MIDDELRURGSCHE COURANT. ij r 76. Zaturdag 1858. 26 Junij. öirmmtanbsdje tijïrmgm. Dcte courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags, Binnen deze gemeente en Vlissm- fen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelj van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarbovcD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. niddelhurg 25» jitiiij. Ter vergadering van gedeputeerde staten dezer provincie zijn den 19 dezer maand de navolgende punten vastgesteld ter behandeling der provinciale stalen in de zomervergadering van dit jaar. 1. Het verslag van gedeputeerde staten omtrent den toe stand der provincie over 1857. 2. De koninklijke besluiten van den 27 november 3857, no. 56, houdende goedkeuring der besluiten van de provinciale staten van den 6den te voren, no. 7 en 9, tot inkoop van oude straatkeijen en puin, alsmede van eenige andere voorwerpen den 4den december 1857, no. 67, en den 5den december 1857, no. 57, houdende goedkeuring der door de provinciale staten vastgestelde verordeningen op de haven van Breskens, en ter uitvoering van art. 9 der wet tot regeling der jagt, en visscherij. 3. Een voorstel van gedeputeerde staten, betrekkelijk de stoombootdienst op de Weslerschelde. 4. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot het verleenen eener tegemoetkoming aan den gewezen steigerschuitschipper J. Adriaansen. 5. Een voorstel van gedeputeerde slaten, tot vermindering van de tarieven voor het gebruik der provinciale steigers. 6. Een voorstel van gedeputeerde stalen, betrekkelijk de in 1859 te heffen opcenten teu behoeve der calamiteuse polders. 7- De verantwoording van gedeputeerde staten, wegens de enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor 1S56. 8. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is voor 1S59. 9. De begrooting der enkel provinciale huishoudelijke in komsten en uitgaven, voor 1859, met een voorstel van gedepu teerde staten, betreffende de te heffen opcenten op de grond en personele belastingen, ten behoeve der provincie. 10. Een adres van Ja. Ma. Ceelen, wed. van Hertum, om we der met eene gratificatie te worden begunstigd. 11. Benoeming van een buitengewoon lid in het collegie van gedeputeerde staten, volgens art. 89 der provinciale wet. daarop gegronde reglement, met betrekking tot geraelden brand, zal behooren onderzocht te worden- De regtbank heeft daarbij bepaald dat de last aan de scheids mannen opgedragen, zes maanden zal voortduren, te rekenen van den dag waarop zij hunne benoeming hebben aangenomen. Dezer dagen heeft zich alhier korten tijd opgehonden een persoon die voorgaf te zijn de markies deSussigny, wonende te Parijs. Daar die persoon verdacht werd gehouden van in Belgie een paard te hebben ontvreemd en ten zijnen voordeele ver kocht, werd door den officier van justilie bevel tot voorloopige aanhouding uitgevaardigd. Hij bevond zich echter reeds aan boord van de stoomboot naar Rotterdam en is aldaar door de policie, die per telegraaf van zijn vertrek van hier verwittigd was, onmiddelijk bij de aankomst der stoomboot in verzekerde bewaring genomen. In de zitting van den hoogcr» raad van jl. woensdag is uit spraak gedaan op het hooger beroep in cassatie van P. Panny tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij hij ter zake van moedwilligen doodslag is veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Dit beroep is door den hoogen raad verworpen. De arrondissements-regtbank alhier heeft jl. woensdag uit spraak gedaan op den eisch voor haar ingesteld door de Onder- liuge brandwaarborgmaatschappij voor de provincie Zeeland te Middelburg, als eischeres tegen van Eersel, koopman, bevo rens wonende alhier, later te Ylissingen en thans te Breda, als gedaagde, en benoemd uit de deelgenooten der eischende maat schappij als scheidsmannen, de navolgende 21 te Middelburg wonende heerenH. P. Abrahams, W. Auer, mr. J. J. Berdenis van Berlekoin, dr. M. H. Damme, H. J. Dronkers, G. Esink, A. H. G. Eokker, mr. N. J. C. Snouck Hurgroujc, M. K. Jeras, C, Le Nobel, C. Nuys, S. Roelse, N. Th. Schenk, mr. G. N. de Stoppelaar, P. Dumon Tak, P. de Maret Tak, S. Tak, C. J. van Uije, J. P. van Visvliet, G. J. Will en J. J. Zip. Deze benoeming is geschied ten einde, bij het tusschen par tijen bestaande verschil of de brand, waardoor het huis van den gedaagde met meubelen en koopmansgoederen op den 28 junij 1857 is vernield, door verzuim van behoorlijke voorzorg is ont staan, onderzoek te doen naar al dat gene wat krachtens art. 22 van de statuten der maatschappij, en art. 41, 4, van het Naar wij vernemen zijn door het gemeentebestuur te Vlissin- gen maatregelen genomen, om te voorzien in de dringende be hoefte aan drinkwater, die ook aldaar even als op vele andere plaatsen zich gevoelen doet. Tot. dat einde is een vaartuig toe- behoorende aan den heer J. P. Smith aldaar, en door dezen daarvoor gratis afgestaan, naar Holland vertrokken, terwijl de fusten daarvoor beuoodigd, van wege de marine zijn verstrekt. Vrijdag jl. is te Zaamslag in ec-i.-o comparitie van daartoe ge- regtigden het beraamde plan gearresteerd, om den grindweg, welke ten jare 1854 van het dorp tot aan de buurt Reuzenhoek is aangelegd, in het volgendejaar te verlengen, van daar tot aan den dijk van den Kleine-Huyssenspolder. iandsche regering geene pogingen onbeproefd zal laten om dergelijke gevolgen af te wenden." Bij de woensdag plaats gehad hebbende herstemming voor de verkiezing van een lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Utrecht zijn ingekomen 1107 biljetten, waarvan 18 niet geldig waren. Daarvan bekwamen mr. N. P. J. Kien 718enjhr. mr. J. L. B. de Muralt 371 stemmen, zoodat eerstgenoemde als lid der kamer is herkozen. De Staats-courant van maandag behelst het verslag omtrent den staat der zeevisscherijen in 1857, uitgebragt aan den mi nister van binnenlandsche zaken, door het collegie voor de zee visscherijen, hetwelk door uitgebreidheid en naauwkeurigheid zeer uitmunt. liet verslag wordt besloten met de volgende opmerking: filet medegedeelde zal voldoende zijn, om daaruit de ge volgtrekking te kunnen opmaken, dat onze zeevisschers hun bedrijf in 1857 met vrij goeden uitslag hebben uitgeoefend, omdat, bij eene middelmatige vangst voor alle soorten van visch, zeer hooge prijzen bedongen zijn. Maar nog gewigtiger dan dit feit is de omstandigheid, dat men zoowel bij de zoutha- ring- als bij de kustvisscherij in de Noordzee, die beide vroe ger uit 's lands kas ondersteund werden, in de laatste jaren vooruitgang opmerkt; een vooruitgang nog langzaam bij de eerstgenoemde visscherij, maar bij laatstgenoemde reeds zeer aanzienlijk. Deze omstandigheid is gewigtig, omdat zij, na het intrekken der premien voorkomende, het bewijs schijnt op te leveren, datde reeders, geheel aan eigen krachten overgelaten, met vertrouwen de toekomst te gemoet gaan. Mogt er nog een ander voorbeeld noodig zijn om deze verblijdende waarheid in het licht te stellen, dan kan vermeld worden, dat in den aan vang van dit jaar te Katwijk bij eene zeer belangrijke verkoo- ping van visschersvaartuigen. ten gevolge der ontbinding van de u Katwijksche maatschappij voor de uitoefening der versch- haring- en kustvisscherij" niet alleen de geveilde schepen voor de visscherij zijn ingekocht maar ook, dat zij veel aanzienlijker prijzen hebben opgebragt dan algemeen verwacht werd. De gunstige vooruitzigien, welke zich aan vele kanten opdoen, worden echter sinds eenige maanden beneveld door de weder invoering van het 'oelgische tarief van 1846, dat den holland- schen visch aan regten onderwerpt, die voor sommige soorten met verbod gelijk slaan. De teleurstelling is des tegrooter, omdat men zich ten vorigen jare met eene aanzienlijke vermin dering van die nu zoo plotseling verhoogde invoerregten ge vleid. had. Schier al de takken van onze zeevisscherij worden door deze tariefsverandering zwaar getroffen, en voor sommi gen kan zij doodelijk zijn. Het is dus te hopen, dat de neder- Het verspreide gerucht, dat de tweede kamer der staten gene raal, tot het hervatten harer werkzaamheden, in het begin der maand augustus zoude bijeenkomen, kan, naar men verneemt, stellig worden tegengesproken. BSenoesninzeil en besluiten. Bij koninklijk besluit vau 21 dezer zijn1. de ontvangkan toren der directe belastingen en accijnsen te Westkapelle c. a. en te St. Laurens c. a. opgeheven 2. de gemeenten St. Laurens en Serooskerke ingedeeld bij het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Veere c. a. onder voortdurend beheer van den ontvanger P. B. van Visvliet, en is 3. voor de gemeenten Biggekerke, Meliskerke, Grijpsker- ke, Westkapelle, Domburg, Aagtekerke en Zoutelaude veree- nigd ingesteld een kantoor der directe belastingen en accijnsen waarvan de hoofdplaats zal zijn Domburg4. benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Domburg c. a. de heer C. Modera, thans ontvanger te St. Laurens c. a. Benoemd, bij besluit van dien datum, tot ontvanger der di recte belastingen, in- eu uitgaande regten en accijnsen te Maas sluis c. a. de heer H. Smit, thans ontvanger der directe belas tingen en accijnsen le Bleiswijk c. a. Benoemd, bij besluiten van 11 dezer, de heeren: jhr. mr. M. J. L.J. H. A. Heldewier, laatstelijk secretaris bij het gezant schap te Parijs, tot Zr. Ms. zaakgelastigde bij het hof van Por tugal mr. W. E. ltochussen, thans secretaris van legatie bij het gezantschap te Berlijn, tot secretaris van legatie bij dat van Parijs; jhr. inr. E. van den Bosch, thans attaché bij het gezant schap te Brussel, lot secretaris van legatie bij dat te Weenen, en jhr. mr. E. P. van der Hoeven, thans attaché bij het gezant- chap te Parijs, tot secretaris van legatie bij dat van Berlijn, Benoemd bij besluit van 7 dezer, tot Nederlandschen consul tc Buenos Ayres, de heer Sjoerd Wiarda. Pensioen verleend, bij besluit van 9 dezer, aan J. Broekman, rijksveldwachter, ad f 220, wegens ligchaamsgebrek. lierk- en üchootnieuwü. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van ds. G. Vrolijk, predikant te Schoondijke, in augustus des vori gen jaars, is 11. maandag door den kerkeraad dier gemeente be roepen ds. H. Q,. Jaussen, predikant te St. Anna ter Muiden. Ds. A. P. A. du Cloux, predikant te 's Grevenduin Capelle, heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente te Poortvliet bedankt. Uitbel vroeger medegedeelde twaalftal predikanten heeft dealgemeene kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam woensdag het volgend alphabetisch gestelde zestal predikanten geformeerd: dd- T. K. M. von Baumhaner, th. dr., te Zutphen H. P. Berlage, th. dr., tc Zalt-Bommel E. Laurillard, th. dr.te Leyden T. Modderman Az., th. dr. te Rotterdam L. W. E. Rauwenhoff, th. dr.le Dordrecht, en J. G. Schuuring, te Hoorn. Afloop vcrlioopftngen en aanliesteaingcn. Middelburg 24 junij. 1. Een hofstedeke, genaamd Zorgvliet, bestaande in woon huis, schpnr en gevolgen, met 1 bunder 74 roeden 80 ellen grond, aan den ouden Veerschen rijweg, E, 54. Verkocht voor f 3300. 2. Een huis en erf met tuin, SeisstraalwegR, no..-27. Af kocht voor f 1425.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1