MIDDELBURGSCHE COURANT. ij N0 96. Donderdag 1858. 12 Augustus. ömnentanös c l) e tijö ingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4.0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond ure. De tentoonstelling* II Een eerste bezoek over tuigt ons al dadelijk dat de tentoon stelling uitmuntend geslaagd is, waut men wordt getroffen door liet aantal en de verscheidenheid der goederen, in de verschil lende lokalen op uiterst smaakvolle wijze ten toon gespreid. In de ruime Concertzaal ziet men aan de eene zijde de voorwer pen voor wetenschappelijk gebruik, grondstoffen en werktui gen, aan de andere zijde de artikelen voor consumtie, terwijl daar tusschen in het midden der zaal de talrijke zilverwerken en juweelen eene prachtige vertooning maken. Voorts bevat die zaal nog voorwerpen van smaak, versiering en kledingstuk ken. Op de gaanderij bevinden zich de geweven stoffen en an dere voorwerpen tot huishoudelijk gebruik dienstig. De beneden zaal is geheel gevuld met meubelen van den meest verschillenden vorm. Het hulplokaal maakt bij het binnentreden een verras send effect; het is ruim, smaakvol versierd en wat meer is, rijk voorzien van belangrijke zakenmen vindt daarin de voorwerpen voor landbouw, zeevaart en bouwkunde, de rijtuigen, brand kasten, haarden, keukengereedschap enz., alles in zoo veel mogelijk afzonderlijke afdeelingen keurig gegroupeerd, terwijl nagenoeg in het midden van het gebouw de fontein door de heeren Nederveen Sc zoon ingezonden en met bloemen ver sierd door den heer A. Blaas Ez., zich heerlijk voordoet. Gaan wij nu over tot eene beschouwing en detail, dan vinden wij onder de eerste afdeeling de Voorwerpen voor wetenschappelijk gebruik. De instrumenten die hiervan het eerste onderdeel vormen, geven veel verscheidenheid. De voorwerpen van den heer J. A. M. Bekking, te Rotterdam, komen onder no. 1 voor, en bestaan uit twee balansen, zeer verschillend in grootte en prijs, een wek ker en een inductie toestel. Wij gelooven niet dat deze voor werpen, met uitzondering mogelijk der inductie, bijzondere onderscheiding verdienen, want bij de balansen vinden wij dat niet kan gewogen worden bij afsluiting van de buitenlucht, hetgeen voor zulke naauwkeurige afwegingen als waarvoor die balansen schijnen bestemd te zijn, wel noodzakelijk is. Andere fabriekanten hebben daar dan ook voor gezorgd door aan de stolp eene opening te laten, waardoor het wegen onder deze mogelijk is gemaakt. De inzending van A.Raballio& zoon te Rotterdam, bestaan de hoofdzakelijk uit instrumenteu voor meteorologie en vocht- wegers, komt ons verdienstelijker voor; want al kunnen wij over de innerlijke waarde, welke alleen bij naauwkeurige proefneming zou kunnen blijken, niet oordeelen, de uiterlijke eigenschappen zijn in alle opzigten uitmuntend. Als eene zeer merkwaardige inzending mogen genoemd wor den de modellen voor de theorie der kromme lijnen van enkele en dubbele kromming en gebogene oppervlakken, alsmede die voor het lichten het geluid. De toestellen waarin de kromme lijnen en gebogen opervlakken door draden van verschillende kleuren zijn aangewezen, doei deu vervaardiger, den heer L. Janse Bz. alhier, groote eer aan. De oppervlakkige beschouwer zal misschien alleen het bijzonder geduid en de groote vaardig heid welke bij eene zoo keurige afwerking noodig waren, bewon deren, maar ieder die de bezwaren kent om dergelijke figuren bij het onderwijs op een bord in platte vakken voor te stellen, zal gereedelijk toestemmen dat de heer Janse eene belangrijke dienst aan de wetenschap heeft bewezen en te dien opzigte grooten lof verdienteen lof die hem dan ook door onderschei dene deskundige bezoekers werd toegebragt. "Van den heer J. J. Marinissen alhier ziet men een toestel tot het rectificeren van alcohol, om op den disteleerketel te plaat sen, hetwelk zeer goede diensten kan bewijzen, daar het een voudig zamengesteld is en zeer zuiver werkt. Aan het regulateur maandwerk, den waren en middelbaren tijd aanwijzende, met gecompenseerden slinger, door deu heer J. P. Simons alhier ingezonden, zijn de vorderingen welke dat vak in den laalsten tijd gemaakt heeft, niet merkbaar. De doozeu met mathematische instrumenten, een aneroïde- barometer en twee thermometers van Ge'or. Caminada te Rot terdam treffen wij met genoegen op deze tentoonstelling aan. Zij getuigen ten volle van de voortreffelijkheid waarmede die voorwerpen door de inzenders gemaakt worden, en al zijn de prijzen daarvoor op den catalogus vermeld, hooger dan men ge woon is voor die voorwerpen van buitenlandsch fabriekaat te besteden, zij zijn niet buiten verhouding van de goede kwaliteit. Ten gebruike bij lessen in de physiologie en anatomie zijn twee belangrijke voorwerpen aanwezig; het eene is het geraam te van een regter arm, vervaardigd door den heer P. Aanstoots te Rotterdam onder leiding van dr. Goddard, lector aan de rot- terdamsche geneeskundige school. In de natuurlijke gewrich ten van dezen arm is een mechaniek aangebragt, waardoor de bewegingen van het elteboogs gewricht, de verschillende bewe gingen vau de hand en vingeren kunnen worden aangetoond het andere, door den heer J. J. Aanstoots ingezonden, mede ontworpen naar de denkbeelden van dr. Goddard, is een werk tuig waardoor de beweging van het oog op eene duidelijke wijze wordt voorgesteld. De instrumenten voor chirurgie, bij elkander gerang schikt, zijn van drie inzenders, zijnde de heeren C. Schotte te Middelburg, J. Metz te Dordrecht en J. Linden te Rotterdam. Die van de beide eersten zijn niet onverdien stelijk, maar zij worden toch verre overtroffen door de keurige verzameling van den-heer Linden. Niet alleen wor den daaronder voorwerpen aangetroffen, welke anders nog niet hier te lande worden vervaardigd en daardoor in dubbele mate de aandacht verdienen, maar zijne geheele zending onder scheidt zich door uiterst naauwkeurige bewerking en de fijne polijsting is niet te verbeteren. Wij willen hierdoor echter geenszins de inzending van den heer Schotte in de schaduw plaatsen, want het deed velen genoegen te zien dat men de meeste dier instrumenten ook hier kon vervaardigd krijgen, al is het dan ook niet in die volkomenheid. Door geen dezer inzen ders zijn prijzen op den catalogus vermeld, zoodat eene verge lijking te dien opzigte onmogelijk is. De heer M. J. Verhulst alhier zond eene machine om pleister te smeren, welke volgens zijne opgaaf vervaardigd is door den smid H. Baden. Een reeds eenigen tijd bekende machine is daar bij ten grondslag genomen en daaraan heeft de heer Verhulst verbeteringen doen brengen, die de verdiensten van het toestel zeer verhoogenzij is nu niet alleen meer geschikt om pleis ters zuiverder te smeren dan met den spadel mogelijk is, maarzij geeft eene grootere besparing van tijd en handenarbeid, en is als zeer praktisch alle aanbeveling waardigvan den zelfden inzender treft men een op zijne machine gesmeerde diapalm of kleefpleister, een stuk diapalm en als bijproduct eenige glyzir- rine aan. De praeparaten zijn meerendeels van onze middelburgsche chemici. Zij strekken de inzenders tot eer en zijn allen belang rijk, hoewel in verschillende opzigten. Een etagère met kleine fieachjes van de heeren de Blaecke de Ligny en zoon, welke zich zoo eenvoudig maar net voordoet, bevat eene groote waarde, niet zoo zeer nog om de aanzienlijke kosten welke tot het ver krijgen noodwendig moeten zijn besteed, want dit is voor het publiek ten eenenmale onverschillig, als wel om de waarde welke de verkregen praeparateu bezitten, want wilde men die taxeren volgens prijscouranten vau buitenlandsche fabrieken vau chemicaliën, dan zou deze iuzending een vrij hoog cijfer vertegenwoordigen. Wij spreken van buitenlandsche, omdat, naar ons van verscheidene zijden verzekerd is, eenige van deze praeparateu slechts schaars bij enkele fabriekanten van chemi caliën hier te lande vervaardigd waren. De wijze waarop zij door de inzenders bewerkt zijn, wordt door deskundigen, die ze aan een ten deze onmisbaar microscopisch onderzoek hebben onderworpen, zeer geroemd. De chemische praeparaten van den lieer J. A. P. van Deiuse hebben mede groote verdiensten. By zijn zwavelzuur zinkoxide vermeit de catalogus de bijvoeging van een fleschje kristallen zoo als zij gewoonlijk verkregen worden. Wij hebben dat fieschje op de tentoonstelling niet aangetroffen, maar dit is er ook niet bij noodig om de overtuiging te vestigen dat zijn zwavelzuur zink oxide waarlijk uitmuntend gecristaiiseerd is. Overigens bevat zijne verzameling:ioodkalium(iodetum kalicum pur.);phosphor- zuresoda (phosphasnatric.c.ax. pur.);azijnzuur loodoxide (acef plumbic, neuter pur.)chloor ammonium (ch)oretum amnionic, pur.chloor ijzer, door sublimatie (chloretum ferric per. sublim. Waren de fieschjes even als die van andere inzenders netter digt gemaakt, de waarde zou daardoor wel niet verhoogd zijn maar de inzending zou zich bevalliger voordoen. Van den zelfden inzender zijn er ook eenige droogerijen, en dat is jammer, want zij behooren hier niet te huis, als zijnde niet door hem vervaardigd, maar het is ook jammer dat de comniis- sie deze, vermoedelijk bij vergissing, heeft toegelaten. De kristallen van den heer L. Koole trekken veler opmerk zaamheid, en geen wonder, want zij boeijen het oog door schitte renden glans, verscheidenheid van kleuren en smaakvolle groe pering. Maar dit is niet de eenige verdienste, want zij kunnen niet dan met bewonderenswaardige zorg en geduld verkregen zijn. De heer L. Ripping zond eene nette etagère met praeparaten, allen uit zink vervaardigd, en waarvan bij eene groote en vrij belangrijke verscheidenheid aanbiedt. Het zwavelzuur en salpeterzuur van de heeren Wolvekamp en de Bruyn te Rotterdam, houden beiden goed hun specifiek gewigt, maar het komt ons voor dat het salpeterzuur meer kleur loos had kunnen zijn. De chemische praeparaten van den heer K, G. W. de Bossou te Dordrecht, schijnen op het oog zeer voldoende, maar de phar- maceutische zijn van zoo eenvoudige zamenstelling dat zij wei nig belangstelling opwekken. Door de inzending van den heer J. II. Ochtman Jobz. 1e Zierikzee. beslaande inkoolteer en daaruit bereide benzine en uitro-benziue; aloë en daaruit bereid acidumpolychromaticum guano en daaruit bereid murexidura, wordt de eerste hoofdaf- deeling, waarvan zij een waar sieraad uitmaken, op eene waar dige wijs gesloten, want deze producten zijn uit hoofde van de bewerking zeer aanbevelenswaardig, daar het geene gemakke lijke zaak wordt geacht om deze producten uit de in den catalo gus opgegevene educten te verkrijgen. middelburg; 11 augustus. De aandeelen in de verloting van 2000 nommers, welke na het sluiten der tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid alhier zal gehouden worden, zijn naar wij vernemen, bereids voor een zeer groot deel verkocht. De geheele opbrengst van f 2000 zal door de commissie wor den besteed tot den aankoop van prijzen en reeds zijn door haar eenige, en daaronder zeer fraaije prijzen aangekocht. Yeel is er reeds gesproken over het aanslaande bezoek des konings in de hoofdstad, dit jaar vooral merkwaardig door de meerderjarigheid des priusen van Oranje, om welke reden het dan ook tot september werd uitgesteld. Met zekerheid ver neemt men thans dienaangaande het volgende: De geheele vorstelijke familie zal ditmaal te Amsterdam vereenigd zijn. De komst is bepaald op 3 september aanstaande. Uit goede bron verneemt men verder, dat er op den 4 eene groote wapenschou wing over de sehutterij gehouden, groot gala-diner ten hove gegeven, en des avonds geïllumineerd zal worden. Den 5dcn zal de vorstelijke familie de godsdienstoefening in deNieuwekerk bijwonen, en vervolgens in den voormiddag het koninklijk zoö logisch genootschap Natura artis magistra bezoeken. Den ödeu zal Z. M. audiëntie verleenen, en des avonds eene gróöfi_gaÖt.- voorst^ljjngjn den schouwburg gegeven worden. Ook ctamorV

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1