MIDDELBÜRGSCHE COURANT. -.0%. Zaturdag 1858. 24 Julij. N°- 88. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissii gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Ëdilie van vrijdag avond 8 ure. öinncnlanDscIjf tij hingen. middelburg S3 julij. Voor de op handen zynde Tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid komen thans van alle kanten belangrijke inzen dingen. De opening dier tentoonstelling zal op plegtige wijze op zaturdag den 31 dezer plaats hebben in eene vergadering van het Middelburgsch departement der Maatschappij tot bevorde ring van nijverheid, cn in tegenwoordigheid van inzenders en genoodigden. Maandag daaraanvolgende wordt de tentoonstelling op feestelijke wijze voor het publiek opengesteld. Des voormiddags van dien dag ten 11 ure zal zich het klok- kengespel doen hooren. terwijl de ingezetenen door het gemeen tebestuur bij publicatie zijn uitgenoodigd van hunne belang stelling te doen blijken door op liet zelfde uur aan te vangen met het uitsteken van vlaggen uit hunne woonhuizen. Des avonds van dien dag zal ereen concert in het Schutters hof gegeven worden. Gisteren heeft voor de arrondissements regtbank alhier, (kamer van vacantie) regt doende in strafzaken, te regt gestaan Jan Cornelis van der Harst, laatst gefailleerd koopman en winkelier te Middelburg, ter zake van als koopmau in gebreke te zijn gebleven om in de maanden mei, junij, julij en augustus 1857, zijne handelschulden le voldoen aan sommige zijner cre diteuren en eerstop 21 september 1857 ter griflie dier regtbank aangifte te hebben gedaan, dat hij ophield te betalen, niettegen staande hij reeds maanden te voren daarmede had opgehouden. Door het openbaar ministerie werden voorgebragt tien getui gen, zijnde een uit hoofde van gewjgtige redenen afwezig gebleven, en na het verhoor daarvan gerequireerd schuldig ver klaring van den beklaagde aan enkele bankbreuk, eu overeen komstig de artt. 402 al. 3 en 52 van het wetboek van strafregt in verband met art. 765 van het wetboek van koophandel en art. 3, no. 1 en art. 4 der wet van 10 mei 1837, Staatsblad no. 21, veroordeeling in eene gevangeniszetting van ten minste eene maand en ten hoogste twee jaren, met last dat het vonnis van veroordeeling zal worden aangeplakt en in een aan te wijzen openbaar dagblad aangekondigd, en in de kosten. De beklaagde werd in deze verdedigd door den advocaat mr. D. A. Berdenis van Berlekom, en de uitspraak geremitteerd tot over acht Sedert eenige dagen bevindt zich alhier de luitenant generaal inspecteur van het wapen der infanterie Verhorst, vergezeld van zijnen adjudant den kapitein Hamminck Schepel, ten doel hebbende eene inspectiereis over de troepen in dit gewest. Gisteren is het garnizoen dezer gemeente door zijne exc. ge ïnspecteerd. Heden morgen vertrok de generaal naar Veero, om aldaar de tirailleur compagnie in oogenschouw te nemen, van waar hij he den avond weder herwaarts zal terugkeeren. Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende verkiezing van ge meenteraadsleden te Zaamslag en Waterlandkerkje is op eerst- gemelde plaats geene volstrekte meerderheid behaald, doch moet herstemd worden tusschen C. de Bokx en Jan Scheele. Te Zaamslag zijn verkozen J. van den Haak en A. Bosschaart, terwijl nog eene herstemming moet plaats hebben tusschen Tromp en L. Dossche. Z. M. de koning is zondag avond ten 8 ure te Wiesbaden aangekomen, en heeft dus de reis van 's Hage derwaarts per extra treinen, ofschoon nog telkens opgehouden hebbende, in 15 uren afgelegd. Woensclaj^had te Amsterdam inhotgebouwZeemanshoop de aangekondigde vergadering plaats van de aandeelhouders in de Nederlandsche handelmaatschappij. Daarin is beraadslaagd over het voorstel der directie van genoemde Maatschappij, strekkende om haar te magtigen eene leening aan le gaan van 5 millioen. Het voorstel is ten slotte met 105 tegen 33 stem men aaugenomen. L'iudépenóauce laat zich uit Nederland schrijven, dat de heer Lobatto van regeringswege is belast, opgave te doen van de subaidien, die aan de te exploiteren spoorweghjnen zullen moeten toegekend worden. Men verneemt dat de staatscommissie, door den koning be noemd tot het onderzoek der middelen, om verband te bren- gen tusschen de rijksveldwacht en het wapen der koninklijke maréchaussee, te 's Hertogen bosch hare vergaderingen zal honden. Jl. dingsdag had te Utrecht de opening plaats van de 81ste algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid. De president der vergadering, de heer van der Boon Mesch, hoogleeraar te Leyden, hield bij de opening eene hartelijke en krachtige aanspraak aan de leden en deelde vervolgens kortelijk de veranderingen mede die in het afgeloopen jaar bij de maatschappij zijn voorgekomen, daarbij gedenkende de vele verdiensten van den overleden directeur, den heer de Bruin Kops, in leven burgemeester van Haarlem. Bij de oproeping der afgevaardigden bleek het, dat de maat schappij uit 25 departementen bestaat, en thans 1458 leden telt. De eerste dag dezer bijeenkomst was gewijd aan het uit brengen van verslagen, de benoeming van commissien, de beraadslaging over de door het hoofdbestuur of enkele de partementen gedane voorstellen en het voorlezen van beoor» deelingen en preadviezen over de ingekomen antwoorden op de prijsvragen. Van de ingekomen zeven antwoorden op uitge schreven prijsvragen kon er slechts een namelijk 'Eene hand leiding voor de tabaksteelt" der bekrooning waardig gekeurd worden, waarvan de schrijver bleek te zijn de heer W. Hartogh te Amsterdam. Van de ingezonden voorwerpen verwierven de stalen van beddetijk, uit eene fabriek te Meppel, de gouden en de monsters parijsch blaauw de zilveren medaille der maat schappij. Uit het in de jl. woensdag gehouden zitting van deu gemeen teraad te 's Hage ingekomen rapport van den hoofdingenieur van deu waterstaat in het 10de district, betrekkelijk het plan tot verversching van water binnen die gemeente blijkt, dat hij bezwaren maakt tegen een uitwaterings-kanaal in de Noordzee te Scheveniugen, maar een plan aangeeft, om het onreine water in de duinen op te pompen en deze daardoor, zoo mogelijk, vruchtbaar te makenen 's Gravenhage van zuiver water uit Delflands boezem te voorzien. Verder blijkt uit de missive van den minister van biunenlandsche zaken, waarbij dat rap port aan den raad wordt ingezonden, dat gedeputeerde staten van oordeel zijn, dat laatstgenoemd plan allezins overweging verdient, indien het bij een nader opzettelijk onderzoek uitvoer baar en niet te kostbaar wordt bevonden. De kampstrijd der te Arnhem vereenigde scherpschutters is verleden maandag en dingsdag ochtend voortgezet. Het maan dag avond gegeven bal werd weder door eeu groot aantal per sonen bezocht. In de pauze werden de prijzen aan de overwin naars bij het vogelschieten uitgereikt door de schutterskonin- gin, met eene toespraak van den schutterskoning. De fraaije illuminatie van het groote terrein bij Musis sacrum werd door het weder bijzonder begunstigd. Volgens ontvangen berigt van Terschelling zijn den 16 eu 17 dezer uit het wrak der Lutine geborgen, door middel der helm duikers, 1 gouden staaf en 96 spaausche matten, een metalen i klok wegende naar gissing 40 nederlandsche ponden waarop uitgedrukt Saint Jean en het gekroonde wapen van deBourbons met het jaartal 1772. Kerk- en schuolnieuws*. Maandag avond werd de 61ste algemeene jaarlijksche verga- j dering van het nederlandsche zendeling genootschap in de I doopsgezinde kerk te Rotterdam geopend, onder voorzitter schap van den heer üoes'ourgh, die na de aanwezigen te heb ben verwelkomd, het presidium overdroeg aan professor F. J Domela Nieuwenhuys, van Amsterdam. Na het uitbrengen van eenige rapporten, het indienen van voorstellen, enz. werd de vergadering gesloten en dingsdag avond in de groote kerk aldaar voortgezet. Deze tweede bijeenkomst, door eene tal rijke schare uit alle standen bijgewoond, werd met eene harte lijke en welsprekende toespraak en gebed door pro;. Domela Niewenhuys geopendwaarna vier sprekers optraden. De eerste, de heer L. J. van Rijn, van Wassenaar, gaf een kort overzigt van den vroegeren eu tegeuwoordigen toestand van het christendom op de Amboina-eilanden, waar thans op eene bevolking van bijna 40,000 zielen 68 gemeenten gevestigd zijri. Hierna leverde de heer Brumund eene schets van de werk zaamheden der zendelingen in de Minahassa op Celebes, ter aanwijzing van den vooruitgang des Christendoms, zoowel daar als in de rivierdistricten. Vervolgens leverde de lieer Pierson, van Rotterdam, in korte en sierlijke trekken, een tafereel van het zendeliugswerk in de binnenlanden van Java, en bepaalde zich onder anderen tot eene herinnering aan den thans ontsla pen zendeling Jeliesma, aan wieus nagedachtenis ook reeds maandag avond eene waardige hulde werd gebragt. Deze spre ker werd opgevolgd door den heer Brouwer, van Veendam, die na een beknoptoverzigt van het behandelde, een en ander me dedeelde omtrent de huishoudelijke werkzaamheden des ge> nootschaps, en er inzonderheid op wees, hoe onder het twintig tal jongelingen, die tot het zendeliugswerk worden voorbereid, in de vergadering ook een der leden van de christelijke Alfoeren tegenwoordig was, die zijne opleiding tot datzelfde werk hier genoteu had. Alles te zameu genomen, mogt het genootschap zich in een gunstigen toestand verheugende kostschool voor kinderen van zendelingen zal met mei a. s. kunnen geopend worden de inkomsten, die ten vorigen jare reeds tot f 88,906 waren opgeklommen, hadden dit cijfer nog met ruim f2000 overtroffen, terwijl dat der uitgaven f 96,480 beliep. Voor an dere meer uitvoerige bijzonderheden verwees spreker naar het. jaarlijksch verslag. marine en leger. Volgens bij het ministerie van marine ontvangen berigten, was de kapitein ter zee G. Vogelpoot, benoemd schout bij nacht en kommandant der zeemagt in Oost-ïudie, voornemens om met Zr. Ms. korvet Prins Maurits, den 1 julij van Curapao naar Batavia te vertrekken. Aan boord van dien bodem was alles we!. De Curapaosche couranten tol den 19 junij deelen de vol gende berigten mede Den 15 is het bevel over Zr. Ms. zeemagt in West-Indie door den schout bij nacht G. Vogelpoot, kommandant van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, aan den kapiteiu ter zee A. baron Collot d'Escury, kommandant van Zr. Ms. korvet, Juno, overgedragen. Den 17 bragt de nieuwe kommandant der marine het eerste bezoek aan den gouverneur der kolonie op het gouvernementshuis en er werd voor die gelegenheid eeu saluut van het fort Amsterdam gedaan. Tlierinometerstaml. 21 julij 22 /r 23 's avonds 11 ure. 60 gr. 's morgens 's middags 's avonds 's avonds 's morgens 's middags 's avonds 6 11 7 1 6 63 68 66 64 63

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1