MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Dingsdag 1858. 10 Augustus. t3tnnenlmtöscl)r tijiungen. i\°' 95. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag dei uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, yoor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. lie tentoonstelling*. Toen in augustus van het vorig jaar door het departement Middelburg der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid, eenige voorwerpen werden leutoon gesteld, bij na allen in deze gemeente vervaardigd en waaraan alleen waren toegevoegd eenige zaken in het bezit der Vereeniging van volks vlijt te Amsterdam, welke voor de nijverheid van bijzonder be lang werden geacht, werd van vele zijden de wensch kenbaar gemaakt dat deze eerste proeve door eene tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid op uitgebreider schaal zou worden opgevolgd. Deze wensch kwam geheel overeen met de bedoe lingen van het departement, want reeds eenige jaren geleden hadden de beide door eene afzonderlijke commissie aangegevene middelen, welke in de eerste plaats moesten in aanmerking ko men, zoo men trachten wilde iets tot opbeuring van de nijverheid alhier bij te dragen namelijk een meer doeltreffend onderwijs voor toekomstige industriëlen en het houden van tentoonstel lingen, in beginsel de algemeene goedkeuring verworven. Aan het eerste middel werd, zoo als bekend is, aanvankelijk eeuig gevolg gegeven door eene wijziging te brengen in de reeds be staande industrieschool, doch het houden van eene tentoonstel ling in den geest als door de commissie werd aangegeven, stuitte op zwarigheden welke men toen ter tijd vermeende niet te zullen overwinnen. Naden goeden uitslag der zoo even vermelde proeve, welke rnen meende te moeten latén voorafgaan, oordeelde het bestuur van het departement aan den uitgedrukten wensch te kunnen gevolg geven en het houden eener tentoonstelling van voorwer pen van nijverheid te kunnen voorstellen. Dit voorstel in de vergadering van 27 october 1857 gedaan, werd dadelijk met al gemeene stemmen aaugenoinen en tevens werd eene commissie benoemd aan welke de uilvoering zou wordeu opgedragen. De loop der discussieu op deze vergadering toonde genoegzaam dat men eene tentoonstelling verlangde, zoo veel mogelijk van voorwerpen in de provincie vervaardigd, doch zonder uit sluiting van industriëlen in andere provinciën gevestigd; want men beoogde een tweeledig doel. In de eerste plaats wilde men de nijveren alhier in de gelegenheid stellen te toonen wat zij vermogten, en ten tweede wilde men aan dezen de gelegenheid verschaffen hunne voortbrengselen met elders vervaardigde te vergelijken, om hen alzoo op eene gemakkelijke wijze in de ge legenheid te stellen op te merken wat er aan hunne wijze van werken ontbreekt, en welke verbeteringen zij behooren in te voeren om tot meerdere ontwikkeling te geraken. De commissie handelde dus volgens de bedoeling barer last gevers toen zij reeds kort na hare benoeming van het voorne men vrij algemeen keu nis gaf en voor allen de gelegenheid openstelde, doch de industriëlen in deze provincie meer na drukkelijk tot deelneming aanzocht. Deze maatregel had het gewenscht gevolg, want van vele zijden kwamen toezeggingen, ea vooral in deze provincie bleek de medewerking algemeen te zullen zijn. Men bleef echter nog lang in het denkbeeld dat de ruimte van bet Concertgebouw genoeg zaam zoude wezen tot plaatsing der inzendingen en eerst later, toen de aanvragen nog talrijker werden en men door meer naauwkeurige opgaaf kennis kreeg dat er vele groote voorwer pen onder zouden zijn, bleek het dal de beschikbare ruimte veel te gering was. De commissie oordeelde aan dat bezwaar het best te zullen tegemoet komen door de oprigting van een tijde lijk gebouw op het Muntplein in verbiuding met het Concert gebouw, maar zij kon daartoe niet overgaan alvorens de zeker heid te hebben dat de daardoor te veroorzaken kosten zouden kunnen worden bestreden, en zij had de voldoening dat vele ingezetenen zich op hare uitnoodiging bereid verklaarden om zich tot het helpen dekken van een eventueel te kort te verbin den. De gemeentebouwmeester die nu tot het outwerpen van een plan en het toezigt over den opbouw werd uitgenoodigd, kweet zich van de taak, die hij welwillend op zich nam, op eene wijze die zeker bij de commissie op prijs zal worden gesteld. Ook de aannemer gaf reden tot tevredenheid over de wijze van opbou wing en den spoed dien hij daarbij maakte, en die spoed was uood- zakelijk, want nog was het gebouw niet geheel voltooid of er kwameu reeds vele goederen aan. Nu begon voor de commissie eene moeijelijke taak, want zij moest zich bezig houden met het iu ontvang nemen en rang schikken der voorwerpen en het catalogiseren. Er was een tydsverloop vau tien dagen, van 16 tot 26 julij tot het bezorgen der goederen vastgesteld, en hadden allen zich daarnaar ge dragen, dan had men zeker inet meer regelmaat kunnen voort- werken. Doch, zoo als het bij alle tentoonstellingen gaat ging het ook hier, want kwamen enkele voorwerpen reeds zeer vroeg; de meeste inzenders zonden slechts weinige dagen, velen zelfs den laatsteu avond vóór de opening hunne goederen, en het mag daarom niet onvermeld blijven dat het zonder de buitengewone inspanning van ai de leden der commissie, die als om strijd den meesten ijver aan den dag legden, niet mogelijk zou geweest zijn, de openiug op den bepaalden tijd te doen plaats hebben, ten minste niet op eene wijze zoo als uu het geval was. Wel waren op den dag der opening niet alle voorwerpen zoo gerangschikt en genomnicrd dat men daarmede volkomen kon tevreden zijn, maar alles was toch zoo zeer in orde dat de goedkeuring vaii alle aanwezigen blijkbaar was. Wij hebben van de wijze waarop de opening heeft plaats ge had reeds uitvoerig melding gemaakt eu zullen daarom thans in gevolge onze gedane toezegging, overgaan tot het geven van een overzigt van de tentoongestelde voorwerpen. Vooraf echter beschouwen wij vlugtigdeu catalogus. Een kort voorberigt zegt ons reeds dadelijk dat de zameir slelling daarvan niet gemakkelijk was, en wij gelooven dit gaar ne. Hij moest eenige dagen voor de opening gereed zijn en, zoo als wij hebben gezegd, het was er verre van daan dat toen reeds alle voorwerpen waren ingekomen. Daarom moeat hij wordeu opgemaakt gedeeltelijk naar voorloopige opgaven, gedeeltelijk naar de goederen gelijktijdig dat zij ontpakt werden, en daarbij bleek het dikwijls dat de zendingen geheel van de eerste opga ven verschilden. Zoo lang dit kou veranderde en verbeterde men, maar eindelijk moest men daarmede ophouden en zich voor de goederen die nog uiet waren ontvangen met de opgaven vergenoegen. Dit bemoeijelijkte ook zeer de iudeeling en gaf tot menige misslag aanleiding, doch als men de vraag stelt of die indeeling over het geheel genomen goed is, dan gelooven wij die vraag bevestigend te moeten beantwoorden want vindt men in vele catalogi van nijverheidstentoonstellingen de voorwer pen verdeeld naar de verschillende onderdeelen van nijverheids takken of ambachten waardoor zij zijn voortgebragt, dan ziet men ook daar de zaken tot het meest vreemdsoortig gebruik be stemd, bijeengeschikt. Men vindt dan bijv. afdeelingen Smids- werkWerktuigen en Bouwkundige voorwerpen, Gedraaide voorwerpen enz., waarbij bet dan van sommige zaken al zeer moeijelijk moet zijn te bepalen of zij bijv. tot smidswerk of ge reedschappen behooren. De verdeeling in dezen catalogus gevolgd heeft zeker ook eigen aardige bezwaren, maar naar het ons voorkomt is daarin toch een geregelde gang; want zij geeft ons in verschillende rubrie. keu eerst zakeu voor wetenschappelijk gebruik, vervolgeus voorwerpen tot verschillende vakken van nijverheid dienstig, later de meer of min onmisbare levensbehoeften cn eindelijk ar tikelen van uitspanning en weelde. Wij willen thans, de volgorde van den catalogus tot leidraad nemende, de tentoonstelling binnen treden, de voorwerpen zelve beschouwen en daaraan eenige volgende artikelen wijden. te verschaffen om op gisteren tegen betaling van 10 cent de tentoonstelling te bezigtigen, heeft alhier algemeen genoegen gegeven. De menigte welke reeds vóór de opening toestroomde, leverde eeu duidelijk bewijs, op hoe grooten prijs die maatregel gesteld werd en boe gretig men er van wenschte gebruik te maken. De toevloed was zoo groot, dat verscheidene malen de deuren moesten gesloten worden om de circulatie niet te bemoeije- lijkeu. De orde was uitmuntend, want niettegenstaande 2257 personen toegang hebben verkregen, kan men de gepaste hou ding der bezoekers niet genoegzaam roemen, en de belangstel ling waarmede alles bezigtigd werd was voor de commissie zeker eene aangename voldoening. middelburg- O augustus. De maatregel döor de commissie voor de tentoonstelling geno men om aan handwerkslieden en mingegoedeu de gelegenheid Wij vernemen dat bij de besturen der sociëteiten De verge noeging en De vriendschap het voornemen bestaat om bij het sluiten der tentoonstelling van nijverheid, op zaturdag 14 au gustus 1858. een vereenigd feest te geven, bestaande in een concert, te houden in de sociëteit De vriendschap, van 6 tot. 0 ure, en een vuurwerk op de groote markt, voor de sociëteit De vergenoeging, ten 10 ure. De leden van beide sociëteiten met huune dames zullen wederkeerig toegang hebben, en de inzen ders van voorwerpen voor de tentoonstelling worden uitge noodigd. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage: 1. tarif complet des douanes de Belgique au 5 janvier 1858, compreuant les assimilations officieles des marchandises non soumises a une tarification spéciale2. een exemplaar van het verslag omtrent de britsche visscherijen over het. jaar 1857 en 3. een nummer der hanoversche Gesetz Sammlung betrek- kelyk den uitvoer van gerafineerde koloniale suiker. Heden is door het provinciaal geregtshof alhier J. van der Rhcydt, oud 24 jaren, geboren en wonende te Zierikzee, schip persknecht. schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis, eu te dier zake, krachtens art. 386 no. 1 van het strafwetboek, veroordeeld tot gevangenisstraf van eeu jaar, alsmede in de kosten ten behoeve van den staatte verha len des noods bij lijfsdwang. Voorts zijn G. van Ertvelde, oud 31 jaren, geboren en wo nende te Clinge, poelier; en D. Schuurman bijgenaamd Leenaerts, oud 26 jaren, geboren en wonende op de belgische Clinge, arbeider en dijkwerker, voortvlugtig.de eerste niet schuldig verklaard aan de misdaad van diefstal gepleegd bij nacht en door meer dan een persoon, op de aanhoorigheid eener bewoonde huizing, en mitsdien vrijgesproken, met bevel tof in vrijheidstelling, de tweede wederspaunig verklaard aan de wet, met veroordeeling in de kosten daarop gevallen, eu bevel tot in hechteuisstelliug, zoo hij viudelljk is. Het heeft Z. M. den koning behaagd, de kantwerkschool te Sluis, te begunstigen met eene gift van f 100, als een bewijs van HL), belangstelling in deze liefdadige instelling van welker vooruitgang de tentoongestelde kunstwerken op dc onlangs te 'sGravenhage gehouden internationale tentoonstelling de be- wyzen hebben geleverd. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat de ia de nabijheid der Schouwenbank geplaat ste roode ankerboeivormige ton is opgenomen, en in de plaats daarvan is gelegd een ijzeren klokbakenschip, voorzien van eenen mast, waaraan een langs- en dwarsscheepsloopeud raam werk is verbonden. Aan den top van den mast zijn verder twee zich regthoekig kruisende schermen van eüplischen vorm aan- gebragt, die zwart geschilderd zijn, en waar tusschen zich eene zware klok bevindt, welker helklinkend geluid tot waarschu wing dient bij nacht of mistig weder. Het geheel verheft zich ruim zeven nederlandsche ellen boven den waterspiegel, en kan bij helder weder, op circa 2 duitsche mijlen gezien worden. Van dit bakenvoorwerp, dat geplaatst is op 51 gr. 47 minfó. b. en 3 gr. 27 min. lengte oost van Greenwich, en in de diepte van 20

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1