MIDDELBURGSCHE COURANT. No; 84. Donderdag 1858. 15 Julij. 3anlionïrigingen ötmtenUtnösd)r tijDingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendïmt kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdau avond 8 TAS BET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE ES GEMEENTEBESTUREN. OPKOEPIMG. Ter uitvoering van het door den raad der gemeente Goes, bij besluit van den 11 april 1853, gearresteerd plan van verevening en vernietiging der obligatien der gevestigde schuld ten laste dezer gemeente, welk plan in de Goessche courant van 2 jtinij 1853 is opgenomenworden door burgemeester en wethouders van de zelfde gemeente de houders der voorzeide obligatien ultgenoodigd om, in de maanden augustus en september dezes jaars, aan den burgemeester schriftelijk aangifte te doen van de obligatien, met opgave van dagteekening, nommer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van 30 pet. van de obligatien, wegens achterstalligcn intrest, loopeude a 1 pet., welke voluit betaald wordt en die vóór alle anderen zullen afgelost worden en van de overige obligatien (waarvan de intrest met I betaald wordt)die uitgegeven ten intresse van 2 pet. met 20 ten hon derd die ten intresse van 2\ pet. met 25 ten honderd; die ten intresse a 3 pet. niet 30 ten honderddie ten intresse a 3$ pet. met 35 ten honderddie ten intresse a 4 pet. met 40 ten hon derd, en aanbetaling van den intrest lot het einde van dat jaar, uit de gemeentekas te doen aflossen, en welke alsdan in de aflos sing of uitloting ter allossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secreta rie dezer gemeente. Zullende deze advertentie worden geplaatst indeStaats-, Middelburgscheen Goessche couranten. Gedaan ten raadhnize van Goes, den 10 julij 1858. Burgemeester en wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Sliildelburg 11 jnlij. In de lieden namiddag gehoudene zitting van den gemeente raad is o. a. besloten uamens deze gemeente den heer burge meester af te vaardigen naar de eerlang te houdene algemeene vergadering van de stemgeregtigde aandeelhouders in de Neder- landsche handelmaatschappij, om goed te keuren het voorstel van directeuren tot vergrooting van het maatschappelijk kapi taal met vijf millioen gulden. Voorts is, conform het rapport der commissie, in handen van welke in der tijd gesteld was het daartoe betrekkelijk voorstel van burgemeester en wethouders (na dat vooraf met 9 tegen 4 stemmen was verworpen het voorstel om dat plan ontijdig te verklaren), besloten om met 1 januarij 1859 weder in te voeren een gemeente-accijns op het gemaal, ten bedrage van f 2,50 per 100 ned. pond. tarwe en f 0,60 per 100 ned. pond. rogge, en met bepaling dat de zes eerste klassen van den hoofdelijken omslag (inkomen van f 900 of miuder) zullen vervallen. (Nader verslag der geheele zitting in ons volgend no.) Onder de gemeente Colijnsplaat is, naar wij vernemen, de besmettelijke longziekte vau het rund waargeuomeu. Door de staten van het hertogdom Limburg zal aan Z. M. den koning een adres worden ingediend betrekkelijk den Zeeuwsch-noordbrabantschcn en limburgschen spoorweg. De commissie, belast met de redactie van dit adres, bestaat uit de heeren Pgls, Arnoldts en van der Maesen. Men verneemt dat men zich in den laatsten tijd bij de ver schillende ministerien ijverig bezig houdt met het in gereedheid brengen van de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1S59, die waarschijnlijk thans het onderwerp van beraadslaging bij den ministerraad uitmaken. Er wordt b'^, voortduring gesproken van aanzienlijke bezuinigingen, die op het hoofdstuk oorlog zouden gemaakt worden. De Aachener Zeitung bevestigt, dat de regering van het groothertogdom Luxemburg met Rome een concordaat geslo ten heeft. Gedeputeerde staten van de provincie Friesland hebben be- reids eenigen tijd geleden, de aandacht van de gemeentebestu ren gevestigd op het nog van kracht zijnde provinciaal regle ment ter bevordering der koepokinenting, en dien ten gevolge op de voortdurende verpïigting, ook sedert de invoering der nieuwe wet op het lager ouderwijs, om kinderen die ter school worden gezonden vooraf te doen inenten. In verband met het bovenstaande, meldt men uit llarliugeu, clat door het bestuur eener bijzondere school, opgerigt door leden der afgescheidene gemeente, een adres aan Z. M. den ko ning gerigt is, waarbij adressanten voor hunne school dispen satie verzochten van verpligte vaccinatieder leerlingen op gemel de school." Op dit adres nu is afwijzend beschikt, en aan adres santen te kennen gegeven, //dat volgens art. 39 van het nog geldend en door de provinciale staten van Friesland, onder goedkeu ring des kouings, vast gesf eld reglement ter bevordering der vaccinatie, op geene school in die provincie kinderen mogen worden toegelaten, die niet gevaccineerd zijn, en clat door den koning gcene vrijstelling van die bepaling kan worden ver leend." De graaf de Chambord beeft zaturdag ook een bezoek ge- bragt aan Hll. KK. HH. prins en prinses Frederik der Neder landen, welk bezoek des avonds doorZ. K. II. prins Frederik beantwoord is. De graaf heeft zondag morgen, ten 9 ure, de godsdienstoefening in de St. Antouius kerk bijgewoond, en is daarop naar Amsterdam vertrokken. Gedurende zijn kort ver blijf, heeft de graaf de Chambord den graaf de Birague en eenige andere personen bij zich ontvangen. De russische generaal Tottleben, die eenigen tijd in Belgie heeft doorgebragt, is thans van Brussel naar Nederland ver trokken. Uit de Lutine is wederom het volgende opgehaald op 7 julij 1 gouden staaf, wegende 5,43 ned. p. en 79 spaansche matten op 8 julij 2 gouden staven, te zamen wegende 9,35 ned.p, en 167 spaansche matten, en op 9 julij een dubbele gouden louis d'or, 58 spaansche raatten en een kwart dito. SecroIogÈe. Den 6 dezer is te Brussel overleden de oudste der bclgische generaals op non-activiteit, de generaal Rolliers, in den ouder dom van 86 jaren. Tijdeus den franschen inval in Holland, diende Rotiiers onder de Nederlanders, met den rang van officier en was een dergenen, die zich met den stadhouder Willem V, in 1795, te Scheveningen inscheepte en met hem de wijk naar Engeland nam. Later nam hij deel aan den engelschen inval in Noordholland, diende daarna in cle armee van den generaal Moore in Spanje, kwam daarna weder in Nederland en vertrok voorts naar Rusland, waar hij bij de armee van Georgie, den keizer belangrijke diensten bewees. Hij verwierf daar den rang van kolonel en keerde na de stichting van het koningrijk dei- Nederlanden naar zijn vaderland terug, waar hij door koning Willem I in den zelfden graad bij de nederlandsche armee werd geplaatst.. Tijdeus de revolutie van 1S30 nam Rottiers geen deel aan de vijandelijkheden tusschen Noord-en Zuid Neder land. Dc laatste jaren van zijn leven bragt hij in Brussel door. Hij verstond en sprak bijna alle europesche talen, het liefst sprak hij echter het vlaamsch en hel lalijn. In de laatste taal was hij zeerbedrevendoehkon hij natuurlijk zelden iemand vinden, in staat zich daarin met hem te onderhouden. Men zegt dat de aanval op en de verovering van Algiers volgens zijn plan is bewerkstelligd. Herk- en schoulnieuws. -I- Maandag had te Zierikzee het vergelijkend examen plaair- van vier sollicitanten naar du betrekking van hoofdonderwijzer der gemeente armenschool. Het werd afgenomen door den lieer schoolopziener dr. P. J. Andre®, voor een paar vakken bijge staan door den heer Bastmeijer, onderwijzer der plaatselijke burgerschool, en ten overstaan der plaatselijke schoolcommissie, van den heer burgemeester en verscheidene leden van clen ge meenteraad, terwijl aan de onderwijzers die daartoe opgekomen waren, toegang werd verleend. Na het examen werd door burgemeester en wethouders aan de geexamineerden en de onderwijzers in de gemeente, een diner aangeboden. De gemeentebesturen zijn uitgenoodigd om bij ontslag, ont stentenis of schorsing van den hoofdonderwijzer of de hoofdon derwijzeres de volgende regelen in acht te nemen: 1schriftelijke kennisgeving, biunen 3 dagen, aan den schoolopziener van het. gegeven ontslag cf op andere wijze ontstaande vacature of uit - gesproken schorsing; 2. medcdeeling binnen 4 weken, aan den schoolopziener van de voorwaarden, waarop de nieuw aan te stellen hoofdonderwijzer of onderwijzeres zal worden beroepen 3. uiterlijk drie maanden na dat openvallen oproeping der soili - citanten om zich, met overlegging der vereisehte stukken, aan te melden voor het vergelijkend examen; 4. oproeping der solli- cilanlen door burgemeester en wethouders, tot het vergelijkend examen; 5. opmaking der voordrag!, tot, vervulling binnen 8 da gen na afloop van het examen6. kennisgeving binnen drie da gen na de benoeming door den gemeenteraad aan clen beuoer,;:- en den schoolopziener. Sëarïme en teg-er. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen teie- gram, is Zr. Ms; fregat met stoomvermogen De admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein terzeejhr. II. J. L T. de Vaynes van Brakell, op den 10 dezer van Spezzia ver trokken om naar bet vaderland lerug tekecren. Naar de Amsterdarnsche courant berigt zal de vice-admi- raal J. F. D. Bouricius. Ihaus koramandant van cle zeemag: in Oost-Indie, benoemd worden tot directeur der marine it Amsterdam. Eiaii^oisg-ereg-i <e MitltluEEisucg-. Bij vonnissen van clen 13 dezer zijn: 1. G. en "V.wegens liet ia hunne betrekking van tagrijns te houden registers de namen, voornamen, beroepen en woonplaat - seu der genen van wie gekocht is. en cle hoeveelheid en prijs der goederen welke gekocht zijn, niet te hebben opgeleekend. ver oordeeld ieder in eene geldboete, de eerste van f5 en de tweede van f 10, bij wanbetaling ieder lot eene gevangenisstraf, de eer ste van een dag en cle tweede van twee dagen, en de kosten. 2. A., wegens het in de binnenwijken alhier, met een niet op veren of riemen rustend voertuig, builen noodzaak, ander? dan stapvoets rijden, veroordeeld iu eene geldboete van f3 e: de kosten. 3. D. en N., wegens het wateren op de openbare straat alhier anders dan iu cle daartoe bestemde bakken, veroordeeld: eerst- gemelde in eene geldboete van f 1 en laatstgcmcldc van f 2. fc:< wanbetaling ieder tot een dag gevangenis, en cle kosten. 1 T wegens na elf ure clcs avonds openhouden der gelagkamer zonder eene schriftelijke toestemming van clen burgemeester J daartoe te hebben bekomen, veroordeeld in eene geldboete van f3, bij wanbetaling tot een dag gevangenis, en cle kosten. 5. A., wegens het laten loopen van vee op eens anders be- j zaaiden of in den oogst staanden grond, veroordeeld iu eene geldboete van f 3 en de kosten. 6. V.wegens het bij gelegenheid der kermis le OostkapeHe. niettegenstaande er van wegc burgemeester en wethouders waarschuwingen tegen het in het dorp harder dan stapvoets I rijden aai de ingangen van het dorp geplaatst warenj veróor.-'' I deeld in eene geldboete van f 5 en de kosten.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1