MIDDELRURGSCHE COURANT. m a. N°- 83. Dingsda 1858. 13 Julij. töinnmlcmïrsclif tijïringm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm;; kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. middelburg 13 julij. Jongstl. zaturdag is door de rijkspolicie te Grijpskerke aldaar aangehouden de persoon van Gerrit Woutersarbeider alhier, beklaagd van op dien dag, ten huize van den landbouwer Won- dergem, te hebben weggenomen en zich toegeëigend een koperen ketel. Hij is onmiddelijk in verzekerde bewaring genomen en naar het huis van arrest overgebragt. Uit Vlissingen meldt men ons dat zaturdag avond bij het af- luiden van 's rijks marine werf, een aantal werklieden zijn aan gehouden, ten einde onderzoek te doen of er bij hen goederen aan het rijk behoorende aanwezig waren. De uitslag van dit onderzoek heeft aanleiding gegeven dat heden morgen bij het aangaan der werf verscheidene hunner voorloopig zijn terugge zonden. De ansjovis- en panharingvangst op de Oosterschelde, nabij Bergen op Zoom, kan men voor dit saizoen als geëindigd be schouwen, en hoewel de visschers zich voor eenige weken eenig- zins terughoudend toonden tot afzet, hebben zij toch nu, in overleg met de visschers uitTholen, den prijs vastgesteld op f33 per ton. Naar men thans verneemt zal Z. M. de koning zich den 20 dezer uit de residentie naar Wiesbaden begeven, ten einde aan het hof vaD Nassau een bezoek af te leggen. Z. M. zal op deze reis, die hij in het striktst incognito zal on dernemen, worden vergezeld door den directeur van 11D. kabi net jhr. de Koek, den opperstalmeester en adjudant, graaf van Lynden en den hofmaarschalk jhr. Clifford. Naar men verneemt lijdt Z. M. aan rhumatiek en zal Zr. Ms. verblijf te Wiesbaden niet langer dan eene maand duren. Op den 9 dezer is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvan gen de heer von Lövenskiold, buitengewoon gezaut en gevol- magtigd minister van Z. M. den koning van Zweden en Noor wegen, ter overhandiging aan Z. M. van de kenninsgeving we gens de bevalling van H. K. H. mevrouw de hertogin van Ostro- gothie van eenen prins. De Amsterdamsche courant meldt dat de prins van Oranje een afscheidsdiner te Leyden heeft gegeven, waarop ook de of ficieren genoodigd waren. De woning des prinsen blijft gemeu beld, tot dat HD. broeder zijne studiën kan aanvangen inmid dels is zij voor f 2000 per jaar verhuurd aan den oudminister Mijer. Z. K. H. de graaf van Chambord is vrijdag avond te 's Gra- venhage aangekomen. Zaturdag ochtend heeft Z. K. li. een bezoek bij Z. M. den koning afgelegd en zich daarna naar het Huis ten Bosch begeven, ten einde zijne opwachting bij H. M. de koningin te maken. De koning heeft kort daarop een tegen bezoek aan den graaf ge brag t.. Dezer dagen zijn de gemeentebesturen aangeschreven, aan de commissarissen des koniugs eene opgave in te zenden van het getal personen, volgens de laatst gesloten lijst bevoegd tot het kiezen van leden voor de tweede kamer der staten-gene- raal. Men meent dat dit wel in verband zou kunnen staan met de wijzigingen, die de regering in enkele kiesdistricten zal voor stellen, wijzigingen, die reeds sinds eenigen tijd als zeer nood zakelijk werden te gemoet gezien. Men verneemt dat dezer dagen het besluit is geteekend waarbij aan de 1ste en 2de luitenants van het leger in Ned. Indie, met ingang van 1 October eene verhooging van trade- ment wordt verleend van f240'sjaars, terwijl tevens het ver- lofstradement van officieren, die voor eenigen tijd naar het moederland terugkeeren, eene verhooging van f 50 's jaars heeft. ondergaan, liet lijdt geen twijfel of dit besluit zal op de stem ming van het leger in Indie een zeer gunstigen invloed uitoefe nen. Naar men verneemt houdt de regering zich ijverig bezig met het in gereedheid brengen van hare ontwerpen betrekkelijk de spoorwegen, en moeten er in de laatste dagen uitgebreide bere keningen gemaakt zijn, tot beantwoording der vraag, op welke meest doelmatige wijze er krachtdadige ondersteuning aan goede ondernemingen kan worden verleend. Het onderwerp der spoor wegen is thans weder ter sprake gebragt bij de redevoeringen, waarmede verschillende commissarissen des konings de zomer vergaderingen der staten hebben geopend. Uit de aanspraak van den commissaris des koniugs in Limburg blijkt o.a. dat Z.M. mondeling aan dien commissaris heeft verklaard, dat hij de grootste belangstelling koestert in eene verbinding door middel der spoorwegen vanLiniburg met de andere provinciën des rijks. Wat hem zelf betreft, betuigde de commissaris met genoegen gezien te hebben de aanvrage van concessie voor den spoorweg van Vlissingen naar Limburg, laatstelijk door de aanzienlijkste ingezetenen van verschillende provinciën gedaan, en waarvan onlangs melding gemaakt is. De ondersteuning van deze aan vrage door de staten van Limburg is bereids verzocht bij adres sen van de kamer van koophandel en fabrieken en het gemeen tebestuur van Roermond. In Groningen heeft de commissaris des konings zijn vertrouwen te kennen gegeveu dat de provincie ditmaal niet teleurgesteld zal worden in hare hoop om spoedig spoorwegen te zien daargesteld, terwijl ook in andere provinciën door de voorzitters der state'; het.zelfde vertrouwen is uitge drukt. Gedurende eenige dagen houdt zich alhier op de heer Chris- tiaen, oud-officier van gezondheid en oogarts. Die heer is in het bezit van onderscheidenecertificaten, waar uit de gunstige uitslag zijner volbragte operatien blijkt, welke hij voor behoeftigen op menschlievende wijs geheel kosteloos verrigt. De gemeenteraad van Rotterdam heeft op voorstel van een zijner leden besloten, de kamer van koophandel aldaar om ad vies te vragen, betreffende de uit te brengen stem in de eerlang te houden vergadering van de deelgenooten-stemgeregtigden der Nederlandsche handelmaatschappij, over het aangaan eener leening van 5 millioen tot uitbreiding van hare handelsoperatien. Burgemeester en wethouders hadden voorgesteld om tegen de leeniug te stemmen. Op last van den commissaris der rijkspolicie te Rozendaal is uit dit land verwijderd Gustav Lamotte, geboren en wonende te Lafère (Frankrijk), beschuldigd van misbruik van vertrouwen, door het verkoopen van een aan hem in huur gegeven rijpaard. Hij heeft hier te lande gereisd onder de namen en titels van markies de Susigny en d'Airecourt en droeg twee geladen zakpistolen bij zich. In gevolge een besluit door den gemeenteraad te Delft geno men, zal de kermis aldaar voortaan worden gehouden in de laatste volle week van augustus, en derhalve dit jaar aanvan gen op den 23 augustus. De Arhemsche courant meldt dat voor het groot internatio naal scherpschuttersfeest te Arnhem zes muziekkorpsen zijn geëngageerd om gedurende het geheele feest te assisteren, als van het 11de huzarenregement u koning der Nederlanden" uit Dusseldorp, het 33ste iufanterieregement uit Keuleu, de rij dende artillerie uit Leyden, het 1ste regement infanterie uit Nijmegen, het 2de regement dragonders uit Arnhem en de schut terij fddaar, welke muziekkorpsen vooral bij den prachtigeu optogt der schutters in kostuum met huuue vaandels en banie ren, niet weinig luister zullen bijzetten. Men verwacht groote deelneming van buiten af. Te Nijmegen is een congres van schaakspelers uit Nederland uitgeschreven, dat van den 23 tot den 27 augustus zal gehouden worden. Reeds hebben zich 50 liefhebbers aangemeld, die te gen betaling vau f3 aan het tournooi zullen deelnemen. Benoeinitiffen en besluiten. Benoemd, bij onderscheiden besluiten van den 30 junij eu 2 julij, tot 2den luitenant bij het wapen der infanteriebij het lste regement, de kadets A. G. F. de Petit en B. A. E. Juta; bij het 2de regement de kadet S. A. Lutzbij het 3de regement de kadets D. j. tl. van Aken en J. F. W. Graveuhorst.; bij het 4c!e regement de kadets ti. C. A. llucmpol en R. K. Tuckermann bij het 5de regement de kadet W. L. E. Stollé, bij het 6de rege ment de kadets H. J. G. Benschop, Q,. W. F. de Flines en J. C. T. C. Ilackslroh: bij liet 7de regement de kadet 11. F. Poelman bij het 8ste regement. de kadet F. A. Y. W. IJ. van Tuerenhout tot 2den luitenant bij het wapen der cavallerie: bij het lste re gement dragonders de kadet jhr. E. W. N. de Pesters; bij liet j 2de regement dragonders de kadet G. tl. baron Taets van Amr- rongenbij het 3de regement dragonders de kadets F. Ypey en J. C. Wilbrenniuck; tot 2den luitenant bij het wapen der artii- lerie: bij het lste regement vesting-artillerie de kadets F. H. Boogaard, P. J. In de Betou, W. Irish Stephenson, II. Storm Buysing, J. La Grappe Dominions, H. W. Alma en J. Sluiter; bij het 2de regement vesting-artillerie de kadets T. J. C. Boele, H. F. tlubner. li. A. de Haan, P. C. W. de Gelder en >T. F. baron Taets van Araerougen; bij het 3de regement vesting artillerie de kadets F. C. Visscher, P. A Scheltus, C. L. W. Moorrees, jhr. V. A. de Pesters, L. E. W. de Munnick, 0. Ma- ris en G. E. C. Guffroy; tot 2den luitenant bij het corps insre- nieurs, mineurs en sappeurs, de kadets A. J. Voorduin. F. Er- merins, K. Eland, J. J. hl. Gijsberti Hodenpijl en J. Drabhe tot 2den luitenant bij het leger in Oost-lndie, bij het wapen der infanterip de kadets J. F. D. Engelhard, jhr. j. H. O. van der Wijck en P. E. J. H. van Dompseler; bij het. wapen der artillerie de kadets A. C. H. Winter en D. C. J. A. Fonsebij het cor; s der genie en sapeurs de kadets A. W. Noitlienius. W. J. C. L. van Polanen Petel en J. Kat, allen herkomstig van de Konink lijke militaire akademie. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 28 junij, op zijn ver zoek, uit Zr. Ms. militaire dienst, aan den met verlof uit Neder- landsch Indie teruggekeerden officier van gezondheid der 2de klasse van het leger aldaar K. L. Meijer, onder toekenning van pensioen. Vergunning verleend, bij besluit van 3 dezer, aan den heer mr. L. A. Lighten velt, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister le Parijs, tot het aannemen eu dragen der versierselen van ridder grootkruis der keizerlijke orde van de Zon, hem door Z. K. M. den schach van Perzie geschonken. Benoemd, bij besluit van 7 dezer, tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Stavoren eu Hindelopen, de heer A. de Reus, thans visiteur der in-en uitgaande regten en accijnsen te Lobitli. Bevorderd, bij besluit van 6 dezer, de officier van gezondheid 3de kl., bij 's rijks zeemagt J. Lamie, met ingaug van den 1 de zer, tot officier van gezondheid 2de kl., en met bepaling dat lij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid der2ri»i kl. Ii. C. Steenbergen en A. de Meijer. Eervol ontslagen, bij besluit van 7 dezer, de officier van ad ministratie 3de kl. A. E. M. Tromp, op zijn gedaan verzoek, niet den Jaatsten der vorige maand, uit 's rijks zeedienst. lierli-en ücliomlnieinvN. Ds. T. Modderman te Rotterdam heeft het op hem uit- gebragt beroep naar de hervormde gemeente te Amsterdam aangenomen. Door het kapittel van de aartsbisschoppelijke hierery fe Utrecht is benoemd tot aartsbisschop van Utrecht, de heer li. Loots, pastoor van de gemeente Achter Klaren burg aldaar, Marine en leger. De examens tot toelating van kadets aan de Koninklijke mili taire akademie te Breda zijn thans afgeloopen; van de 132 opengestelde plaatsen voor alle wapens zijn, zoowel hier te lan de als voor Oost- en West-Indie,slechts 75 toegelaten. De ove rige adspiranten zijn te ligt bevonden, 214 hadden er zich opge daan, waarvan 18 voor de dienst werden afgekeurd. Afloop verkoepingen en aanbestedingen. .Middelburg 9 jullj. Een huis en erve in de Viissii^gscne straat, wijk I, no. 170, een dito wijpT^b. 171, te zarnen verkge.ht.voor f1398; een dito in de Latoge noordstraat, wijk C, nö.S'S'^èrkoqht voor f926.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1