MIDDELBURGSCHE COURANT. N0, 75. Donderdag 1858. 24 Junij. Tlrtnkonöigittijm tBirmettlcmbschc tijïnngcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend ma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent Yoor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN IIET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Bekendmaking. De burgemeester en wethouders van Vlissingen: Maken bekend, dat de Kermis of Jaarmarkt binnen die gemeente, dit jaar zal aanvangen op maandag den 19 juli} aan staande, en eindigen op zaturdag daaraanvolgendezullende er geene bedelaars, horoscooptrekkers, loterijspelers, houders van draaiborden of kwakzalvers op gezegde kermis worden toe gelaten, of zulke personen die, voor zoo ver gevorderd, van geen patent voorzien zijn. Wordende de kooplieden enz. uitgenoodigd, om zich tijdig en wel uiterlijk vier dagen voor den aanvang, in persoon of met franco brieven en met opgave der hoegrootheid hunner tenten of kramen, in nederlandsche maat, bij de marktmeesters aan te melden. Vlissingen den 8 junij 1858. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, MABILO T. lfliddelburg S3 junij. Gisteren is op de werf De volharding, toebehoorende aan de heeren den Bouwmeester Borsius en van der Leijé, de kiel ge legd voor een vaartuig bestemd tot het doen van hydrographi- sche opnemingen voor rekening van het departement van mari ne, waarvan de vervaardiging, na inschrijving met eenige andere scheepsbouwmeesters, aan genoemde heeren is gegund. Door den 2den commissaris van policie is procesverbaal opge maakt tegen eenige personen die zich hebben schuldig gemaakt aan verzet tegen en beleedigen van twee agenten der policie op de Groote markt alhier in den avond van 17 dezer. Ook is voorloopig aangehouden en naar het huis van verze kering gebragt zekere J.A. Pompe, als beklaagd van twee ande re personen, die even als hij in zeer beschonken toestand verkeerden, inden nacht van 20 junij II. op het Vlissingsch wagenplein ernstige verwondingen te hebben toegebragt. Jl. maandag avond is de persoon van Dina Legenhoek, werk- Bter, oud 61 jaren, bezig zijnde met het wieden der straat op de Nieuwe haven alhier, dooreen wagen beladen met mest, overre den. zijnde het regterbeen zoodanig zamengesteld verbroken, dat voor alsnog omtrent de meer of minder gunstige herstelling zich niets laat bepalen. De lijderes is onmiddelijk onder toezigt der policie naar het gasthuis vervoerd. De gemeenteraad van Leyden heeft dezer dagen besloten j om over 1858 eene plaatselijke directe belasting te heffen van f69,000, en wel vier ten honderd van het vermoedelijk inkomen der inwoners, dit inkomen te berekenen naar het twintigvoudig bedrag van de hoofdsom, voor welke zij in 's rijks personele be tasting zijn aangeslagen. Men leest in het Handelsblad Met leedwezen vinden wij onder de punten van beraad slaging ler aanstaande vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam, aangekondigd, bedenkingen van gedeputeer de staten van Noordholland, tegen het raadsbesluit van 26 mei II., betreffende het gebruik van f 150,000 van het ver moedelijk batig slot over 1857. Het besluit in die zitting, enden 9 junij genomen, om dat overschot voor de dienst van 1858 te besteden, en in plaats van 80 slechts 66 pet. van de plaatselijke directe belasting 1858/59 te heffen, heeft algemeen genoegen gegeven. Even algemeen zal de ontevredenheid zijn, wanneer daarop mogt worden teruggekomen. Wel is het voor de burgerij van Amsterdam niet geheel vreemd den raad zijne besluiten te zien herroepen, maar bij dit onderwerp zoude de indruk inderdaad pijnlijk zijnwant lot nog toe heeft niemand getwijfeld aan de gezindheid van den raad om, wanneer de financiële behoeften der gemeente het toelaten, de drukkende plaatselijke lasten te verligten. De Stoompost is in staat gesteld te melden, dat de brand van het stationsgebouw van den Rijnspoorweg te Rotterdam is ver oorzaakt door zelfontbranding van het met olie doortrokken katoen, in het lampenkamertje voorhanden. Heeft de hoogleeraar van Hall als rector magnificus der hoogeschool te Utrecht, in der tijd geene moeite gespaard, om eene hereeniging tot stand te brengen tusschen de twee be staande studenten afdeelingen, het studentencorps eu Mulua fides, ook de tegenwoordige rector magnificus, de heer Har- ting, wendt daartoe zijne beste pogiugen aan. Hij heeft aan cle beide ligchamen de volgende twee vragen ter beantwoor ding voorgesteld: 1. oordeelt men eene hereeniging wen- schelijk? 2. zoo ja, is daartoe thans reeds de tijd gekomen? Het studentencorps heeft beide vragen in bevestigenden zin beantwoord; Mutua fides alleen deeersie. Dc scheiding be staat evenwel veel meer in den vorm, dan in het wezen der zaak en de leden van beide vereenigingen leven met elkander in de beste harmonie. H. M. de koningin blijft dezen zomer op het Huis ten bosch, en vertrekt in het laatst van september naar Stuttgardt, ten einde bij HD. vader, den koning van Wurtemberg, eenige we ken door te brengen. De minister van financien heeft beslist, dat cle afschriften der koninklijke besluiten, houdende ontheffing van de verpligting tot het leveren van een bewijs van voldoening aan de nationale militie voor de toepassing der wet op het regt van zegel moe ten worden gelijk gesteld met de bij die wet van het zegelregt vrijgestelde certificaten van voldoening aan de nationale militie. Volgens de Arnhemsche courant zou de tweede kamer in het begin der maand augustus weder bijeenkomen ter behandeling van eenige wetsontwerpen, waarvan de regering de indiening heeft toegezegd. In de archieven van de stad Yperen (Belgie) is een belang rijk historisch stuk ontdekt. De heer E. Q,uinet heeft in eeu overzigt van de loopbaan van Maruix van St. Aldegonde ge zegd, dat de hertog van Alva bevel gaf de tong der ketters met een gloeijend ijzer te doorboren, ten einde, zoo als iu het door den hertog geschreven bevel werd gezegd, zij in de onmogelijk heid zouden zijn God te lasteren. Dit feit werd betwist. Thans is een authentiek stuk iu de archieven van Yperen gevonden, door den hertog zei ven geschreven en geteekend, en het bevel inhoudende, om de tong van eeu keiter, die ter dood gebragt moest worden, met een gloeijend ijzer te doorboren. liunsten en weteuschappeui. De jl. donderdag te Leyden gchoudene 92ste jaarlijksche vergadering der Maatschappij van nederlandsche letterkunde is door den voorzitter, den hoogleeraar Kist, met, eene sierlijke redevoering geopend, waarin hij de lotgevallen der maatschap pij, voorai de laatste tien jaren, schetste, en herdacht aan de iu het laatste jaar gestorven leden. De eenige ingekomen verhan deling, in antwoord op de voorgestelde prijsvraag (een hand boek der rede-onllecling) is de bekrooning niet waardig ge keurd. Als nieuwe prijsvragen zQn aangenomen (behoudens nadere redactie): 1. Eene kritische geschiedenis van het geslacht van Egmond; 2. Eene kritische geschiedenis van het geslacht van Brederode. Tot nieuwe leden zijn benoemd; dr. F. W. B van Bell, ned. herv. pred., te Amsterdam; mr. H. A. A.van Berkellid der arr.- regtbank, te Rotterdam; C. V. E. van der Bilt la Motthe, te Oisterwijk; dr. F'. C. Donders, hoogl. te Utrecht; dr. J.C. Drabbe, te Leydenmr. R. T. H. P- L. A. van Boneval Faure, hoog!, te Groningen; mr. J. A. Fruin, adv. te Rotterdam J. G. de Hoop Scheffer, pred. der doopsgezinden, te Amsterdamdr. J. H. Kroon, te Zut.plien dr. E. Laurillard.ned. herv. pred.te Leydendr. A. Mees, leeraar in de ned. taal-en letterkunde aan het Er. Gymn.te Rotterdam; T. Pan, luit. ter zee 1 kl.te Enkhuizen; dr. A. Pierson, waalsch-herv. pred., te Rotterdam dr. S. H. Rinkes, conr., te Arnhem; dr.G. A.Schneither, rector der Er. scholen te Rotterdam; dr. J. P. Strieker, ned. herv. pred., te Amsterdam jhr. mr. J. G. H. van Tets, minister van binnenlandsche zaken, te 's Gravenhage. Tot bestuurder is, in plaats van het aftredend lid, benoemd de heer mr. C. J- van Assen. Tot penningmeester is benoemd de heer B. W. Wttewaall. Tot bibliothecaris is op nieuwbe noemd de heer L. A. te Winkel. Marine eu leger. De minister van oorlog heeft in den laatslen tijd in het alge meen de chefs der corpsen van het leger gemagtigd de in reserve gestelde miliciens der jongste ligting, wanneer zij zich onder overlegging van een bewijs van het bestuur hunner woonplaats, dat zij niet in hun onderhoud kunnen voorzien, daartoe aan melden, in werkelijke dienst op te nemen, zonder dat zij ver- pligt zijn zich, overeenkomstig art. 3 71 der wet, van 8 jannarij 1817 (staatsblad no. 1) tot de staande armee te verbinden, liantoiegeregt te middelburg. Bij vonnissen van den 15 dezer, zijn 1. T, wegens het plegen van enkele diefstal van dor hout veroordeeld tot 3 dagen gevangenis en de kosten. 2. D. wegens het uiten van scheldwoorden tegen iemand, zonder daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld in eene geldboete van f 2,50 en de kosten. 3. K, wegens het uitslaan van vloerkleedjes op de straat op een ander uur dan van 6—9 uur des morgens, veroordeeld in eene geldboete van f 3, bij wanbetaling tol 1 dag gevangenis en de kosten. 4. M, wegens het werpen van vuilnis op de straat of open baren weg, veroordeeld in eene geldboete van f3, bij wanbeta ling tot 1 dag gevangenis, en de kosten. 5. P, M en F, wegens het schuren van stoepen, tijdens het bij publicatie van burgemeester en wethouders verboden was, ver oordeeld ieder in eene geldboete de 1ste van f 5, de 2de en 3de ieder van f3, bij wanbetaling ieder tot 1 dag gevangenis en de kosten. 6. C, wegens het alleen en zonder eenig opzigt laten staan van paarden gespannen voor een wagen op de openbare straat te Middelburg, veroordeeld iu eene geldboete van f3, en de kosten. Afloop verkoopingen eu auubesteriiugeu. Middelburg 22 junij. liet barkschip Mercurius met inventaris, lang 34,25 el Iers. wijd 6,40 elleu, hol 5,04 ellen, groot 491 tonnen. Verkocht voorf 12,826. Vlissingen 21 junij. Een huis en erve in de Korte Walstraat hoek van de Zei:- markt wijk 11 do. 193, ingehouden hoogste bod flSOO. Vlissingen 23 junij. Een huis en erve in de Wagenaars! raat, wijk 1. no. 66. Ver kocht voor f765. Een huis en erve in de Lange Walstraat, wijk A. no. 123, verkocht voor f 520. Domburg 18 junij. 55 roeden 2 ellen weiland. Verkocht voor f 635. 94 roeden 38 ellen weiland. Verkocht voor f1225. 73 roeden 80 ellen bouwland. Verkocht voor f 720. 44 roeden 70 ellen bouwland. Verkocht voor f 526. 73 roeden 6S ellen bouwland leWestkap- pellc. Verkocht voor f 737- 57 roeden 42 ellen bouwland, i Verkocht v.oorf 633. 7G roeden 70 ellen bouwland. Verkocht voor f 615.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1