MIDDELRURGSCHE COURANT. Dingsdag 22 Junij. r 74. 4858. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissiu- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dooilbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. JiankonLitgintjen VAN IIET RIJKSBESTIiCU.PROVLXCIALE EJi liEMEE.ÏÏEBESTCBM. Aanbesteding. Op vrijdag, den 2julij 1858, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde stalen, en in bijzijn van den hoofd ingenieur vau den waterstaat, in het 11de dist riet, aan het locaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed Het voortzetten tier begriiitliiig over 1IOO el leugte, van den westeüjlieu jaagweg langs bet banaal van Hicuzea, met liet ontlerboutl tier verbeterde baan en van de vroeger begrinde vak- keit, tot en «act den Sisten december 185». Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden, derden en tweeden dag vóór de beste ding, de noodige aanwijzingen in loco worden.gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat B. P. G. van Diggelen, te Middelburg, en den ingenieur li. S. J. Rose, te Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. Aanbesteding. Op vrijdag den 2 julij 1858, des voormiddags len 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door eender leden van gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdinge nieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed In twee perceelen, voor elk gebouw afzonderlijk. ■Bet bouwen, van twee woonhuizen, als: Keu voor «leu werkbaas van «len cala- initeusen polder Btuiinisse, en een voor dien van de watering van Wals oorden; met inbegrip van «le ver- eischte materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij eukele inschrijving, voor elk perceel afzonderlijk. Het bestek en de teekening liggen ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoo danige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van water staatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den derden en tweeden dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat B. P. G. van Diggelen, te Middelburg, eu de inge nieurs P. J. de Quartcl, te Zicrikzeeen li. S. J.Rose, te Neuzen, 's Gravenhage den 4 junij 1858. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. Dekend making-. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend dat op vrijdag den 9 julij 1858, des middags ten twaalf ure, te Haarlem, Arnhem, Zutphen, 's Gravenhage en Utrecht, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der leve ring van rcmonlpaardcn dat namelijk zullen worden aanbesteed door de hoofdadministratie van het Iste regement dragonders te Haarlem 19 paarden, door die van het 2de rege ment dragonders te Arnhem 19 paarden, door die van het 3de regement dragonders te Zutphen 19 paarden, door die van het 4de regement dragonders te 's Gravenhage 19 paarden, en door die van het regement veldartillerie te Utrecht 21 paarden; dat deze aanbesteding niet bij loten of partijen zal geschieden maar voor het getal paarden in eens, zoo als boven is opgegeven dat de helft der te leveren paarden vóór of op den 1 augustus aan staande den ouderdom van 48 maanden moet hebben bereikt (met vergunning daaronder vijf- en zesjarige paarden te begrij pen); dat voor de wederhelft paarden tusscheu de 60 en 72 maanden moeten worden geleverddat in de voorwaarden van aanbesteding wederom de bepaling is opgenomen, dat een derde j gedeelte der te leveren paarden van inlandschen oorsprong j moeten zijn, en dat de gemelde voorwaarden van aanbesteding voor gegadigden ter lezing liggen, ouder anderen ter proviuciale griffie van Zeeland te Middelburg. Middelburg deu 16 junij 1858. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. Burgemeester en wethouders van Westkapelle maken be kend, dat de Kermis aldaar cal gehouden worden van den 7 tot den 13 julij aanstaande, en dat vergunning zal worden verleend om op vrijdag den 9 naar de gaai te schieten en op zaturdag den 10 naar den ring te rijden. Westkapelle, den 19 junij 1858. W. VAN SIGHEM, fung. burgem. P. DE VOS, secretaris. *3inncniaitïrscl)r tijöincjm. SliddeBbuFff 22 juuij. Door de Provinciale commissie van onderwijs in de provincie Zeeland ziju alhier in den loop der vorige week geëxamineerd 10 personen. Daarvau ziju toegelaten 1 als hoofdonderwijzer, 1 als hulponderwijzeres en voor de beginselen der frausche en engelsche taal, 3 als hulponderwijzer, waarvan één tevens voor de beginselen der frausche en één voor die der engelsche taal, 1 voor de beginselen der hoogduitsche taal en wiskuude, L voor het verder voortgezet onderwijs in de fransche en engel sche taal en 1 voor het verder voortgezet onderwijs in de wis- eu natuurkunde; en afgewezen: 1 als hulponderwijzer en 1 als onderwijzer in de fransche taal. In de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ontvan gen een overzigt van den handel en van de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland gedurende de maanden de vier maan den geëindigd 30 april 1858. In de zitting van den gemeenteraad te Vlissingen van jl. zaturdag is, na eene herhaalde stemming, bij loting tot gemeen tebouwmeester benoemd de heer A. Harte aldaarde heer C. Zemel mede aldaar woonachtig had een gelijk aantal stemmen op zich vereenigd. Nader verslag der zitting in ons volgend no. Gisteren namiddag omstreeks 2 ure arriveerde le Vlissingen, per belgische stoomboot Turk, een plaisiert rein uit Antwerpen, welke ten 6 ure wederom van daar derwaarts vertrok. maar men vindt er daaronder welke de naauwkeurigste aan dacht waardig zijn. Het plan tot deze tentoonstelling is slechts korten tijd voor de opening bekend gemaakt, en het is mogelijk voornamelijk daaraan toe te schrijven dat er vooral door inland- sche fabriekanten geen grooter gebruik van is gemaakt. De administratie heeft echter voor die late bekendmaking eene bepaalde reden gehad. Zij heeft namentlijk geoordeeld dat op vele tentoonstellingen slechts buitengewone voorwerpen wer den gezonden, waarvan de vervaardiging veel moeit e en tijd kost en het was juist hare bedoeling gewone producten, welke steeds bij de fabriekanten in voorraad zijn of zeer spoedig geleverd kunnen worden, ter bezigt iging te stellen. Of nu die late aan kondiging alleen de oorzaak is. of wel dat er andere redenen bestaan, waarom de zaak bij de uederlandsche fabriekanten zoo weinig bijval heeft gevonden weten wij niet, maar in het oog vallend is het dat de nederlandsche nijverheid zoo schaars is vertegenwoordigd. Dit betreft echter meer het aantal dan den aard der inzendingen, want er zijn ook onder inlandsche inzen dingen verdienstelijke voortbrengselen, waaronder wij slechts behoeven te noemen die van Lecomte-Keyzer te Maastricht, ingelegd marmer; P. Regout aldaar, glas-en aardewerk; Sluy- ter te Amsterdam, billardHeukensfeldt te Delft, tapijten Travoglino zoon te Haarlem, zijdeDe gebroeders van Oven te 's Gravenhage goudborduurselZaalberg zoon en Zuurdeeg zoon beiden le Leiden, dekenswelke waarlijk bij de inzending van japansche goederen door Z. M. den koning en bij die van Balt hoven en Christofle comp. te Parijs niet misplaatst zijn. Het is wel in het belang onzer nijverheid wenschelijk dat nog vele inzenders tot deze zaak toetreden, want doordeadmi- uistratie worden nog steeds inzendingen aangenomen en de sluiting te 's Hage zal zeker niet vroeger, maar vermoedelijk later dau 1 augustus plaats hebben, en daarna zal het de inzen ders volkomen vrijstaan hunne goederen terug te nemen, dar» wel voor tentoonstelling op andere plaatsen zoo binnen als bui ten 's lands ter beschikking te laten. Voor hen die zich deze expositie alzoo mogten weuscheu ten nutte te maken, bestaat daartoe nog gelegenheid, en zij zullen des verkiezende bij den heer G. J. Sprenger, voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ongetwijfeld eenige inlichtingen kunnen bekomen. Uit onderscheidene plaatsen wordt berigt, dat len gevolge van de brandende hitte in de afgeloopen week vele menschen plotseling zijn gestorven, zoowel in de steden als op het land bij het verrigten van veldarbeid. Ook het baden en roekeloos ge. bruik van verkoelende dranken hebben vele slagtoffers gemaakt. De internationale tentoonstelling van nijverheids voorwer pen thans te'sHage geopend, verdient in vele opzigten belang stelling. Wel is hel aantal inzendingen betrekkelijk zeer gering, Te Vlissingen is 11. donderdag bij de viering der jaardag van H. M. de koningin eene groote parade gehouden en wel de9 morgens ten 8 ure, uit hoofde van de buitengewone hitte. Van Kapelle, Zuid-Beveland, wordt gemeld dat men zich niet heugt immer de kersenboomen zoo veel te zien beloven als thans zij zijn overvloedig beladen, zoodat bij de verhuring de boomgaarden dan ook veel hoogere prijzen dan in vorige jaren opbragten. -+- De tweede dag der vergadering van de Zeeuwscbe maat schappij van landbouw, denlöden en 17den teZierikzce gehou den, is mede tot aller genoegen afgeloopen. Des middags 12 ure was cr eene tentoonstelling, waarop behalve 36 paarden, 102 stuks hoornvee, ook schapen, varkens, zaden, gewassen landbouwwerktuigen, eene verzameling van mcekrapbereidin- geu, monsters vlas, wol en eenige uitmuntende landbouwgewas sen werden aangetroffen. De tentoonstelling inogt in vele op zigten merkwaardig genoemd worden want er was veel aan gevoerd en daaronder zeer veel goeds; daarvan kan de groote verkoop van vee ten bewijze strekken. Eene bijzondere vermel ding verdient de vette koe, door den heer J. Hoogenboom Bz te Renesse ten toon gesteld, welk beest, naar het eenparig oor deel van bevoegden, ten volle bewees dat het inlandscXe-ras, bij eene oorcJjee-Hamdige keuze even goede exemplaren, zoo ü*e! voor mejKrijkheid als vétwording oplevert als de vreemde ras sen het-gatdau ook algemeene tevredenheid dat aan den eige naar vfittröitin waarheid uitstekende beest, de zilveren medaille j was toegekend, -Verder werden bekroond hel 3jarigmerriepaard

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1