MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 97. Zaturdag 1858. 14 Augustus. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 32 eent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Editie van vrijdag avond 8 ure. De tentoonstelling. III. Grondstoffen voor fabriekage in bewerkten en onbewerk- tuigden toestanden werktuigen. Onderscheidene fabrieken van meekrap en garancine zonden monsters van hun fabriekaat, welke onder deze afdeeling eene eerste plaats vinden. Zij zijn die van Ochtoian, van der Vliet cie., te Zierikzeede Zeeuwsche maatschappij voor meekrap bereiding, te Wilhelminadorp; S. Dunlop, te Rotterdam, en de Middelburgsche garancine fabriek. Al deze fabriekaten zijn reeds sedert eenige jaren in den handel bekend, en het is eerst daar en bij het gebruik dat men over de waarde kan oordeelen. De aanwezige monsters schijnen allen fraai, maar wij zijn tot eene beoordeelende vergelijking niet in staat. Alleen willen wij hier opmerken, dat door de eerstgenoemde firma ook zijn in gezonden eenige bijproducten uit meekrap verkregen, alsmede eenige soorten van buiteulandsche meekrap, tot vergelijking. Van den heer B. W. O. Luk wel, te Oostev hout, zijn verschei dene soorten van leder aanwezig, dat vrij goed bewerkt schijnt te zijn, in verband beschouwd met de opgegeven prijzen. Eene machine om houten lijsten te snijden van den heer A. H. Driessen, te Megen, is op het oog een net vervaardigd werk tuig, maar als er nog niet eene andere machine bij behoort om het hout dat men tot lijsten schaven wil, tegen te houden en voorwaarts te bewegen, begrijpen wij niet hoe het mogelijk is er iets mede uit te riglen. Van den gasmeter van den heer T. A. de Koster alhier, welke van eene nieuwe constructie schijnt te zijn, is alleen het uit wendige te zien, en dat is vrij goed bewerkt. Het meetkruis van den heer A. Koppejan, te Vlissingen, ver. dient dien lof niet, want het is ons volstrekt onverklaarbaar hoe het mogelijk is daarmede juist te meten; het is daartoe veel te onnaauwkeurig vervaardigd en dus van geene waarde. Het is wel jammer dat vele industrieelen, vooral in deze provincie, dingen hebben ingezonden tot welker vervaardiging hunne krachten niet berekend zijnzij leggen zich dikwijls te veel toe om iets buiteugewoons te maken, zonder te bedenken dat juist gewone eenvoudige voorwerpen, mits goed gemaakt, voor een tentoonstelling van het meeste belang zijn. Indien men zich meer bepaalde bij dat wat men gewoon is te vervaardigen en wat het eigenlijke hoofdvak is, en hetgeen men vervaardigt trachtte tot volkomenheid te brengen, onze nijverheid zou daardoor veel winnen. Een goed afgewerkt stuk eenvoudig smidswerk van dien iuzender, zou een veel beter figuur gemaakt hebben. Onze opmerking geldt echter niet alleen hem maar ook menig ander. De heer P. H. van Erp te 's Hertogeubosch is, voor zoo veel wij weten, deeenige fabriekant van smeltovens voor essayeurs en goudsmeden hier te lande, en het deed ons ook daarom ge noegen hem onder de inzenders aan te treffen zijn fabriekaat verdient wel aanmoediging. Het werk uit de kopergieterij van den heer II. van de Laar schot te 'sHertogenbosch is reeds gunstig bekend, en de koperen kranen die hij hier heeft tentoongesteld bevestigen die goede opinie ten volle. Eenige voorwerpen door den heer J. B. Blindenbach alhier uit liefhebberij vervaardigd, trekken de aandacht van velenzij zijn: een uurwerkanker, volgens Wuillamy een trommel voor uurwerk; een hangslot met geheime sluiting een zeilnaald, lang 6 duim, waarin de hollaudsche vlag, groot 4, bij 2 duim. Dat is werk van een liefhebber, maar oneindig netter en juister vervaardigd dan menig ander voorwerp van den zelfden aard. De keurige metaalbewerking kan menigeen tot voorbeeld ver strekken, en zijn hangslot is bovendien zeer kunstig zameuge- steld. De heer W. J. Jung, directeur over den arbeid iu de gevan genis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam, staat als in zender bekend van een aantal voorwerpen van hout, in die instelling vervaardigd. Deze liggen wat hoedanigheid eu prijs betreft, buiten onze beschouwing, daar zij niet kunnen geacht worden door vrije nijverheid Ie zijn voortgebragt. Twee basculen, een balans en een koffijmolen van den heer J. van Susteren, te Cuyck bij Grave, gaven ons geene aanlei ding tot bijzondere opmerkingen. De veerploeg van den heer R. R. Preeman alhier is aanmer kelijk beter aan die welke algemeen gebruikt wordt. Jammer echter dat aan de stukken van metaal vervaardigd, minder zorg is besteed dan aan het houtwerk. Het verzet om de diepte der groef te bepalen, heeft nietgeuoeg stevigheid en het zou beter zijn als dat stuk iu plaats van écu, twee leiders had. De reiswekker en twee horlogien van den heer W. Hak te Groede leveren niets bijzonders op. Zonder de deugdzaam heid zijner voorwerpen te beoordeelen, blijkt het toch dat ze niet fijn z'yu afgewerkt, terwijl de bruggen waaronder do balansen geplaatst zijn van geen goeden smaak getuigen. Evenwel heeft de heer Hak bewijs gegeven dat hij de mcesten hunner die in deze provincie op de registers van patentpligtigen als horlogie- makers bekend staan, verre vooruit is. Bij naauwkeurige land meting kunnen zijne spiegelkruisen niet, worden gebruikt. Landbouw. In eene provincie waar de landbouw de meest bloeijende en belangrijkste nijverheidstak is, had men wel mogen verwachten dat de onder deze rubriek op den catalogus gebragte voorwer pen talrijker waren. De landbouw is even zeer als de handel en de handwerks- of fabrieknijverheid een nijverheidstak, en alzoo behoorer. ook hare voortbrengselen op deze tentoon stelling te huis. Wij hadden daarom niet alleen werktuigen voor dat vak dienstig maar producten van den grond, door de zorgdes landmails verkregen, gaarne vertegenwoordigd gezien, en het zou, naar het ons voorkomt, niet onbelangrijk zijn ge weest, als er monsters van verschillende gewassen van eenige opvolgende jaren uit onderscheidene streken dezer provincie waren aanwezig geweest. Wij zagen onlangs op de tentoon stelling te 's Gravcuhage eenige gewassen door een zeeuwsclien landbouwer ingezonden, en 'tdeed ons daarom dubbel leed van dien aard alhier niets aan te treffen. Ons met bet aanwezige moetende vergenoegen en de inzen dingen in het bijzonder nagaande, vinden wij in de eerste plaats monsters guanine van de Rotterdamsche maatschappij onder het bestuur van de heeren dc Wild Kortman. Er zijn vier hakselmolens of stroosnijbakken aanwezig, zijnde van de heeren W. Jenken te Utrecht, A.van de Water.de wed. L de Keyzer, beide laatsten alhier, en dc Waal en comp. te Utrecht. Allen leveren verschillende voor- eu nadcelen op, maar over het algemeen komt die van den heer Jeuken met verzetbare snede het verkiesehjkst voor. Deze mag mogelijk bij het snijden wat stooten en meer kracht vereischen dan de andere, maar zij heeft de voordeelen dat de messen regt zijn en het stroo bij het snijden wordt vastgedrukt; maar daar staat weder tegenover het bezwaar dat de werkman vóór de machine moet staan. Wat de bewerking aangaat, overtreft zij de anderen ongetwijfeld. Bij die van den heer van de Water wordt de op merking gemaakt dat de ruimte tusschen de messen te gering is om aan het afgesnedene vrijen doortogt te laten. Ook is zij nog al zamengesteld en daardoor aan veel slijting onderhevig. Die van wed. de Keyzer is eenvoudiger en vrij doelmatig. De messen staan goed, maar daar zij gebogen zijn, is het niet altijd gemakkelijk ze goed geslepen te krijgen. Van beide laatstge noemden laat het smids-en gietwerk in netheid en juistheid veel te wenschen over, en in dat opzigt steken zij ongunstig af, be halve bij eerstgeuoemden, ook bijdievau de heeren de Waal &comp., hoewel het gietwerk van deze ook geenszins kan geprezen worden. De constructie zijner snijmachine komt het meest met die van wed. de Keyzer overeen, doch daar zij'TnodeUVerk voldoet zijn molentje nitf^yzondcr. maar weinig stroo te gelijk doorlaat, vreest men dat zij tc lang zaam werken zal. Het rondsehverk is veel doelmatiger. De heer C. Pelle alhier zond een in hout vervaardigd model, hetwelk voor de wijze vau bewerking bijzondere ouderschei ding verdient. De constructie is nagenoeg de zelfde als van het werktuig van de wed. C. de Keyzer. De heer Jeuken zond nog, even als do heeren de Waal comp., eene kaaspers, welke ir. dit gewest weinig wordt ge bruikt. Twee karnmolens met hefboom trekken inzonderheid de aandacht der landbouwers. De eene is van den heer J de Muynck alhier, de andere van den heer Jan Scheffers, te 's Her togenbosch. Het hoofddenkbeeld waarnaar ze gemaakt zijn, is bij beiden het zelfde, maar overigens verschillen zij veel in wer king, nelheid van werk en prijs. Die van eerstgeuoemden mag mogelijk op zich zelf beschouwd vrij voldoende ziju, hij verliest, veel bij vergelijking met dien van den heer Scheffers. Het uit einde van den hefboom waaraan de druif hangt, gaat bij dezen veel meer op en neder, zoo dat bij elk dezer bewegingen meer effect wordt verkregen, daar de verticale staanders uit een stuk maken dat, bij de bevestiging aan den muur van boven, de ma chine bij de beweging zeer weinig te lijden heeft, terwijl de andere, waarbij verscheidene stukken hout zijn zamengevoegd. niet zoo veel kan doorstaan. Het raderwerk van den eenen is uitmuntend, en het geheel is daarbij even goed afgewerkt als van de talrijke andere voorwerpen van den zelfden heer Schef fers. Bij al deze voordeelen heeft hij bovendien nogdat van min der kostbaarheid, liet is te verwachten dat de heer de Mtiynek de gelegenheid om de beide molens te vergelijken, zich zal ten nutte maken, en datdithem aanleiding zal geven om een ander model zamen te stellen, dat zoomogelijk dat. van den heer Scheffers nog overtreft. Als hij niet te veel opeigen krach ten steunt en bevoegde deskundigen raadpleegt, zal hij ver moedelijk daarin wel slagen en zeker op ondersteuning kunnen rekenen,en wij twijfelen niet of het bestuur van het departement der Maatschappij tot bevordering van nijverheid of dat van de Maatschappij van landbouw, zal hem dan wel bevorderlijk wi!^ len zijn om aan zijnen arbeid meerdere bekendheid te ver schaffen. De ijzeren melkkarn van de heeren de Waal en comp is van eene geheel andere constructie eu wekte veel belangstelling. Van de heeren de Waal en comp. zijn onder deze en audere afdeeiingen nog vele verschillende zaken te bezigtigen.de mees ten zeer nuttig en praktisch, hoewel het gietwerk wegens zui verheid niet bijzouder te roemen valt. Van den heer D. van Reuzel wordt een mcede delfspa zeer goed geacht, doch een dekspa te langen daardoor voor het werk in kwaden grond te ligt geoordeeld. Van de heereu P. P.& J. van Veen, te Rotterdam, zijn vele voorwerpen aanwezig, als: een builkist voor tarwebloem enz., een harp om granen te zuiveren, een zeeft voor meekrapbereiriing en drie dito voor zuivering van tarwe, gerst en lijnzaad, welke allen om de uitstekend fraaije vervaardiging zeer worden ce- roemd. De zaad- en tarwezeeften van den heer A. Kuyper3 alhier, gaven mede zeer veel reden tot goedkeuring; zij zijn zeer goed bewerkt en de prijzen billijk. Ook zijne kolfballen zijn keurig mooi en zuiver. Dc goede eigenschappen dezer zaken zijn door de tentoonstelling meer algemeen bekend geworden en wij hopen dat de inzender de goede gevolgen daarvan zal onder vinden. De kolfballen van den heerA.Phaff teZierikzee, zijn met gutta percha bekleed cu zien er niet zoo goed uit. Ecu paardenharen eestkleed van den lieer J. van Ierscl te Waalwijk is voor eene meestoof aangekocht eu wordt zeer ge prezen. De heer P. M. Bos alhier zond een model van een verticalen molen, volgens hetwelk er door hem eenige jaren geieden vooi- de Maatschappij tot verbeterde meekrapherciding zijn vervaar- en welke daar, naar wij vernemeji, goed.yoldeden. Als Een halve eu kwart mud van de^'heer i3;r.in Roulzej zijn vrij goed gemaakt en niet hoog iu prijs:, j

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1