©innrnlan&scljr tijöingcn. De afdeeling Zeevaart bevat in de eerste plaats modellen. Enkele daarvan komen echter maar als zoodanig in aanmerking, als: een model barkschip van den heer J. van Duyvendijk Fz. te Lekkerkerk, dat zeer zorgvuldig is bearbeid een scheepsmodel op hellingen twee modellen van kleine vaar tuigen van de Commercie compagnie, welke even als die van den heer G. Knol met bijzondere ingenomenheid door deskun digen worden geprezen, en waarvan dat van de kof De zwaan nog het meest wordt geroemd. Het model van een ijzeren mast van de heeren L. van Zoest comp. te Lekkerkerk, getuigt van eene goede constructie. Hoewel de scheepjes van de heeren P. N. Kaljé, J. E. Ver hulst. J.J.Brandt, allen alhier, niet als modellen mogen worden beschouwd, zijn ze toch, mogelijk te regt, hier geplaatstzij be lmoren tot het zoogenaamde liefhebberijwerk, en van deze noemt men als de beste die van den heer Verhulst, vervolgens dat van den heer Brandt, terwijl dat van den heer Kaljé, hoewel de constructie minder goed is, veel vertooning maakt en de op- tuiging eene bijzondere zorg heeft gevorderd. 1)e instrumenten zijn allen van rotterdamsche inzenders en bestaan hoofdzakelijk uit kompassen, psychrometers, baro- melers, thermometers, octanten, boeg-en seinlantaams enz., van de firmaas Batenburg en comp., wed. A. H. van der Meuleu, W. van derLugt en zoon eu G. W. Peter. Al het aanwezige is eene naauwkeurige beschouwing overwaardig. Ook 1 reft men onder deze afdeeling eene boei, ovale vorsbalie en twee fiesschen aan van de heeren W. van der Lugt &zoon te Rotterdam, welke om het uitstekendkuipwerk wel eene af zonderlijke vermelding verdienen. Jfflidilelburg 13 augustus. Op uitnoodiging van de commissie tot bevordering der belan gen van de provincie Zeeland bij dedaarstelling van spoorwe gen in Nederland, hebben de burgemeesters der plattelands ge meenten op het eiland Walcheren zich gisteren vereenigd ten raadhuize dezer gemeente, en aldaar eenstemmig besloten zich tot de regering te wenden met een adres van adhesie aan de dezer dagen in het werk gestelde pogingen, om deze provincie niet te zien uitgesloten bij de van rijkswege te ondersteunen plannen betrekkelijk den aanleg der zuidelijke spoorwegeu. Bij de j 1. dingsdag in hel hoofdkiesdistrict Hulst plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der provinciale staten, in plaats van den heer Mathon, naar elders vertrokken, is gebleken dat ingeleverd waren 295 biljetten, waarvan 21 van onwaarde. De heer mr. F. van Deinse te Hulst is met 169 van de 274 geldige stemmeu tot lid verkozen. De heer mr. P. van der Meer Mohr bekwam 94 stemmen, terwijl de overige 11 onder drie verschil lende personen waren verdeeld. Jn het kiesdistrict Hoorn is de heer mr. F. A. baron van Ilall, met 1076 van de 1596 uitgebragtc geldige stemmen tot lid der tweede kamer van de staten generaal verkozen. Uit Vlissingen wordt ons geschreven Jl. dingsdag avond omstreeks 8^ uur, passeerde H. M. de koningin van Engeland, met haar jacht deze vesting, zich be gevende naar Aut werpen om van daar per spoortrein naar Pruissen te vertrekken. Den vorigen dag waren hier reeds twee ooriogstoomschcpeu onder liet wisselen van salutschoten voorbij gestoomd, welk salut van hier is beantwoord, terwijl ook de koningin met het koniuklijk salut begroet is geworden. De Nederiandsche staatscourant van gisteren bevest igt thans ui de volgende bewoordingen het reeds in ons vorig no. mede gedeelde berigt Krachtens Zr. Ms. beschikking van den 2 augustus jl. is con cessie verleend aan de heeren L. A. J. W. baron Sloet en jhr. P, A. lleuchlin voor den aanleg en de exploitatie van een spoor weg van Arnhem langs Zutphen, Deventer, Zwolle, Meppel, Assen, Groningen, Leeuwarden en Franeker tot Harliugen; van eenen spoorweg van Zutphen over Enschede naar de duit- sche grenzen, en van eenen spoorweg van Zwolle naar Kampen. Deze concessie is verleend behoudens bekrachtiging door de wet, waar deze vereischt wordt. In de jl. dingsdag en woensdag te Amsterdam gehoudene algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't alge meen, waarbij 1G9 departementen vertegenwoordigd waren en onder anderen het departement Middelburg, door mr. G. N. de Stoppeiaar, ziju zeer belangrijke besluiten genomen, die aan ge noemde Maatschappij een nieuw leven voorspellen. Daaronder bekleedt eene voorname plaats dat tot het houden van volks voorlezingen. gevolgd door een gemeenzaam onderhoud, door twee aan te stellen lectoren, als één voor geschiedenis, land- eu volkenkennis, staathuishoudkunde, zedekundcenz.en een voor natuurwetenschap in den ruimsten zin, bovenal in hare toepas sing op het dagelijksch leven. Deze voorlezingen zouden voor eerst plaats hebben in de arrondissements hoofdplaatsen, ge lijk bij een ontworpen tabel is voorgedragen, en wel gedurende de wintermaanden. De lectoren staan het handschrift dier voorlezingen af aan de Maatschappij, zoo dat' het eerst voor de departementen, waar de lector zelf niet optreedt, als hand schrift kan gebruikt en daarna voor ieder lid gedrukt worden. Voorts zulleu zij belast zijn met de redactie van een bijblad met nadere toelichting der gehouden voorlezingen, het meest wetenswaardige en belangrijke op het gebied, waarop de maat schappij zich beweegt enz. Niet minder belangrijk is het besluit nopens het schoolfonds, tot welker uitbreiding jaarlijks minstens f 6000 zal moeten wor den afgezonderd. Hieruit zal meu gedeeltelijk bestrijden de kosten voor een persoonlijk in te stellen onderzoek omtrent de inrigting van het lager onderwijs, de beste methoden eu hulp middelen en de verkregen uitkomsten zoo in ons vaderland, als in de voornaamste europesche staten, terwijl er jaarlijks pre- mien van f25 tot f 100 zullen uitgeloofd wordeu voor de meest doelmatige nieuw uitgekomen oorspronkelijke leer- of leesboe ken voor de lagere scholen. Met overgroote meerderheid is besloten tot het afschaffen der uitschrijving van prijsvragen, althans die niet meer bij de wet als verpligteud te bepalen, en dien overeenkomstig de daarop be trekking hebbende artikelen te roijeren. Van de 200 in 20 jaren uitgeschreven prijsvragen zijn er slechts 16 bekroond. In- tusschen is er eene commissie benoemd om in de eerstvolgende algemeene vergadering een beredeneerd rapport uit te brengen, ter aanwijzing van die wegen en middelen, welke geschikt kun nen geacht worden tot bevordering van het verkrijgen en ver spreiden van volkschriften. Het door het hoofdbestuur voorgedragen reglement van orde voor de algemeene vergaderingen is met ongeveer twee derden der uitgebragte stemmen verworpen, en zulks hoofdzakelijk wegens het zeer beperkt regt van amendement, vermits ieder amendement zoude moeten onderteekend zijn door de afgevaar digden van zoo vele departementen als vijftig steramen ver tegenwoordigen. De gouden medaille is toegekend aan den heer C. A. M. Vier hout te Amsterdam, voor de beantwoording der prijsvraag nopens eene geschiedenis des vaderlands, waarop zeven ant woorden waren ingekomen. Men doet opmerken dat sommige dagbladen in den laats ten tijd eene dwaling hebben begaan, door te gewagen van de meerderjarigverklaring des prinsen van Oranje, op 4september aanstaande. Volgens de nederiandsche wetgeving wordt men meerderjarig op zijn 23ste jaar, welke bepaling van toepassing is, zoo wel op den prins van Oranje, als op alle overige onderda nen deskonings. Art. 34 der grondwet maakt op den algemee- nen regel eene uitzondering voor den koning, //die meerderjarig is,als zijn achttiende jaar is vervuld." Intusschen isheteene waarheid, dat Z. K. H. de prins van Oranje, naar luid van art. 46 der grondwet, van regtswege regent is, in het geval van art. 42 der grondwet, wanneer hij zijn achttiende jaar vervuld heeft, terwijl hij, overeenkomstig art. 71, nadat zijn achttiende jaar is vervuld, van regtswege zitting en eene raadgevende stem in den raad van state heeft. Daaruit blijkt derhalve, zegt een der dag bladen te regt, dat Z. K. H., bij de iutrede van zijn 19de jaar, de eigenlijk gezegde staatkundige meerderjarigheid verkrijgt. Uit dien hoofde is de aanstaande verjaardag van den prins als eene gewigtige gebeurtenis voor het land te beschouwen. Wij laten hier volgen de artikelen der grondwet, die tot deze aangelegen heid betrekking hebbenArt. 46. //Wanneer de prins van Oranje zijn achttiende jaar vervuld heeft, is hij, in het geval van art. 42, van regtswege regent." Art. 71. //De koning is voorzitter van den raad (van state) en benoemt de leden. De prins van Oranje heeft echter, nadat zijn achttiende jaar is vervuld, zitting van regtswege en eene raadgevende stem." Naar men verneemt bestaat het.'voornemen, om de feesten, die in september aanstaande in de residentie zullen worden ge houden, bij gelegenheid van den 18den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, te doen plaats hebben op den 8sten van die maand, ua de terugkomst van het koninklijk gezin uit Amsterdam. Het Handelsblad wil weten dat het ontwerp van wet op de regterlijke organisatie, door den tegenwoordigen minister van justitie in gereedheid gebragt, even als dat van zijnen voorgan ger, berust op het beginsel der afschaffing van de hoven en de herschepping van den hoogen raad in een hof van appel. Daar entegen zou men bij het tegenwoordig ontwerp weder hebben afgezien van de invoering van appcllen in de zwaardere straf zaken. Le courrier du graud-duché de Luxembourg deelt mede dat de Arnhemsehe courant voor eenige dagen in het groother togdom in beslaggenomen is. Naar men verneemt, heeft de militaire bonds-commissie belast met de inspectie over het bonds-contingent, welke dezer dagen te 'sGravenhage heeft vertoefd, aan den generaal majoor Duycker, provinciaal komraandant en militairen gouverneur der residentie, bij monde van den oostenrijkschen generaal, graaf von Tlvun Hohenstein, hare bewondering te kennen gege ven over de uitmuntende bekwaamheid der nederiandsche ligle kavallerie. De graaf heeft daarbij gevoegd, dat hij deze verkla- rïngniet heeft afgelegd uit pligtpleging, maar alleen omdat zij ten volle met de waarheid overeenkomt. Wij vernemen dat bij de commissie der in Amsterdam on langs gehoudene tentoonstelling van voorwerpen uit vroegeren tijd een plan is beraamd, om pogingen aan te wenden, waardoor een blijvend museum voor dergelijke voorwerpen zou kunnen worden tot stand gebragt. Als kern voor zulk een museum hoopt men van de gemeente Amsterdam de verzameling van oude voorwerpen te verkrijgen, die aldaar op het paleis aan wezig ziju. Benoemlotren en besluiten. Benoemd tot consul der Nederlanden voor Demcrary de heer A. E. Liithers. lierli-en scliool nieuws. Door den kerkeraad der evangelisch lutherschc gemeente al hier is uit het bevorens medegedeeld zestal predikanten, het volgende alphabetisch gestelde drietal geformeerd, bestaande uit de heeren J. C. de Meijere. te BrielleJ.Sanders, in de Rijp, en J. P. G. Westhoff, te Monnikendam. marine en leger. Men meldt uit Hellevoetsluis, dat Zr. Ms. brik Yenus, vrij dag jl. uit West Iudie aldaar binnengekomen, buiten dienst en de état-majorop non-activiteit zal worden gesteld. Bij koninklijk besluit van 3 julij 11. zijn de tractementen verknocht aan de rangen van de 1ste en 2de luitenants bij het leger in nederlandsch Indie, verhoogd met. f 240, zoodat zij, thans bedragende bij de generale staven eu bij de daarmede in betaling gelijk staande wapens en diensten respectivelijk f2010 en f 1710, en bij de plaatselijke staven en bij het wapen der inf. respectivelijk f1860 en f 1620, voorlaan zullen zijn f2250, f 1950, f 2100 en f 1860 'sjaars. Deze verhoogde tractementen zullen ingaan met 1 October voor de in nederlandsch Indie aan wezige offic.iereu, er, van den eerslen der maand hunner ont scheping in Indie, voor hen, die na het ingaan dezer verhoogde tractementen uit N ederland in Indie zullen aankomen. Oost-amliscfie koloniën. Z. M. stoomschip Merapi heeft onlangs een tweeden logt ge maakt, en is den 13den junij te Soerabaija teruggekomen, medebrengende het hoofd van de schuldigen aan den moord eu roof van den kotter Sri Bakoeng, die vier dagen na het vertrek van de Gedeh was opgevat. Alsnu zijn nog twee der schuldi gen voortvlugtig. Afloop vei'koopingen en aanbestedingen. Middelburg 13 augustus, Ter provinciale griffie is heden voormiddag bij inschrijving en opbod aanbesteed 1. Het maken der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerkcn, aan de zeedijken van de calami- teuse polders üoedekenskerke, Willem Anna en Oud-en Jong Breskens, in het jaar 1858, met de leverancie van alle benoo- digde materialen en het onderhoud van al de werken tot den 1 mei 1859, en zulks in twee perceelen van aanbesteding, waar van de polders Hoedekenskerke en Willem Anna te zanien het lste perceel, en de polder Oude- en Jong Breskens het 2de per ceel uitmaken. Deze werken zijn aangenomen 1. door den heer M. Looy te Ellewoutsdijk, voor f 28,000, en 2 door den lieer J. Filis te Vlissingen, voor f21,100. 2. Het uitvoeren van buitengewone werken, beslaande in het verbeteren der zeedijksprofilleu, met de daartoe behoorende vernieuwingen van rijsbeslagen enz., aan den calamiteusen polder Kleinen Huissens, in de watering Walsoordeu alles met leverancie der benoodigde materialen, en zulks in twee percee len van aanbesteding. Hiervan zijn aannemers geworden: l.de heer J. Filis te Vlissingen voor f 8,000, en 2. de heer G. Adriaan- sens te Hontenisse, voor f 1699. Veere 10 augustus. Vier partyeu land, liggende onder de gemeente Veere en ver kocht als volgt28 roed. 10 ell. bouwland voor f 417, 42 roed. 10 ell. dito voor f600, 68 roed. 90 ell. dito voor f 1015.53, 82 roeden 90 ell. weiland voor f 1250. Heinkenszand 11 augustus. Heden is iu het openbaar aanbesteed het bouwen eener roomsch katholieke kerk te Ovezand. Aannemer daarvan is ge worden de heer A. Postmus, te Ëilewoutsdijk. voor f 16,900, met bepaling dat liet geheele werk den 1 october 1859 moet voltooid worden.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2