MIDDELBURGSCHE COURANT. 98. Dingsdag 1858. 17 Augustus. 2lnnlionhtitjingcn <3iitncnlmtbsfhc tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlissin- De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrm «en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. kinSen euz-» van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Dc abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. j Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van advertentien k3n geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. j Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. lie tentoonstelling IV. Onder uitrusting komen mede zeer veel belangrijke zaken voor, en door deskundigen wordt zeer geroemd het touwwerk van deu heer B. A. Fokker alhier en dat van den heer J. C. Hoff- man, te Rotterdam, die ook nog een paar stel scheepsvalreepen heeft gezonden. Vaueerstgeuoemdeu heeft men een stuk want, een tros loopend, een dito manilla, een eiud 4 strings wit touw werk, patent w&ntslag, links gesponnen en geslagen, en een dito 4 strings wit touwwerk, patent wantslag aan de einden en kabelslag in het midden, beide laatste soorten in den catalogus onder een no. vermeld. Behalve de twee eersten is alles onge- teerd en dit doet de schoone bewerking des te meer uitkomen. Het touwwerk van den heer Hoffman is mede 4 strings maar geteerd; het onderscheidt zich van het vierstrings wantslag van den heer Fokker daardoor, dat hoewel ook links geslagen, het regts gesponnen is. Zeil- en karVdoek is er in verschillende soorten van de heeren L. B. Ledeboer jr., A. van IJzeren en H.Kroner comp., allen te Rotterdam, aanwezig. Het gedeelte der ijzeren mast van de heeren den Bouwmees ter Borsius vau der Leijé alhier, is buiten het gebouw ge plaatst, want voor zulke groote voorwerpeu is het loaal niet ruim genoeg. Het vindt daar buiten niet weinig bezigtigers en wij hooren van de constructie en bewerking zeer veel goeds. Hetgeen onder de stuurraderen, blokken, logrollen en patent schijven enz., waaraan wij nu genaderd zijn, voorkomt, overtreft alles verre het middelmatige. De stuurraderen van de heeren H. Smits Cz. en P. de Moor zoon te Rotterdam wedijveren in sierlijkheid, maar wij hooren aan dat van de heeren G. Gips Pz. j te Dordrecht de voorkeur geven, omdat het aan beide zijden f van een koperen band voorzien is en daarom meer stevigheid heeft. Ook van dezen worden de verschillende soorten van blokken uitmuntend geoordeeld, omdat het ijzeren beslag on der het hout zit, waardoor ze aan boord gemakkelijker te her stellen zijn en ook bij verlies van liet hout nog gebruikt kunnen worden. Deu bussen voor patenlschijven van de heeren Gebroeders Peek, die bovendien nog een goeden roerwijzer en misthoorn hebben ingezonden, acht men het eene verdienste dat ze drie kant zijn en daardoor minder nood hebben in de,schijven los te geraken. Een seinlaiitaarn van den heer F. J. Feijen en een zwiklamp van den heer M. van.Dijck beiden te Rotterdam, mogen mede wel genoemd worden. Als victualie is ingezonden door de heeren van Hoijiema en co. te Culenburg geconcentreerde groenten, ook voor het ge bruik in huishoudens, lcgerkost enz. geschiktBoer, van der Griendt en comp, te Rotterdam diverse scheepsprovisien en C. Ticheloven, J. I. C. Ulrich te Rotterdam M. J. Augustijn en J. Proos te Middelburg, scheepsbrood en beschuit. Bouwkunde. Ouder de ontwerpen en modellen vinden wij hier nette teekeningen van de heeren J. H. Grauss alhier en E. W. Mus te Zierikzee, van welken laatslen ook nog een model machinale racekrapzeeft en eeuige gezuiverde meekrapwortel aanwezig is. De heer C. Zemel te Vlissingen zond een model predikstoel en de heer IC. C. Suyling te 's Hertogenbosch eene zeer net be werkte model wenteltrap. Van den heer J. J. Brandt is er een model voor een horizon talen molen, waarvan het meer of min doeltreffende bij de aan wending zal moeten blijken. Aan voorwerpen voor opbouw en inrigting is mede eene afzonderlijke onderafdeeling gewijd, en wij zien daaronder in de eerste plaats den predikstoel voor eene roomsch katholieke kerk van den met roem bekenden beeldhouwer, den heer Louis Ve neman, te 's Hertogeubosch. Dit voorwerp is een der groot ste sieraden van de tentoonstelling, want het onderscheidt zich niet alleen door getrouwe opvolging van den gothischen stijl, maar toont door de zuivere bewerking ten volle aan hoe de heer Veneman, in het hier te lande zoo weinigen niet altijd gelukkig beoefend vak van beeldhouwer uitmunt. Elk der beelden aan dezen kansel aangebragt, is op zich zelf beschouwd eeu kunst stuk. De inzender verdient den dank der bezoekers, omdat hij dit voorwerp alhier ter 'oezigtiging heeft gesteld. De nu volgende voorwerpeu zijn van geheel anderen aard. maar toch niet onbelangrijk. Zij zijn de inodore en de urinoir door den heer II. Berail teMïchiels Gestel en het. patent privaat door den heer H. J. Smits, Me Rotterdam, ingezonden. Is het laatstgenoemde meer bijzonder teii dienste voor schepen be stemd, de inodores van deu heer Berail verdienen eene plaats in de talrijke huizen waar de zoogenaamde //beste kamers" uiterst gebrekkig zijn ingerigt. Zij leveren groote voordeelen op en bevorderen de zindelijkheid. De metalen stoven van dezeu in zender zijn ook zeer boven de gewoonlijk gebruikt wordende te verkiezen, daar zij minder nadeeligen invloed op de gezond heid uitoefenen. Toont de heer F. L. Benteyn te Oostburg door de inzending van gebakken steen, dat dit artikel ook in deze provincie goed gefabriceerd wordt, de heeren W. van Uije zonen gaven het bewijs dat de vervaardiging van marmeren schoorsteenmantels gerust aan hen kan worden opgedragen. Het door hen inge zonden exemplaar, uit marmer Napoleon gris vervaardigd, is sierlijk, zuiver bewerkt en go >igepolijst, en tot zeer billijken prijs te koop. De twee beeldjes in pleister, op de daarbij behoorende piede. stal, in de bovenzaal geplaatst, zijn wel geene kunststukken maar toch tamelijk goed uitgevoerd. Behalve van den heer H. Hartogh Heys jr. te Delft, die door het goed fabriekaat zijner vijlen reeds sedert lang naam heeft j gemaakt, zijn er van dit artikel nog monsters van de heeren G Watsou zoon tc Rotterdam aanwezig. De commissie Loon voor werk alhier treedt op als inzendster van koperen spijkers eu ijzerwaren. De door haar ingezonden voorwerpen worden overigens alhier niet fabriekmatig vervaar digd, en het verdient daarom wel overweging of het fabriceren dier voorwerpen, ten minste der koperen spijkers, ook buiten de inrigting dier commissie een middel van bestaan zou kunnen worden voor eenige werklieden of huisgezinnen, al ware liet al leen des winters bij gebrek aan ander werk. Van den heer W. Roelofö, te 's Hertogenbosch, zien wij hier eene verzameling ijzeren spijkers, van de meest verschillende grootte. De houten ketting zonder einde met dubbele ronde schakels, door den heer J. Rozier te Groede ingezonden, moge een kunst stukje zijn en van veel geduld en vaardigheid getuigen, wij ge- looven niet dat hij van praktisch nut is en dat er alzoo voor den opgegeven prijs van f 50 gemakkelijk een kooper voor zal te vinden zijn. De heeren L. Kavelaars te Rotterdam en J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht zullen zeiler voor een zoo nuttig en deugdelijk fabrie kaat als hunne glazen dakpannen en gebogen ruiten gereeden aftrek viuden. Wij hopen dat ook het gebloemd matglas van den heer A. J. j Blom alhier, dat onder eeue volgende afdeeling is gerangschikt, i bij meerdere bekendheid ruimer debiet zal vinden, en dat dit hem de gelegenheid zal verschaffen dien tak van nijverheid ver der uit te breiden. Zijne hier ingezondene proeven zijn zeer goed geslaagd. Tot opsiering kunnen zeker de glazen letters van den heer E. Wessels te Rotterdam, mits doelmatig aangebragt, veel bij dragen. De plaatsing zijner letters boven den uitgang van het hulplokaal geeft ons daarvan aireede het bewijs. De heeren Aclmans en Dolk te Rotterdam zonden monsters van jalousien eeu artikel waarvan in den laatsten tijd het ge bruik aanmerkelijk is toegenomen. De eischen voor ligtheid en netheid doen zich daarbij naluurlyk des te meer gevoelen en het vervaardigen er van is daardoor een vak geworden dat veel zorg vordert. De inzenders hebben het daarin op eene goede hoogte gebragt en zij zonden keurige modellen. Als een vaardig en ontwikkeld werkman deze zaak hier goed aanpakte en er eene specialiteit van maakte, gelooven wij wel dat dit vak voor hem een goed middel van bestaan zou kunnen wordeu. Wij vinden in deze afdeeling nog lakken en vernissen van de heeren A. A. Jesse, extract van gekookte lijnolie en secatief- poeder van de heeren Gerretson en Ruttemau, monsters lood wit van den lieer P. J. Schouten, belangrijk omdat daarby wordt aangetoond de vier trapsgewijze overgangen van lood tot. ge reed loodwit, monslers verwwaren van de heeren van D au ra en Yersteeven, welke inzenders allen te Rotterdam gevestigd zijn. De heer J. van den Berg, te Leyden, zond prachtig met goud bewerkt behangselpapier, dat in het hulplokaal een zeer goed effect maakte. Nog hebben wij te vermelden monsters van geschilderd houlkleur, marmers enz., welke de vaardigheid van de inzenders, de heereu Gebr. Smits te Rotterdam, in dit vak aantoonen. Tot deze afdeeling behoort mede de inzending van de heeren Molijn en co. te Rotterdam, onder de nagekomene voorwerpen vermeld, en bestaande in walsen tot het vervaardigen van ver schillende houtsoorten en daartoe behoorende vernissen. De drie daarbij gevoegde planken door middel der walsen geschil derd, om het effect aan te toonen, voldoen zeer goed, maar men kan daarnaar niet beoordeelen welk effect die bewerking op grootere oppervlakten zal te weeg brengen. In elk geval i*. de vinding vernuftig. VAX IIET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EA CEIIEEÏÏEDESTIIEA. D*rovïnciale g-eltlBeeningr van De gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend dat. volgens artikelen 8 en II van het plan der na te noemen geld- leening, op donderdag den 23 september 185S, des namiddags ten één uur, in de raadzaal der staten in de Abdij te Middel burg, in het openbaar zullen worden uitgeloot tien aandeelen. ieder van duizend gulden, van de provinciale geldleening van f 220,000, voor de verbetering der wegen in de voormalige vier de en vijfde districten van Zeeland, om te worden afgelost op primo januavij 1859, met bijbetaling der op dat tijdstip ver schenen rente over het jaar 1858. Middelburg den 13 augustus 1858. De gedeputeerde staten voornoemd. S. VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. IKiiltlelburs: 165 augustus. In gevolge vroegere bekendmaking werd de Tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid jl. zaturdag avond op plegtige wijze gesloten. Tot het bijwonen daarvan waren allen uitgenoo- digd die dc opening met hunne tegenwoordigheid hadden ver eerd. Behalve de heer commissaris des konings en eenige leden vangedeputeerdestaten.het dagelijksch bestuurdezergemeenle en de overige commissien, waren ook een aantal inzenders daartoe opgekomen. De heer mr. G. A. Fokker, president van het alhier gevest igde departement der Maatschappij tot. bevordering van nijverheid, heeft bij die sluiting het woord gevoerd. In korte trekken wees hij op het-wetshrgen dezer tentoonstelling, op het drukke be zoek, waarin.'liet be\vys te vinden is dat zij werd op prijs gesteld, en vpó'rtal Ytp. het veelzijdige nut, hetwelk --déktenhoonsleh ling/njeï missen kan te hebben voor alle bezoekers maai\hèo[<i- zakêiyk, voor de industrieelen, die niet alleen zefefcn voo^lrirl kuunen trekken uit het beschouwen van het'werk van'anderen, maar wier producten bij het publiek meer bekend werden

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1