MIDDELBURGSCHE COURANT. N0, 81. Donderdag 8 Julij. 1858. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Viissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Editie van woensdag avond 8 ure. öinticnlanÖ0cl)c tijïrittgm. middelburg; 2 julij. "VYij vernemen nader dat de bij de regeringingezondene nota tot ondersteuning der aanvrage om concessie voor eene spoor- weglijn door de zuidelijke provinciën (waarvan wij in ons no. 79 van 3 dezer melding maakten) behalve door de vijf daarbij genoemde leden der staten generaal, mede is geteekend door den heer L. F. H. Beerenbroek, lid van de eerste kamer voor het hertogdom Limburg. Men schrijft ons heden uit Ylissingen Gisteren morgen omstreeks 11 ure,gelukte het, door aan wending van groote kracht, de oorlogsschooner Vesuvius te water te brengen, nadat de werkzaamheden, tot dat doel maan dag avond beproefd, ook vruchteloos waren geweest. De gevoelens omtrent de oorzaak van dit ongeval zijn te uiteenlo'opend om daarvan iets zekers mede te deelen. Eergisteren geraakte de mecklenburger brik Der alte Pe ter beneden het groote hoofd alhier aan den grond, doordien het vaartuig niet wenden wilde, en alzoo niet meer van het. lager af kon. Het gelukte evenwel des uamiddags met assisten tie van de stoomboot De stad Viissingen de brik weder op de reede te brengen. De bekomen avarij is van geen beteekenis, daarliet schip heden morgen naar zee is vertrokken. Bij sententie van het Hoog militair geregtshof tc Utrecht van den 29 junij jl. is vernietigd een vonnis van den zeekrijgs raad aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Viissingen, den 29 april bevorens gewezen in zake den bewaarder in het blokken-magazijn op 's rijks marinewerf te Viissingen, A. O. v. P. jr. De zeekrijgsraad had, naar aanleiding van onderschei dene in de magazijnen bevonden te korten, op grond van aan wijzingen, den gedetineerde schuldig verklaard aan diefstal van een loonbediende in de werkplaats, alwaar hij gewoon was te werken, en hem te dier zake veroordeeld o. a. tot eene correc tionele gevangenisstraf gedurende den tijd van vijf achtereen volgende jaren. Het bof, regt doende in appel, heeft aangeno men, dat de schuld van den impetrant niet wettig was bewezen, en den vroeger schuldigverklaarde geabsolveerd van de instan tie. Voor den impetrant is in appel opgetreden mr. W. C. Bor- sius, advocaat alhier. Bij beschikking van den 5 dezer, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal, welke in het kiesdistrict Hoorn moet plaats hebben ten gevolge van het door den heer mr. r. M. Tutein Nolthenius, als lid dier kamer genomen ont slag, zal geschieden op vrijdag den 30 dezer. Op 9 julij aanstaande zal de jaarlijksche algemeene verga dering van deNederiandsche vereniging tot afschaffing van sterken drank te Haarlem worden gehouden. De vergadering zal worden geopend in de doopsgezinde kerk, des namiddags ten 6 ure. Des vrijdags zal de huishoudelijke vergadering, des ochtends ten 8 ure, op de zaal van de Stads-doelen worden Uit 's Gravenhage wordt, ten opzigte van het plan tot door graving van Holland op zijn smalst, aan de Amsterdamsche courant geschreven dat thans bij de onderscheidene ministerien in overweging genomen worden dc voorwaarden, waarop de concessie voor die onderneming zou kunnen verleend worden, naar het advies van de onlangs door Z. M. benoemde commissie. Men voegt er bij, dat de minister van financien heeft te kennen gegeven, dat hij bereid is aan de stateu-geueraal voor te dragen om de wateren en gronden die aan het rijk behooren en waarvan de inpoldering wordt voorgesteld (namelijk het Y en het Wijker- meer) kosteloos ten behoeve der onderneming af te staan. Naar men verneemt heeft H. M. de koningin aan den beroem den historieschilder, den heer L. Gallait, van Brussel, die zich thans in de residentie bevindt, deu vereerenden last opgedragen HD. portret te vervaardigen. (lenoemingen en besluiten. Pensioen verleend, bij besluit van 3 dezer, aan den kapitein J. E. R. Scharten. van het 7de regement infanterie, op zijne aanvrage, ten bedrage van f 10S0. Bij besluit van 28 junij, is de heer H. van Houten, die bij besluit van 16 augustus 854 is toegelaten als consul van de Orientaalsche republiek van Uruguay te Rotterdam, erkend als consul-generaal van dat gemeenebest in het koningrijk der Ne derlanden; en de heer G. Allen Taylor, als britsch vice-consul voor den Helder en onderhoorighedeu. Benoemd, bij besluit van den 5 dezer, tot kapitein der 3de kl* bij het 2de reg. infanterie, de eerste luitenant bij het instructie- bataillon J. W. Bodegrave; tot majoor bij het 6de reg. infanle- rie.de kapitein der lste kl. bij het algemeen depot van discipline A. W. H. Toe Wateren op non-activiteit gesteld, tot dat om trent hem nader zal worden beschikt, de majoor bij hel 6de reg- infanterie H. F, A. von Horn. Benoemd, bij een ander besluit van den zelfden dag, tot ko lonel bij hei wapen der infanterie, tie luitenant-kolonel bij dat wapen P. F. C. Stolte thans ter beschikking van den gouver neur van Suriname, en tevens aan hem, overeenkomstig het daartoe door hem te kennen gegeven verlangen, een eervol ont slag uit de militaire dienst verleend. I£.erk- en scltoolnieuwx. Op den 20 junij jl. nam ds. L- Tinholt, predikant te Wissen- kerke, Noord-Beveland (classis Goes), een hartelijk afscheid zijner gemeente, naar aanleiding van psalm CXXII:8en9, ten einde als beroepen leeraar naar Haarlemmermeer, zijne nieuwe standplaats te betrekken. Ds. J. A. C. Nonhebei, predikant te Wemeldinge, heeft voor het beroep naar Kesteren (classis Tiel) bedankt. Marine en leg-er. Luidens berigten bij het departement van marine ontvangen, is Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, onder bevel van den kapitein luitenant, ter zee J. A. K. van Hasselt, den 5 mei jl., ter reede Simonsbaai (Kaap de goede hoop) aangekomen en zou het den 20 mei daaraanvolgende zijne reis naar Oost-Iudie voortzetten. Aan boord was alles wel. Men verzekert dat er dit jaar geene najaarsoefeningen zullen worden gehouden, en dat de miliciens der verschillende ligtingen niet onder de wapenen zullen worden geroepen. In het begin van de maand augustus a. s. zal, naar men verneemt, een examen plaats hebben van verschillende onder officieren der armee, voor de betrekking van 2clen luitenant- kwartiermeester en administrateur van kleeding en wapening. liantongcre^t te Middelburg. Bij vonnissen van den 6 dezer zijn: 1. E. en S., wegens het niet behoorlijk bijhouden hunner re gisters van in- en verkoop, veroordeeld ieder in eene geldboete, de eerste van f5 en dc tweede van f 10, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis, en de kosten. 2. D.wegens het bevuilen der straat of wandelplaats in eene gemeente, veroordeeld in eene geldboete van f 1, bij wanbeta ling tot een dag gevangenis, en in de kosten. 3. II. en L., wegens het alleen en zonder eenig toezigt laten staan van paarden, gespannen voor karren, op de openbare straat, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 3 en de kosten. 4. G.wegens, als aangesteld zijnde aan de brandspuit, aan de bevelen van den brandmeester dier spuit, bij gelegenheid van eene exercitie van dezelve, vóórdat die geheel afgeloopen was. niet promptelijk te hebben gehoorzaamd, veroordeeld in eene geldboete vanfl, bij wanbetaling tot een dag gevangenis, en de kosten. 5. O-, S., A. en H., wegens het spelen met muntspeciën in het openbaar binnen deze gemeenteveroordeeld ieder in eene geldboete vanfl, bij wanbetaling lot een dag gevangenis, en in de kosten. Afloop verkooptngen en aanbestedingen. Zierikzee 6 julij 1858. De 264 bunders landerijen in den Anna-Jacobapolder, daar onder begrepen de gebouwen der hofstede, zijn in massa opge houden op f 1400 per bunder. Tliermotneterstaml, 5 julij 's avonds 11 ure. 58 §r> 6 's morgens 7 5S u a 's middags 12 a 62 tf 's avonds 6 u 61 u 's avonds 11 a 55 0 7 's morgens 7 55 B 's middags 12 n 65 V B 's avonds 6 a 64 B Provinciale staten van Zeeland. Zitting van 6 julij, des avonds ten ure. Tegenwoordig dc commissaris des konings, voorzitter, 34 ie- den en de griffier. De voorzitter opent de zomervergadering in naam des konings en rigt daarop het woord tot de leden. Hij vangt aan met de verklaring dat het hem een waar ge noegen is, reeds zoo kort na zijne aankomst in Zeeland hun den welkomstgroet te kunnen brengen. Deze vergadering toch heeft, de wisseling van alle wereldsche zaken sedert*de laatste bijeen komst inzonderheid ondervonden. Thans immers, neemt spre ker de plaats in van denman, die gedurende een vijftal jaren deze vergaderingen leidde en zich in dien tijd het vertrouwen der leden in hooge mate mogt verwerven en bij zijn vertrek de achting' en toegenegenheid van allen met zich voerde. Spreker acht het zeer billijk dat de leden den heer van Tets van Goudri- aan met smart zagen vertrekken, hoewel het zeker bemoedigend is de overtuiging te bezitten dat deze in zijne tegenwoordige hooge waardigheid voortdurend in het belang ook van deze pro vincie kan werkzaam blijven. Door 's konings vertrouwen zag spreker zich geroepen om de provincie Utrecht te verlaien, alwaar hij acht jaren in dezelfde betrekkiug is werkzaam geweest, en waar hij de meest harte lijke geuegenheid gedurende dat tijdsverloop en niet liet minst bij zijn heengaan mogt ondervinden, terwijl hij met dankbar'' gevoelens er bij mag voegen daar niet geheel zonder vrucht zijn werkzaam geweest. Thans valt hem de onderscheiding ten deel in deze vergade ring zijnen arbeid te kunnen voortzetten. Is het, hern een stree- lend geuoegen terug Ie zien naar en te herdenken aan cle provin cie Utrecht, dit belet echter niet dat. spreker tot dit. gewest is gekomen met even hartelijke gezindheid en levendige belangstel ling in het. rijke, vruchtbare en schoone Zeeland, en inet de beste voornemens om zich geheel aan Zeeland te wijden, om te trach ten voordat gewest nuttig te zijn, tot zijn bloei mede te werken en de belangen van Zeelands ingezetenen te bevorderen. Bij dien ijver is echter de ondersteuning van deze vergade ring een onmisbaar vereischle om goed te slagen. Spreker vraagt geene onvoorwaardelijke goedkeuring zijner handelin gen hij stelt hoogen prijs op onafhankelijk oordcel, en hij heeft geleerd de vaak verschilleude meening van anderen te eerbie digen doch hij vraagt alleen eenheid van bedoeling bij verschil van gevoelen; die bedoeling zal bij allen ongetwijfeld zijn de bevordering van Zeelands vooruitgang in welvaart, en bloei. Aan dien vooruitgang kan. met. hel oog op de vrijgevige instel lingen waaronder wij leven, en door de toepassing van deze naar haren waren aard en strekking en milde bedoeliug, gear beid worden. Moge dan het vaartuig dobberen op de oueifene vlakte, met wijze sfuurRgclen en met de hulp des Almagtigen zal het de haven ber'eiken. GetröY%.aan de schoone spreuk die Zeelands wapen versiert, Liictor c't emergo, mag men zich eene heerlijke toekomst deuken. Als, "zoo mogelijk. Zeeland in naauwere verbinding is gebragt met. de overige doelen des rijks, dan zal Zeeland zijn ouden roem handhaven en éen scbooneu parel blijven aan de kroon van het doorlucht'ig^tamhjuis van Oranje Nassau.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1