MIDDELRURGSCHE iV- 86. Dingsdag 1858. COURANT. 20 Julij. XianlionDightgcn öimtetilauDscljc tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente èu Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend ir,;. kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarbovcD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maan/laar avond 8 ure. VAN HET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. li.ennisg'eving'. De commissaris des koüings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de opening der jagt op waterwild, bedoeld in arti kel 17, laatste lid, der wet van den 13 junij 1857 (staatsblad no. 87), in deze provincie, door de gedeputeerde staten is be paald op maandag den 26 julij aftustaandc. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 16 julij 1858. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. middelburg; 1» julij. Wij hebben reeds voor eenigen tijd melding gemaakt van een adres aan Z. M. den koning gerigt, houdende aanvraag om con cessie tot den aanleg en de exploitatie der zuider spoorwegen, ter verbinding van Rotterdam en Vlissingen met den linker Rijnoever en Maastricht, benevens de latere uitvoering en ex ploitatie van den spoorweg van Arnhem tot 's Hertogenbosch en van Tilburg tot de belgiesche grenzen in de rigting van Turnhout. Thans in het bezit van een afdruk van dat adres, de daarbij gevoegde memorie en de tot de regering gerigte nota ter onder steuning dier plans, stellen wij ons voor in het volgend no. deze stukken uitvoerig mede te deelen. Het provinciaal blad van Zeeland no. 72 bevat een besluit van gedeputeerde staten vau den 16 dezer, waardoor men het gerucht bevestigd vindt, reeds in ons no. van 15 dezer mede gedeeld, dat de longziekte onder het rundvee in de gemeente Colijnsplaat is uitgebroken. Bij dat besluit zijn als door de longziekte besmet verklaard de gedeelten van de gemeenteu Colijnsplaat eu Wissekerke welke zijn begrensd ten noorden: door de zeedijken van de pol ders Oud-Noord-Beveland en Nieuw-Noord-Beveland ten oostendoor den nieuwen wegten zuidendoor den dijk tusschen de polders Oud-Noord-Beveland; en ten westen: door den dijk tusschen de polders Nieuw-Noord-Beveland en Vliete en als verdacht van de longziekte, de gedeelten van de gemeenten Colijnsplaat en Wissekerke welke zijn begrensd ten noordendoor de zeedijken van de polders Vliete, Oud-Noord- Beveland en Nieuw-Noord-Beveland, tot aan den groenen weg van Colijnsplaatten oosten door den gemelden groenen weg; ten zuiden: door de dijken tusschen do polders Nieuw-Noord- Beveland en Vliete en de polders Frederik en Wissekerke, en ten westendoor den weg loopende door den polder Vliete, tot aan den zeedijk bij de directiekeet van dien polder. In de eerstbedoelde gedeelten zal geenerlei in-, uit-of ver voer van rundvee mogen plaats hebben; terwijl in de laatst omschrevene de uitvoer alleen bij schriftelijke vergunning van den commissaris des konings cn met in achtneming der voor- geschrevene formaliteiten mag geschieden. De in-en vervoer is aldaar geoorloofd. Bij de kamer van koophandel en fabrieken is ontvangen eene opgaaf nopens den handel en scheepvaart van Groot Briltanje en Ierland, over de maand en de vijf maanden geëindigd 31 mei jl.. alsmede een overzigt van den handel te Bremen gedu rende het jaar 1857. Gisteren middag ten 12 ure arriveerde te Vlissingen per stoomboot Turk weder een pleizicrtrein van Antwerpen, verge zeld van een aanzienlijk harmonie gezelschap. Dit laatste heeft voor het koffijhuis De beurs de nationale en belgische volkslie deren doen hooren en daarna zich naar het lokaal den Prinsen tuin begeven, alwaar men ook verscheidene schoone stukken uitvoerde. Ten 5 ure des namiddags vertrokken de bezoekers onder het spelen van het Nederlandsch volkslied en bij den toe loop van eene groote meinigte toeschouwers. Gisteren morgen even voor 5 ure is Z. M. de koning met een extra trein langs den hollaudschen spoorweg uit de residentie te Rotterdam aangekomen. Z. M. werd ontvangen en verwel komd door den heer burgemeester dier gemeente en heeft daarna onmiddelijk de reis naar Wiesbaden langs den Rhijns poor weg voortgezet. Z.M. wordt vergezeld door den heer de Koek, direc teur van hoogstdeszelfs kabinet; den graaf van Lijnden, opper stalmeester den graaf van Bijlandt, adjudant; den heer N. Pie- netnan, kunstschilder, en dc. Everard, Zr. Ms. lijfarts. De graaf van Chambord heeft dingsdag 11. ook Delfl bezocht. Z. K. H. heeft de beide groote kerken bezigtigd. alsmede de kazerne, genaamd liet oude prinsenhof, en zich aldaar de plaats doen aanwijzen, waar in 1581 prins Willem 1 doorschoten werd, waarvan de sporen in den muur op den trap nog aanwe zig zijn. Men verzekert dat de graaf spoedig over Brussel en Ostende naar Engeland zal oversteken. In Belgie vooral zal door hem het striktste incognito bewaard worden. Ook de oud-vlaamsche stad Brugge is niet achterlijk geble ven in het feestelijk onthaal van het korps grenadiers: duizen den waren op de been bij de ontvangst, bij welke (hetgeen slechts bij groote plegtigheden en als bij uitzondering geschiedt) de beijaard feestelijk speelde en uit de hoogte des torens den ne- derlandschen kunstenaars het welkom toeriep. Vrijdag morgen is het korps van zijne kunstreis in de resi dentie teruggekeerd. Donderdag avond heeft het een afscheid- concert gegeven in de vereeniging Le cercle te Antwerpen, waar het weder uitbundig is toegejuicht en is toegesproken en bedankt door den heer Loos, den burgemeester der stad. Uit'sGravenbage schrijft men, dat er zou besloten zijn tot het instellen van eene staatscommissie, tot het onderzoeken der mogelijkheid om een goed verband te brengen tusschen de rijksveldwacht eu het wapen der maréchaussee. Deze commissie zou moeten overwegen, welke de beste middelen zijn om dit verband daar te stellen, ten einde meerdere gelijkheid in de bedeeling der rijkspolicie tusschen de verschillende provinciën te brengen. Wij vernemen, zegt de Stoompost, dat het onderzoek op het terrein der onderstaande spoorwegontwerpen is afgeloopen I. var. Arnhem over Zwolle naar Meppel, door den ingenieur Schneitter2. de lijn van Meppel over Assen naar Groningen, en van Groningen over Leeuwarden naar Harlingen, door den ingenieur van Diesen. Beiden zijn 's Hage teruggekeerd. Laatstgenoemde ingenieur is na eenige dagen vertoevens weder vertrokken, zoo als men verneemt, met bestemming om de lijn van Zutphen over Enschedé naar de duitsche greuzen op te ne men. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft zeven schepen bevracht: 6 voor Amsterdam en 1 voor Rotterdam. Zondag den 22 augustus a. s. zal te Antwerpen een groote wedstrijd van zangverecnigingen plaats hebben, door de Cercle artistique en de zaugvereenigingL'éclio del'Escaut uitgeschre ven. Ook buitenlandsche zanggenootschappen zullen daaraan kunnen deel nemen. Jl. zaturdag nacht is te Purmeretide uit het huis van bewa ring ontvlugt, zekere Markus Liepman Cohen, door het pro vinciaal gereglshof van Noordbrabant veroordeeld tot 6 jaren en 8 maanden gevangenisstraf en f1500 boete, welke mei nog drie gevangenen, waaronder een jongen van 19 jaren, vrijdag van Amsterdam aldaar was aangekomen, om verder naar liet correetiehuis te Hoorn te worden overgebragt. Naar men ver neemt, moet het spijsgat van het hok, waarin de vier gevange nen geborgeu waren, uit hoofde der drukkende warmte, ter bekoming van lucht opengelaten zijn, doch liet hok zelf be hoorlijk gesloten zijn geweest, de ijzeren boom over de deur en het spijsgat heen. Het slot., waaraan die boom verbonden was, schijnt de ontvlugle door het spijsgat te hebben kunnen berei ken en verbreken, zoo dat de boom los werd en gevallen i-. Daarna moet hij genoemden jongen door het spijsgat hebben weten te werken, die daarop de grendels heeft losgemaakt. Door middel van een touw heeft hij zich uit een raam laten zak ken op de luifel van de waag, als wanneer hij in vrijheid was. De Utrechtscbe courant deelt den volgenden brief uit Alexandrie mede: Den 2 dezer ten 6 ure des morgens is de oostenrijk- sche steamer (Stadium) in deze haven gearriveerd. De heer Ferd. de Lesseps bevond zich aan boord van de Stadium. De aankomst van den heer de Lesseps was te Alexandrie be kend, en niettegenstaande het vroege morgenuur, had zich eene ontelbare menigte naar de haven gespoed, om den doorluchti ger! voorstander der Suez-doorgraving te ontvangen. Onder die schare telde men vele hooggeplaatste personen, de consuls generaal van Nederland, Sardinië, Spanje, Portugal, hooge turksche beambten, voorstanders van koophandel, nijver heid, enz. Bij het ontschepen werd de heer de Lesseps ontvangen a verwelkomd door den consul-generaal van Sardinië uit naarr. zijner ambtgenooten eu alle tegen woord igen. De heer Jerome Lattis, een beroemd agronoom, sprak eenige hartelijke woor den tot den ijverigen promotor, waarna de heer de Lesseps in korte woorden den toestand van zijne onderneming uiteen zette, de verzekering gaf dat alle oppositie verdwenen was, dat Frankrijk, Oostenrijk cn Turkije op de gunstigste wijze voor de onderneming gestemd waren, dat Engelands koophandel het begeerde, (getuigen de meetings) "niettegenstaande de blinde oppositie van een vooringenomen kabinet en de onhoudbare stellingen van Stephenson." Hij besloot zijne rede met de verze kering, dat voor het einde des jaars, de werkzaamheden een aanvang nemen zouden. Een driemaal herhaald//leve de Lesseps 1was hetantu oord op deze korte maar krachtige toespraak. Want de waarheid van hetgeen de groote voorstander aanvoerde, stond op zijn gelaat te lezen. Die openhartige blik, die gezonde taal en dat loijaal voorkomen, vermeerderen de sympathie voor die onschatbare onderneming. Een vijftigtal rijtuigen begeleidde den heer de Lesseps door Alexandrie. Hij is afgestapt bij onzen consul-generaal, den he'er S. W. Ruijssenaers, waar hij zijnen intrek genomen heeft. De heer de Lesseps zal hier nagenoeg lédagen vertoeven, en daarna naar Konstantinopel vertrekken, ten einde met de firman de onderneming te bekrachtigen. De producten worden in menigte uit midden- en opper- Egypte naar Alexandria afgevoerd. De oogst heeft de middel matige verwachting verre overtroffen. Prijzen durf ik niet. te bepalen, daar de/.ez geheel fhangen van de tijdingen uit Europa, alwaar de markt zeer onbestendig is. Ruim 2 weken voor het gewone tijdstip heeft de Nijl zijne overstroomingen begonnen. Dit wordt algemeen voor een goed voorteeken gehouden; men voorspelt dus een zeer overvloedi- gen oogst. Elenoemiagen en besluiten. Vergunning verleend, bij besluiten van 10 en 12 dezer, aan Zr. Ms. kamerheer J. M. L. van Bronkhorst, adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken en aan den heer F. J. Carré, compiiesrbij dat zelfde departement, tot het aanne men en dragen der ridderorde van Medjidié, hun door Z. K. M drn sultan vjm Turkve eéfcfctionkenC-: - - m sultan vA\\ c

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1