MIDDELBURGSCHE COURANT. "F mm N°' 77. Dingsdag 1838. 29 Junij. lötnnmtoitDscl)f tijöingm. Dato courant rerschijat des dingsdagsdonderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeente en "Vlissm- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 8,40. De inzending van advertentiea kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Editie van maanda? avond 8 ure. middelbare SS junij. Woensdag aanstaande des namiddags één ure zal de gemeen teraad. alhier eene openbare zitting houden ter behandeliug der navolgende onderwerpen: Installatie raadslid den heer A.H.G.Fokker; ingekomen missives van lieeren gedeputeerde statenmissive bestuur van Vlissingen omtrent de admiuistratie van den rijwegkennisge ving aanbesteding havenwerkenid. overname erve Langen- delftoverlegging rekening geneeskundige school. Bij besluit van heeren gedeputeerde staten van den 25 junij 1858 zijn benoemd: tot commiesen ter provinciale griffie van Zeeland de adjunct-commiesen der 1ste klasse P. J. Dirksen, P. J. Bourdrez en W. A. Dor maar Hz tot adjunct commiesen der eerste klasse de adjunct commie sen der 2de klasse J. C. Beunke, J. D. Aarlsen van Eijntiioven en*J. Rooderings Clemens tot adjunct-commies der tweedeklasse jhr. mr. P. Damas van Citterajr.; tot eerste klerkende tweede klerken 11. B. J. van de Kreke cn J. B. Walthoeber. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden van 25 de zer is de vordering van jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys tegen de gemeente Middelburg om restitutie van zijnen aanslag in den hooldelijken o inslag, verwezen naar het provinciaal ge- regtshof in Zuidlioll and. Jl. zaturdag is bij het provinciaal geregishof van Zeelaud uitspraak gedaan in de zaak van Charles d'Hoog he, eigenlijk genaamd Charles Louis d'Hooghe, werkman te Wijngenen, in West-Vlaanderen, beschuldigd van diefstal, gepleegd in eeG bewoond huis bij Dirk de Blaeg, landbouwer le Hoek, door mid del van inklirnmiugen biunenbraak, en overeenkomstig de artt. 284 juncto no. 4 en 52 vau het wetboek van strafregt, veroor deeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren, alsmede in de kosten. Ook zou de zelfde persoon te regt hebben moeten staan met Sophia Vervenne, werkster, ter zake van twee diefstallen, ge pleegd in een bewoond huis bij P. Haak, te Zaamslag en Jen IC. Pousse, te Hoek, door middel van buitenbraak en inklimming, doch door de voortvlugtigheid van de tweede beklaagde is deze zaak verdaagd tot 3 september aanstaande. Voorts is op dien dag Christiaan van Porpering, werkman te Bruiuisse, ter zake van diefstal bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis, overeenkomstig de artt. 386 no. 1 en 52 van het wetboek van strafregt, veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie maanden alsmede in de kosten. In eene 11. zaturdag gehoudene vergadering van het alhier gevestigde departement der Maatschappij tot nut van't alge meen is, in plaats van den heer K. R. Pekelharing die als be stuurder moest aftreden, gekozen de heer mr. M. F. Lantsheer. Voorts is gekozen tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring de heer mr. G. N. de Stoppelaar en tot plaatsvervanger de heer J. J. deKanlcr. Aangaande de persoon van wiens arrestatie te Rotterdam wij 11. vrijdag hebben melding gemaakt, en die zich hier onder den naam van markies de Sussigny heeft opgehouden, verne men wij nog nader dat hij genaamd is Gustave Ia Morte, oud 21 jaren, geboren en laatst woonachtig te Fer in Frankrijk. Hij had bij een rijtuigverhuurder te Antwerpen een rijpaard ge huurd, voorgevende een wandelrid te willen doenmet dit paard is genoemde persoon doorgereden over Putten naar Ber- gen-op-Zoom en heeft het aldaar verkocht aan den stalhouder Meeuwesen, voor eene som van 80 fr. Met deze gelden voor zien heeft hy plaats genomen op den beurtman naar Goes. Zoo dra de eigenaar zijn paard op den bepaalden lijd niet terughad, heeft hy per telegraaf kennis doen geven aan de policie te Mid delburg en Rotterdam. Bij zijne arrestatie was hij voorzien van twee geladen zakpistolen en eenige reukfleschjes, doch gel den zijn niet bij hem bevonden. Men schrijft ons uit Goes 26 junij k LI. zaturdag avond werd zekere Hubregt Driedijk, land bouwer, wonende in de gemeente Heinkenszand, toen hij uit de herberg, waar hij den avond had doorgebragt, huiswaarts keer de, kort bij zijne woning aangevallen door een persoon dien hij in den donker niet kon onderscheiden, en die hem met een scherp werktuig trachtte te verwonden. Dit is hem gedeeltelijk gelukt, doch de meeste sneden en stooten troffen den hoed en de kleederen van den aangevallene. Den volgenden dag reeds is zekere Z., verdacht van dieu aan val, gearresteerd en deze heeft dan ook bekend. Ten gevolge van veelvuldig bloedverlies is Driedijk nog bedlegerig." n Met de droogte is het hier, zoo als overal, treurig gesteld. Daar het veevoeder zoo uiterst schraal zal wezen, zien onder scheidene boeren zich verpligt hun braakland met peeën of raangelwortels te bezaaijen." Door de directie der Nederlandsche handelmaatschappij is eene circulaire verzonden aan de stemgcregtigde deelhebbers, waarbij zij worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener alge meene vergadering den 2\ jtriij 'e Amsterdam, inwelkezal voorgesteld worden de directie te magiigen tot het sluiten eener leening groot vijf millioen gulden, renteude 4 p. ct. 'sjaars en aflosbaar op 30 junij 1874 of vroeger, ter keuze van de directie. Tot toelichting daarvan, is er het volgende bijgevoegd De eigen handel onzer maatschappij, die gedurende de laat ste jareu eene zoo aanmerkelijke uitbreiding erlaDgde, eu ook voor hare deelhebbers niet zonder vrucht bleef, ka», naar onze overtuiging, op den duur bezwaarlijk gedreven worden met de middelen, die ons thans ten dienste staan. Nogtans aarzelen wij niet. hier onze overtuiging uit le spre ken, dat die handel niet alleen behoort te worden voortgezet, maar dat ook de uitbreiding daarvan op den weg onzer maat schappij ligt en van groot belang kan zijn voor nederlandschen handel en nijverheid; terwijl dezelve ook voorde deelhebbers voordeelen zal kunnen opleveren, al worden zij ook bij elke vermeerdering van de eigene zaken der maatschappij aan meer dere handelskansen blootgesteld. Wij hebben hierbij in de eerste plaats liet oog gevestigd op onze nederlandsche oost-indische bezittingen. Dat zich aldaar nog schatten bevinden, die slechts kapitaal en bekwame handen vereischen, om rijke bronnen van voordeel te worden, is van te algemeene bekendheid, dan dat wij daarbij zouden behoeven stil te staan. Trouwens nog onlangs werd door de staatscom missie, betreffende europeschc kolonisatie in Nedcrlanösch- Indie, daarop met nadruk gewezen. Wij hebben ons in de laat ste jaren reeds bij herhaling beijverd, om de kapitalen onzer inrigiing aan het toenemen der productie van Nederlandseh- Indie dienstbaar te maken, en, door tot. eene billijke rentegelden ter leen te verstrekken en tevens de consignatie der producten, naar de nederlandsche markt te bedingen, hebben wij getracht, de belangen van de grondeigenaars en planters die van Neder lands handel en scheepvaart, en die onzer deelhebbers, zoo veel mogelijk te vereenigen. Er blijft nogtans ruime gelegenheid om, het zij op die wijze, het zij in nieuwe ondernemingen, gelden met vrucht te plaatsen, zonder dat dit eenigen nadeeligen in vloed behoeft uit te oefenen op de aanwending van ons maat schappelijk kapitaal in het belang der inlandsche nijverheid, hetwelk ons steeds voor den geest blijft staan bij onze betrek kingen metNederlandsch-Indie. In de tweede plaats meenen wij uwe aandacht te mogen be palen bij den katoenhandel. In onze pogingen, om in Nederland weder eene markt te vestigen van dit in den laatsten tijd aldaar zoo zeer verlaten en toch zoo belangrijk stapelariikel, zijn vrij aanvankelijk niet ongelukkig geslaagd. De in den aanvaug ge- ledene verliezen zijn door latere wiusten ruim vergoed en inden regel zyn de op ouze veilingen bedongene prijzen in verhouding geweest tot die van de hoofdmarkt, die, gelijk men weet, te Liverpool gevestigd is. Reeds voorzien zich de nederlandsche spinnerijen bij voorkeur bij ons, en het valt niet te betwijfelen of, wanneer wij op dien weg onafgebroken voortgaan en trach ten onze veilingen nog vollediger te assorteren, zij ook in toe nemende mate de aandacht van het buitenland zullen tot zich trekken en tevens tot oprigtiug van nieuwe spinnerijen hier te lande aanmoedigen. Wij zouden nog op meerdere takken van onzen handel kun nen wijzen; waarvan het behoud en zoo mogelijk de ontwikke ling wenschelijk is, als de handel in wol, met welker aanvoer van de Kaap de Goede Hoop en Australië door ons reeds o;; vrij groote schaal proeven werden genomen de betrekkingen met Ceylon, van waar in de laatste jaren reeds bij herhaling ge mengde ladingen producten werden ontvangende aanvoeren van huiden van Zuid-Amerika en meerandere, doch wij ver trouwen, dat het reeds aangevoerde voldoende zal zijn, om aan onze deelhebbers een denkbeeld te geven van de wijze, waarop wij de fondsen, die men ons wil toevertrouwen, zouden wen- schen aan te wenden. Nog onder den levendige» indruk van de noodlottige gevol gen, welke uitgebreide', handelszaken kunnen na zich slepen, wanneer dezelve niet door ee» daaraan geevenvedigd kapitaal worden ondersteund, maar tevens overtuigd dal, wanneergroole kapitalen op soliede wijze in den handel worden uitgezet, daar van op velerlei wijze voordeel kan worden getrokken, hebben wij niet geaarzeld eene poging aau te wenden, om, door aan vrage van nieuwe fondsen, onze middelen tot het drijven vau eigeue zaken uit te breiden. Het sluiten van een leening, aflosbaar tegen het einde van het tegenwoordig charter der maatschappij, of zoo veel vroeger als wij dit raadzaam mogten achten, komt ons voor de geschikt ste weg te zijn ter bereiking van ons oogmerk. Wij hebben allen grond te vertrouwen, dat de belangstelling van de nederlandsche kapitalisten in den bloei van ons vader land en zijne koloniën genoegzaam zijn zal, oin onze schuldbe kentenissen tot een bedrag van vijf millioen guldens te plaat- seudoch het is geene onverschillige zaak, op welken voet dit geschiedt, en het maakt dan ook nu reeds het onderwerp onzer ernstige overweging uit, hoe het best, casu quo, de verwezen - lijkiug van onze plannen te verzekeren. Vooraf echter roepen wij hierop degoedkeuring in van de algemeene vergadering van sterageregtigde deelhebbers in onze maatschappij, en verzoeken met vertrouwen daartoe ook uwe medewerking. Uit's Hage wordt aan de Utrechtsche courant geschreven Dc leden der commissie voor de statistiek, onlangs ingesteld en wier laak het is om de grondslagen te vestigen tot een cen traal bureau vau statistiek bij het departement van binnenland- sche zaken, zullen, naar men verzekert, omstreeks de helft van de volgende maand eene zitting honden. Volgens berigten uit het West land, oefentde voortdurende droogte een hoogst, ongunstigen invloed uit op de gewassen. Vooral worden daardoor de aardappelen in hunnen wasdom be let, zoo dat het uilzigt op den oogst van dit zoo algemeen voe dingsmiddel niet zeer bemoedigend is. Z. M. heeft, aan het muziekkorps van het regemenl grenadiers en jagers, onder leiding van den heer Dunkier, eenhuiteu- landsch verlof voorden tijd van 8 dagen verleend, om zich naar Antwerpen, Gent en Osteude te begeven. Dit verlof zal ingaan met 13 juiij aanstaande. Men^vtfrnieemt oH^ Z. H. de hertog van Nassau het— d e r k ritis_jje f Ad o il's öf cl e heeft geschonken aan den nanb^fï.fe;H'.F-'DumQnceau, adjudant van Z. MfJ&n kotrmg. I 1 li Z; \MV (fe keizor aller Russen heeft benoemd toVriddef£V.t£

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1