öuitmlanïrsc!)c tijdingen. ijanörlsbmgtfn. werkvolk aldaar den arbeid te staken, beging veel brooddron kenheid bij tappers en herbergiers, en dronk den drank van dezen zonder betaling uit. Door de vastberadenheid des burge meesters van Kruiningcn, welke krachtens art. 184 der gemeen tewet de hulp der militaire bezetting van Fort Bath had inge roepen, werd de herhaling van dezen moedwil gestuit. Den 9 mei was het werk weder hervat. In de maand julij bragt de hagelslag in onderscheidene ge meenten vrij belangrijke schade toe. Eenige brandrampen vonden in de provincieplaats, waarvan die te Middelburg wel dc belangrijkste was. Als ecne daad van moed en zelfopoffering, vermeldt het ver slag de redding van twee manschappen der equipage van het engelsche sehoonerschip Ruby of Hartlepool, bij de stranding van hetzelve op dc schouwsche kust, terwijl dc twee overige manschappen den dood in de golven vonden. Zij, door welke deze menschlievende daad werd verrigt, waren twee onver- schrokkcne inwoners der gemeente Rcnesse, J. de Bruyne Bz. en D. van der Have genaamd. Aan ieder hunner werd door Z. M. de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van den 22 september 1855, no. 64, geschonken. Bovendien ontvingen zij van de Zuiahollandschc maatschappij tot redding van schip breukelingen, ieder eene zilveren medaille, een loffelijk getuig schrift en een geschenk in geld. Eene soortgelijke medaille werd door Z. M. geschonken aan den matroos der 3de klasse bij 's rijks marine N. A. Mooijaart, wegens zijn gehouden gedrag bij den brand te Middelburg, alsmede aan den commies der 1ste klasse te Veerc, J. de Vroo- iie, wegens het redden van twee in het water gevallen men- schen. Op den 8 februarij stootte de engelsche stoomboot Ravens- bourne, varende tusscheu Antwerpen en Londen, tegen het westhavenhoofd te Vlissingen, ten gevolge waarvan zij bijna onmiddelijk zonk. De bemanning werd evenwel gered, terwijl later nog een aanzienlijk bedrag in specie en vele stukgoederen uit het gezonken vaartuig werden opgehaald. Ten opzigte der brandbluschmiddelen van enkele gemeen ten, had wederom eene verbetering plaats. Zoo schaften de gemeentebesturen van Borselcn, Wissekerke en Grijpskcrkc zich nieuwe brandspuiten aan. net bestuur van Hontenissc is voornemens om de thans op het dorp Groenendijk aanwezige draagbare spuit, door eene meer doelmatige te doen vervangen. Ook voor nog andere gemeenten wordt eene verbetering ten deze wenschclijk geacht; redenen van geldelijken aard beletten om hieraan voor als nog gevolg te geven. De straatverlichting, door middel van gas te Middelburg, wordt bij voortduring als voldoende beschouwd. Zoo als in het vorig verslag bereids is gemeld, nam do gas verlichting te Zicrikzee met den 16 januarij 1857 een aanvang; zij moest echter van tijd tot tijd, ten gevolge van herstellingen, worden afgebroken, zoodat de gasfabriek slechts gedurende 252 dagen in werking was. De straatverlichting geschiedt thans in die gemeente door middel van 130 gaslantaarns, terwijl hier toe vroeger slechts 90 olielantaarns werden gebezigd, zoo dat in deze aangelegenheid eene aanmerkelijke verbetering is gc- bragt. Te Goes worden pogingen aangewend om de straatverlich ting, tegen den volgenden winter, met stcenkolengas aan te besteden. Gevangenissen. Bij de gevangenis te Middelburg is een derde bewaarder aan gesteld, waardoor dc dienst aanmerkelijk is verbeterd. De inrigting der gevangenissen onderging geenerlci eenig- zins belangrijke verandering. De ondoelmatigheid der cellu- laire vertrekken in dc gevangenis te Middelburg, veroorzaakte dat zij tot het daarmede beoogde doel niet konden worden ge- 1 bezigd. Zoo wel voor die vertrekken, als voor de zulke welke tot gemeenschappelijke opsluiting dienen, deed zich het gemis van een behoorlijk verwarmingstoestel zeer gevoelen. Te Middelburg werd door 124 gevangenen 1248 ponden vlas tot 9402 strengen garen verwerkt. Voorts werden aldaar door 38 gevangenen 1786 paren sokken en 272 slaapmutsen gebreid. De geldelijke opbrengst van een en ander bedroeg f 475,66. Voor het onderhoud, de voeding en de verpleging der gevan genen werden de bestaande voorschriften gevolgd. De kosten daarvan voor ieder gevangene beliepen: te Middelburg, 13,494 cents; te Goes, 29 cents; Zierikzee 31 centster eerstgemcldc plaats zonder, en op de beide andere plaatsen met de kosten van de toebereiding der spijzen, en van verwarming, verlich ting en bewassching. bij af- De bevolking bedroeg in 1857. wisseling. Op 31 dec. Huis van burgerlijke en militaire verzeke ring en huis van bewaring te Middelburg 558 80 huis van arrest en van bewaring te Goes 506 25 n n „Zierikzee 525 18 Kantonnale en plaatselijke huizen van be waring 463 4 (Wordt vervolgd.) Engeland. Londen 26 julij. In de heden middag gehoudene bijeen komst van het huis der gemeenten heeft de baron Lionel von Rothschildt, die reeds voor een geruimen tijd in deze hoofd stad tot lid van die vergadering verkozen was, maar geen zit ting had kunnen nemen omdat hij, als israëliet, den gevorder den eed volgens het bestaande formulier niet kon afleggen, als lid van dat huis zitting genomen.Voor dat dit plaats had, werd door lord J. Russell voorgesteld, dat, aangezien de heer von Rothschildt de israelii ische godsdienst beleed, het gewone eeds-formulier, overeenkomstig de laatstelijk dienaangaande tot stand gebragte wet, gewijzigd zou worden, door weglating van de woorden irop het ware geloof eens christens." De heer Warren heeft zich daartegen verzet, op grond, dat, ondanks de onlangs aangenomen wet, geen israëliet in het parlement zit ting behoorde te hebben, omdat dit in strijd was met het chris telijke karakter der britsche staatsregeling. Na eenige woor denwisseling, waarbij de minister Walpole goede getuigenis gaf omtrent de edelaardige gezindheid van den baron von Roth schildt, als welke nimmer getracht had de wet des lands te schenden, is het voorstel van den lieer Warren verworpen met 69 tegen 37 stemmen. De heer von. Rothschildt is daarop door lord J. Russell en den heer J. A. Smith binnengeleid, en heeft den gevorderden eed op het Oude testament, op de voor hem meest verbindende wijze, afgelegd, waarna in de vergadering een levendig gejuich werd aangeheven. Hij heeft vervolgens den minister Disraëli de hand gedrukt eu plaats genomen bij de leden der oppositie. Van de werf van den heer John Laird, te Birkenhead, is een schip van staal te water gelaten. Het draagt den naam van Rainbow, meet 170 ton en is bestemd voor de expeditie van den Niger, waarheen het is vertrokken, na op de Mersey be proefd te zijn. Dit schip heefteen lengte van 130 voet, bij een breedte van 16 voet en is verdeeld in 12 afdeelingen, om de sterkte te bevorderenhet heeft eeilë stoommachine van hooge drukking van 200 paardenkracht, die echter bestemd is om eene veel mindere kracht uit te oefenen. De ketels zijn vervaardigd van staalplaten en zijn beproefd met 200 pond op den vier kanten duim, hoewel zij in den regel slechts met 60 pond moe ten werken. De voordeelen hieraan verbonden zijn, dat met de halve dikte van het ijzer, het staal den zelfden wederstand biedt; daardoor gaat het schip minder diep en kan rivieren be varen, die voor andere schepen ontoegankelijk zijn. Door de vermindering in gewigt, in verband tot de verbeterde fabricatie van het staal, zullen de kosten die van een ijzeren schip niet veel te boven gaan. Denemarlien. Kopenhagen 27 julij. Terwijl het antwoord onzer regering bij den duitschen bondsdag aanhangig is, heeft zij op nieuw een blijk gegeven dat zij, om de geschillen uit den weg te ruimen, tot conccssien geneigd is. Zij heeft namelijk het minis terie van binnenlandsche zaken voorde gezamenlijke monarchie opgeheven, waarmede de heer Unsgard belast was, die thans tot minister van binnenlandsche zaken voor het eigenlijke ko ningrijk benoemd is, terwijl de heer Krieger, die laatstgenoemde portefeuille waarnam, definitief benoemd.is tot minister van financien, welke betrekking hij sedert het ontslag van den heer Andrae ad interim waarnam. Fankrijk- Parijs 2S julij. Van twee kanten wordt medegedeeld dat de wapenstilstand tusschen de Turken en Montenegrijuen weder verbroken is. In de berigten, alhier ontvangen, heet het dat de Turken den wapenstilstand geschonden hebben; een telegrafi sche depeche uit Ragusa schuift de schuld op de Montenegrij uen. Wordt dit berigt bevestigd, dan zal de reeds zoo netelige kwestie tusschen de Turken en Montenegrijnen daardoor nog ingewikkelder worden. Volgens laatstgcnielde tijding zon namelijk op 24 dezer een treffen hebben plaats gehad tusschen 3000 Turken en de Montenegrijnen, nabij Podgorizza en de grenzen van Montene- gro. De bergbewoners hebben daarbij 8 dooden en 40 gewonden gehad. De toevloed van vreemdelingen, die te Cherburg de feesten verlangen bij te wonen, is zoo groot,, dat het te veron derstellen is, dat personen, die niet vooraf hunne maatregelen hebben genomen, groote moeite zullen hebben om daar ter plaatse onder dak te komen. De te Madrid uitkomende dagbladen melden, dat, tijdens het verblijf van den keizer te Cherburg, aldaar aanwezig zullen zijn een stoomfregat en eene stoomkorvet, beiden door de spaansche regering derwaarts gezonden. Aan het stationsgebouw van den spoorweg naar Straatsburg ziju reeds toebereidselen gemaakt voor de plegtige ontvangst des keizers, die morgen hier wordt verwacht. Eene stoomboot met depeches van de gevolmagligden in China is te Marseille aangekomen met tijdingen uit, Shan- ghae van den 26 mei. Peï-ho is in twee uren tijds ingenomen, de sterkte der chine- sche troepen zoo van het garnizoen als te velde, bedroeg niet minder dan 10,000 man. Het eerste fort. is vernield en werd binnen den tijd van een kwartier tot zwijgen gebragt. Als toen werden de andere forten beschoten. De Tartaren hebben zich dapper verdedigd en sneuvelden bij hunne stukken. De forten worden thans door 1500 man geallieerden afgebroken. Eene vloot van chinesche jonken is verbraud. Onder de 88 manschap pen, die builen gevecht werden gesteld, worden 4 fransche offi cieren als gesneuveld eu 57 manschappen als gekwetst opge geven. De tijdingen uil Calcutta van den 18 behelzen niets nieuws, behalve de wederspannigheid van het overschot der armee van Gwalior. De hitte is drukkend en van eene intensiteit zonder voorbeeld. De generaal en chef, sir Colin Campbell, was daar door ongesteld geworden. Ook van Candia zijn weder tijdigen ontvangen, gedagtee- kend 19 dezer. De firman voor de porte uitgevaardigd om de vrede op het eiland te herstellen was den 15 afgekondigd, maar met belangrijke wijziging. De christenen hebben de afkondiging geeischt van den oorspronkelijken tekst, hetwelk hun is toege zegd. Na twee dagen wankelen en. on lus ten is de toestand zoo danig geworden dat men een moord in Kanea moest vreezen. De Turken vanRentimo zijn tot uitersten overgeslagende christenen, die buiten gekampeerd liggen hebben gedreigd om hunne geloofsgenoten te hulp te zullen snellen. Sami-pacha heeft eindelijk toegegeven, waarop tien duizend gewapende christenen weder huiswaarts zijn gekeerd. Graanmarkten, Amsterdam 30 juljj. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken /48p Lijnolie op zes weken ƒ37. Koolzaad 84 p. vl. Oostburg 28 julij. De aanvoer van granen was heden gering en ook de kooplust niet groot, doch op de hoogere noteringen van elders werd door sommigen voor tarwe en rogge hooger prijs ingewilligd. Puike tarwe betaalde men f9,25, f 9,50, f 9,75, zelfs f 10, gemeenere f 9 a f 8, blaauwe f 7,25 a f 8,25. Rogge f 7 a 7,30. Jarige gerst f 6 a 6,30uieuwe, waarvan weder maar een paar monsters aan waren, f 5,50 a f 5,75. Yan nieuw koolzaad waren verscheidene monsters aangebragt; de kwaliteit is zeer uiteenloopend ener werd van f 16 tot f 17 voorgevraagd en f 15 a f 15,50 geboden. Paardeboonen bijna niet ter markt en op f9 en daarboven ge houden. Middelburg 29 julij. De aanvoer van heden was weder niet grooten daar er voor tarwe algemeen meer vraag bestond en houders hooger hielden, zoo heeft men dan ook de volgende prijzen betaaldvoor puike zeeu wsche tarwe f 9,50 a f 9,25, enkele extra puike is aan f 9,75 en f 10 door de consumtie genomen. Puike walchersche tarwe werd voor f 10,30, f 10,25, f9,90 a f9,75 naar deugd gekocht. Puike zeeuwsche rogge had aan f 7,50 grage koopers, mindere aan f7,30 per mud; die op f7,75 vasthielden konden echter niet verkoopeu. Een partijtje nieuwe rogge dat ter veil was, was blank en goed droog en werd op f 8 gehouden. Nieuwe winler- gerst f 5,50, mindere f 5,10 a f 5 jarige zomergerst hield men op f6 vast. Nieuw winterkoolzaad, zeer verschillend van deugd en droogt e, werd van f 16 tot f 14 naar kwaliteit gekocht extra puik jarig is f 17 de mud betaald. Raapolie f49,25, patentolie f 51,50, lijnolie f 40 (op kontant f 1 p. vat lager). Zachte lijukoeken f14, harde f 12 p. 104stuks. Gemiddelde marktprifzen. Middelburg 29 julij. per ned. mud. 9,50 a/10,50 Tarwe Dito Rogge oude Gerst wint. Dito zom. Haver Boekweit Witteboon. per ned. mud Bruineboon, a/ 7,30 b- 7,50 5,50 a- 5,50 Paardeboonen Kool en raapz. - 14,a - 17, Gr. erwten a Graauwe erwt - a Aardappelen - 2,40 a - 2^80 per ned. pond. Versche boter 1,20 a 1,30 Middelprijzen van bakbare tarwe/ 9.90 en rogge /7,25. R*rijzen van effecten. Amsterdam 30 julij. Nederland. Werkelijke schuld dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij OblMaat schappij van weldadigheid Rusland. Oblig. 1789/1816 dito Hope co dito dito 1855, 6de serie Certificaten (gefourneerd) ■Spoorweg Spanje. Obligatien Binnen landsch Coupons bewijzen Crcdiet instelling (gefourneerd) Grenada. Obligatien (schoon) Oostenryk. Obligatien Amsterdamsche Nationale 1847/1852 Bank actiën Belgie. bij Rothschild Portugal. Obligatien nieuwe Venezuela. Mexico Illinois, e 2$ pet. 64$ 3 u 'fijt 4 ff 4* 135$ 4 5 n 106$ 4 87 ft 5 102 6 247$ 71$ n 27$ 3 3S$ 94 20$ 5 B 75$ 5 87 5 f 76$ 2i 3 1105 Si 3 ff 46$ 41 373 3 ff 19$ 7 tf 84*

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3