bragt voorts zijnen dank, zoo aan de inzenders als aan de le den der commissie en de commissarissen van orde. De heer burgemeester dezer gemeente vroeg onmiddelijk daarna het woord en bragt de hulde van het gemeentebestuur toe aan de commissie, voor de vele moeiten welke zij zich ten deze heeft gegeven. Na afloop dezer sluiting vingen de feesten aan, welke de besturen der sociëteiten De vergenoeging en De vriendschap hij deze gelegenheid hadden toebereid, zoo wel aan de leden en luinue dames, met wederkeerige introductie, als aan de heeren inzenders. Van zes tot negen ure was er concert in den tuin van het ge bouw der sociëteit De vriendschap in de Noordstraat, welke ruime tuin zoo goed voor dergelijke gelegenheden geschikt is en voor dezen avond zeer voldoende was geillumineerd. Dit concert door het muziekkorps van het vijfde regiment infante rie werd vrij druk bezocht en zou dit waarschijnlijk nog meer zijn geweest, ware liet niet dat het weder een vrij dreigend aanzien had gehad. Van 10 tot 12 ure maakte daarna het zelfde korps muziek op de grootc markt, alwaar voor het sociëteitsgebouw een vrij groote ruimte was afgezet en omheind, binnen welke zich een zeer talrijk publiek verzamelde, terwijl zich een ontelbare menigte daar buiten, en in en op de belendende huizen bevond. Op dit plein was eene bijzonder sierlijke en smaakvolle gasver lichting aangebragt, welke een zeer aangenaam effect maakte, even als de verlichting met toepasselijk chassinet voor het kof- lijliiiis De vriendschap. Ten half elf ure werd midden op de groote markt het aange kondigde en zeer prachtige vuurwerk afgestoken. Wel bragt nu en dan een regenbui eenige verwarring onder de digt opeen gezetene menigte, doch het geheel voldeed uitmuntend, en ook dit eigenlijke volksfeest heeft alzoo zeer aan de verwachting be antwoord. Men weet dat de tentoonstelling, hoewel voor het publiek gesloten, toch gisteren nog voor handwerkslieden en min vermogenden is toegankelijk gesteld voor tien cents. Was in de laatste dagen liet bezoek over het algemeen niet afgeno men, dat deze gelegenheid, hun andermaal geschonken, op hoogen prijs werd gesteld, bewees de opkomst van meer dan 2300 personen. De gemeenleraad alhier zal aanstaanden woensdag des na middags ten één uur eene openbare vergadering houden ter behandeling der navolgende onderwerpen Benoeming lid plaatselijke schoolcommissie; uilloting aan deel geldleening bellingbrug; vaststelling verordeningen ge niaal; reclames hoofdelijken omslag 1S57; inededeeling adres spoorweg. Dc kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft zich mede bij adres gewend lot Z. M. den koning om. nu de zaak der spoorwegen in ernstige overweging bij de regering wordt geno men. met den meeslen aandrang de belangen van dit gewest en deze gemeente bij Z. M. aan te bevelen. Plaatsgebrek verhin dert ons dit adres reeds uu in zijn geheel mecle Ie deelenwij hopen zulks in ons volgend nommer te doen. Door de provinciale commissie vau geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland zijnin hare vergadering van augus tus, geëxamineerd en bevorderd: tot plattelands heelmeester de heer P. Vis Ilalffmantot stedelijk heelmeester de lieer L. C. P. Boogacrt, en tot drogist de heer M. J. van der Hoek. Uil Goes wordt ons geschreven Ook door eenige gemeenteraden in dit eiland en de kamer van koophandel alhier is tot inzending van adressen besloten tot bevordering van den Zeeuwsch-limburgschen spoorweg. lu den ochtend van 12 dezer heeft aan den Margaret ha-pol der, bij Stavenisse, een val of grondafschuiviug in en van den dijk plaats gehad, over eene lengte van 80 en ceue breedte van 22 ellen. Uit Leyden schrijft men ons gisteren Z. K. 11. de prins van Oranje woonde heden morgen voor het laatst als inwoner dezer gemeente de godsdienstoefening bij iu de groote of St. Pieterskerk. De oudste leeraar der neder- duitsche hervormde gemeente alhier, ds. 11. Faugman, sprak eene voor deze gelegenheid toepasselijke rede uit, naar a^njeir ding van psalm 1G vers 8 hel eerste gedeelte. Aan het slot zij ner rede rigtte hij eene treffende toespraak lot dep jeugdigen vorst, de hoop en verwachting van Nederland, welke een diepen jndruk op alle aanwezigen maakte en waardoor ook Z. K. 11. blijkbaar werd aangedaan. Nra een plegtig gebed werd, vr or het verlat en van het bede huis, door de gemeente staande gezongen liet 3de vers van psalm 131. Bij hel verlaten der kerk verdrong men elkander om den geliefden prins nogmaals 1c zien en te groeten, hetwelk door Z. [U H- steed? allerminzaamst werd beantwoord Heden middag verlaat Z. K. H. deze gemeente. De beste weoschen vergezellen hem. Zijn verblijf zal steeds in aangena me herinnering blijven, alzoo hij zich door zijne minzaamheid algemeen bemind heeft gemaakt." Naar men verneemt moeten de leydsche studenten aan Z. IC. 11. den prin3 van Oranje hebben verzocht, hem bij zijn feeste- lijken intogt. in de residentie, op 8 september eerstkomende als eercwacht te mogen begeleiden. Men weet dat de heeren nir. P. W. Aistorphius Grevelink, inspecteur van's rijks gevangenissen, J. A. H. Netscher, hoofd commies bij het departement van justitie, en A. C. Pierson ingenieur van den gevangenisbouw, eene buitenlandsche reis gedaan hebben ter opneming der gevangenissen in liet buiten land. Het door deze heeren opgemaakte belangrijke rapport der door iien gedane opnemingen, met daaruit voortgevloeide beschouwingen en voorstellen nopens het gevangeniswezen in Nederland, is dezer dagen gedrukt en ook aan de leden der staten-generaal rondgedeeld. Dit belangrijke en uitvoerige stuk beslaat in druk een dik deel van 225 bladzijden en een 50tal bijlagen benevens plans. Naar men verneemt zijn de ingenieurs van Diesen, Wolter- beek en Evers, door het gouvernement belast met de opnemin gen van het terrein en het opmaken der projecten voor den spoorweg van Rotterdam naar Limburg, volgens concessie aan den lieer Bredius c. a., bereids dezer dagen naar Tilburg vertrokken, om die voorloopige werkzaamheden ten spoedigste gereed te maken. Men leest in de Annales du commerce extérieur: //Een nederlandsch handelshuis, gebruik makende van de bepalingen van het tusschen Nederland en Japan gesloten han- delstractaat, heeft, volgens berigten uit Batavia van 10 mei, de opening van een kantoor op Decima aangekondigd. De oprig- ting van een particulier etablissement ter plaatse waar de oude hollandsche factorij haren zetefhad, bekrachtigt op afdoende wijze de afschaffing van net monopolie, dat de nederlandsclie regering zich tot dus verre had voorbehouden." Iu den rotterdamscheo gemeenteraad is jl. donderdag berigt ingekomen, dat graaf de Birague het plan tot het houden eener internationale tentoonstelling opgeeft. H\j verzocht echter 7596 meters grond langs de Maas, tér oprigting van een ijzeren pileis voor entrepot of tentoonstellingszaal voor machineriën. De gevraagde grond was niet beschikbaar, maar burgemeester en wethouders zijn door den raad gemagtigd het vierkant langs de zwemschool aan den graaf af Ie staan, ter grootte van 11,663 vierkante ellen en tegen f S de vierkante el. Naar men zich herinneren zal. heeft een geacht fransch schrijver, de heer L. Lefèvre Pon tal is, zich, een paar jaar gele- i den te 's Gravenhage opgehouden, met het oogmerk om bouw stoffen te verzamelen voor eene levensbeschrijving van Jan de Witt. Genoemde geleerde is, naar men verneemt, tot op zekere hoogte met zijnen omvattenden arbeid gevorderd, doch heeft zich tot het nader onderzoek van eenige punten en het raadple gen van nieuwe bronnen weder naar Nederland begeven; hij houdt zich thans met nasporingen in 's rijksarchief bezig. Ook andere fiansche geleerden wijden tegenwoordig aan de kennis van de Witt en zijn tijd bepaaldelijk de aandacht. Itenoeinin^en an besluiten. Vergunning verleend aan den heer R. J. Kcun, eersten tolk en directeur der consulaire zaken bij het. nederlandsch gezant schap te KonstantinopeJ, tot het aannemen eu dragen van de 4de klasse der orde van Medjedié, hem door Z. M. den keizer van Turkije geschonken. Erkend, bij besluit van den 5. dezer, de lieer II. van Houten, als consul-generaal van Buenos Ayres in het koningrijk der Nederlanden, die bij koninklijk besluit van den 25 october 1854 is toegelaten als consul van dien staat te Rotterdam. Benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederland- schen leeuw, Z. U. de erfprins Willem Alexander van Nassau, en prins August Lodewijk von Sayn Wittgenstein Berleburg, minister van staat van Z. H. den hertog van Nassau. Iierk-en scIioalnieuwK. Door den kerkeraad bij de evangelisch luthersche gemeente alhier, is uit het bevorens medegedeeld drietal beroepen tot pre dikant de heer J. P. G. Westhöff te Monnikendam. Uit de teVeere op beroep gepredikt hebbende kandidaten, namelijk de heeren: Dommisse, van Laer, Rienstra, Kam, Overman, Heringa en Clinge Doornhps, is gisteren tot predi kant bij de hervormde gemeente aldaar berpepen de heer P. J. Rienstra, hulpprediker'te Dordrecht. Woensdag 11. werd te Nieuwerkerk, in Duiveiand, ter ver vulling der vacature, ontstaan door liet vertrek van ds. van Roggen, naar Oostzaan, beroepen de heer Damsté, kandidaat Met dezen waren op het drietal geplaatst de kandidaten Tim mer en Englert. De Kerkelijke courant deelt het laatste verslag mede van de handelingen der synode van de nederlandsclie her vormde kerk. De synode heeft nog in behandeling genomen het concept-reglement op de kerkvisitalie, de consideratien, welke deswegens waren ingezonden, zijn door eene rapporterende commissie overwogen; men is daarna overgegaan om een zooda nig reglement te arresteren; het zal aan de provinciale kerkbe sturen tot stemming onderworpen worden, naar de wet. Einde lijk wordt berigt, dat de synodale vergadering den 7 dezer, on der gebeden en dankzegging, is gesloten. Door den hoogleeraarE. J. DomelaNieuwenhuis, onder voorzitter, werd jl. donderdag in de kerk der doopsgezinde ge meente te Amsterdam, met toespraak en gebed, de 41ste algc- meene vergadering vau het Nederlandsch bijbelgenootschap geopend, bij welke gelegenheid de voorzitter eene gepaste hulde bragt aan mr. S. baron van Heemstra, die, tengevolge van zijne benoeming tot commissaris des konings in de provincie Zeeland voor het voorzitterschap bedankt had en inmiddels was afgetre den. Het getal van de in het afgeioopen boekjaar afgeleverde bijbels en testamenten was nog nooit zoo groot geweest, en had het aanzienlijk cijfer van 39,680 exemplaren bereikt. Nade behandeling van de punten van beschrijving en de voorziening in de opengevallen plaatsen in het hoofdbestuur, werd de ver gadering met dankzegging door den voorzitter gesloten. Wij vernemen dat de najaarsexamens ter verkrijging van acten van bekwaamheid tot liet geven van school- en huison derwijs, in deze provincie zullen worden gehouden in de eerste dagen der maand october e. k. 73»rlne en leger, Krachtens Zr. Ms. besluit van den 12 dezer, worden in dienst gesteld: met den 1 september aanstaande, Zr. Ms. schroef- stoonischip Vesuvius, liggende te Vlissingen.cn het bevel daar over opgedragen aan 's konings adjudant, den luitenant ter zee der lsle klasse jhr. E. de Casembroot, eu, met den G september daaraanvolgende, Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-admiraal Koopman, liggende te Amsterdam, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee J. J. van der Moore. Op den eerstgemelden bodem worden geplaatst: de luitenants ter zee der 2de klasse D. L. Eeldmann als lsle officier, E. J, van 1 der Sleyden, W. Maas Geesteranus en E. Luteynde officier van gezondheid der 2de klasse A.dc Meijerde officier van ad ministratie der 3de klasse J. Walstra en de scheepsklerk J. A. Kruyt; en op laatstgemelden de luitenant ter zee der 1ste klasse J. L. Nierstrasz, als 1ste officierde luitenants ter zee der tweedeklasse D. Schuurman, J. A. Greve, en K. O. vau der Veen de officier van gezondheid der 2de klasse C. G. van Mansveltde officier van administratie der 2de klasse E. La- sonderen de scheepsklerk W. Hanegraaff. In gevolge Zr. Ms. besluit van den 12 dezer, wordt Zr. Ms. brik Venus, liggende te Hellevoetsluis, onder bevel van den kapitein ter zee R. van Voss, met den 20 augustus aanstaande buiten dienst gesteld. Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Citadel van Antwer pen, onder bevel van deu kapitein ter zee W. A. de Gelder, is den 9 dezer van Lerwick vertrokken tot het doen van eenen kruist ogt. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen De Admiraal van Was. seuaer, komm. kapitein ter zeejonkh. H.J.L. T. de Vaynes van Brakell, is den J dezer van Spezia te Gibraltar aangekomen en was gereed de reis voort te zetten MeteorologiNclie waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Augustus 1858. Q "Wind to •5 tb 3 -f |o o Thermometer C. U O 2} g - ,lci S."-3 CO f? Laagste temperat. en verschil met de hoogste. Aanmerkingen. 8 N. t. O. 2 772.8 19.7 0.64 10.73 0.0 12.5 f10.5 betrokken. 9 No.t.N. 3 767.5 22.0 0.69 13.27 0.0 13.5 1/11.5 helder. 10 NOost. 3 7G2.7 23.6 0.76 16.11 o.o 17.5 -zlO.O betrokken. 11 ZOost. 2 762.7 25.5 0.60 14.16 0.0 18.0 «11.0 helder. 13 O. NO. 2 763.2 23.6 0.73 15-45 0.0 17-5 "11.5 helder. 13 Z. t.W. 2 762.5 20.8 0.84 15.06 0.0 19.5 8.5 ligt bewolkt. 14 Zuid. 2 761.5 23.0 0.64 1343 0.0 17.5 8.5 betrokken. Tliermometcrslantl. ]3 ang ustus 's avonds 11 ure. 06 gr- 14 H 's morgens 7 0 68 n 's middags 12 80 U 's avonds G 0 74 0 0 's avonds 11 0 GS 0 15 0 's morgens 7 0 64 0 0 's middags I u 70 0 's avonds 11 u 62 0 10 0 's morgens 7 63 0 's middags 12 0 72 0 0 's avonds ~6 0 71 0

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2