MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 90. Donderdag 1858. 29 Julij. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrna kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. öirtnmUtttïJs cl) c tijiiiitg.cn. XTiddelburg J58 julij. Gisteren arriveerde te Vlissingen per stoomboot De stad Vlissingen van Rotterdam monseigneur F. J. vaif Vree, bis schop van Haarlem, ten einde dc nieuw gebouwde roomsch katholieke kerk aldaar met de gebruikelijke plegtigbeden in te wijden; welke plegtigheid heden morgen in het bijzijn van een aantal geestelijken, genoodigden en gemeenteleden heeft, plaats gehad. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat in de nabijheid van de Schouwenbank, voor het Brouwershavensche zeegat, ter plaatse alwaar binnen kort een klokbakenschip zal worden gelegd, eene roode ankerboei- vormige ton is geplaatst met het opschrift: Schouwenbank, in de diepte van 26 ned. ellen (14 vadem) bij gewoon laag water en op de navolgende peilingen, volgens miswijzeud kompas: de draailichttoren van Schouwen z. o.; de lichttoren van Wesfka- pelle z. t. w. 3 w. Uit Wiesbaden wordt gemeld dat Z. M. de koning zaturdag 11. naar Bibericn zou vertrekken, om prins Nicolaas van Nassau geluk te wenschen met den verjaardag van diens broeder, den regerenden hertog, thans uitlandig, maar die binnen kort in het hertogdom wordt terug verwacht. Z. M. heeft HD. peete kind, Willem Alexander, erfprins van Nassau, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw, en in den zelfden rang der zelfde orde, den minister van staat, prins August Louis de Sayn-Wittgenstein-Berleburg. Men meldt dat dezer dagen van regeringswege, aan de perso nen welke concessie hebben verlangd voor den aanleg van en de dienst opeen spoorweg van Utrecht, laugs Amersfoort, Nijkerk, Harderwijk tot Zwolle, de voorwaarden zijn medegedeeld op welke de concessie zou kunnen worden verleend, doch dat deze niet eerder geldende zoude zijn dan na dat het vereischte waar- borgskapitaal zal zijn gestort. Men beweert dat de adressanten zich bereid hebben verklaard om den aanleg te ondernemen zonder rijkssubsidie. Het Handelsblad deelt de volgende dispositie mede van den minister van koloniën, op het adres van den heer F. van Vlis singen c. s., betreffende kolonisatie in de Oost indische buiten bezittingen. De minister van staat, minister van koloniën, gelezen heb bende, enz., en alsnu, krachtens de daartoe door den koning verleende magtigiug, beschikkende op het verzoekschrift, aan Z. M. ingediend door F. li. van Vlissingen en negen andereu, gedagteekend Amsterdam, 15 april 1857, strekkende om be paaldelijk te vernemen dat de regering 1. geen bezwaar ziet in het verleenen van verlof tot kolonisatie in de oost indische bui tenbezittingen, en in tegendeel, de doelmatigheid daarvan waarderende, ook van gouvernementswege lol zoodanige kolo nisatie wil overgaan 2. bereid is tot dat einde geschikte gron den (nader aan te wijzen) aan maatschappijen of particulieren op de meest gunstige voorwaarden in eigendom af te staan3. aan eene of meer zoodanige maatschappijen zelve deel wil ne men, in geval de persoonlijkheid der ontwerpers en de grondslag hunner berekeningen voldoenden waarborg voor het welslagen der onderneming opleveren4. eene voortdurende bescherming aan zoodanige kolonisatie maatschappij of individuele kolonis ten zal verzekeren, naar gelang hunner behoeften en tegen vol doening (met den tijd) van eene matige belasting als equiva lent voor de kosten dier bescherming, verklarende adressanten subsidiair hun verzoek te bepalen tot het vragen van verlof: voor eene door hen op te rigten naamlooze maatschappij, om ouder gouvernementstoezigt op nader met het gouvernement overeen te komen plaatsen en onder nader te bepalen voorwaar den, op het eiland Sumatra of^pde eilanden Borneo en Celebes, eene kolonisatie van Nederlanders en Duitschers met assumtie van hoogstens een derde deel inlanders en Chinezen, daar te stellen; heeft goedgevonden aan de adressanten, bij uittreksel dezer, te kennen te geven1. dat hunne boven omschrevene voorstellen worden gewezen van de band2. dat, wauneer zij desniet temin wenschen over te gaan tot het nemen eener proeve van volkplanting op kleine schaal met eigene middelen, op zoo danig punt en onder zoodanige voorwaarden, als bij de rege ring geen overwegend bezwaar vinden, zij bereid is daartoe toestemming te geven3. dat, voor zoo veel betreft het toela ten van Nederlanders, die op eigene kosten naar Borneo of andere daartoe te bestemmen gedeelteu van Nederlandschlndie wenschen te vertrekken, en zich daar te vestigen, tot uitoefe ning van eenigen tak van landbouw of nijverheid, het in de be doelingen der regering ligt, daartoe ruime gelegenheid aan te bieden. Men meldt van Terschelling dat het duiken naar goud op de Luline sedert de laatste dagen ongunstig geweest is de plaats waar men tot nu toe het goud vond, is geheel met zand overdekt, zoodat er welligt in langen tijd niets meer gevon den zal worden, ten zij er eene gunstige zandverschuiving plaats hebbe. De Lutine toch is geen gewoon wrak meer, het roer en enkele hier en daar in het zand stekende houten of an dere deelen van het schip wijzen slechts de plaats aan, waarde Lutine gezonken is en daar tusschen vindt men het tot nu toe opgedoken goud en zilver; men gelooft evenwel den schat nog op lange na niet geheel te hebben opgespoord. Benoesninsren en besluiten. Benoemd bij besluit van 25 dezer, tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw, de opzigler van policie bij's rijks werf te Willemsoord A. Woudrigem. Vergunning verleend, bij besluit van 24 dezer, aan den heer A.E. Tromp, hoofd-ingenieur bij de marine, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommaudeur der koninklijke orde van Frans hem door Z. M. deu koning der beide Sicilien geschonken. Benoemd bij besluit van 23 dezer, tot ontvangers der directe belastingen en accijnsen, te wetente Iiijum de heer D. L. Hein- sius, thans ontvanger der zelfde middelen te Wijk c. a., en te Wijk c. a. de heer G. J. van Kerkwijk, thans surnumerair bij de administratie der belastingen in Zeeland. Pensioen verleend, bij besluit van 23 dezer, onder anderen aan den heer W. A. de Laat dc Kanter, bewaarder der hypot he ken en ontvanger der registratie en domeinen te Goes, ad f3520, en aan M. Brantenaer, wed. van P. Giebel, in leven commies der 1ste klasse bij 's rijks belastingen te Zierikzee, ad f 278. narine en Segyer. Zr. Ms. fregat met schroefs toom vermogen Everlsen, giste ren de dok haven te Vlissingen uitgehaald wordende, heeft in den mond der haven tegen het aldaar liggende bankje gestooten, en is daarom in de voorhaven terug gehaald. De ongunstige wind was oorzaak dat er geen water genoeg kwam, om er over te ko men. Heden namiddag ten half drie ure is die bodem echter weder uit de haven naar de reede gestoomd. Uit Hellevoetsluis schrijft men den 23 dezer: De kapitein luitenant ter zee J. J. van der Moore, eerste officier aan boord van het wachtschip alhier, wordt met 10 augustus aanstaande van die functien ontheven en gedetacheerd bij de werkzaam heden aan Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-admiraal Koopman te Amsterdam, om later dien bodem te kommanderen. Men verneemt dat Z. M, heeft bepaald, dat de uajaarsoefe- ningen dit jaar niet zullen plaats hebbeu, maar dat in het najaar in de vlakte van Waalsdorp gecombineerde manoeuvres zullen worden gehouden van het regement grenadiers en jagers, van het bataillon van het 7 regement te Delft in garnizoen, van het bataillon grenadiers uit Leiden en de gezamenlijke troepen uit de residentie. Iiantongercgt te Middelburg. Bij vonnissen van den 27 dezer ziju 1. J, K, B en G, [wegens het visschen met een verboden vischtuig, zonder van eene acte of vergunning van den eigenaar van, of regthebbende op, het vischwater voorzien te zijn, ver oordeeld ieder in twee geldboeten ieder van f 3 en in de kosten, bij wanbetaling van een en ander ieder tot 3 dagen gevangenis. 2. W, P. C en G, wegens liet schuren van stoepen alhier, tijdens zulks verboden was, veroordeeld ieder in eene geldboete, de le, 2e en 3e ieder van f3 en de 4e van f 5, bij wanbetaling ieder tot 1 dag gevangenis en de kosten. Afloop verkoopingen en aanbestedingen. Middelburg 27julij. 1. Een huis en erve ouder Middelburgs ambachten aan den rijweg naar Veere S. no. 81. Opgehouden. 2. Een idem, aldaar S. no. 80, mede opgehouden. 3. Een idem, korte Lombaardstraat C, no. 83 alhier. Ver kocht voor f 223. VERKORTE MEDEDEELI.NG VAN HET DOOR HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgens art. 162 der provinciale wet, uiteebragt VERSLAG van den toestand der provincie Zeeland, in de zomervergadering van 1858 der provinciale staten, (Vervolg). Kunsten en wetenschappen. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen hield den 1 april 1857 zijne driejaarlijksche algemeene vergadering. Hut telde 25 directeuren en 191 leden. Dc departementen der Maatschappij tot nut van 't algemeen bleven in vrij blocijenden staat. Van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid zijn departementen te Middelburg met 50 leden en te Zierikzee met 80 leden. Eerstgenoemd departement hield met zeer goeden uitslag eene tentoonstelling. De Zceuwschc maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt hield hare jaarlijkscbe algemeene vergadering en tentoonstelling te Goes den 29 en 30 junij 1857. De vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland met hare inrigtingen, die tot bevordering van tuinbouw en die tot bevordering van ambachten onder de Israëlieten te Middelburg, bleven elk in hunnen kring nuttig werkzaam. Het natuurkundig gezelschap te Middelburg telde op het einde des jaars 67 ledeu, zijnde 3 meer dan het vorige jaar. Ue lessen werden aanhoudend drukbezocht. De volgende vakken van wetenschap werden proef-ondervindelijk behandeld; te weten de zwaartekracht, de dampkringslucht uit een na tuur-en scheikundig oogpunt, de verschillende wijzen van kunst matige verlichting, voornamentlijk uit een technisch oogpunt, de lichtmeting en het water, de waterdamp en stoom, met be schrijving van de meest gebruikelijke stoommachines. Voorts werden voordragten gehouden, die zich bepaalden tot het licht, beschouwd uit ecu zuiver wetenschappjlijk oogpunt. De bijeenkomsten winnen veel in belangrijkheid, doordien, behalve van het kabinet van het gezelschap, ook van het nieuw opgerigt- scheikundig laboratorium gebruik wordt gemaakt. Omtrent de twee te Goes gevestigde rederijkerskamers is niets bijzonders opgeteekend, even min als ten aanzien der on derscheidene voreeuigingen tot beoefening van zang-of toon kunst. Verder vermeldt het verslag dc oprigting in 1857 te Aarden burg van eene volksbibliotheek, door dc leden van het leesge zelschap: „Kennis en stichting" aldaar. De bibliotheek bevat reeds meer dan 300 werken, welker gebruik gratis iu de ge meente wordt toegestaan, en die onderwerpen behandelen van godsdienst, geschiedenis, taal- en letterkunde, handel, landbouw eu nijverheid. De teekenacademie te Middelburg telde 58 betalende leerliu- gen cn 35 kosteloos onderwezen. De teekcnsehool te Vlissingen had 12 betalende, 20 voor de halve coutributie en 49 kosteloos die te Zierikzee 26 betalende en 10 kosteloos. Verder werd.te.Tholcn, gedurende de wintermaanden, tee- kenschool nret Uk leerlingen gehouden. De kosten dier school werden gevonden uit -fcfrjflragen van de gemeente en de Maat- schappjflofrtfbr van 'talgébieen, alsmede uit de schoolgelden De teekenschool die men ook te Brouwershaven, hield^' bad een 1 Ital leerlingen. Meer bijzonderheden omtrent deze school zijn niet bekend.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1