bij Victoriapark en doodde vijf van deze dieren. Een constaoel werd in het gezigt getroffen, en was op staanden voet blind. Ook in Northumberland heeft dit onweder groote schade aan- gerigt. Het zelfde onweder heeft ook in een aantal westelijke districten gewoed. Te Bradford werden de straten door den slagregen letterlijk overstroomd, het water drong in de kelders, en men berekent de schade op verschillende duizend ponden sterling. Ook in Yorkshire werden onderscheidene personen door den bliksem getroffen en een kind werd gedood. Te Wib- sey, bij Bradford, sloeg de bliksem in eene school, een jongen werd doodelijk getroffen, terwijl drie of vier anderen er met brandwonden af kwamen. De communicatie op den spoorweg tusschen Leeds en Harrowgate werd gestremd. Dit Pegwell, l»;i üamsgale schrijft men, dat de zee gedurende het onweder ongeveer 200 yards terug week, en eerst na een tijdsverloop van 20 minuten weer tot hare vorige hoogte terug keerde. The daily news beweert, op grond van latere berigten, (lat i'erzie bet verdrag ten opzigte van Herat niet is nagekomen, maar die stad als perzisch eigendom behandelt, aldaar de regts- pieging uitoefent, perzische munt slaat en overigens te werk gaat ais of het als overwinnaar uit den strijd met Engeland was 1c voorschijn getreden. inen v.egt dat de cngeische regering den amerikaanschen li', er Rarcy zijn geheim om wilde paarden te temmen voor de som van 5000 p. st. heeft afgekocht, en dat eene. school tot het volgens dat stelsel dresseren van voor het indisch leger be stemde paarden hier te lande zal gevestigd worden. Denkelijk he;:ft, de regering zich niet tot het bewaren van het geheim ver bonden, en zal het dus denkelijk eerlang algemeen bekend zijn. Met de zaak van de wijd vermaarde Leviathan is het nog alles behalve in orde. De oostersche zeevaartmaatschappij, uit sluitend voor den aanbouw en de exploitatie van dat monster- schip gevestigd, heeft verklaard nog eene som van 220,000 p.st. voor de voltooijing daarvan te behoeven, welke zij hoopte te vinden door de uitgifte van schuldbekentenissen van 5 p. st., na verloop van acht jaren met 20 p. st. aflosbaar. Voorts ziet die maatschappij geheel van haar eerste plan af om eene gere gel ie cu snelle gemeenschap tusschen Engeland en Australië tiar.r te stellen. De Leviat hau zal dus alleen het getal der trans atlantische stoomschepen vermeerderen, en zich tot het over* brengen van personen en goederen van Liverpool naar de Yereenigde staten bepalen. Maar naardien de haven van New -York geeue genoegzame waterdiepte oplevert, zal de reus der zeeën Portland, in den staat Maine, tot aanlegplaats heb ben. Volgens gemaakte berekening kan die togt binnen den tijd van zeven dagen volbragt worden, en zullen binnen den tijd van een jaar acht heen en terugreizen gemakkelijk kunnen worden volbrngl. Met 2100 passagiers voor iedere reis tegen de vracht van 214, en 6-j p. st. voor de drie verschillende klassen, en eene daaraan geevenredigde goederenvracht, zou iedere reis ongeveer 20.S00 p. st. opbrengen. Liet is te wenschen dat deze becijfering il er directie van de maatschappij niet even verkeerd als ai de vroeger gemaakte uitvallc. Volgens particuliere berigten uit den Oranje-vrijstaat, vvis (ie eerste ligte slag tegen Moshesh, het opperhoofd der Üisulos, met gunstig gevolg afgeloopen. Het leger der boeren, dat 1200 man telde, tegenover eene tiendubbele magt der vij anden, maakte zich gereed om de Caledon rivier over te trekken cu ue Basutos in hun eigen land aan te vallen. Met deFullon zijn berigten ontvangen uit New-York van 29 mei. De spanning eu ontevredenheid over het onderzoek der amerikaaiische schepen door britsche kruisers en over de wijze waarop dit. geschiedt, nemen toe. In den senaat is een wetsontwerp voorgedragen om den president der unie te magti- geii ecveld te bezigen. Uit ICaiifornië luiden de berigten gun st ig. E9uitsc!ilaud. Vt'ecucnll junij. Men weet dat Euad-pacha te Parijs ver klaard heeft, dat de onderhandelingen over Montenegro te Konstantinopel geen aanvang kunnen nemen,alvorens hetturk- sche grondgebied geheel ontruimd is. Dientengevolge worden bij vorst Danielo pogingen gedaan, om hem te bewegen zijne voor Klobuck gelegerde troepen terug Ie ontbieden, aan welke pogingen thans reeds gevolg is gegeven. Nog heeft men aldaar van de zijde van Fraukrijk de verplig- t ing van Turkije om de bekende verordeningen tot gelijkstelling der christenbevolking met de turksche, naar behooreu te handhaven, ter sprake gebragt. De 1 urksche gemagtigde heeft gew eigerd om aan de beraadslaging over dat onderwerp deel te nemen, en hier ter stede beklaagt men zich, dat de britsche gezant daarbij zeer weinig zelfstandigheid heeft betoond. Berigten uit Belgrado, van 11 junij des avonds, zeggen dat de woning van den engelschen consul aldaar door turksche soldaten is aangetast. l)e servisehe wacht heeft die soldaten we! verdreven, maar het gebeurde heeft eene groole gisting onder de bevolking te weeg gebragt. liet consulaal wordt nog ■'nr r servische Lcmc-n bewaakt Men verzekert dat de vertegenwoordiger van Denemarken bij ons kabinet eene dépêche van zijne regering heeft ontvan gen, waarin hem wordt kennis gegeven, dat men te Kopenhagen niet geneigd is, om aan de jongste besluiten van de bondsverga dering gevolg te geven. Men koestert aldaar nog altijd de hoop, het duitsch-deensche geschil in eene europesche kwestie te zien veranderen. Berlijn 13 junij. Op de algemeene tolcouferentie, welke op 10 augustus e. k. zal gehouden worden, zal tevens de afreke ning plaats hebben tusschen de verschillende staten van het tolverbond. De voornaamste der te behandelen punten zijn echter de voorstellen door de oostenrijksche regering gedaan,ter vergemakkelijking van het verkeer tusschen de staten van het tolverbond en de oostenrijksche monarchie. Groot is het aantal landverhuizers, dat uit Pommeren, Posen en andere naburige streken sedert eenigen tijd over Hamburg naar de Kaap do goede hoop vertrekt. Men zegt dat zij door hamburgsche reeders zijn aangenomen, om der waarts heen gevoerd te worden, en dat zulks geschiedt ten be hoeve en op kosten der eugelsche regering. Xwitserland. Gelijk bekend is, heeft de bondsraad het voornemen ge vormd, om in augustus e. k. te Bern eene telegraaf conferentie te doen houden en de verschillende europesche staten uitge- noodigd afgevaardigden ter conferentie te zenden. Naar men verneemt hebben Oostenrijk, Baden en Toskane kennis gege ven, dat zij tot dat plan niet willen medewerken, welke afwij zing wordt toegeschreven aan deu invloed van Pruissen. De bondsraad heeft echter op nieuw eene uitnoodiging gezonden» ten einde zoo mogelijk tot het beoogde doel te geraken. De stand der veldvruchten is buitengewoon gunstig. Men is ijverig werkzaam aan den hooibouw, welke algemeen geno men voordeelig uitvalt. Eelgic. De kamer der vertegenwoordigers heeft zaturdag jl. schier zouder discussie met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot onteigening van ongezonde wijken in het belang der openbare gezondheid. Fvankrijk. Parijs Hjunij. Volgens een gerucht, hetwelk vrij wat geloof vindt, is de conferentie met de vaststelling der grondslagen voor de politieke reorganisatie der Douau-vorstendommeu reeds aanmerkelijk gevorderd, (Schijnt zij het daarover spoe diger eens te zullen worden dan men eerst verwachtte. De staatsregterlijke afscheiding der Donau vorstendommen j zou in beginsel zijn aangenomen, en Frankrijk de eenige mo- I gendheid zijn geweest, welke lot het laatste oogenblik heeft j aangedrongen op de politieke en administratieve vereeniging j der beide gewesten. Het is te vermoeden, dat Frankrijk niet j zal zijn overgegaan tot het opgeven van het beginsel, dan na te hebben doen gevoelen, dat eene mogendheid, die zich zoo vele opofferingen heeft getroost in het belang van Turkije, het regt j heeft om zich misnoegd te toonen, als zij bespeurt, dat zij om trent eene zaak van zoo veel gewigt het eerste wordt verlaten door den staat, voor welken het zoo veel heeft gedaan. Een der gevolmagtigden, welke wordt niet opgegeven, moet zich de aanmerking hebben veroorloofd, dat Groot. Brittannie meer en meer de oostenrijksche rigting schijnt te willen volgen. Naar luid van het ofliciele dagblad, 't weik zich meer be paald met de aangelegenheden van het leger bezig houdt, zal hier te lande voor de infanterie een nieuw geweer met getrokken loop worden ingevoerd. Reeds is men bezig met de vervaardi ging van 400,000 stuks geweren van dat nieuwe model. iZaturdag heeft er op Fontaiuebleau een buitengewone ministerraad plaats gehad. Men brengt daarmede in verband het gerucht van eene ministeriefe wijziging en van eene ver andering in de wijze van bestuur, zoo als die tegenwoordig bestaat. De Moniteur deelt een artikel mede, waarin herinnerd wordt aan de vroegere circulaire van den minister van binnen- landsche zaken aan de prefecten, waarbij deze uitgenoodigd worden, de colportage te verbieden van godsdienstige boeken, waardoor de gemoederen en hartstogten tevens opgeruid wor den, zijnde het de taak van de autoriteiten die tegen te gaan. Tevens wordt daarin gezegd, dat de geheime genootschappen in het buitenland over aanzienlijke hulpmiddelen beschikken en handlangers naar Frankryk zenden, om aldaar in hunnen opruijenden geest werkzaam te zijn. Op het voetspoor van den Moniteur zijn ook Le pays en La patrie opgetreden, om de vrees weg te nemen die de krijgs toerustingen alhier hadden doen geboren worden. Le pays be weert zelfs dat de goede verslandhouding tusschen Frankrijk en Engeland nooit beter geweest is dan thans, en dat de rege ringen van beide landen ook nimmer meer reden gehad heb ben om het voortbestaan daarvan le wenschen. La patrie weet niet waar dc vijand is, tegen welken Frankrijk zich zou kunnen wapenen, en besluit uit een overzigt van den algeraeenen stand van zaken, dat zoo de vrede al bedreigd mogt schijnen, de oor zaken daarvan in den laatsten oorlog gezocht moeten worden. Doch die belangen welke thans aan de conferentie zijn onder worpen, worden beheerscht door de behoefte aan rust, welke Europa gevoelt. Van den anderen kant wordt aan het spaansche blad Iberia medegedeeld dat de Engelschen groote fortificatiewerken te Gibraltar aanleggen, vooral van de zeezijde, ten einde aldus de nadering van schepen op eenig eenig ander punt dan van de haven, te beletten. Deze toerustingen in een tijd van diepen vrede, aldus wordt er bijgevoegd, verdienen bevreemding. Brieven uit Rome melden, dat men daar voor onlusten op den sacramentsdag beducht was. Daags te voren waren door de policie een aantal arreslatien bewerkstelligd en granaten in beslag genomen, ongeveer van dezelfde soort als die van Orsini. Al de troepen waren geconsigneerd. De paus heeft in weerwil van de onrustbarende kenteekenen, op de gewone wijze deel geno men aande processie. Parijs 15 mei. De geruchten reeds sedert vrij langen tijd in omloop dat de generaal Espinasse uit het ministerie zou treden wordt door een keizerlijk besluit in den Moniteur van heden, bevestigd. Dat decreet benoemt in zijnen plaats den heer De- lange tot minister van binnenlandsche zaken. Men acht deze keuze zeer gelukkig, en geschikt om het stelsel van uiterste militaire gestrengheid^ te doen ophouden en het nadeel, door zijnen voorganger aan de zedelijke kracht der regering loege- bragt, te herstellen. De heer Espinasse is tot senator benoemd. De Moniteur bevat tevens verscheidene benoemingen van onderprefecten. De prefecten van de departementen, welke door den keizer op zijne reis in het begin van augustus zullen worden bezocht, zijn naar Parijs ontboden, en de toebereidselen tot die reis worden krachtig voortgezet. In de vijfde conferentie, gisteren gehouden, is bij voort during de organisatie der Donau-vorstendommen behandeld, maar het is nog niet bekend of men reeds tot eenig besluit dienaangaande gekomen is. Italië. Uit alle berigten blijkt dat Engeland en Piemont zich in de zaak van den Cagliari in den laatsten tijd geheel aaneen geslo ten hebben. Zij verlangden dat de napelsche regering of dat schip met de bemanning vrij geven, öf de zaak aan de bemid deling van Zweden onderwerpen zoude, en lieten haar een be denktijd van tien dagen. Deze eisch was in een engelsche nota van 25 mei jl. en in eene sardinischc nota van den 4 dezer ver vat, en is door de napelsche regering ingewilligd vóór dat de bedenktijd verstreken en, volgens hare uitdrukkelijke verkla ring, vóór dat de sardinische nota ontvangen was, Men verhaalt dat Mazzini te Londen eene leening opent om, op zijne wijze, de zaak van Italië te ondersteunen. Op de schuldbrieven en dividenden dier leening zijn op den voorgrond twee strijdende legers afgebeeld, benevens een stuk geschut en een caisson, waarop een kruis en «ene doornen kroon liggen. Voorts ziet men de pauselijke driedubbele kroon en eene koningskroon ter aarde geworpen en in het verschiet den koe pel der Sint Paulskerk van Londen, benevens twee weenende vrouwen en een geharnast paard. Het bovenschrift luidt, in het engelsch en fransch: //Inschrijving ten behoeve der europesche vrijheid." De fondsen moeten in de handen van Mazzini ge steld worden, die hunne aanwending tot dat doel belooft. tjaniirlsbcvigtcn. Kraanmarliteu. Amsterdam 10 junij. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 46 J Lijnolie op zes weken /36{. Koolzaad 84J p. vl. B*rijzeu van effecten. Amsterdam 16 junij. dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. dito Hope co dito dito 1855, 6de serie Spanje. Spoorweg Coupons bewijzen. Crediet instelling. Grenada. Obligalien (schoon) 1847/1852 2| pet. 64 3 4 M 971 4i HO* 4 5 r, 105} 4 5 -7 101S 6 66} VI* H 26} 3 38 66 20} 5 m 5 86} 5 76} 3 1108

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2