heeren Gebr. Peek alhier, op de bovenzaal voor de dames eene aangename verfrissching opleverde. Het beeldhouwwerk van den heer J. Mulder te 's Hertogen bosch wordt zeer geroemd, even als het mosaïkwerk van den heer Ch. Ph. Girod te Rotterdam en het schaakbord met uit ivoor gesnedene figuren van den heer H. Hoogendam te Rotter dam. Door de kunstbloemen van de firma Herzet te 's Herto genbosch is de natuur op verrassende wijze nagebootst; zij strekken even als die in rustieke mand van mejufvrouw V. Ver- raes alhier tot groot sieraad. De bloemenkorven van den heer J. van Hielen te Zierikzee, al zijn die niet heel doeltreffeud, mogen mede voor de kunstige bewerking wel in aanmerking komen, en even als de bloemenvaas en andere ornementen in pleister van den heer J. H. Puudke alhier gunstig vermeld worden. De voorwerpen van gedreven lood van de heeren H. Munters en zoon alhier, geven het bewijs dat dit metaal, wan neer het in geoefende banden is, zeer goed tot ornement kan worden bewerkt. Behalve nog eenige voorwerpen van minder belang vindt men onder deze afdeeling ook verscheidene scheepjes, als van den heer J. P. Sprenger te Vlissingen, welke uit palmhout ge sneden zijn en zeer in den smaak vielen; van den heer G. J. Schutters alhier netjes van papier vervaardigd, en vooral van den heer L. Koole alhier, zijnde twee schepen in beweegbare zee; deze getuigden van veel geduld, behendigheid en overleg en trokken in hooge mate de belangstelling. Deoouü-en zilverwerken en juweelen, waaraan wij nu genaderd zijn, hebben niet weinig tot opluistering der tentoon stelling bijgedragen. Niet alleen maakten deze, vlugtig geza menlijk beschouwd, eene schitterende vertooning, maar elke in zending en daarvan weder elk voorwerp op zich zelf was eene naauwkeurige bezigtiging overwaardig. De heeren D. Romain en J. M. Lucardic te Rotterdam zonden verzamelingen van zeer hooge waarde, maar dit verhinderde niet dat ook de inzen dingen van de heeren H. W. van Loon eu J. M. Nell te Rotter dam, zoo wel als die van de heeren P. de Meijer te'sGraven hage en C. Tenstapper alhier, werden opgemerkt en naauwkeu rig onderscheiden. Wij zullen in geeue vergelijking komen tusschen de verschillende inzendingen, maar willen alleen betuigen dat allen grooten lof hebben verdiend. Ook de hee ren G. Esink, T. W. den Doop alhier, C. V. van Dalsum te Vlissingen enJ. F. van Woerkom alhier hebben het hunne bijgedragen de eerste door inzending van een paar diamanten oorknoppen en haarwerk, de tweede en derde door verzamelin gen gegraveerde medailles, eu de laatste door fijn ivoorwerk. De schilderijen kunnen niet geacht worden tot het gebied der nijverheid te behooren, zij zijn vermoedelijk alleen tot op siering ingezonden en aangenomeu, en wij willen er daarom alleen van zeggen dat er enkele stukken onder waren die waar lijk tot die opsiering veel hebben bijgedragen. Van piiotograpiiie waren slechts zeer weinige proeven aan wezig; zij waren ingezonden door de heeren H. II. Roelse alhier. Caro van Loo en C. F. Kellenbach jr. te Rotterdam en niet zonder verdiensten. Het overzigt dat wij gemeend hebben van de nu afgeloopene tentoonstelling te moeten geven, is hiermede ten einde. Zoo als wij reeds bij herhaliug opmerkten, heeft die tentoon stelling aller verwachting overtroffen, en de nijverer. in deze provincie en voornamelijk in deze gemeente, hebben tot den goeden uitslag krachtig medegewerkt. Er was dus veel reden tot prijzen, maar en hoe kon dit anders er waren ook en kele zaken waarover wij ons niet gunstig konden uitlaten. Waar wij eenige aanmerkingen hebben moeten maken, wij deden dit niet om iemand te kwetsen, even min om de goede bedoeling der inzenders, welke in elk geval lof verdient, te misduiden, maar omdat wij ons als onpartijdige verslaggevers niet geregt igd acht ten, hier en daar onze opmerkingen terug te houden. Waar deze met bedaardheid zijn overwogen, kunnen ze welligt eenig nut stichten; waar ze met bitterheid zijn opgevat, heeft men de bedoeling miskend en blijven zij vruchteloos. Voor hen voor wien zulks noodig is, geven wij hier gaarne de verzekering dat dit verslag is opgemaakt naar eigen zienswijze, gegrond op het oordeel vau deskundigen, en dat de commissie voor de regeling der tentoonstelling daaraan ten eenenmale vreemd i9. Slidtlelburs SO augustus, Het adres, door den raad dezer gemeente tot Z. M. den koning gerigt, is van den volgenden inhoud: Aan den koning. Sire De geruchten die opifent dé-voornemens der regering ten opzigte van den aanleg.van spoörwegeu in ons rijk in omloop zijn en zich meer en meer sclnjnepfU bevestigen, komen voor

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1