Le constitutionnel behelst reeds heden een hevig artikel te gen de oostenrijksche drukpers, die al wat Frankrijk betreft, in een verkeerd daglicht zou trachten te stellen. Het blad ver klaart, dat het in de aangelegenheid van Montenegro, Frank- rijks eenige bedoeling is om een conflict te voorkomen, dat tot betreurenswaardige verwikkelingen zou kunnen leiden. Nopens de kwestie van Montenegro verneemt men dat, alvorens de gevolmagtigden te Konstantinopel in eenc confe rentie bijeen komen, eene gemengde commissie van vijf inge nieurs eene naauwkeurige kaart van dat gebied en de aangren zende streken zal zamenstellen, daar men tot dusver niet in het bezit is van eene kaart, wier naauwkeurigheid voor een officieel doeleinde voldoende is. Dit zoo zijnde, zal er derhalve nog een geruime tijd verloopen, voor dat deze kwestie voor goed geregeld is. Reeds zijn eenige troepen in het kamp bij Chalons aange komen. De twee divisien infanterie, welke ditmaal in hetzelve zullen worden gelegerd, zijn geplaatst onder de bevelen van de generaals Maisiat en Bourbaki. De generaal graaf de Cotte is belast met het bevel over de divisie kavallerie. Verder zijn zes batterijen artillerie aangewezen om naar het kamp te vertrekken. Van de zijde der clericalen in Belgie wordt de aandacht gevestigd opeen betoog in de Revue contemporaine, waarin wordt uiteengezet, dat de verdediging van Antwerpen, zoo als die is voorgesteld, strijdig is met de belgische nationali teit, en alleen de vestiging ten doel heeft van eene soort van bonds-vesting aan de Schelde. Van dien kant worden de belgi sche ministers thans voorgesteld als werktuigen eencr buiten- landsche staatkunde, en wordt beweerd, dat de vesting Ant werpen bestemd wordt om, ingeval een oorlog mogt uitbreken, vreemde bezetting te ontvangen. Zij, die vermoeden, dat men in Engeland iets hoegenaamd op heeft met de nationaliteit en de onafhankelijkheid van Belgie, zouden zich zeer bedriegen. Hetgeen thans met de Donau-vorstendommen geschiedt kan, volgens de bedoelde Revue, eenigermatc ten maatstaf strek ken van de wijze, op welke men in Engeland gezind is om na tionaliteiten te eerbiedigen. De berigten uit Napels melden dat de Cagliari nog steeds in die haven ligt, onder bewaking van den Centaurus. De equi page is teruggekeerd en houdt zich gereed om met het schip naar Genua te vertrekken. Men wil thans weten, dat men in Turin niet zeer tevreden is met den afloop der beraadslaging over deze zaak, en men het vooral zeer afkeurt, dat doorgraaf de Cavour inlichtingen zijn medegedeeld, die aan de uiterste partijen de gelegenheid ge veu om de gemoederen in spanning te houden. Door de bewinds lieden wordt de toekomst met eenige bekommering tegemoet gezien, eensdeels omdat de zaak der Cagliari nog niet voor goed is bijgelegd, anderdeels omdat uit het beloog iu Le constitu tionnel zou blijken, dat in de hoogere kringen eene partij wordt gevonden, die zeer vijandig gestemd is, ten aanzien van den britscheu minister van buitenlandsche zaken. De paus heeft van zijn kant den koning van Napels geluk gewenscht met de wijze, waarop deze de geheele kwestie der Cagliari heeft geleid eu teu einde gebragt.. Mogt Napels intus- schen meenen nog reden te hebben, om over den afloop ontevre den te zijn, dan kan het zich troosten met de overweging, dat. djt met Piemont eveneens het geval is. Er heerschen voortdurend aardbevingen en verschrikke lijke orkanen. Te Sala bij Napels zijn geheele rotsen ingestort, waaronder meer dan 50 huizen begraven zijn. Parijs 23 junij. De berigten uit Koustantinopel van 16 dezer, heden over Marseille alhier ontvangen, melden dat de commis sarissen door Turkye naar Candia gezonden, al de voorstellen, door de bevolking van dat eiland tegen de administratie inge- bragt, hebben ingewilligd. Zij hebben toezegging gedaan van vervolging der ambtenaren die zich aan knevelarijen hebben schuldig gemaakt, getrouwe uitvoering der weiten, vrijstelling van de nieuwe belastingen en volkomene gelijkstelling der christenen en muzelmannen. Deze inwilligingen hebben echter geenszins de rust bevestigd, want de turksche bevolking ver keert in de grootste onrust, terwijl drie duizend christenen de stellingen welke zij bij het begin van den opstand vermeesterd hebben, bezet honden. Ten opzigte van Bosnië schijnt de regering der porie eene andere gedragslijn te volgen, daar zij 3000 man onder bevel van drie generaals er heen heeft gezonden. Volgens berigt in den Moniteur is het fregat Eylau dat in de Adriatisciic zee door de Impétueuse vervangen is, thans te Toulou aangekomen. afgedaan circa 4200 balen groenachtige Java koffij iets Deme- rary aard, aangevoerd per Valparaiso, tot 33 cent. Rijst is tot hoogere prijzen gedaante Amsterdam is Necran- sie Arracan tot f 5A en Rangoon totf4J verkocht; naar ge pelde soorten bestaat vraag. In thee gaat alleen voor consumtie iets om. Specerijen zeer gedrukt. f>> raan m ar k t e n Amsterdam 25 junij. Tarwe prijshoudend. Gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 47! Lijnolie op zes weken /36J. Koolzaad 84 p. vl. Oostburg 23 junij. De aanvoer van granen was heden gering en de kooplust levendig, zoodat de meeste artikelen hooger te verkoopen wa ren. Er bleef echter veel onverkocht door de hooge eisch der houders, zijnde besleed voor tarwe f 8,50 a f8,60, voordepuik- ste f8,25 a f8,10 redelijk en f7,75 a f 7,50, voor blaauwe eu ge ringe kwaliteit. Rogge was f 6,25 a f6.50 waard. Winter- gerst meest f5,70 en f5,80, enkele monsters f5,90 en f6, betaald. Haver f4,25. Paardeboouen f 8, en daaromtrent ver kocht. Middelburg 24 junij. De aanvoer uit onze naburige eilanden was uiterst gering, I en uit Walcheren was er ook merkelijk minder tarwe dan vorige week ter veil, en daar houders op aanhoudende droogte, zich over de veldvruchten in het algemeen zeer verontrusl en zoo hielden zij de tarwe 30 a 50 cent boven vorigen weekprijs koo- pers wilden echter daarin niet toegevenhet gepasseerde in den handel bleef daardoor zeer onbelangrijk; men kocht puike zeeuwsche tarwe f 8,50, puike walchersche f 9 a f 8,75,mindere soorten werden op f 8,50 a f 8,60 gehouden. Puike zeeuwsche rogge f7, mindere f6.90. Winlergersl f6, dito zomer mede aan f 6, met graagte gekocht. Walchersche wil teboonen die men op f 13 hield, bleven geheel zonder handel. Walchersche paar deboouen werden aan f 8 en f 8,25 de mud verkocht. Koolzaad puike soort is aau f 16, gekocht. Raapolie f 48. Patentolie f50,25. Lijnolie f40 per vat, harde lijnkoeken fl2per 104 stuks. Raapkoeken niet voorhanden. Gemiddelde inarlitprijzen. Middelburg 24 junij. lij anör tsberifltcn. SSverzigt ilev week. Rotterdam 25 junij. Koffij wordt tot vaste prijzen verhandeld, den 22 dezer zijn perned. mud. per ned. mud Tarwe. 8,40 a/ 9,Bruincboon, a Dito - aPaardeboouen- S,a- 8.50 Rogge oude- 6,80 h- 7,Gr. erwten 'a- Gerst wint. - 6,a- 6,Graauweerwt-a- Dito zom.- 6,a- 6.Kool en raapz. -16.a-16, Haver - 5,50 a- 6,i Aardappelen - 2,25 a- 3,50 Boekweit a-perned. pond. Witt.eboon.aVersche boter 1,a 1,10 Middelprijzen van bakbare tarwe/8,60 en rogge 6,75. Spanje. Grenada. Uostenrijk, Belgie. Portugal. Venezuela. Mexico. Illinois. B'rijzen van ett'ecteo. Amsterdam 25 junij. Werkelijke schuld dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Obl. Maatschappij van weldadigheid Oblig. 1798/1816 dito Hope co dito dito 1855, fide serie Certificaten Spoorweg Obligatien Binnenlandsch Counons bewijzen Crediet. instelling Obligatien (schoon) Obligatien Anisterdamsche Nationale 1847/1852 Bank actiën bij Rothschild Obligatien nieuwe 2è pot 3 4 4£ 4 5 n 4 5 n 6 v 5 - 2i 3 2è 3 7 64J 973 1385 106 863 101? 654 72 26? SS/gr 5 62 20 745 87 464 181 834 de granen en vruchten op de meeste plaatsen letterlijk ver schroeid waren. In het jaar 1000 liepen de rivieren en bronnen in het Oostenrijksche zoo volkomen droog, dat men verpligt was de doode visschen op den ledigen bodem weg te ruimen, om de verpestende uitwaseming te doen ophouden. In 1022 hoorde men overal van menschen, paarden en koeijen, die op het veld bezweken waren. In 1132 liep de Rijn in den Elzas totaal droog, terwijl de bodem daar in die omstreken op onderscheidene plaatsen door de hitte met kloven als doorgroefd werd. In 1159 was de hitte in Italië, zelfs voor de Italianen onuitstaanbaar. In 1171 openbaarde zich het zelfde verschijnsel bij deduitsche volken. Bij den slag van Béla in 1260 bezweken bijna zoo veel soldaten onder den invloed der zonnestralen als onder de slagen des vijands. In 1276 en 1277 heerschte er in schuren en stallen algemeen gebrek aan wintervoorraad, doordien de aanhoudende hitte het gras en de veldgewassen op de landerijen had doen verkwijnen, welk geval zich in 1292 en 1293 herhaalde. In 1303 en 1304 waren de Loire, de Rijn, de Seine en de Donau wegens den lagen waterstand onbevaarbaar, en kon men op sommige plaatsen droogvoets de bedding passeren. Dit. laatste was in 1393 en 1474 insgelijks het geval met den Donau en wel uitsluitend in de hongaarsche landen, waar de temperatuur in die twee zomers gelijk stond met die van de woestijn Zahara. De jaren 1538 tot en met 1541 kenmerkten zich algemeen door eene lievige en met iederen zomer toenemende warmte, die wel van 1542 tot 1555 tot een minderen graad terug ging, maar in 1556 op eens weder zoo veel te heviger inviel. De buitenge wone droogte, in 1615 en 1616, zoo wel als de ondragelijke hitte van 1646 zijn in de geschiedenis van alle europesche lan den bekend. Van dein 1652 heerschende droogte door het geheele schotsche rijk wordt in de gedenkschriften van dit land melding gemaakt, als van eene bijzonderheid, die zich daar nog nooit in die mate had voorgedaan. Meer in de midden-europe- schc landen staat de zomerhitte van 1698 als niet minder druk kend aangeteekend en was het daarop volgend jaar de lucht eenigzins koeler, zoo kenmerkten zich toch de drie eerste zo mers der 18de eeuw, op nieuw door eene buitengewone warmte, die in Frankrijk haren hoogsten graad bereikte. In 171S viel I er te Parijs, in den tijd van vijf maanden geen enkelen regen- droppel, terwijl er, volgens de gedane waarnemingen eene warmte heerschte, gelijkstaande met 97 gr. Fahrenheit, en er in die omstreken wegens het dorre gras even zoo min aan den hooibouw, als wegens het verdroogde afvallende ooft aan ecue j inzameling van boomvruchten te deuken viel. Onder de warm- i ste zomers vermeldt men ook die van 1723 en van 1743 toten met .1746, die evenwel nog werden overtroffen door die van j 1748,1754,1760, 1767,1778,1779 enl788. In 1751 en 1753 I zijn er zelfs dagen geweest, dat de schaal van Fahrenheit 98 gr. en eenmaal 99 gr. teekeude, cn toch klom dit in 1802 nog hoo ger, daar de thermometer iu dat jaar den hoogsten stand be reikte, waartoe het kwik nog ooit in de schaduw gekomen was. Bij menigeen zullen de zomers van 1811 en 1 SI 8 ook nog wel in het geheugen liggen, terwijl zeker geen Parijzenaar zal ver geten. welk eene verzengende hitte er juist tijdens de histori sche julijdagen van 1830 heerschte. Kenmerkte zich de zomer van 1835 ook al door eene buitengewone warmte, zoo was toch die van 1846 nog merkwaardiger, doordien de schaal van-Ccl- sius in de Louvre toen zelfs eenmaal in den schaduw 36, zijnde ruim 96 Falir. en in het zonnelicht voor een oogenblik 40, en dus 104 gr. Falir. aanwees. Uit deze en meer andere waarne mingen wil men opmaken, dat wij tot 1861 onze tegenwoordige warme zomers zullen behouden. Beurs van Londen, 24junij ten 12 ure. Consols 953. Beurs van Weenen,24junij. (slotprijzen.) Metalliek. 5 pet. 824- Beurs van Parijs, 24 junij. (slotprijzen.) 44 pet. compt. 3 pet,. 67,95. fitmgchucrk Warme zomers. Uit onderscheidene aantcekeningen heeft men een vergelij kenden staat opgemaakt van de buitengewoon warme zomers, die sedert de zevende eeuw in Europa hebben geheerscht, en waaraan het volgend overzigt ontleend is. De eerste buitengewoon warme zomer, waarvan in de ge schiedenis der 7de eeuw melding wordt, gemaakt is die van 658. in welk jaargetijde er door geheel Frankrijk gebrek aan water heerschte. In 879 deed zich in de omstreken van Worms meer malen het geval voor, dat de landarbeiders, ten gevolge van de hitte, op hunne akkers dood nedervielen. In 993 ging de oogst, inzonderheid iu Duitschland, grootendeels verloren, doordien Sngqonïim stukken. Den hcere redacteur van de Middclburgsche courant, Mijnheer I In no. 60 van uw veel gelezen blad, vind ik eenc mededeeling dat op de buitenplaats Molenwijk, bij Oostkapclle, toen ter tijd 3 junij, eenc Paulownia imperialis in bloei was, en in de Unar- lemsche courant van 14 dezer, vind ik hetzelfde vermeld, om trent een dergelijke boom in den hortus te Leydcn. Eenc met goed ontwikkelde bloemen prijkende Paulownia imperialis is eene nog niet zoo menigvuldig voorkomende zaak, dat zulks do vermelding niet overwaardig zoude zijn. Ofschoon welligt vóór 1852 hier te lande enkele exemplaren bloem hebben gegeven, meent evenwel de hooglceranr dcVriesc (Tuinbouw flora II, pag. 72) dat de Paulownia imperialis, die in gezegd jaar bij den hecrP.II.Martin op Vredcnhof te 's Gravenweg, bij Rotterdam, bloeide, de eerst bloeijendc gezonde boom in Nederland was. Ik zeg in Nederland, daar het blocmgcven sedert 1849 in Enge land en 1S51 in Duitschland minder zeldzaam was. Men bevor dert zulks in den omtrek van Weenen, met de bloemtakkon tegen den winter met stroo te omwoelen, de bloemen ontwik kelen zich dan in mei of junij. Meerdere bijzonderheden over deze plant daarlatende, is het in het oog vallend, dat men deze zomer die van 1858, ten minste wat Walcheren betreft, als bijzonder gunstig moet beschouwen tot het bevorderen van bloemenontwikkeling van dezen sehoo- ncn boom. Ik durf niet beslissen of zulks is toe te schrijven dat de plant meer en meer aan onze luchtstroclc en grond gewend, met andere woorden meer iuhecmseh wordt, of aan de tweo

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3