föiiitfnlanöscl]r tijöinjjm. wonnen advies van den controleur bij de plaatselijke belastingen op eenige geopperde bedenkingen. Overigens heeft de raad zich onder anderen vereenigd met de conclusien van de vroeger uitgebragte rapporten in zake het adres van den onderwijzer P. Leupen (tot toekenning van een jaarlijksch pensioen ad f 535) en betrekkelijk het voorstel van de directie over het beurtveer van Middelburg op Rotterdam (om onder zekere voorwaarden in te stemmen in het aangaan van eene naamlooze vennootschap.) Nader verslag der zitting in ons volgend nommer. De raad der gemeente Domburg heeft zich mede bij adres tot Z. M. den koning gewend, ten einde de belangen van den Zeeuwsch-limburgschen spoorweg aan diens bescherming aan te bevelen. Uit Vlissiugen schrijft men ons heden Maandag avond zijn op het alhier gebouwde vuurschip, het welk bestemd is om op den Noord Hinder te worden nederge- legd, de lichten ontstoken, om tot een proef te strekken. De uitslag daarvan heeft goed aan de verwachting voldaan. Naar men verneemt zal dit vaartuig door een rijks stoomschip naar zijne bestemming worden gebragt. Omtrent de aan de heeren Sloet en Reuchlin verleende con cessie voor het aanleggen van spoorwegen, worden de volgende bijzonderheden opgegeven De concessie is verleend voor 99 jaren, te rekenen van den dag dat de wegen voor het publiek zijn opengesteld. Binnen zes jaar na den dag, waarop de overeenkomst tussohen de rege ring en de concessionarissen wettelijk is bekrachtigd, moeten de lijnen van Arnhem naar Harlingen, van Zutphen naar En schede en van Zwolle naar Kampen gereed en in exploitatie zijn. De spoorwegiijn van Enschede naar de duitsche grenzen zal aangelegd moeten worden binnen een jaar, nadat de verbin ding met de duitsche spoorweglijnen door de betrokken rege ringen wederzijds zal zijn geregeld. De concessionarissen zullen voorloopig slechts gehouden zijn een enkel spoor aan te leggen. De wegen moeten echter zoo zijn aangelegd, dat zij later een dubbel spoor zullen kunnen ontvangen. Alle kosten van onteigening, aanleg, onderhoud enz. komen ten laste der concessionarissen. Na de wettelijke bekrachtiging, en wel bin nen drie maanden, gaat de concessie op eene naamlooze maat schappij over, die dezelfde regten en pligten heeft als vroeger de concessionarissen. Deze maatschappij zal haren hoofdzetel te Arnhem hebben, en haar bestuur zal minstens voor de helft uit Nederlanders moeten zijn zamengesteld. Daarentegen verpligt zich het gouvernement, eene groote brug over den IJssel te doen leggen, die ook schepen met staande masten zal kunnen laten passeren. De regering neemt voor f 10,000,000 aandeel in de onderneming en ontvangt geen rente of dividend van die som, zoo lang de onderneming geen 4$ pet. dividend oplevert. Bovendien waarborgt de regering gedurende den geheelen duur der concessie een minimum van interest tot 4£ pet. Zoo lang de spoorweg niet geheel of gedeeltelijk in exploitatie is gebragt, betaalt de regering aan de aandeelhouders 4£ pet. van de ge storte sommen. Volgens de Stoompost, zijn de onderhandelingen met de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij en het ministerie van binnenlandsche zaken, betrekkelijk de gevraagde concessie voor die maatschappij, om haren spoorweg ten noordoosten van Rotterdam met den Rijuspoorweg te verbinden, enz., zonder gunstig resultaat gebleven en sedert eenigen tijd geëindigd. Men verneemt dat de minister van binnenlandsche zaken dezer dagen de acte der voorloopige concessie heeft uitgewis seld, die aan de heeren baron de Lookhorst en A. Blondat, te Parijs en C.van der Eist te Brussel, is verleend voor den aanleg van eenen spoorweg van Utrecht, over Amersfoort, Nijkerk en Harderwijk naar Zwolle. In eene particuliere correspondentie uit 's Gravenhage, aan het Nieuw handels- en effectenblad, komt o. a. het volgende voorBij het departement van financien wordt druk gewerkt. Onder de daar aanhangige werkzaamheden is niet eene der minst belangrijke het opmaken van allerlei stukken, die moeten strek ken om de gevolgen van de afschaffing van den accijns op de brandstoffen, zoo wel uit een financieel oogpunt als in andere opzigten, na te gaan. Alles duidt aan dat de heer van Bosse het voornemen heeft, om een voorstel tot afschaffing van dien ac cijns aan de staten generaal te doen. Het voornemen daartoe zal wel dadelijk bij hei begin van de nieuwe zitting ten uitvoer worden gebragt, zoo dat voor de vaststelliug van de wet op de middelen, dat voorstel kan zijn afgedaan. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden zijn zondagnamiddag ten vijf ure van hunne buitenlandse he reis in de residentie teruggekeerd. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat de koning der Nederlan den den 12 dezer, het nabij die stad gelegen fraaije landgoed van den graaf von Mons, voor eene som van f150,000, heeft gekocht. LI. vrijdag barstte in de werkplaats van den vuurwerkmaker van S., in de Ebbingestraat te Groningen, brand uit, die wel dra werd gevolgd door eene ontploffing, welke zelfs op aanzien lijken afstand buiten die plaats werd gehoord. Spoedig waren autoriteiten en spuiten tegenwoordig, en schijnt het onheil geeue ernstige gevolgen gehad te hebben. Het getal der van Antwerpen vertrokken landverhuizers be droeg gedurende de eerste zes maanden van dit jaar 2167 met 22 schepen, tegen 10,500 met 42 schepen gedurende de eerste helft van 1857. Van voormeld getal vertrokkennaar New- York 1050. waarvan 103 NederlandersRio de Janeiro 872, waarvan 356 Nederlanders; Rio Grande de Sul 125, 68 Neder landers Buenos Ayres 70, waarvan 3 NederlandersFernam- buc en Bah ia 50, waarvan 3 Nederlanders. Uenoeminffen eu besluiten. Benoemd, bij besluit van 12 dezer, bij de dienstdoende schut terij te Vlissingeu, tot2den luitenant F. H. de Gelder. Benoemd, bij besluit van 12 dezer, tot rector magnificus bij de hoogeschool te Groningen voor het academiejaar 185859 den hoogeleeraar J. J. P. Valeton. Benoemd, bij besluit van 12 dezer, tot ambtenaren der lste klasse voor de dienst in Nederlandsch Indie de heerenmrs. H. A. Blume, W. de Gelder, G. J. Keiser, E. R. J. C. de Kuijper, P. C. Maas Geesteranus, J. P. Metman, A. M. Oudemans, C. M. Smulders, P. J. J. C. van Nieuwenhoven Helbach, J. H. van Lennep, II. D. Levyssohn Norman, J. J. Schneither en J. G. T. Timmermans; en lot ambtenaren der 2de klasse, de heeren dr. P. A. Bergsma, J. A. Focquin, J.C. Reynst, S. K. van Aalst en W. A. de Koek van Leeuwen. 14.erU- en sclioolnieuws. Uit Oost Souburg wordt ons geschreven: Maandag had alhier de opening plaats van het door het ge meentebestuur nieuw gesticht schoollocaal, tot welks bouw zoo wel het gewestelijk bestuur als onderscheidene particulie ren het hunne mildelijk hebben bijgedragen. Zij werd, behalve door de leden van het gemeentebestuur, bijgewoond door de heeren inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland en dis tricts schoolopziener. Na eenige doeltreffende aanspraken welke afgewisseld werden door het zingen van toepasselijke liederen, vervaardigd door den ^aarnemenden ouderwijzer, werden de schoolkinderen feestelijk onthaald. Het gebouw is op eene allezins doelmatige wijze ingerigt en strekt den heer architect Grauss te Middelburg tot eer. marine en leger. Bij het rijks marine-hospitaal Ie Willemsoord zijn geplaatst de officieren van gezondheid 3de klasse F. C. van Dooremaal en F. J. J. Gori. Kuntong'ereg't te ZTliddelbsarg;. Bij vonnissen van den 17 dezer, ziju 1. H, wegens het houden van hasard-spel op de openbare straat, veroordeeld in eene geldboete van f 3 en de kosten. 2. W, wegens als geaffecteerde bij de brandspuit te Aagte- kerke niet tegenwoordig geweest te zijn bij de beproeving der- zelve zonder dat hij van die verpligting ontheven was, veroor deeld in eene geldboete vau f 1,bij wanbetaling tot 1 dag gevan genis, en de kosleu. 3. F, wegens het zoeken van eijeren van waterwild anders dan in de maanden feoruarijmaart en april, veroordeeld in eene geldboete van f 10 en de kosten, bij wanbetaling van eenen ander tot 3 dagen gevangenis. 4. R, M en F, wegens het schuren eener stoep en wasschen van glazen, tijdens zulks bij eene aankondiging van burgemees ter en wethouders verboden was, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 3, bij wanbetaling ieder tot 1 dag gevangenis, en de kosten. 5. P, wegens het werpen van vuilnis in de haven dezer ge meente, veroordeeld in eene geldboete van f3, bij wanbetaling lot 1 dag gevangenis, en de kosten. 6. J, wegens bet uitslaan vaneen vloermat op de openbare straat, op een ander uur dan van 6 9 uur des morgens, ver oordeeld in eene geldboete van f3, bij wanbetaling tot 1 dag ge vangenis, en de kosten. Afloop verltooplngen en aanliestefling'en. Ivoudekcrke 16 augustus. 1 bunder 15 roeden weiland onder die gemeente, verkocht voor f 1028.43, en 1 bunder 5 roede 70 ellen weiland als boven, verkocht voor f970.20. Breskens 16 augustus. Heden heeft alhier plaats gehad de openbare aanbesteding van eenige herstellingen aan het magazijn in Bastion no. 3 in het fort Frederik Hendrik, hetwelk is aangenomen door deu heer A. Rinders alhier voor de som van f 3000. TJierniometersfand. 16 augustus 's avonds 11 ure. 64 gr. 17 's morgens 7 65 u 's middags 1 n 79 's avonds 6 77 f 's avonds 11 68 u 18 's morgens 7 u 64 w 's middags 1 70 a o 's avonds 6 77 Engeland. Londen 15 augustus. De effectenbeurs was op het einde der vorige week in eene zoo goede stemming, dat zelfs The times het erkennen moest, hoe veel moeite dat blad bij gelegenheid van de inwijding der haven van Cherburg zich ook had gegeven om Frankrijk van oorlogzuchtige plannen verdacht te maken. The times van jl. zaturdag zegt in zijn beursberigt: »Hct ont brak weder geheel aan belangrijke tijdingen uit het buitenland en hoewel nu een ieder tot de overtuiging schijnt gekomen te zijn dat de militaire toerustingen te Cherburg en overal elders in Frankrijk eene ernstige beduidenis hebben, heeft deze om standigheid, als de zekerheid gevende dat er in evenredigheid met het gevaar voorzorgmaatregelen zullen genomen worden, nieuw voedsel gegeven aan de gerustheid, welke door de oost- indische tijdingen van de drie laatste brievenmalen is te weeg gebragt. Het gevolg is dat er thans meer gerustheid bij het publiek heerscht, dan op eenig vroeger tijdstip in dit jaar." Het vooruitzigt op eenen goeden oogst werkte mede om de beurs in eene goede stemming te brengen. Heden is alhier het volgende telegram bekend gemaakt, houdende officiële berigten uit Bombay van 19 julij jl. nDe troepen, die in Seinde de muiters overwonnen hebben, betrekken hunne kantonnementen. De generaal Hugh Rose, die de krijgsbedrijven in Seinde had bestuurd, heeft het bevel over de troepen in Poonah weder op zich genomen. De gene raal Robers was den 2 julij te Dscheypore aangekomen eu ver volgde de uit Seinde gevlugte muiters zuidwaarts. De generaal Hamilton en bijna alle uit Bombay en Dekan afgezonden euro- pesche troepen hadden Indur bereikt. Over het geheel schijnt Indie weder tot rust te komen, hoewel er nog eene magt van 20 tot 30,000 muiters te velde staat. Het regengetijde is onder gunstige omstandigheden aangevangen, De door een aantal kooplieden, reeders enz., der city bij de regering ingediende petitie, betreffende de aangelegenheden van sir James Brooke, in ons vorig nommer gemeld, wordt krachtig door The times ondersteund. Het blad vreest dat de Hollanders zich meester zullen maken van Sarawak, en het groote monopolie, dat zij reeds in den iudischen Archipel be zitten, zullen uilbreiden en bevestigen. Het is eenvoudig eene kwestie tusschen de Hollanders eu Engelschen, tusscken de kabinetten van 's Hage en Londen. Indien de engelsche rege ring mogt aarzelen Sarawak in bescherming te nemen, dan zoude Hoiland maar al te zeer bereid zijn met den rajah van Sarawak in onderhandeling te treden. De dagbladen behelzen twee toespraken, eene van den heer Roebuck, de andere van den heer Lindsay, waarin zij hun persoonlijk gevoelen over de haven van Cherburg hebben ken baar gemaakt. Beiden kregen daartoe aanleiding bij gelegenheid der inwijding van een industrieel etablissement te Tyneraouth. Het resultaat van de beschouwing der beide heeren is geheel engelsch. De Franschen, zeiden zij, hebben nu eene aanzienlijker en beter versterkte haven dan Engeland; zij kunnen met dei- tijd en met behulp van geld, even veel oorlogschepen krijgen als Engeland er ooit bezeten heeftmaar Engeland handhaaft en zal handhaven zijne meerderheid in de constructie en in het manoeuvreren waut de engelsche schepen zijn beter. De Royal Albert zou de Bretagne zonder moeite en in korten tijd in den grond kunnen boren en de fransche zeelieden zijn ook op ver na niet zoo vlug en geoefend als de engelsche. Evenwel, zeide de heer Liudsay, zou het verkeerd zijn daarop te vertrouwen. Het is integendeel zaak, om steeds nieuwe schepen te bouwen, ten einde ten allen tijde eene vloot in het kanaal te hebben, welke in staat is Cherburg te blokkeren. Ten slotte beloofde de heer Lindsay, als lid der commissie tot bevordering eener betere or ganisatie van de zeedienst.dat hij, in vereeniging met zijne ambtgenooten, het middel zou vinden, om ten allen tijde eene talrijke en goed geoefende bemanning gereed te hebben. Unitschlaml. Fe lijn 15 augustus. Uit eene goed onderrigte bron wordt gemeld, dat koningin Victoria bare hoogste ingenomenheid heeft te kennen gegeven met de wijze, waarop zij allerwege hier te land is ontvangen. Men zegt dat de koningin den wensch heeft te kennen gegeven, dat zoo lang zij binnen de grenzen des lands verwijlt, niet wo^de algeweken van hetgeen de duitsche gewoonten en gebruiken medebrengen ten opzigte van de wijze

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3