MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 92. Dingsdag 1858. 3 Augustus. Kditic van maanda? avond rdanlimtLiigingcn VAN BET hIJKSBESTCUItPil0VI\C1ALE EN GEMEENTEBESTUREN. !3irtncnlanüscl)f tijöingrn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissm- fen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. ADVERTENTIE. Burgemeester eu wethouders van Goes verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone JAARMARKT binnen worden ingeluid op zaturdag den 21 augustus en beginnen op dingsdag den 24 daaraanvolgende, en eindigen op dingsdag den 7 september daarna; dat op dezelve geene kwakzalvers, horoscooptrekkers en der gelijke toegelaten, en alle draaiborden, dobbelspelen, rijfelaars en bedelaars geweerd zullen worden dat de aanvragen om plaatsen vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij eu met opgave der benoodig- de breedte in uederlandsche ellemaat, zullen moeten geschieden aan de marktmeesters A.J. A. P. VAN CALMTHOUT en J. VISSER Az.aan welke een iederalvorens te kunnen wor den toegelaten, deszelfs patent zal moeten vertoouen voorts: dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 julij 1858. Burgemeester eu wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. SSidrielburg 3 augustus. Eergisteren werd de tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid alhier op eene plegtige wijze geopend. In de verga derzaal der provinciale staten, daartoe door de welwillendheid van den heer commissaris des koniugs afgestaan, vergaderden ten 12 ure de leden van het departement Middelburg der Maat schappij tot bevordering van nijverheid, de inzenders, de com missaris des konings en het collegie van gedeputeerde staten, terwijl ook vertegenwoordigd waren het gemeentebestuur van Middelburg, de subcommissie voor de tentoonstelling uit 's Hertogenbosch, de maatschappij van landbouw, de Vereeni- ging voor tuinbouw, de kamer van koophandel,de directien der zeeuwsche stoombootdiensten, alsmede andere genoodigden die aan de tot standbrenging of opluistering der tentoonstelling belangrijke diensten hebben bewezen. De lieer mr. G. A Fok ker, als voorzitter van het departement der Maatschappij tot be vordering van nijverheid, door de commissie voor de tentoon stelling uitgenoodigd, hield eene bij die gelegenheid passende toespraak, waarin hij een kort overzigt gaf van de geschiedenis der nijverheidstentoonslellingen, het belang daarvan in het algemeen schetste en met kracht deed uitkomen het nut, dat in het bijzonder deze tentoonstelling, welke hij met regt uitmun tend geslaagd noemde, kan opleveren. Hij rigtte in liet bijzon der het woord tot de inzenders, wien hij hulde bragt voor hunne ruime bijdragen, tot de leden van liet departement, de commis sarissen van orde, tot de geuoodigde collegien en personen elk in liet bijzonder eu vooral tot de commissie voor de regeling, welke hij dank zegde voor den onvermoeideu ijver, vele zorgen en opofferingen, waarop hij die commissie uitnoodigde de aan wezigen in de localen voor te gaan en rond te leiden. Het nu volgend bezoek der verschillende zalen kon natuur lijk geenszins voldoende zijn om alles naauwkeurig op te nemen, maar was toch genoegzaam om een zeer guustigeu indruk te weeg te brengen. Hoewel wij nog geeue bijzonderheden kunnen opsommen van de verschillende afdeelingen waarin de voorwerpen.zijn gesplitst zijn er toch enkele zaken welke wij, omdat zij zoo zeer de alge meeneaandacht boeiden, reeds nu niet onvermeld mogen laten. Op de bovenzaal van hel Concertgebouw was dit het geval met de prachtige etalages van zilverwerken en juweelen,welke alleen een waarde van nagenoeg 80,000 gulden vertegenwoordigen, in de benedenzaal met de rijke collectie smaakvolle meubelen en muziekinstrumenten. In bet hulplokaal werd dadelijk bij het binnentreden aller aandacht getrokken naar de fraaije fontein, waarvan de stralen in sierlijke vormen op de daarom gegroe peerde keurige bloemen nederstorteden. Het hulpgebouw deed zich ook overigens allerbevailigst voor. De decoratie is smaak vol en gepast en de daar geplaatste voorwerpen, behoorende tot de afdeelingen: landbouw, zeevaart, bouwkunde, rijtuigen enz., geven aan het ruime en regelmatige gebouw een verrassend aanzieu. Wij zouden ook van deze verzameling eenige zaken, welke bijzonder uitmunten, willen opnoemen, maar bij de ruime keuze onthouden wij ons daarvan, met het voornemen om de zoo hier als in de overige lokalen geplaatste afdeelingen. in eeni" ge volgende nommers van ons dagblad in afzonderlijke artikels te beschouwen. De tentoonstelling is eerst heden voor het publiek openge steld, doch de commissie heeft gemeend de bezigtiging op giste ren niet te mogen weigeren aan een aantal ingezetenen van Ant werpen en andere plaatsen ii: Belgie.die per stoomboot Telegraaf no. 3, opzettelijk afgehuurd om onze stad te bezoeken, in de hoop de expositie te bezigtigen, naar Vlissingen en vervolgens herwaarts kwamen. Deze beleefdheid bleek door onze belgi- sche naburen op prijs te zijn gesteld, want velen maakten er ge bruik van, waaronder de hoofdredacteurs van Le précurseur a'Auvers en andere dagbladen. De tentoonstelling boezemde zeer veel belangstelling in en scheen aller verwachting verre te overtreffen, waarvan de com missie bij herhaling de verzekering ontving, terwijl vooral de schikking der voorwerpt en de iurigting van den catalogus zeer werd geroemd. Heden kondigde liet spelen van het klokkenspel de opening voor het publiek luide aan, terwijl het wapperen der vlaggen van de openbare gebouwen en woonhuizen de algemeene be langstelling verkondigt. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt ter in zage eene ingekocnene opgaaf wegens den invoer van granen en vee in Groot-Brittanje en Ierland, gedurende het jaar 1857, en een staat van in de maand junij naar Oost Indien verzoudene katoenen goederen. Gisteren heeft op de gemeente Wesikapelle een treurig onge luk plaats gehad. De persoon van P. Israël, knecht van den huurkoetsier Buijs alhier, had zijne paarden daar op den stal gezet; terwijl zij gevoederd werden en een der paarden eenig voeder liet vallen, wilde de knecht zulks oprapen, waarbij het paard juist zijn voorpoot opligtte en hem bij het nederzetten den geheelen schedel verbrijzelde met dat ongelukkig gevolg dat hij een ige oogenblikken daarna is overleden. Hij laat eene weduwe en drie jonge kinderen na. In no. 12 (16 junij 1858) van het te Parijs uitkomende maandschrift La revue horticole, treft men eene uitvoerige be schrijving en twee afbeeldingen aan van de in Guatemala te huis behoorende plant, de Philodendrum pertusum anatomicum (Kunt en Bouché) thans door Koch bestempeld met den naam van Monstera Lennea (Botanische Zeitung, X bladzijde 277). De voorzeide afbeeldingen zijn genomen naar een bloeijend exemplaar, eigendom van mevrouw de Pescatore te Parijs. Op de tentoonstelling te Middelburg in 1857 werd aan eene gelijk soortige plant eene medaille toegekend. Wij vernemen dat zij dezer dagen ook hier te lande bloeit met vier bloemknoppen, en voor liefhebbers ter bezigtiging staat op de buitenplaats O ver duin onder Oostkapelle. Men schrijft ons uit Vlissingen. Gisteren morgen om ili ure arriveerde alhier van Antwer pen de stoomboot Telegraaf, met een gezelschap bestaande uit ongeveer 500 personen. Een gedeelte van deze bezoekers bega ven zich naar Middelburg om de tentoonstelling te bezigtigen, terwijl de anderen zich alhier ophieldende boot is 's namiddags om 5 ure wederom van hier vertrokken. Van regeringswege zijn de voorwaarden openbaar gemaakt, op welke, naar aanleiding van het verslag van den minister van binnenlandsche zaken, vergunning is verleend aan de internationale telegraafmaatschappij tot den aanleg en het gebruik van een onderzeeschen telegraaf tusschen Nederland en Groot-Brittanje. De lijn zal worden gelegd van eenig punt op de britsche kust, tusschen Lowestof en Orfordness, naar de nederlandsche kust, bij Zandvoort. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnhemsche courant: Bij hunne aanvrage om concessie voor het aanleggen en ex ploiteren van spoorwegen hadden de heeren Reuchlin c. s. het. verzoek gevoegd met de regering in nader overleg te mogen tre den. Wij vernemen dat dit overleg, door het vervalleu van den spoorweg van Zevenaar naar Rheine te meer noodzakelijk ge worden, heeft plaats gevonden en dat er, na onderscheidene conferentien met de heeren Reuchlin en Sloet (de heer Kol is terug getreden) gegrond vooruitzigt beslaat dat hier weldra, op voorwaarden nader te bekrachtigen door de wet., concessie ver leend zal worden voor eenen spoorweg van Arnhem naar Zut- phen en van daar: 1. over Deventer, Zwolle, Kampen, Meppel, Assen, Gronin gen en Leeuwarden naar Harlingen, en 2. over Enschede naar de dnitsche grenzen om te sluiten aan de noord-duitsche spoor wegen. Aan Z. K. H. den prins van Oranje is vrijdag door eene com missie uit den gemeenteraad, namens dat collegie, ter herinne ring aan HD. verblijf binnen Leyden, een prachtig met zilver gemonteerd album aangeboden, bevattende, behalve de hand- teekening der respectieve raadsleden en den secretaris, eeuige teekeningen van de voornaamste gedeelten te Leyden. De com missie werd door Z. K. H. met welwillendheid ontvangen, ter wijl de prins haar de verzekering gaf van zijne hooge ingeno menheid met.dit blijk van attentie. Bij Jde zaturdag te Hoorn gehouden verkiezing van een lid voor de t weede kamer der staten-generaal, zijn uitgebragt 1409 stemmen, waarvan 13 van onwaarde. Volstrekte meer derheid 699. De heer F. A. baron van Hall verkreeg 509 stem men, terwijl de heer mr. J. G. A. Faber er 334 op zich vereenig- de, zoodat tusschen deze heeren een herstemming zal moeten plaats hebben. Herk- en «clioolnieuws. Gisteren morgen werd te Vlissingen door den heer emeri tus predikant J. C. Loman, na het uitspreken eener leerrede naar aanleiding van Galaten IV: vers 10, als leeraar aan de evan gelisch 'luthersche gemeente aldaar voorgesteld ds. W. F. Lo man. laatst predikant te Tiel, die des avonds zijn bediening bij haar aanvaardetot grondslag zijner rede nemende Romeinen IVvers 11 en 12. Gisteren vierde de heer P. Steenmeijer, predikant bij de ue- derduitscbe hervormde gemeente te Ritthem, de vervulling zijner veertigjarige evangeliebediening, naar aanleiding van 2 Timothens 4 vers. 5, het middenste gedeelte. LI. woensdag is de kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Schoondijke andermaal tot het beroepen van eenen predikant overgegaan. Op het bij die gelegenheid geformeerde twaalf-, zes- en drietal, kwamen voor: Twaalftalde heeren Krol, te Serooskerke Batteké, 1e Bres- kens; Gouda Quint, te Nieuwvliet; Verhoeff, te SluisWarn- sinck.te Kloetingen Janssen, teGroede; Slotemaker, te Cats: Wijnmalen, te IJzendijke; Sis Dijkstra, te Cadzand Krom, te BiervlietBuyze, te Kleverskerke, en Schuller, te Eikerzee. Zestal: Krol. Batteké, GoudaQ,uint, Verhoeff, Janssen en Slotemaker. DrietalKrol, Batteké en Gouda Quiut. Daaruit is met algemeene steramen beroepen, de heer L. D. J. Krol, te Serooskerke in Schouwen. Marine en Van de reede van Vlissingen zijn vertrokken, op gisteren; Zr\ Maf -korvet met stoom vermogen Citadel van Antwerpen, kom-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1