MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Dingsdag 15 Junij. N°- 71. 1858. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissiu- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertenticn kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend: kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van maandna: avond 8 ure. i3mncnlanüscl)c lijöingrn. 53êtï«2elï>upff jtinlj. Het provinciaal gereglshof in Zeelaud heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van C. Ovaa, landman te Zoutelande, bij vonnis van den kanlonregter alhier van 20 octobcr 1)., veroor deeld ter zake van //liet na het eindigen vau den markttijd der graanmarkt, op de groote markt te Middelburg, zich ophouden Ier verkoop van granen." Het hof heeft dat vonnis bevestigd en den beklaagde veroordeeld in eene geldboete van f3 ten bale dezer gemeente of bij niet voldoening binnen twee maanden tot een dag gevangenisstraf. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ontvan gen en ligt ter inzage eene opgaaf van de hoeveelheid suiker in Groot-Brittanje ingevoerd, van de daarvan geheVen regten enz., van 1800 tot 1S57; van den invoer van suiker, melasseu, rum, kofiij, cacao eu katoen uit de verschillende oorden, van 1831 tot 1857, en van de hoeveelheden geraffineerde en kandij suiker, ingevoerd gedurende de jaren 1848 tot 1857, en eenover- zigtder scheepvaart van Hamburg, gedurende het jaar 1857. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn voor Mid delburg bevracht de schepen Phoenix en Duivcland. Het volgende wordt ons vvelwillcud ter plaatsing medege deeld: Laatstleden zalurdag had, ten overstaan van de commissie van bestuur, het jaarlijksch examen plaats van de leerlingen der alhier gevestigde geneeskundige schoolnadat het den avond te voren door dr. Y. Keijzer was afgenomen van de vrou welijke leerlingen in de verloskunde aan genoemde inrigting. Achtereenvolgens examineerden op zaturdag: in de schei en artsenijmengkunde de heer P. M. de Lignyin de kruid en algemeene natuurkunde dr. G. van ilennckeler; in de ont leed- en natuurkunde van den mensch dr. J. C. de Manin de algemeene eu bijzondere ziektekunde en de geneesmiddelleer dr. A. A. Fokker; in de heelkunde en bijzonder in de oogheel kunde de heer V. van Lissa; in de verloskunde dr. Y. Keyzer; terwijl eindelijk ten slotte een van de leden der commissie van bestuur een onderzoek instelde naar der leerlingen geoefend heid in de latijnsche taal. Een en ander had tot uitkomst dat de leerlingen voor den aan staanden cursus in de navolgende orde werden gerangschikt: in het 5de studiejaar voor de heelkunde L. D. P. Boogaert, J. M. van Pienbroek en A.de Puijt; in het 4de studiejaar voor de heelkunde J. Hector, J. Polman Kruseman, S. van Os, C. P. Was en J.C. Donkin het 3destudiejaar voor de heelkun de Th. F.Martin eu L. Augustijn; voorde pharniacïe J. Noord- hoek, F. Plankeel, S. C. Slades, D. P. Vermaas en A. L. Mari- nissen; de vrouwelijke leerlingen in de verloskunde M. M. Flo- rissen, huisvrouw van J. H. vau Weerd en C. J. Löenen, huis vrouw van A. de Langein het 2de studiejaar in de heelkunde W. de Bruijne, E. E. Vleugels Schutter, M. O. Leuais en J. G. de Waal; iu depliarmacieG. A. de de Looze, H. Ripping en M- J. van der Hoek, de vrouwelijke leerling in de verloskunde J. J. Krom boom. liet examen door ve!e alhier gevestigde belangstellende kunslgenooten bijgewoond, droeg de blijken van eene ge- wenschte behartiging van het onderwijs van de zijde der lectoren en van de zeer voldocude vruchten die het bij do leerlingen had opgeleverd; wordende zulks na dcu afloop door een van de leden der commissie van bestuur uil haren naam te kennen gegeven, onder aanbeveling aan de docenten om hunne "oede zorgen aan het onderwijs te blijven wijden en aan de leerlingen om het zich bij voortduring ten nutte, te maken. Ten slotte werd den leerlingen medegedeeld dat de aanvang van den volgenden cursus is vastgesteld op maandag 1G augus tus eerstkomende. Uit Zierikzee schrijft men on0 aangaande het muziekfeest onder dagteekening van 13 dezer het volgende Als vervolg op mijn vorig schrijven geef ik u thans verslag van den verderen afloop van het 5de der Zeeuwsche muziekfeesten. Des woensdags en donderdags morgen zijn er repetitien gehou den, en wel op den eersten dag door het koor en orehest geza menlijk, op den tweeden dag door het orehest alleen. Deze waren voor het publiek niet toegankelijk, doch des dingsdags en woensdags avonds zijner repetitien gehouden, waarbij de houders van toegangkaarten voor het feest tegen betaling van 50 cents werden toegelaten. Deze repetitien vooral die van den tweeden dag, werden vrij goed bezocht, en men meent daarin het bewij3 te zien dat de eerste avond aan de verwach ting had beantwoord. Onze anders zoo stille stad verkeerde intusschen in de groot ste drukte, het- gedurig gaan naar en keeren van de repetitien en de uitvoeringen, het aankomen der vreemdelingen, zoo wel uit naburige als meer verwijderde plaatsen, dat alles maakte de stad, vooral de straten die naar de nieuwe kerk leiden, bijna on kenbaar, daar, ook om de nieuwheid der zaak, een aantal nieuws gierigen zich op den weg der feestvierenden bewoog- Inzon derheid was dit het geval op de eigenlijke feestdagen, donderdag en vrijdag, toen eeu digte menschenmassa op de trappen en het plein der kerk had plaatsgenomen, doch niettegenstaande het gedrang en het gedurig keeren der rijtuigen, het doet mij ge noegen dit te kunnen meiden zijn er niet alleen gecne onge lukken gebeurd, maar is er zelf geen oogenblik wanorde ge weest, door dat de maatregelen der policie zoo goed waren genomen en uitgevoerd, en alles steeds in de beste orde was. Het was een schilderacht ig g(;zigt op de avonden der opvoe ring de nieuwe kerk zoo gevuld te zien, aan de eene zijde door het ruime orehest bezet met zoo vele schoonen, zangers en wer kende leden van het orehest, aan de andere zijde met hoorders. Tot verlichting in de kerk was, daar er nimmer avondgods dienstoefening ingehouden wordt, eene tijdelijkegasgeleidiug aangebragt. Het licht was op den eersten avond niet voldoende, j doch tie ijverige directie had den tweeden avond door het aan brengen van meerdere pitten, voor genoegzame versterking ge zorgd. Wat nu de hoofdzaak, de uitvoering zelve, betreftik reken mij niet bevoegd, en het ligt ook buiten den aard van dit verslag, om daarvan eeue kritiek te leveren, maar ik herhaal in het kort de uitdrukking van het algemeen gevoelen eu deze bestaat slechts iu grooten lof, zoo wel voor het instrumentale als het vocale, maar bovenal voor de solisten, die eerst op de dagen dei- uitvoering toonden met welke talenten zij begaafd zijn inzon derheid was dit het geval met den heer Göbbels. Al de moeite eu zorgen voor het feest genomen, zouden zeker reeds beloond zijn geweest, al had men alleen hem kunnen liooren, met zoodani- gen omvang van slem, zulke liefelijke tooncn en aangename voor- dragt. Aan zijn uitstekend talent paart de heer Göbbels eene groote eenvoud eu eene beminnelijkheid iu den omgang, waar door hij aller toegenegenheid en achting heeft verworven. Ook de andere solisten kwelen zich bij uitstekvau mejufvrouw Frosschart en deu heer Craeyvanger, behoeven wij zulks bijna niet te zeggen, zij zijn onder ons genoeg bekend en het zij genoeg dat zij de verwachting ook ditmaal niet hebben te leur gesteld, j Ik moet uog een enkel woord zeggen van de dilettante de altsoliste, mejufvrouw Achenbach, die zoo bereidwillig van j Isselburg herwaarts kwam om ons feest op te luisteren.' haar i talent is voortreffelijk en ook haar welwillende omgang zal in 1 aangename herinnering blijven. Het orehest besloncl, voor zoo ver de naamlijst aanwijst, be halve uit den directeur, den heer C. Eisner, uit 22 violen, 8 alt- J violen, S violoncels, G contrabassen, 2 fluiten, 2 oboes, 2 klari- I netten, 2 fagotten, 4 hoorns, 2 trompetten, 3 bazuinen en 1 pauken het koor van zangers en zangeressen uit 39 sopraan- j stemmen, 39 altstemmen, 28 tenorstemmen en 41 basstemmen, I makende dus te zamen een getal van 214 werkende personen, j Des vrijdags avonds na de uit yoering verzamelden de leest - vierendeu zich in de zalen van het gebouw De eend ragt, die echter te klein waren om allen te bevatten. In desocieteitszaa! werd door het committé en het hoofdbestuur der Vcreeni- ging voor zeeuwsche muzijkfeesten met de heereu eenigen tijd doorgebragt en menigen feestdronk gewijd. Later voeg den deze zich bij de feestvierenden in de concertzaal, aiw.-.,ir ook nog eenige toespraken werden gehouden en cenige kwar tetten gezongen, waarbij ook de hecren Göbbels en Craey vanger zich onderscheidden, terwijl de eerste meteen toespraak en toepasselijk', lied afscheid nam. De eigenlijke feestvieriiu: was hiermede geëindigd, maar ik wil toch met on vermeld laten dat des vrijdags morgens door het committé en de commissa rissen van orde aan de medewerkende heereu eene rijpartij was gegeven, die zoo uitgebreid was, dat daartoe 27 rijtuigen noc- dig waren; ook die morgen was regt genoegeüjk. Inden loo; van den zaturdag maakten nog verscheidene familien van her fraaije weder gebruik om rijtoertjes te maken en naar het- nabij gelegen Schuddebenrs te gaan. Des avonds, ten 7 ure was er eene partij door het committé, de commissarissen van orde en verscheidene ingezetenen aan de dames en de vreemdelingen J aangeboden, waarop men het genoegen had een goed strijk- j kwartet te hooren alsmede eenige vocale voordragten, zoö als van mej. Achenbach en ook het talent van den heer Lubeck. als I cellist te bewonderen. Ten 20 ure werd de zaal tot danszaal ingerigt, en bleef men tot in den vroegen morgen genoegelijk bijeen. Door den heer van den Bosch, lid van het hoofdbest;: ui I der Vereeniging voor zeeuwsche muziekfeesten, werd hier in 1 eene zeer schoone rede namens de medewerkenden dankgezegd voor het onthaal den vreemdelingen aangeboden. Het feest heeft aan zeer velen groot genoegen verschafr jen wij gclooven dat het ook voor de kunst niet onvruchtbaar is geweest. Ik wil dit verslag niet eindigen zonder nog eene be paalde hulde te hebben gebragt aan den heer muziekdirecteur j C. Eissner voor de zorgen en dc moeiten die hij bijzonder voor j het feest gehad heeft, en welke zulke goede vruchten hebben gedragen, aan de heeren vau het commitié die zich zoo ecrvcl van hunne moeitevolle taak hebben gekweten en aan de com missarissen van orde, die doeltreffende zorgen genomen hadden ter uitvoering hunner taak. De meeste heeren artisleu zijn zalurdag van wege het cum- mitlé naar het Zijp gebragt en naar hunne woonplaatsen vertrokken, terwijl heden en morgen de dames en eenige heeren medewerkenden, ongetwijfeld tot veler leedwezen, reeds de stad zullen verlaten. Het schoone weder dat hel feest zoo zeer heeft opgeluisterd, heeft ons slechts eens begeveu, en wel des vrijdags toen de da mes van het koor bij de kerk aankwamen, hetgeen voor menig fraai toilet te betreuren was. Beide avondeu woonde een vrij groot publiek de uitvoerin gen bij. Te Alkmaar is herkozen mr. K. A. Poortman, /net 700 v;.n de 107G stemmen. Aangaande den brand van het stationsgebouw van dun iV - derlamlschen Rijnspoorweg, te Rotterdam, onleeneu j;. j de Nieuwe rolterdamsehc courant, nog de 'volgende bijzonder - I lieden. 15 rijtuigen van verschillende klassen, de bestelgoede- ren. aangebragt met den vooriaatsteii trein (welke ten 9 ure een j rorigen avond was gearriveerd), aiies wat zich iu de bureaux bevond, boeken, brieven en papieren, het buffet met den voor- I raad van provisien, in één woord al wat op het station aan we zig was, zoowel van de maatschappij als van bijzondere perso- nen, alles is een prooi der vlammen geworden, terwijl r.og eeu aantal wagens zeer beschadigd is. Slechts dc kas der maat- 1 schappij is gered, dewijl die zich in de nabij gelegen woning j van deu stationschef bevond. - Het schijnt zeker, datv de brand is ontstaan in het lampen- i en oliehok, waar ook ppel^'-.'ëu, vetIbppeu^geborgen werden. De wachter uit dat hok rook-ziende opstijg©») brgaftichethoeu

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1