MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 79. Zaturdag 1898. 3 Julij. öimicnlimüsrljr tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt do uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekcndnia kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontuut. Editie van vrijdag avond 8 ure. Rekendmahiiig. De burgemeester en wethouders van Vecre Maken bekend, dat bij raadsbesluit van den 28 maart llv goedgekeurd door heeren gedeputeerde staten den 30 april daaraanvolgende is goedgevonden, de jaarmarkt in deze ge meente voortaan tc doen aanvangen, op den tweeden dag der week voorafgaande aan die waarin de jaarmarkt te Vlissingen begint en dezelve te doen eindigen, des avonds van den daarop volgende!! zaturdag; dat de kermis of jaarmarkt mitsdien dit jaar zal aanvangen den 12 julij aanstaande en eindigen op zaturdag daaraanvolgende. Veere den 16 junij 1858. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. B. FOCK, voorzitter. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. XSiddelburg 3 julij. LI. woensdag is ter civiele teregtzitting van de arrondisse- ments-regtbank alhier gebragt de zaak van Pieter Adriaanse en Jozias de Rijke, arbeiders, wonende alhier, tegen den heer griffier van het provinciaal geregtshof in Zeeland, strekkende tot afgifte van de door de eischers op 12 november 1857, bij ge legenheid dat zij bezig waren eene sloot, gelegen onder de ge meente Koudekerke, nabij de herberg liet burgerhout, voorden pachter van het daaraan gelegen land uit te delven, opgegravene gouden en zilveren geldspeciën, tot een gezamenlijk nominaal bedrag van f1919,30, en welke stukken alstoen door den tweeden commissaris van policie alhier, als stukken van over tuiging waren iu beslag genomen ten dienste der justitie, eu alzoo bij een opgevolgd ingesteld strafgeding in handen en ou der bewaring van genoemden heer griffier zijn gesteld. Daarbij is door de eischers geconcludeerd tot veroordealing van den gedaagde zelfs bij lijfsdwang om aan hen of hunne daartoe behoorlijk gemagligden tegen behoorlijke decharge af en over te geven alie zoodanige geldspecicn tot een gezamen lijk nominiaal bedrag van f 1919,30, welke de gedaagde onder zich heeft verkregen ten gevolge van het ten laste der eischers gedaan beslag, en welke geldspeciën iu zijne bewaring zijn ge steld geworden, met veroordecling in de kosten iu geval van te genspraak. Hierop is van de zijde des gedaagden onmiddelijk geant woord, met erkenning van al het door de eischers voorop ge stelde, met betrekking tot het tegen beu gevoerde strafgeding, dat hij in den stand der zaak wel verpligt was overeenkomstig de uitspraak des strafregters de opgevorderde voorwerpen aan de eigenaars of regthebbenden af te geven, maar uit den aard zijner betrekking tevens verpligt en gcregtigd de hoedanigheid der eischers als zoodanig, alvorens aan hunne vordering te vol doen, te laten uilmaken; vooral omdat hem op den 3 junij 11. bij deurwaardersakte, ten verzoeke van Auguste Thierry, koopman te Antwerpen, een exploit was beteekend, waarbij die requi- rant doet te kennen geven, dat de bedoelde geldspeciën klaar blijkelijk een gedeelte uitmaken vancene som van f 3125, welke h'u op 16 april 1849, toen hij met zijne goederen iu de herberg Het burgerhout, onder de gemeente Koudekerke, was uil ge pakt, zijn ontvreemd, zij liet dan ook al dut de persoon door wie die diefstal gepleegd is nog niet in regten is aangewezen, waarom hij, Thierry, vermeent de eenige eigenaar en regtheb- bende op die geldspeciën te zijn, en heeft doen protesteren bij dat exploit tegen alle afgifte, geheel of gedeeltelijk van bedoeld geld, aan wie ook anders dan aan hem, Thierry. Wijders verklaarde de gedaagde zich bereid, oui nadat de eischers door de regtbank zullen zijn verklaard eigenaars of regthebbenden van opgemelde door hen gevorderde gelden, die aan hen in den staat waarin zij zich bevinden te zullen opleg gen en afgeven tegen behoorlijke quitantic en decharge en tegen voldoening der door hen gemaakte kosten. De regtbank heeft audiëntie ten pleidooi verleend, ter adstructie van der eischers genomen conclusieu op 8 september e. k., zijnde de tweede regtsdag na de aan te vangen regterlijke vacantie. Wij vernemen dat door vijf leden van de stalen-generaal uit onderscheidene provinciën, zijnde de heeren Regout, Strens, vau Sasse van IJsselt, Paspoort van Grijpskerke en Slicher van Domburg, eene nota bij de regering is ingezonden tot onder steuning der aanvrage om concessie voor eene spoorweglijn door de zuidelijke provinciën, waarvan wij iu ons vorig no. hebben melding gemaakt. De telegrafische gemeenschap tusschcn Rotterdam en Dord recht is sedert eergisteren middag verbroken eene zweedsche brik heeft met haar anker de kabel iu de Maas beschadigd. De gemeenschap met Rotterdam wordt alsnu onderhouden via Roosendaal en Amsterdam. Uit Vlissingen wordt ons het volgende gemeld Gisteren middag ten 12 ure, arriveerde alhier een pleiziertrein van Antwerpen, per stoomboot William Wilford, gez. E. Muys. Nadat een groot deel de reizigers het naburige Middelburg een bezoek hebben gebragt, zijn deze ten 4ure wederom vertrokken naar Ant werpen. -Er schijnt sprake te zijn. ,om op 1 augustus aanstaande, we der een dergelijken logt van Antwerpeu herwaarts te doen plaats hebben. Men schrijft ons uit Oostburg: De droogte werkt voortdu rend nadeelig op de zomerveldvruchten. Op paardeboonen, wikken, erwten, zomerzaad en sommig winlerzaad wordt, de luis in vrij ergen graad waargenomen. Met het snijden van koolzaad en wintergerst wordt hier en daar een aanvang ge maakt. Z. M. heeft den heer mr. Tutein Nolthenius, lid van de twee de kiamer der staten-generaal, benoemd tot burgemeester van Haarlem. Ten gevolge van art. 91, laatste alinea, der grondwet houdt de heer Nolthenius derhalve op, lid vau de tweede kamer te zijn, maar is hij dadelijk weder verkiesbaar. Er zal mitsdien eerlang iu het hoofdkiesdistrict Hoorn eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. De lieer Nolthenius had anders eerst,in 1860 moeten aftreden. Na afgelegd vergelijkend examen zijn weder 13 personen benoemd tot leerling-telegrafist. Z. M. de koning, vergezeld van HD. adjudant jhr.du Mon- ceau, is dingsdag avond ruim uur met een extra spoortrein van het Loo in de residentie aangekomen. Z. M. zal naar men verneemt lot. den 10 julij aldaar verblijven. HM. KK.HH. prins en prinses llcndrikder Nederlanden zullen omstreeks de helft dezer maand te 's Hage terugkeeren. Jl. maandag werd aan Z. K. H. den prins van Oranje door eene commissie uit den academischen senaat van de leydsche hooge- soliool plegl ig aangeboden het diploma van het. doet oraal in liet romeinsch en hedendaagsch regt, dat, op voorstel van de regts- geleerde faculteit, door den senaat aan Z K. II. is opgedragen. Ofschoon die hoogeschool reeds herhaaldelijk eenen prins van Oranje-Nassau onder hare kweekeüngen heeft mogen tellen, was dit echter de eerste maal, dat zulk een eerbewijs van wege den senaat aan eenen telg uit dal vorstenhuis aangeboden werd. Het is bekend dat de kroonprins door de uitmuntende zorg van Z. M. den koning voorde vormiug van zijnen beminden zoon, aan het instituut Noorthey naar Loyden kwam, om daar zijne studiën te voltooijcn. De twee laatste jaren was de prins als student in het album civiura academicorum ingeschreven, en gedurende dezen tijd ontving hij geregeld onderwijs in onder scheidene vakken van de regtswetenschap. Thans is de acade mische cursus voor den jeugdigen vorst afgeloopen, en eerlang zal hij, tot meerderjarigheid gekomen, de gelegenheid hebben de vruchten vau ijverige studie ten nuf Ie des vaderlands aan te wenden. (Leydsche cour.) Door den heer Buys Ballot, hoofddirecteur van het konink lijk nederlandsch meteorologisch instituut, is aan den minister van binnenlandsche zaken uit,gebragt een verslag omtrent de werkzaamheden en den toestand van dat ligchaam in het jaar 18571858. In dat. verslag worden achtereenvolgens behan deld: a. de hulpmiddelen van het instituut, h. de theoretische en c. de practische waarde der verrigte werkzaamheden. Ouder laatstgenoemde afdeeling wordt vermeld dat door 63 neder- landscke schepen, die op de uitreis naar Java de werken vau het instituut meer of min in acht namen, gemiddeld 9 .4 dag ge wonnen is, terwijl 22 schepen naar Australië gemiddeld 13,1 etmaal vooruitwaren boven anderen, die gelijktijdig voeren, maar de werken van het instituut of de kaarten van Maury niet: of minder geraadpleegd hebben. De waarde der werken van het instituut wordt overigens genoegzaam bewezen door bet gedu rig toetreden van meerdere gezagvoerders. De eerste vlaardingsche haringjager is woensdag te Brielie binnengekomen. 2?enoemaiiure:i en besSuiien. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 26 junij, aan den heer mr. C. YV. E. Vaillant, met het einde dier maand, als schoolopziener in het eerste schooldistrict der provincie Zee land; en benoemd lot schoolopziener in dat district de heer dr. H. Polman Kruseman, te Middelburg. Pensioen verleend, bij besluit van dien datum, op liet. daar toe door hen gedaan verzoek, aan de kapiteins F. W, G. Deyse- rinek Dekker, van het 3de regement infanterie, en G. J. Coer- man, van het 1ste regement vesting-artillerie, eerstgenoemde ad f 1080, en laatstgenoemde ad f 1000 's jaars. Ontslag verleend, bij besluit van 28 junij, op zijn verzoek, aan P. W. Steenkamp, uit de- betrekking van dijkgraaf van den Vlooswijkpolder (Zeeland). Benoemd, bij besluit van dien datum, tot bewaarder der hy potheken, van hef kadaster en der scheepsbewijzen. en om van ger der registratie en domeinen te Goes, de heer A. Rijser, thans ontvanger dier middelen tc Zaandam, Benoemd, mede bij besluit van die dagtoekening. tot ontvan ger der registratie van de burgerlijke act en no. 1, te Amsterdam, de heer mr. A. de Wit-, thans bewaarder der hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewijzen te Gorinchémtol bewaar der der hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewijzen to Gorinchém, de heer A. van Eek, thans bewaarder dier middelen Ie Zicrikzee; de kantoren van bewaring der hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewijzen teZierikzeeen van de regis tratie en domeinen aldaar vereenigd tot een kantoor, en is voorts benoemd tot bewaarder der hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewijzen en ont vanger der registratie en domeinen te Zierikzee, dc heer J. K. Boeije, thans ontvanger der registra tie en domeinen aldaar. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 28 junij, aan den heer J. Brevet, als ontvanger der registratie van de geregteliike eu administratieve aelen en derdomeinen Ie Amsterdam, behou dens aanspraak op pensioen; en benoemd tot ontvanger dier middelen te Amsterdam de heer P. ScheflEer, thans ontvanger der registratie on domeinen tc 's Hertogenbosch. Benoemd, bij hetzelfde besluit tot ontvanger dor registratie van de burgerlijke acten no. 3, te Amsterdam, de heer G. ten Sande, thans ontvanger dier middelen te Rotterdamtol. ont - vanger der directe belastingen, in- en uitgaande region en ao- oijnsen te Zaandam en Oost zaan, de heer P. Verdam, thans ent- vanger der directe belastingen en aceijnseu te Beverwijk; Benoemd, bij besluit, van 26 junij, lot ontvanger der directe belastingen te Dordrecht en Dubbeldam de heer L. van Woelderen, thans ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Zwijndrecht c. a. Benoemd, met Zr Ms. goedkeuring, door den consul-generaal Ie Genua tot zijn vice-consul leOnegliade heer F. Bcrio. Benoemd, bij besluit van 26 junij, bij het 2de regement dra gonders, tot. majoor de ritmeester der lste klasse G. K. C.Wil deman, van het 4de regement dragonders. Gedetacheerd, bij besluit van dien datum, voor den tijd van vijfjaren, bij bet-wapen der infanterie van het leger in Oostln- die. de 2de luhr P. F. Kraal van hot 3de regement infanterie. Vergunning- verleend, bij besluit van 24junij, aan jhr. vau Sehcnfj.Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmagjigd minister

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1