MIDDELRURGSCHE COURANT. L\°' 73. Zaturdag 19 Junij. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags cn zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien k3n geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrnt. kingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van vrijdag avond 8 ure. ïHcmhottöightgeit TAS BET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE ES BEMEE.ÏÏEBESTCREN. Bekendmaking-. De burgemeester en wethouders van Veere Maken bekend, dat bij raadsbesluit van den 28 maart 11., goedgekeurd door heeren gedeputeerde staten den 30 april daaraanvolgende is goedgevonden, de jaarmarkt in deze ge meente voorlaan te doen aanvangen, op den tweeden dag der week voorafgaande aan die waarin de jaarmarkt te Vlissingen begint en dezelve te doen eindigen, des avonds van den daarop- volgenden zaturdag; dat de kermis of jaarmarkt mitsdien dit jaar zal aanvangen den 12 julij aanstaande en eindigen op zaturdag daaraanvolgende. Veere den 16 junij 1858. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. B. FOCK, voorzitter. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. Vergadering van den gemeenteraad te Vlissingen, te houden op zaturdag den 19 junij 1858, des namiddags ten 1 ure. De te behandelen punten zijnverpachting van de dienst der mestspecien; goedslot der rekening van den rijweg tusschen Middelburg en Vlissingen over 1857; benoeming gemeente bouwmeester; meet- en weegloon van steenkolenvoorstel tot overneming houten loods van de heeren de Groof en Hector. <3iunmlattöscl)c tij hingen. Sliddelburg; 18 junij. De jaardag van 11. M. de koningin, waarbij tevens die van den koning wordt herdacht, werd gisteren alhier op gebruike lijke wijze gevierd, ook door het houden van inspectie der dienstdoende schutterij dezer gemeente en parade door het hier in bezetting liggend bataillon van het 5de regement infanterie. Vooraf had de instailatie plaats gehad van den heer mr. Ph. J. Callenfels tot eersten en van den heer C. D. Tielenius Kruyt- hoff, tot tweeden luitenant bij de schutterij. De vereenigiug van onderofficieren en korporaals der schut terij vergaderde des avonds in het lokaal van het Schuttershof, alwaar zij, in vereeniging met den adjudant-onderofficier en de sergeant majoors van het hier garnizoen houdende bataillon infanterie daartoe door haar uitgenoodigd, dezen dag op eene gepaste wijze vierde. Aan den maaltijd, waarmede zij hare feestviering besloot, heerschte gulle eu gepaste vrolijkheid en werd menige toast op bet welzijn van vaderland en vorst gedronken. De langdurige droogte en buitengewone warmte oefenen al om in deze provincie eenen zeer onguustigen invloed uit. De te veld staande vruchten welke nog onlangs een zeer rijken oogst beloofden, hebben in de laatste dagen veel geleden. Vooral is dit het geval met de zomergerst, haver, paardeboonen, erwten en voedergewassen. Ook met de weilanden is het bijzonder treurig gesteld, en het schier geheel ontbreken van gras en goed drinkwater is dan ook oorzaak dat er veel vee van gebrek sterft. De drukkende hitte, waarbij de thermometer de hier nooit gekende hoogte van 94 gr. heeft bereikt, is echter gisteren aan merkelijk getemperd. De regen hoe spaarzaam ook gevallen, heeft reeds eenige verfrissching aangebragl, en het laat zich aanzien dat hij door meerder zal worden gevolgd, in welk geval de weldadige invloed zich spoedig zal doen gevoelen. "Wij zijn in de gelegenheid mede te deelen, dat de tentoon stelling van nijverheidsvoorwerpen die den 2 augustus aan staande alhier zal geopend worden, de beste verwachtingen doet koesteren, daar het getal inzenders ook van buiteu deze provincie zeer aanzienlijk is, en zich onder de toegezegde voor werpen uiterst belangrijke zaken bevinden. De uitgebreidheid der tentoonstelling heeft dan ook bijzondere maatregelen noodig gemaakt, daar het aanvankelijk daarvoor bestemde concertge bouw geeue genoegzame ruimte beeft om alles te plaatsen. De commissie heeft daarom de oprigting van een hulplokaal op het Muntplein onvermijdelijk geacht en in een gisteren gehouden vergadering de oprigting van dat gebouw aanbesteed, en aan den minsten inschrijver, zijnde de heer J. Snel alhier, voor f1080 toegewezen. Om deze en andere belangrijke onkosten goed te maken is aan vele ingezetenen eene lijst van inschrijving aangeboden, waarop reeds nu voor eene aanmerkelijke som is ingeteekend. De tentoonstelling zal uitgebreid en in vele op- zigten zeer belangrijk zijn, en het laat zich aanzien dat zij niet alleen uit deze provincie maar ook van elders door velen zal worden bezocht, daar zij reeds nu de algemeene belangstel ling gaande maakt. De nederlandsche galjoot Adriaua Frauciska, gezagvoerder J. van Eyk, te Vlissingen te huis behoorende, is woensdag jl. in de dokhaven aldaar binnen gekomen met avarij aan masten en touwwerk, veroorzaakt door eene onverwachte en onvoor ziene beweging der zee bij schoon weder, waardoor het vaartuig zoodanig slingerde dat een gedeelte van het vaartuig over boord sloeg. LI. dingsdag avond circa 7 uur is te Vrouwepolder in eene regenbak verdronken gevonden eene gehuwde vrouw, die ver moed wordt zich zelve het leven te hebben benomen, uithoofde zij sedert eenigen tijd lijdende was aan eene ziekte, welke tot dergelijk vermoeden aanleiding geeft. De spoedig toegebragte geneeskundige hulp heeft niets meer kunnen uitwerken. -f- Woensdag namiddag is te Zierikzee de algemeene verga dering van de Zeeuwsche maatschappij van landbouw gehouden in de lulhersche kerk. Zij werd ten l£ ure door mr. C. van der Lek deClercq meteene toespraak geopend, waarin hij eenige op merkingen en wenschen mededeelde voor deze vereeniging, wel ke de ontwikkeling van den voornaams ten tak van ons volksbe staan ten doel heeft, en de wenschelijkheid aantoonde dat de maatschappij voortdurend mogt blijven bestaan en beter mogt werken, daar het toch niet te ontkennen is dat hare werking thans niet zoodanig is als die behoort te zijn. Eene reden daar voor meende hij te moeten zoeken daarin, dat hij nog niet als voorzitter vervangen was door eenen meer practise lien man die de werkzaamheden der maatschappij meer zou kunnen be vorderen; hij achtte dit te meer betreurenswaardig, daar deze provincie zoo vele in den landbouw zeer bekwame mannen be zit, en drukte dan ook den weusch uit dat hij spoedig door een ander zoude opgevolgd worden. Eene tweede oorzaak van kwijning vond hij in de weinige lust der leden om deel uit te maken van de afdeeliugsbesturen, waardoor het moeijelijk was deze, en daardoor ook somtijds het hoofdbestuur, aan te vullen. Ten derde stelde hij de vraag of het dan ontbrak aan genoeg zame lust en ijver om de maatschappij staande te houden, welke hij zoo noodig achtte, omdat de kennis van landbouw eu vee teelt hier in vergelijking met andere streken nog ten achteren is, en de tegenwoordige vooruitgang des landbou ws in't algemeen ook een gevolg is van de toepassing der wetenschap. Hij vond het steeds vreemd dat iu het algemeen bij de aanzienlijken zoo wei nig sympathie voor den landbouwenden stand werd aangetrof fen, daar toch allen van dien onmisbaren stand afhankelijk zijn hij wees op de maatschappij, als bij uitnemendheid beoogende het bevorderen van werkzaamheid, hetgeen een der beste wijzen is om welvaart te scheppen en te bevorderen; hij achtte liet ook uit dien hoofde te betreuren, dat zoogenaamde pliilantropische instellingen, die geen werkverschaffing op het oog hebben, dik werf meerderen bijval vonden dan deze maatschappij. Na de weinige werking onder de leden geschetst te hebben, wees hij er op dat zoo menige ontdekking of waarneming zonder vrucht blijft, omdat de uitvinder of waarnemer die voor zich zeiven houdt en niet aan anderen mededeelt. Spreker zeide het te be treuren dat in der tijd de commissien van landbouw waren op geheven, welke hij gelooft dat veel beter vruchten opleverden dan thans deze maatschappij op doet. Hij erkende ook het goede dat door de maatschappij werd verrigt, en wees op het voordeel der tentoonstellingen, waar men door vergelijking tot het betere komt en op het wenschelijke voor deze provincie, van eene vereeniging van personen van hetzelfde vak, welke door den geisoleerden toestand elkander anders niet zouden ont moeten. Hij besloot zijne rede met hulde te brengen aan de afdeeling der Nederlandsche maatschappij van nijverheid, te Zierikzee gevestigd, op welker vergaderingen zoo vele voor den landbouw gewigtige zaken behandeld worden en tot deelneming waaraan hij allen aanspoorde. Tevens zeide hij daarbij met ge noegen te kunnen vermelden dat er ook vele teekenen van zucht naar vooruitgang bespeurd werden, en deze zich openbaarden in betere cultuur, betere veevoeding en verbetering der veeras sen, en omtrent dit laatste deelde hij nog mede dat een land bouwer in dit district uit Engeland rundvee had doen komen, ten einde daarmede in verhouding met hetinlandsche vee proe ven te nemen. Deze rede werd door de vergadering met belangstelling ge boord en zeer toegejuicht. De notulen der op den 29 junij 1857 te Goes gehoudene ver gadering werden hierna gelezen en goedgekeurd. Vervolgens werd gelezen eene missive van den heer commis saris des konings, waarbij hij dank zegt voor de uitnoodiging tot bijwoning der vergadering, en zijn leedwezen betuigt dat hij door bijzondere omstandigheden verhinderd is aan die uit- noodiging gevolg te gevenalsmede eene missive van gedepu teerde staten dat zij zich door eene commissie zullen doen ver tegenwoordigen, waarop dc voorzitter het genoegen van het hoofdbestuur betuigt van den lieer mr. G. A. Fokker, als het coiiegie vertegenwoordigende, ter vergadering te zien. Door den secretaris, den heer mr. W. Ph. Vis, wordt verslag uitgebragt over den landbouw over 1857, met eenige beschou wingen over den toestand der maatschappij en aanbeveling tot behartiging der belangen. De commissie tot onderzoek der rekening van 1856 brengt, bij monde van den heer C. van der Vliet, rapport uit, adviserende onder een paar aanmerkingen, tot goedkeuring. Na inlichting door den heer mr. C. vau der Lek de Clercq omtrent deze aan merkingen, wordt deze rekening, met dankzegging aan den thesaurier, goedgekeurd. De voorzitter noodigt tot het leveren eener bijdrage den heer J. H. Ochtman Jhz. uit, die na eenige verontschuldiging las: //Over de diensten die de wetenschap aan den landbouw kan bewijzen." Ook deze rede werd met belangstelling gehoord. De voorzitter deelt mede dat door den heer baron van Bra- kei, honorair lid der maatschappij, inlichtingen zijn gevraagd omtrent draiueriug, dat het hoofdbestuur van oordeel is, daarop voor als nog geen voldoend antwoord te kunnen geven, doch te moeten wachten tot hieromtrent meerder ondervinding is op gedaan, dat echter de brief in de vergadering wordt gebragt, ten einde daaromtrent zoo mogelijk discussie uit te lokken. De heer Vogelvanger bekomt daartoe het woord, en geeft op zeer duidelijke wijze een exposé van het doel en de voordeeleu van het draineren, hetgeen eeue zeer belangrijke discussie teii ge volge heeft. Daarna wordt aan de vergadering medegedeeld, dat de voi- geude vergadering in het voormaljg 4de of 5de distriet zal ge houden worden, op later door het hoofdbestuur te bepalen plaats. Na alvorens nog aan het gemeentebestuur van Zierikzee den dank der vergadering betuigd te hebben voor de belang stelling in de Maatschappij die het door zijne tegenwoordig- beid heeft getoond, sluit de voorzitter de vergadering. Na den afloop werd onder de aanwezige leden wier getal zot- als het. programma vermeldt een 120lal beliep, een aantal engel- sche en amerikaansche werktuigen verloot. Des namiddags ten 5 ure werden nabij de Zclke^s-ige.wt. 1

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1