MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 89. Dingsdag 1858. 27 Julij. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekeiidma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Kditie van maandag avond 8 ure. Tlanlionötgingm VAN UET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De gedeputeerde staten van Zeeland, Gezien de verklaring van den heer Berghuys, rijks- en pro vinciale veearts der eerste klasse, uit welke de noodzakelijkheid blijkt der onteigening van de na te meldene runderen, beboe rende aan en zich bevindende op de hofstede van Piet er van der Weele, onder de gemeente Colijnsplaat, van welke eenigen blijkbaar door de longziekte zyn aangetast, Gelet op art. 69 en volgende der wet van den 28 augustus 1851 (staatsblad no. 125.) Besluiten I. De na te meldene runderen, behoorende aan en zich be vindende op de hofstede van Pieter van der Weele, onder de gemeente Colijnsplaat, zullen worden onteigend, als: 1. Eene zwartbonte koe, oud 10 jaren; 2. eene zwartbonte koe, oud 7 jaren 3. eene zwartbonte koe, oud 7 jaren; 4. eene zwartbonte koe, oud 7 jaren 5. eene zwartbonte vaars, oud 2£ jaren 6. eene vaalbonte vaars, oud 2 jaren 7. eene licht zwartbonte vaars, oud 2 jaren; 8. eene donker zwartbonte vaars, oud 2 jaren; 9. een licht zwartbont kalf, oud 3 maanden, en 10. een donker zwartbont, kalf, oud 3 maanden. 11. De uitvoering van het tegenwoordig besluit wordt op gedragen aan het gemeentebestuur van Colijnsplaat. Dit besluit zal worden medegedee'd aan burgemeester en wethouders van Colijnsplaat, en voorts in de Middelburgsche, Provinciale zeeuwscheen Zierikzeesche couranten worden ge plaatst. Middelburg deu 23 julij 1858. De gedeputeerde staten voornoemd. S. "VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Üttnnenknöschf tijöingm. iRiddelhure 2Ü julij. De aandacht is thans zeer gevestigd op de aanstaande ten toonstelling van voorwerpen van nijverheid. liet is reeds van algemeene bekendheid dat het aantal inzen dingen zeer groot is, want men ziet dagelijks zoo wel uit deze gemeente als uit verwijderde plaatsen massaas kisteu en pak ken naar het gebouw der tentoonstelling voeren. De zalen van het concert- en het hulpgebouw zijn dan ook reeds voor een groot gedeelte gevuld, hoewel nog vele belangrijke zaken wor den verwacht. De commissie is ijverig bezig met de rangschikking, eu de lokalen hebben, naar wij vernemen, reeds een verrassend aan zien. Dit is inzonderheid het geval niet hetgroote hulpgebouw, dat op smaakvolle wijze door den heer G. J. Sterk in overleg met den heer G. H. Grauss wordt gedecoreerd. Dat dit gebouw ook van buiten zeer goed voldoet, hebben wij reeds gemeld, maar hetgeeu van grooter belang is, het is ook geblekeu dat het doelmatig en stevig is en in slaat het onstuimigste weder te verduren, want de hevige stormen en regenvlagen van gisteren en den voorafgaanden nacht heeft het zonder letsel doorge staan. Wij vernemen dat de commissie ten deze veel te danken heeft aan den gemeentebouwmeester, den heer Grauss, die het plan heeft vervaardigd en tevens het toezigtover de opbouwing met ijver heeft behartigd. Wij zouden te voorbarig zijn zoo wij reeds nu bijzonderheden mededeelden van de tentoonstelling zelve, van de plegtige wijze waarop zij zal geopend worden of van de feestelijkheden welke gedurende de dagen der expositie ingezetenen en vreemdelin gen zullen worden bereid, maar wij zullen onze lezers in eenige volgende nommers naar gelang der omstandighedem daarvan op de hoogte houden. Gisteren en den daaraan voorafgaanden nacht heeft een vrij hevige storm uit het noordwesten gewoed, welke voor zoo ver wij vernemen eenige ongelukken heeft berokkend aan ter reede van Vlissiugen liggende schepen. Het engeische barkschip Countess of Durham, gez. Parret, van Antwerpen naar Engeland bestemd, is van de ankers en hoog tegen den wal geslagen en zit beoosten die vesting vol wa ter; het engeische barkschip Confidence, gez. Jarvis, van Ant werpen naar Sevilla bestemd, heeft een anker verloren, gesloot en en zal waarschijnlijk heden de haven moeten binnenloopen. De fransche brik Nouveau caboteuren de engeische brik Susanna Dixon hebben ook beiden een anker verloren. Aan het einde der Zandkreek is eeu aak gezonken, waarbij een der opvarenden het leven heeft verloren, en ook in de Dordtsche kil moet een dergelijk vaartuig geladen niet grind zijn gezonken, bij welke gelegenheid de schipper zich heeft kunnen redden doch zijn 82jarige vader omkwam. Overigens zijn hier en in de omstreken eenige boomeu, waar onder zelfs vrij zware, geheel of gedeeltelijk omgewaaid. Dien ten gevolge werd buiten de Vlissingsche poort de telegraaf draad beschadigd. Voorts zijn eenige schoorsteenen afge waaid en een stuk van een der beelden in den gevel van het stadhuis. In de Nieuwst raat Ie Vlissingeu werd een viertal boomeu ontworteld. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van ji. zaturdag zijn L. J. Temperman, oud 19 en C. Jansen oud 14 jaren, beide alhier, veroordeeld respectievelijk tot gevangenis straf van twee jaren en drie maandende eerste 1. ter zake van diefstal in een bewoond huis door middel van een valschen sleutel, 2. van poging daartoe, en 3. van diefstal bij nacht in een bewoond huis, alles na bevorens tot gevangenisstraf van meer dan een jaar te zijn veroordeeld geweest. De tweede be schuldigde was medepliglig aan den laatstgenoemden diefstal, door des bewust het gestolene te helen en in de opbrengst te deelen. Op den zelfden dag is Francis van Engelsman, oud 26 jaren te Zaamslag, ter zake van drie diefstallen by nacht op de aan- hoorigheid van bewoonde huizen en eenvoudigen diefstal, ver oordeeld tot eene correctionnele gevangenisstraf van een jaar. ora van de regering foordeeliger voorwaarden te verkrijgen ter uitdelging van de schulden dier maatschappij, mislukt zijn. De regering wil daartoe niet meer dau f3,650,000 verleenen. Zij hebben zich dien ten gevolge, om tot eene eindregeling te gera ken, tot de commissie uit de leden der maatschappij gewend, met verzoek om een op billijkheid gegrond afzonderlijk voorstel van schikking aan de verschillende categorien van schuldei- schers te doen. De commissie heeft daarop bet, volgende voor gesteld: van de schulden der maatschappij, bedragende volgens opgave f5,250,041.18, zullen de vlottende schulden integraal afbetaald moeten worden, alsmede de door Z K. H. prins Fre- derik voorgeschoten renten. Daartoe is noodig f 640.261,18, zoodat er van de door den staat toegezegde gelden nog overig blijft f3,006 738.82. Dit laatste, meende de commissie, zou onder de overige schuldeischers pond-pondsgewijze moeten ver deeld worden, waardoor hun eene som van 65 ten honderd zal worden toegekend. De heeren de Lanoj zonea hebben later nog bij de commissie aangedrongen op eene meer gelijkmatige verdeeling der van wege de regering aangeboden gelden, maar zij had vermeend daarin niet te kunnen treden. Z. K. tl. prins Frederik heeft het voorstel aangenomen en verklaard, dat hij, voor zoo verre betrof de gegnarandeerde leening van f 822,000. bereid is, op nader te regelen wijze, de ontbrekende 35 pet. aan de obligatiehouders uit zijne eigene fondsen te suppleren. Voorts is door den minister van binnenlandsche zaken aan de commissie uit de leden der maatschappij de 15de october aansf. als termijn gesteld om de voorwaardelijke voorstellen der rege ring aan te nemen of te verwerpen. De minister van marine heeft ter keunis van belanghebben den gebragt, dat,, volgens eene door de belgische permanente commissarissen van toezigt op de Scheldevaart gedane mede- deeling, het lichtschip van de Paardenmarkt, (zeegat de Wie lingen) zijn gewone standplaats weder heeft ingenomen. Op eene aan hem gerigte vraag heeft de minister van justitie aan de procureurs generaal, fungerende directeuren van policie, te kennen gegeven, dat aan bezoldigde rijksveldwachters, niet bijzonder belast niet het toezigt op de jagt eu visscherij, het transporteren van uit te leiden vreemdelingen kan worden opgedragen. Daar echter de last tot uitleiding wordt gegeven door het hoofd van policie in de gemeente, en de rijksveldwach ters. ingevolge art. 58 der iustructie voor de bezoldigde rijks- i veldwachters, slechts in de gemeenten, die niet ziju arroudis- sements- of kantons-hoofdplaatsen, staan onderdc bevelen van den burgemeester, zal het bij de toepassing van den bedoelden maatregel noodig zijn, datde burgemeesler of commissarissen van policie, die last geven tot uitleiding, in de arrondissements hoofdplaatsen van de tusschenkomst van den officier van justi tie, in de kantonsplaatsen van die des kanlonregters gebruik maken door de uit te leiden personen te stellen ter beschikking dier ambtenaren. De heeren deLanoy& zonen, directeuren der leeningen ten laste der Maatschappij vau weldadigheid, hebben aan belang hebbenden bekend gemaakt, dat hunne pogingen, aangewend Woensdag werden de werkzaamheden van de algemeene vergadering der nederlandsclie maatschappij tot bevordering van nijverheid te Utrecht voortgezet en ten einde gebragt. Bij de opening der zitting werd het verslag gelezen van de com missie voor het nazien der rekening over 1857. Vervolgens werden medegedeeld de verslagen van de comrnissien voor landbouw, fabrieken, koophandel en algemeene zaken. Daarna werd gehandeld over het uitschrijven van nieuwe prijsvragen. Verder werd de heer Travaglino te Haarlem, tot mededirecteur benoemd, en eindelijk werd bepaald, dat het. volgend jaar de algemeeue vergadering te Amsterdam zal worden gehouden. Men houdt het voor niet onwaarschijnlijk dat bij de vervui ling van het professoraat in de regtsgeleerdheid, het welk door het emeritaat van professor van Assen staal opeu te vallen, meer dan een nieuwe hoogleeraar bij de regtsgeleerde faculteit te Leyden zal worden benoemd. De verantwoordelijke redacteur van den Courrier du grand- duché de Luxembourg, de heer J. Metz, ad vocaal Ie Luxem burg, en de drukker van dat blad J.P. Muller, zijn den 21 dezei gedagvaard, om den 24 te regt te staan voor dearrondissements regtbank, wegens een artikel getiteld: /»1848 en 1858," voor komende in het no. van 18 julij jl. Zij worden beschuldigd dat zij de souvereiuedaad der herziening van de grondwet van 1848. de wetgeving op de drukpers en op de vereenigingen op deloyale wijze hebben aangevallen, en door logenachtige beweringen de koninklijke waardigheid eu het gezag der wetten in het open baar en boosaardiglijk hebben gehoond en den persoon van den souverein beleedigd, dat zij zijdelings maar boosaardiglijk de verpligtende kracht der weiten op de drukpers en de vereeni gingen hebben aangevallen, door bedekteÜjk te hebben te ken nen gegeven, dat deze de vrijheid der drukpers en de vrijheid van vereeniging, bij de grondwet gewaarborgd, hebben vernie- «gd. i Renoemingen ea besluiten. Benoemd bij besluit van 19 dezer, tot ridder grootkruis der I orde van den Nederlandschen leeuw, de heer baron d'Andre, buitengewoon gezant en gefolmagtigd minister van Z. M. den 1 keizer der Franscheiy^ij liet nederlancfsQbe hof. j Z. M. dekoninfflgToo'thértog. vaii Luxemburg heeft den loi- JQ i Y~ -jr

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1