vrijwillige bijdragen f 113,7SG,68^, subsidicn of bijdragen van andere instellingen van weldadigheid f6312,65, subsidicn van de gemeenten f 16,699,40, subsidien vftn de provincie of van den staat f 80,00, zamcn f 136,878,73}, in 1856 f 140,336,20}, dus in 1857 rninder f 3457,47. Hoofdzakelijk is die mindere ontvangst daarin gelegen, dat de collecten en giften ruim f 4800 minder hebben opgebragt. Wegens b\jdrage of subsidie van andere rastellingon Van wel' dadigheid werd f 1575 meer ontvangen, terwyl de subsidien door de gemeenten verstrekt f 189 minder bedragen. (Wordt vervolgd.) (Gemeenteraad van Goes, Zitting van 26 jnlij. Afwezig de hceren de Knokkc van der Meulen en Fransen van de Putte, uitlandigSa&yinans Vader met en Smallcgange zonder kennisgeving. De notulen zijn gelezen en gearresteerd. De rekening der gemeente over 1857 wordt overgelegd en gesteld in handen der financiële commissie, op rapport en voor stel. De rekening van de vcreeniging van werklieden over 1857, in behandeling gebragt zijnde, stelt de commissie voor het finan ciewezen de vaststelling voorzonder discussie wordt die vast gesteld in ontvang op f 6063,10, in uitgaaf op f 6058,66}, goed slot f 4,43}, nog te docne betalingen op f 186,34. Burgemeester.en wethouders deelen mede eer. adres ontvan gen te hebben van eenige kaaibewoners over den hinderlijken stank van het water in de kaai, met verzoek naar de oorzaak een naauwgezet onderzoek te doen cn middelen te beramen om daarin te voorzien. Daarop hebben burgemeester cn wethouders onderzoek ge daan en zich overtuigd dat die stank veroorzaakt werd door het geneutraliseerd water uit de garancinefabrick van de heerenvan Renterghem co., aan die hecrcn gelast om met het nemen van proeven zoo als door den raad was vergund, niet verder voort te gaan, althans het water niet in de haven te laten afvloeijen, maar dit te doen brengen naar het Sas in de kolk. Op deze dispositie is ingekomen een schrijven van de heer en van Renterghem co., die daarbij vragenderwijs de bedenking opperen, of die stank niet veroorzaakt wordt door de hooge temperatuur, het loozen van secreten en modderpoelen in de kaai enz. Zij verzoeken mitsdien dat eene commissie benoemd worde om met bon in overleg te treden, wat in dezen gedaan kan worden om hunne fabriek voortdurend gaande te houden. Burgemeester en wethouders stellen voor om te besluiten aan de hceren van Renterghem te kennen te geven, dat er geeno termen bestaan om de verlangde commissie te benoemen, doch dat de raad bereid is de in het belang harer fabriek te doene verzoeken of voorstellen in overweging te nemen, hetgeen wordt goedgekeurd. Wordt gelezen een verzoek van de hceren C.A. van Ren terghem co., verzoekende vrijdom te verleenen van sas-en havengeld voor eene waterschuit, om te dienen tot vervoer van het garancinewater naar het Sas. Burgemeester cn wethouders stellen de inwilliging van dit verzoek voor, indien althans de leden er niet tegen zijn het dade lijk te behandelen. De heer van den Bosch is daar voor, dewijl in de aanvraag eene schuldbekentenis ligt opgesloten en de vergunning een einde aan deze onaangename zaak zal maken. Met algemeene stemmen wordt alzoo besloten. Op voorstel van den heer van den Bosch, zal door burge meester en wethouders onderzoek gedaan worden naar de uit- loozingen in de kaai en wat daartegen zou kunnen gedaan worden. De ontworpenc verordening voor de plaatselijke geneeskun dige commissie het verzoek van J. Dekker, om grond van de gemeente achter zijne erve onder de hand tc verkoopen, en dat van J. B. Schaap, om den grond van het plein aan de Gan- zepoort in erfpacht te erlangen, om een logement tc bouwen, zullen worden rondgezonden. Eenige ingekomen stukken worden medegedeeld en daarna de vergadering gesloten. 6 uiten I a n ïrsd] c ti jï> i n gen. Kngeland. Londen 24 julij. De hof-courant meldt thans ook dat de ko ningin en de prins gemaal den 4 augustus zich van Osborne naar Chcrburg zullen begeven,om den keizer en de keizerin der Fran- schen een bezoek te brengen; dat H. M. en Z. IC. H. den 5 te Cherburg zullen blijven en den 6 naar Osborne zullen terug- keeren. The times wijst in zijn nomrner van zaturdag weder op de nu voltooide werken van Cherburg, als eene dreigende waar schuwing voor Engeland, en vermaant de engelsche natie ern stig en dringend, niet te veel op Frankrijks vredelievendheid te rekenen, maar zich steeds in volkomen staat van tegenweer te houden. Deze waarschuwing vindt weerklank bij sommige an dere dagbladen van liberale en ultra-liberale kleur; daaronder zijn er, die beweren dat het de koningin niet voegt tegenwoor dig te zijn bij de iuwijding van een bolwerk hetwelk met. vijan. dige bedoelingen tegen Engeland is opgerigt. Iutusschen heeft de maarschalk Pélissier, Frankrijks gezan t, dezer dagen op een uitstapje in Engelnnd op meer dan eene plaats blijken van toe genegenheid van het publiek ontvangen. De commissie, aan welke het. onderzoek van verschillende plannen tot zuivering van den Teems is opgedragen, heeft nu haar verslag uitgebragt en daarin verklaard geen daarvan goed te keuren. Zij wil zich met geen plan vereenigen, tenzij het in beginsel aan eene dezer twee voorwaarden voldoetöf dat de onreine stoffen naar een punt vervoerd worden, ver genoeg van de hoofdstad venvyderd om te beletten dat zij met den vloed weder derwaarts terugkeeren, öf dezuiveringdier onreine stoffen voordat, zij zich met het water der rivier vereeuigen, zoodat niets dan de gezuiverde vloeistoffen daarin uilloopen. Ilait8clil»nd. Weeneu 26 junij. In weerwil van de tegenstrijdige bewering van vele dagbladen, sbhijnt keizer Frans Joseph aan den raad zijns broeders, aartshertog Ferdinand Maximiliaan, gouverneur- generaal van het Lombardisch Veuetiaansch koningrijk, toege geven eu besloten te hebben aan zijne italiaansche onderdanen zoo veel mogelijk liberale instellingen te schenken. Italië zal niet meer als wingewest behandeld worden, en in de nieuwe organieke wetten, wier uitvaardiging men eerlang te gemoet ziet, zal gelet zijn op de behoeften en de wenschen der italiaan sche natie. Keizerin Elizabeth zal, naar men hoopt, tegen half augustus bevallen zijn indien zij een zoon ter wereld brengt, zullen te Milaan groote feesten gevierd worden en te midden der openbare vermakelijkheden zullen, naar men verneemt, de nieuwe verordeuingen worden afgekondigd. Volgens de Wiener zeitung, bestaat het voornemen om aan de oorlogsvloot meerder uitbreiding te geven en met name liet aantal der grootere schepen met stoom vermogen te ver meerderen. Die vloot zou vooreerst op de sterkte van zes linie schepen, twaalf fregatten, zes korvetten, alle met stoomvermo- gen, twaalf zeilschepen van verschillenden rang en twaalf stoomkanonneerbooteu gebragt worden. Een half officieel badensch dagblad berigt.dat de regering van het groothertogdom, overtuigd van de klimmende noodza kelijkheid eener vermindering van de rhijntollen, dezer dagen aan de staten der duitsche tolvereeniging eene memorie heeft toegezonden, waarin de dringende behoefte aan zulk eenen maatregel, in verband met eene vermiudering der doorvoerreg- teu, in het breede uiteen gezet en tevens er op aangedrongen wordl, dat in beide opzigteu vanwege de tolvereeniging ten spoedigste een besluit genomen worde. Gelijktijdig moet aan de andere duitsche rhijnoeverstaten het voorslel gedaan zijn om bij gelegenheid der in augustus te Hanover plaats hebbende generale confereutie van afgevaardigden der tolverbondsstaten, afzonderlijke onderhandelingen te voeren ten einde tot eene vermindering der rhijntollen te geraken, opdat de tolvereeni ging bij de herziening van het tarief eene daarmede overeenko mende vermindering der doorvoerregten zou kunnen vaststellen. Fankvijk. Parijs 26 julij. De paketboot van Egypte, weike den 18 is vertrokken en gisteren te Triest aaukwam, brengt het berigt mede dat de christenen zelfs te Alexandria zijn bedreigd eu beleedigd, maar de schuldigen zijn dadelijk gearresteerd. Een garnizoen van 8000 man, gevoegd bij de krachldadige maatregelen legen de rustverstorenden genomen, verzekert de europesche kolonie tegen elk gevaar. De heer de Lesseps heeft zich naar Konstaulinopel begeven. De onlusten in Syrië verwekt door de bergbewoners houden nog aan. Zoo als wij reeds meldden, is jl. donderdag de dochter van den heer Eveillard te Marseille aangekomen. Er was eene aan zienlijke volksmassa op de kade vereer.igd, om het moedige meisje te ontvangen. Mejufvrouw Eveillard heeft eene diepe wond in het aangezigt die zich van het oor tot aan den mond uitstrekt. Zij werd naar het hotel van de prefectuur geleid. De heer Emerat, kanselier van het fransche consulaat te Djed- dah, die haar vergezelde, is klein van persoon, maar heeft ge laatstrekken die moed en vastberadenheid uitdrukken. Hij is letterlijk met kwelsuren bedekt. Vooreerst heeft hij een houw met een yatagan over het hoofd gekregen, alsmede twee sabel houwen over de beide armen, zijn linkerhand is zwaar en de regter ligter gewond. Daarbij heeft een kogel zijn been getrof fen. De prefect had het genoegen den heer Emerat, pas 25 jaar oud, met zijne benoeming tot ridder van het legioen van eer geluk te wenschen. Ook de heer Sabatier, fransch consul-geoe- raal in Egypte, bevond zich aan boord van den Jourdain. De opening van het nieuwe bassin te Cherburg zal een prachtig en zeer ongewoon schouwspel opleveren. Zulks zal den 7 augustus des middags ten twaalf ure beginnen. Op een door den keizer te geven leeken zullen de beide sluizen gelijk tijdig worden geopend en zal het water zich door deze in het bassin storten. Volgens gemaakte berekeningen zal het. bassin des namiddags ten vier ure een mülioea kubiek ellen waters bevatten. Vervolgens zal het linieschip Ville de Nantes, van 900 paardenkrachten eu 90 stukken, te water worden gelaten, eu daarna uit het dok worden gebragt in eene der vormen, svelke bestemd zijn om daarin de schepen te herstellen. Het ruiterstandbeeld van keizer Napoleon I is 11. woensdag laugs den spoorweg te Cherburg aangekomen, vergezeld van den vervaardiger, den heer Level. Dit kunstwerk weegt 6000 kilo. Met inbegrip van het voetstuk, dat voltooid en op het plein Napoleon geplaatst is, heeft het beeld eene hoogte van 5 el 20 duim. De Moniteur bevat het rapport van den heer Emerat, kanselier van het fransche cousulaat te Djeddah, nopens de al daar gepleegde gruwelen. Het reeds vermelde feit betreffende het vaartuig, dat onwettig de lurksche vlag geheschen had welke ten gevolge daarvan neergehaald is en door de engelsche vervangen werd, wordt daarin bevestigd. De kanselier zegt echter, dat de muzelmansche bevolking in deze gebeurtenis slechts een voorwendsel voor de slagting vondhet plan daar toe was reeds te voren heimelijk beraamd, en men had reeds sedert eenigen lijd onder de muzelmannen eene meer dan ge wone dweeperij kunnen opmerken. In dit rapport wordt ge zegd dat de kanselier zonder den buitengewonen moed en de koelbloedigheid van mejufvr. Eveillard, ouder de moorddadige dolksteken en sabelhouwen van een hem aanvallenden muzel man zou bezweken zijn. Het blijkt overigens dat de kolonel Hassan, bevelhebber der artillerie, geweigerd heeft den christe nen te hulp te snellen, onder voorwendsel dat hij daartoe geen bevel had ontvangen, hetwelk van den gouverneur generaal moest uitgaau, en dat de cadi van Djeddah den heer Einerat ter dood had veroordeeld, omdat deze, terwijl hij zich verdedigde, twee Arabieren had neergeveld. Namik-pacha, de gouverneur generaal, kwam eindelijk na verloop van vijf dagen van Mekka met een bataillon jagers aan en beloofde te zorgen dat de schuldigen gestraft werden, terwijl hij den kanselier zijn bij stand en voldoening aanbood. -dretijimiflcn. Veere 28 julij. Eergisteren is door hevigen storm met verlies van zwaar anker en kelting en stuk gewaaide zeilen, met een belgischen loods aan boord, op de bank de Schotman aan den grond geraakt, het deensche evergaljasschip Abelone, gez. A. J. Clemmensen, komende van Elbing (Pruissen), geladen met raapkoeken, bestemd naar Gent., doch gelukkig gisteren door assistentie weder afgebragt en bier ter reede gearriveerd, en heden naar Vlissingen vertrokken om zich van het uoodige te voorzien, om verder zijn reis te vervolgen. Ook is naar zee gezeild de engelsche schooner Enio, gez. T. Bedlington, van Middelburg naar Shields, met ballast. fcjrtnDrlsbmgtcn. Sleekrapprijzen. Avignon 24 julij. Meekrap. Men noteert SFFF rosé ordin. fr. 55, dito dito super fr. 56 a fr. 57SFFF paiud fr. 59 a fr. 60, en SFFF pa- lud fr. 62 a fr. 63. Wortel fr. 40 a fr. 41, voor nieuwe rosé; doch er komt zeer weinig van voor. GfaamnarkteQ. Amsterdam 28 julij. Tarwe f 10 hooger. Gerst onveranderd. Raapolie op zes weken/48j. Lijnolie op zes weken ƒ37. Koolzaad 85 p. vl. Spanje. k" rijzen van effecten. Amsterdam 28 julij. Nederland. Werkelijke schuld2} pet. dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4} Obl. Maatschappij van weldadigheid 4 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 dito Hope co4 dito dito 1855, 6de serie 5 Certificaten (gefourneerd)6 Spoorweg Obligatieo1} Biunenlandsch3 Coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Grenada. Obligatien (schoon) Oostenrijk. Obligatien5 Amsterdamsche5 Nationale5 1847/1852 2} Bank actiën3 bij Rothschild2} Obligatien nieuwe Venezuela. f Mexico. m Illinois. Beurs van Londen, 27 julij ten 12 ure. Consols 95$. Beurs van Weenen, 27 julij. (slotprijzen.) Metalliek 5 pet. 82L Beurs van "Parijs, 27 julij. (slotprijzen.) 4} pet., compt 3 pot. 68,20. Prijzen van coupons en losbare obligatien, Amsterdam 26 julij. Metalliek f2S.32}NapelschefDiverse engelsche iu f 11,67} Engelsche Russen f 11,67}; Fransche f55.87} Belgische f55,87}", Pruissische f34,75; Sp&ansche piasters f 2,39; Spaansche coupons per fr. f Hamb. Russen f 33,50; Russische in zilveren roebels f34,87}; Poolsche in ti f 27,25 Nationale metalliek f 29,87}; Dollars f Belgie. Portugal. 3 3 7 64? 1351 106} 87* 102 271 38$ 5} 20A 75} 87 768 1103 46tf 37} 19} 84}

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3