MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N* 99. Donderdag 1858. 19 Augustus. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. lie tentoonstelling. V. Huishoudelijk gebruik. De voorwerpen hieronder gerangschikt, zijn zeer talrijk en van groote verscheidenheid, waarom ze weder in afdeelingen zijn gesplitst, en daarbij komen in de eerste plaats voor de Meubelen, en reeds het eerst daaronder op den catalogus voorkomend nommer verdient te regt de eereplaats die het in neemt. Tegenover den iugang van de benedenzaal geplaatst, welke de bezoeker het eerst binnen treedt, bedekt het daarvan bijna geheel een der zijden. Dit groote en schoone meubel, zijnde een bibliotheek door de wed. C. M. Doesburg alhier ingezonden, was eene zeer op lettende bezigtiging volkomen waardig; het is niet alleen sier lijk maar ook soliede, net en naauwkeurig bewerkt en strekt de werkplaats van de inzendster tot groote eer. Niet minder muntte uit de buffet etagère van den beer G. L. Stam, te Rotterdam, waarvan vooral het uitvoerig en keurig beeldhouwwerk ieders bewondering trok. De overige meubelen gaven mede voor het grootste gedeelte blijk van goeden smaak en zorgvuldigheid, als die vandeheeren H. van Ophemcrt, J. Wenteler zoon en A. Bohnen zoon te Rotterdam. Niet zoo zeer bevielen ons die van den heer H. J. Kleinefeldt., te 's Hertogenbosch; daar zij ons voorkwamen minder frischheid en elegance te bezitten. Deheerl.J.Milborn heeft Ie dikwijls, en ook nog ten vorigen jare op de tentoonstelling, getoond schoone meubelen te kun nen vervaardigen, om ook hier niet iets voortreffelijks van hem te verwachten. Die verwachting werd echter niet geheel en al bevredigd, want aan zijne etagère herkenden wij niet zij nen goeden smaak. Hiervan is welligt gedeeltelijk de oorzaak dat het beeldhouwwerk, volgens den catalogus door den heer J. J. den Hollander vervaardigd, niet van dien aard is, als wij het van dien verdienstelijken beeldhouwer gewoon zijn. Onder de kleinere voorwerpen bevinden zich een net gedraaid étagèretje van den heer A. Wanda alhier, dat ongetwijfeld spoe dig een kooper zou gevonden hebben indien het tot een matiger prijs was aangeboden; een dames werktafeltje en boekenrekje van den heer A. Neugebauer alhiereen werktafeltje waarvan het fraaije chineesch verlakt van den heer G. W. Bergman alhier zeker door ieder zal zijn opgemerkten de rijk geschilderde en vergulde commode van den heer J. A.Goosscns te 's Hertogen- bosch. Wij ontmoeten hier nog verscheidene soorten van verlakwerk, zoo wel op tafeltjes als op diverse voorwerpen van blik aange wend, en daaronder munt uit dat van de heeren W. F. Kloes- me\jer te Amsterdam en L. J. Nooijen te Rot terdammaar ook dat van de heeren J. Bekkers te Dordrecht en A. Kooimans te Rotterdam kan gunstig vermeld worden. De eerste dezer zond bovendien nog verschillende voorwerpen van koper en de laatste twee doeltreffende zitbaden van zink. Twee vuurschermen en eenig kinderspeelgoed geven een goeden dunk van het mandewerk van den heer P. Kleykamp jr. te Rotterdam. Wij treffen nu drie mangels aan van verschillende inzenders: de heeren de Waai en comp. te Utrecht, J. F. van Rijbroek te Rotterdam en J. van Berkel te Gouda. Zij zijn allen volgens het zelfde stelsel met walsen ingerigt maar onderscheiden zich Toch, vooral door dat de beide laatsten tevens een linnenpers bevatten, in volledigheid, maar ook in prijs. De eerstgenoemde is de goedkoopste en de laatste de duurste, maar naar het ons voorkomt ook de beste. Wij twijfelen echter niet of ze zullen allen in het gebruik goed voldoen, en wij kunnen gerust de ver zekering geven dat het hier gevolgde stelsel boven dat van dc gewone mangels in vele opzigten ver de voorkeur verdient. Zij zullen dan ook deze, vooral als de prijzen wat lager worden, spoedig voor een groot deel vervangen. Van de heeren De Waal en comp. te Utrecht volgen nu nog een menigte zaken, als een ledikant, tuinbanken en stoelen, tafels, bloemstanders enz., r.liiA v*.i ijzer vervaardigd en meeren- deels doeltreffend ingerigt. Met deze inzending wedijveren die van de heeren J. L.Leefers te 's Hage en Jan Scheffers te 's ïïer- togenbosch in talrijkheid, uiterlijk aauzien en prijs. Van deze voorwerpen zijn er vele voor de verloting en ook door bijzondere personen aangekocht, waaronder v oor de verloting twee kost bare vuurhaarden van laatstgemelden. Van haarden en kagchels is buiten deze nog groote verschei denheid: als van de heeren B. Lips te Rotterdam, A. J. Wilhelm te Deventer, zeer matig in prijs, Geers te Bergen op Zoom, uitmuntende door sierlijkheid, en J. van Berkel te Gouda. Wij willen de beide keukenfornuizen van laatstgenoemden, voor wij tot geheel andere voorwerpen overgaan, mede hier vermel den en te gelijk spreken over nog eenige inzendingen van den zelfden aard welke later in den catalogus vermeld staan. Zij zijn een keukenfornuis van den heer H. C. Graamans te Rolter- dam, waarvan de constructie zeer verkieselijk voorkomten de goede werking en soliditeit mede zeer geprezen worden. Van hem ziet men nog een haard en kagchel van sierlijke vormen. Ook van de heeren J. L. Leefers te 's Gravenhage en L. Joc- kin en zoon te 's Hertogenbosch zijn hier cuisinières en haar den aanwezig, welke even als de overigen met belangstelling zijn bezigtigd. Van deze voorwerpen zijn er mede verscheidene verkocht. Thans naar de benedenzaal wederkeerende, zien wij daar de proeven van kunstmarmer van den heer J. H. Knetemau te Rotterdam, welke aantoonen hoe uitnemend die inzender er in geslaagd is het echte marmer na te bootsen en van zijne com positie praktische voorwerpen te vervaardigen. Waren die voorwerpen smaakvoller van vorm en minder hoog in prijs, wij zouden er zeker met nog meer ingenomenheid van kunnen ge wagen. De vijf spiegels van de heeren J. Borzo en zonen te 's Herto genbosch, waaronder van bijzondere grootte, zijn te regt voor al om de prachtige lijsten zoo bewonderd, even als zijne vergul de zeer smaakvolle console en liet is gedeeltelijk door de pracht van deze inzending dat de spiegels van den heer V. H. Pieters te Rotterdam minder gunstig zijn onderscheiden. De opletten de bezoeker wordt er echter niet te zeer door verblind, om niet zijne volle aandacht te schenken aan de twee vergulde lijsten voor meubelgordijnen, door den heer I. 11. Somon alhier ver vaardigd en verguld. De eene is in den stijl van Lodewijk XIV, de andere in veel eenvoudiger trant vervaardigd, maar beiden getuigen van de bekwaamheid van den inzender als lijstenmaker en vergulder. Zond de heer F. van Engelen te 's Hertogenbosch eene schilderijlijst welkegoed voorkomt, de heeren Gebr. Horrix te 's Gravenhage zonden een keurig bewerkten muzieklessenaar en een kleine spiegel, waarvan de lijst zoo uitstekend gebeeld houwd is dat men het betreuren moet dat door de late inzen ding menig bezoeker ze mogelijk niet heeft gezien. Hetgeen uit de passementfabriek vau de wed. H. Dormaar al hier ter bezigtiging was gezonden, toont duidelijk aan hoe goed die tak van nijverheid hier beoefend wordt, want hare voor werpen zijn naast de verdienstelijke inzending van den heer P. Veitmeijer te Rotterdam waarlijk niet misplaatst. Den heeren J. J. F. Grauss en J. A. Goethals, beiden alhier, komt zeker lof toe, den eersten voor zijn keurig zwanendonzen dekbed, den anderen voor een bed met toebehooren dat zeer aan bevelingswaardig schijnt; maar met bijzondere ingenomenheid spreken wij hier van den arbeid vau den heer P. N. Kaljé alhier, die door de inzending van een kanapékussen, waarvan het be kleedsel uit eeu stuk bestaat, getoond heeft dat hij in het bour- reerwerk boven velen uitmunt, want het verdient opmerking, dat de vulling van dit kussen zoo goed is dat de kanten, niette genstaande die niet met karton of iets van dien aard zijn be werkt, volkomen het fatsoen hernemen als zij tijdelijk zijn plat gedrukt. Van de wed. G. M. Tamson alhier, vindt men zoo wel dooi de zeer net bewerkte deurkleedjes en chancelières als het onder de kleedingstukken gerangschikte bontwerk den arbeid op loffelijke wijze vertegenwoordigd. Het tapisseriewerk door de dames A. M. en C. Ritchie alhier en de wed. Boelhouwer Nun te Rotterdam ingezonden, getuigt van goeden smaak en nette uitvoering. Behalve een aantal voorwerpen tot nut en versiering, van zink, vervaardigd door de heeren N. Piek comp., te Rotter dam, waarvan een badkuip en een fraaije en doeltreffende gla- zenspuit bijzonder zijn onderscheiden, en eene groote verzame ling net koper- en tombagwerk van de heeren G. van Gerve en J. Goëtte te 's Hertogenbosch, dat alles is verkocht, vinden wij onder deze afdeeling nog een ijzeren kinderwagentje van den heer J. B. Smulders te Js Hertogenbosch een bordenwarmer van den heer J. L. Wansink te Zierikzee; geslepen lampballons en bokalen van den heer W. van Opstal le 's Hertogenbosch gevlochten matten van de wed. J. Petten fouwmaiten van de commissie Loon voor werkeen verwarmingsstoof en doofpotje van de heeren Gebr. Peek, welke drie laatsten inzenders alhier zijn gevestigd, en een fraai slinger uurwerk van den heerS. J. Eder te Rotterdam, dat voornamelijk voor kleine tijdmetingen schijnt iugerigt. Bijna alle voorwerpen van deze afdeeling zijn verdienstelijk bewerkt. Onder keukengereedschap vindt men, behalve hetgeen wij reeds vroeger bij haarden en kagchels hebben opgenoemd, twee blaasbalgen van den heer H. Kok te Rotterdam, de eene van grooten omvang en eigenlijk voor eene smederij bestemd, de tweede voor gewoon gebruik; twee koffijmolens van den heer C. C. van Tiel, op den Dungcn, welke even als zijne schaatsen zeer fraai zijn bewerkt; twee bascule koffijkannen en een water filter van de heeren Gebr. Peek alhier, welke bij de zelfde goede, eigenschap ook die van groot nut bezittenonderscheidene vormen voor gebak van koper en blik door den heer J. Collie te Sluis vervaardigd, welke, daar ze zeer doelmatig zijn, meeren- deels zijn verkocht, en eindelijk eene groote verzameling fraai borstelwerk van de heeren N. ReusPzn. te Dordrecht en A. van der Dussen te Rotterdam, vijf matten van den heer L. J. A. Nyliuis te Rotterdam, en diverse bezems van M. van Flieren- burg alhier. De reisbehoeften bestaan uit eene verzameling koffers en tasschen van zeer verschillende soort. Die van den heer M. Berben te 's Hertogenbosch onderscheiden zich bijzonder door elegance, goede inrigting en fraaije bewerking. De koffer, door den heer M. Maisonneuve alhier ingezonden, is niet minder sier lijk en met zorg bewerkt, en hoewel die van den heer L. J. de Kok alhier zich niet zoo fraai voordoen, schijnen zij toch goed bewerkt en stevig te zijn. De koffers van den heer J. M. Wenteler te Rotterdam getuigen van veel vindingrijkheid vau den vervaardiger, maar behalve zijne dameskoffers zullen ze mo gelijk voor menig reiziger te veel zamengesteld en omslagtig zijn. De geweven stoffen bevatten eene uitgebreide verzame ling katoenen, linnen en half wollen manufacturen van de hee ren Prinzen en van Glabbeek te Helmond, en zoo wel voor het gebruik hier te lande als voor dat in de Oost en West Indien dienstigdivers tafelgoed van den heer M. de Leeuw te Boxtel linnen en beddet ijken van den heer J. H. R. van Roer te Grave: duffel, bever en lambaai van dc heeren L. V. Lcdeboer en zonen te Tilburg; gewaste beddetijken van den heer J. Pennock alhier; strengen gesponnen paardenhaar en geweven haardoek in onderscheidene patronen van den heer 11. Dijksman te Rot terdam en eindelijk groote hoeveelheden wollen dekens van de heeren J. Scheltema Jansz., J. C. Zaalberg en zoon en Jan Zuurdeeg en zoon, allen te Leyden. De meeste dezer fabrieken zijn te gunstig bekend dan dat wij hier iets tot aanbevcliug van hun fabriekaat zouden behoeven,bij tc voegen. De voorwerperrwelke tot onmiddelijk verbruik strekkeu, zijn in den catalogus bijeengevoegd onder het opschrift - V Consicmlie. j Men vindt daaronder, monsters gepelde tijst vairde nieh»\

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1