MIDDELBÜRGSCHE N° 91. Zaturdag 1858. COURANT. 31 Julij. Öinnenlimöscljf tijdingen. Dew courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van adverteuticn kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendnii; kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. ^anhottLiiijmgcn m BET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings ia de provincie Zeeland maakt bekend dat ten gevolge van Ie verrigten herstellingen aan de ravelijnsbrug buiten de Zanddijksche poort der vesting Veere, de gemeenschap door die poort voor rij- en voertuigen gestremd zal zijn van den 9 tot en met den 21 augustus aanslaande. De commissaris des konings voornoemd, S. YAN HEEMSTRA. Sfiddellsitrjj SO julij. De gemeenteraad alhier, heeft in zijue heden namiddag ge houdenezitting besloten om de beslissing omtrent het goed keuren der gehoudene aanbesteding voor het. uitdiepen van het havenkanaal, aan te honden tot de volgende zitting, welke be paald is op zalurdag 7 augustus. Inmiddels zal daaromtrent het advies worden ingewonnen van de commissie van fabriecage. Door gedeputeerde staten dezer provincie is bepaald dat de keuze, ter benoeming van een lid der provinciale staten, ter ver vanging. van den heer E. H. F. W. Mathon, in het hoofdkics- district Hulst, zal plaats hebben op dingsdag 10 augustus e. k.» en de herstemming, zoo noodig, op dingsdag den 24 dier maand Het provinciaal blad no. 77 bevat een besluit van gedepu teerde stateu van Zeeland van 23 dezer, waarbij het lossen van rundvee aan den steiger le Wolphaartsdyktot nadere aankon diging is verboden. De arrondissements regtbank alhier (kamer van vacantie) heeft bij vonnis van gisteren, den beklaagden Jan Corneiis van der Harst, laatst gefailleerd koopman alhier (zie hel nommer dezer courant van 24 dezer) ontslagen van alle regtsvervolging ter zake van het hem bij dagvaard ten laste gelegde feit, als verklarende de als bewezen aangenomen feiten te zijn noch mis daad, noch wanbedrijf, noch overtreding. De regtbank heeft namelijk overwogen dat toch blijkens art. 3,1° der wet van 10 mei 1837 (staatsblad uo. 21) als enkel baukbreukige zal kunnen worden verklaard de gefailleerde koopman, die de bij artikel 765 van het wetboek van koophan del voorgeschrevene verklaring niet zal hebben afgelegd, en dat mitsdien de wet geenszins op het niet doen van aangifte binuen drie dagen, maar op het nalaten van het doen van aangifte, straf heeft bedreigd. Uit Ooslburg meldt men ons dat de hevige wind van 11. zon dag niet alleen aan boomen en fruit, maar ook aan den le velde staanden oogst vrij wat schade heeft toegebragtvan de nog te snijden zomergerst zijn vele aren afgeslagen. De reeds zeer ge teisterde paardeboonen zijn door het afwaaijen van de beste der struiken nog verdund en daarop is dus het vooruitzigt, vermin derd, en vau de tarwe, die nog niet was gelegerd, zijn vele halmen uitgegeeseldde daardoor op sommige akkers veroor zaakte schade wordt door sommigen op 5 mud per bunder bere kend. Op de zandgronden schijnt de boekweit, die overigens zeer welig stond, aanmerkelijk te hebben geleden. Wintergerst, rogge en erwten zijn bereids ingezameld, het koolzaad voor een groot gedeelte gedorschen en met het snijden van tarwe en zomergerst is men deze week overal begonnen. Onder de gemeente Burgh (Schouwen) is j 1. zondag de bl ik- sem in een korenmolen geslagen, ten gevolge waarvan deze totaal is afgebrand. Het pand was legen brandschade verze kerd bij dc alhier gevestigde brandwaarborgmaatschappij voor gebouwen enz., in de provincie Zeeland. Dingsdag hebben HH. KK". HH. prins en prinses Frederik, met den broeder der prinses, prins Karei van Pruissen, die sedert eenige dagen te 's Hage vertoeft, een bezoek gebragt aan de gemeente Leyden, en aldaar de inrigting tot het invoeren en acclimaleren van japansche planten van jhr. von Siebold, in oogenschouw genomen. Naar luid van een in de residentie ontvangen telegram is de terugkeer van IIH. KK. HH prins en prinses Hendrik naar de Nederlanden, die op het einde dezer maand bepaald was, we derom uitgesteld, zoo dat HH. KK. HH. eerst in de volgende, maand aldaar worden verwacht» Z. M. de koning van Hanover zal eerstdaags op Norderney (een eiland aan de kust van Oost-Friesland) aankomen. Z. M. zal aldaar begroet worden door den nederlandschen generaal- majoor van Muiken, provinciaal kommandant van Friesland, Groningen en Drenthe, kommandant der 3de brigade infanterie. In eeue woensdag gehoudene plegtige openbare vergadering van den gemeenteraad le Rotterdam, is aan jhr. mr. D. G. van Teylingen van Kamei ik, bij gelegenheid dat die heer gedurende vijftig jaren aan de dienst dier gemeente was verbondenen daarvan 4-7 jaren de betrekking van ontvanger had bekleed, namens de gemeente een geschenk in zilver aangeboden. De jaarlijksohe wedstrijd'*" der Koninklijke ucder'.andsche yaehtclub hebben jl. woensdag Le Rolterdam wederom op de rivier de Maas plaats gehad. Z. K. H. prins Hendrik der Ne derlanden, die de wedstrijden der Yaehtclub steeds met zijne tegenwoordigheid heeft vereerd, werd daarin ditmaal verhin derd, dewijl hij zich nog steeds buiten 's lands bevindt. Ofschoon het den gebeelen morgen vrij hard woei, lokten de feesten der Yaehtclub weder eene talrijke menigte naar de Willemskade, om de wedijverende vaartuigen op de rivier gade te slaan of getuigen tc zijn van de volksspelen. Men schrijft uit 's Herlogenbosch van 26 dezer Heden vergadert alhier reeds de commissie, bij koninklijk besluit van 15 dezer benoemd tot het doen van onderzoek en het uitbrengen van een verslag omtrent de mogelijkheid om een goed verband te brengen tusschen de rijksveldwaclit en het wapen der koninklijke maréchaussée, voor het eerst, daartoe door haren voorzitter bijeengeroepen. Wij-vernemen dat zij gedurende eenige dagen bij elkander zal blijven, ten einde ge meld onderwerp grondig te onderzoeken cn daarna haar ver slag uit te brengen. Reeds zaturdag 11. is de voorzitter van die commissie, mr. U. W. E. Cazius, procureur generaal in Lim burg, hier aangekomen, ten einde de voorbereidende werk zaamheden te regelen. In de gemeente D. in de provincie Gelderland, was onlangs eene koe aan het miltvuur lijdende. Zij werd afgemaakt en het vleesch verkocht voor 7i cent de 5 oneen. Allen die vau dit vleesch gegeten hebben, zijn op de schrikbarendste wijze door het vuur in onderscheidene deelen des ligcliaams aangetast gewordenalleen zjj, die na hel eten eene diarree kregen, bleven bevrijd. Een meisje van ongeveer 18 jaren heeft hel vuur in het oog gekregen, waardoor zij een oog verloor, een ander is een stuk uit de wang, wederom een ander uit deu neus gevallen enz. (Arnh. cour.) Elenoesninjffen en besluiten. Vergunning verleend, bij besluit van 25 dezer, aan den kolo nel jhr. J. G. W. Merkes van Gendt, van hel korps ingenieurs, mineurs cu sappeurs, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, inspecteur der 2de inspectie van fortificatiën, tot|het aannemen en dragen van het ridderkruis van de koninklijke orde der Wur- tembergsclie kroon, hem door Z. M. den koning van Wurtem- berg geschouken. Herbenoemd, bij besluit van 25 dezer, in hunne tegenwoor dige betrekking en bij vernieuwing aangesteld de navolgende titularissen, te weten: tot griffier bij het kantoogeregt te Mid delburg, de heer H. J. van Deinse; tot kantonregler te Vlissm-» gen, de heer J. A. Serlétot griffier bij het kantongeregt te Sluis, de heer T. J. Jansen; tot plaatsvervangend kantonregleF te Sluis, de heer C. Schout Velthuystot griffier bij het kanton geregt te Oostburg, de heer M. Therie; tot kantonregter te Heinkenszand, de heer P. J. Buteux; tot griffier bij het kanton geregt te Axel, de heer M. H. Telchuis; tot plaatsvervangend kantonregter le Axel, de heer dr. li. J. van Eek; tot griffier bij het kautougeregt te Hulst, de heer J. J. Verwilghen; tot kan tonregter teZierikzee, de heer mr. J. Boeije; tot griffier bij het kantongeregt te Brouwershaven, de heer G. van Wage; tot griffier bij liet kantongeregt te Tholen, de heer M. M.deLantre. j en tot. plaatsvervangend kantonregter te Tholen, de heer W. J. j van Voorst Catshoek. Bij besluit van 25 dezer, zijn de ontvangkantoren der directe belastingen en accijusen te Pauncrden en te Herwen c. a., ver- eeuigd tot een kantoor, hoofdplaats Pannerden, en is benoemd tot ontvanger dier zelfde middelen te Pannerden c. a., de heer J. F. Soer, thans in de zelfde betrekking te Herwen c. a. i Benoemd, bij besluit van 17 dezer, tot apotheker der 3de kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Oost Indie, de heer W. J. E tlckmeijer. Pensioen verleend, bij besluit van 25 dezer, aan den 1st en i luitenant JG L. Simon, van liet wapen der marechaussee, ten 1 bedrage van f 660. 1 Goedgevondeu, bij besluit van 25 dezer, den lsien luitenant j F. T. Graallaud, plaatselijk adjudant der 2de kl. le Leyden, in zijnen rang over te plaatsen bij het wapen der marechaussee. Benoemd bij besluit van 26 dezer bij het wapen der artillerie bij den staf van het wapen, tot luitenant-kolonel, de majoor 1 A. II. Drijfhout van IloofF, van dien staf, chef van het bureau der artillerie bij het departement van oorlog; tot kapitein cie ls'e luitenant. J.G. Bosch, magazijnmeester der artillerie vau de 2de klasse te Willemstad. lierk-en sehaolnietiw». Door den kerkeraad der evangelisch luthersche gemeente te Middelburg is ter voorziening in de vacat ure, ontstaan door het vertrek van ds. J. H. W. Bückman naar Amsterdam, gemaakt de navolgende alphabetise!) gestelde nominatie: ds. W. F. Gohl te Kuilenburg, J. C. de Meijere te Brielle, J. Sanders aan de Rijp. K.L. Schouwenburg te Wildervauk, J. W.T Lublink Weddik te Zutphen en J. P. G. Westhoffte Monuikcndam. Ds. A. P. A. du Gioux, predikant te 'sGrevelduin Kapelle, heeft voor het ten tweeden male op hem uitgebrapt beroep door de hervormde gemeente te Wolpliaartsdijk be dankt. Uil het door de Kerkelijke courant medegedeeld verslag wegens de werkzaamheden der synode, blijkt ouder anderen, dat zij keunis heeft genomen van wat door de synodale commis sie verrigt, is ten opzigte der belangen van het godsdienstig onderwijs der schooljeugd, en in verband hiermede vau de kos terijgoederen, welk een en ander de commissie verder werd aanbevolen. De synode heeft dispensatie verleend van liet diaconaal reglement, voor zoo ver dat gevraagd was cn noodig werd geacht, de handhaving van dit reglement tot het ontweip harer zorg gesteld cn hare bijzondere goedkeuring uitgesproken over de waardigheid en standvastigheid, waarmede de synodale commissie de regten der kerk had gehandhaafd, met het oog op de staatswet tot regeling van het algemeen armbestuur. De mededeeling der verhooging van predikantstraktementcn uit 's rijks middelen in hervormde gemeenten, en van'toelagen aan hulppredikers, werd met genoegen vernomen. Een concept reglement. op heLhulppredikerschap door de synodale commis sie ingediend, is aangenomen en zal aan de provinciale kerkbe sturen toegezonden wöhdefn- Men-zegt.dat er-btjeXtraj" beslaat tegen de vervulling van twee predjkanlsplaalSè'iYtc.-Rbt 1 crckuu, opengevallen dour'het

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1