voor Indie moet ter zijde staan, werd door lord Stanley en sir G. Cornwall Lewes bestreden en vervolgens met 265 tegen 116 stemmen verworpen. Een daarop gevolgd amendement van den beer Roebuck werd evenmin aangenomen. Dit laatste amende ment strekte om wat in het oorsprokelijke voorstel betrekking had op een raad, die den minister voor Indie terzijde zou staan, geheel achterwege te laten, ten einde de verant woordelijkheid des ministers te grooter te doen zijn. Daarop ontstond eene woordenwisseling over hel aantal der leden welken den raad zullen uitmaken, en dat in het oorspron kelijk voorstel op minstens 12 en hoogstens IS gesteld is. Lord J. Russell sloeg voor het getal op niet meer dan 12 te bepalen en dat de leden door de kroon zullen worden benoemd. Daarente gen wenschte de lieer Sykes het getal op 18 bepaald Ie zien. De minister Stanley zeide zich met de motie van lord Russell te kunnen vereenigen, als deze het getal stellig op 12 bepalen wilde. Ook lord Palmerston achtte dit wenschelijk, maar het kwam nog tot geene beslissing dienaangaande. In de zitting van het hoogerhuis op maandag, heeft lord Lucan eene bill ingediend, strekkende om de hinderpalen op te heffen, die alsnog aan de toelating der israclietcn in het parle ment in den weg staan. Volgens die bill heeft elk huis voor zich j het regt om den eed tot toelating zoodanig bij wijze van reso lutie te wijzigen, als het goed vindt. Lord Campbell merkte op dat bij het huis reeds eene bill van lord Lyndhurst ingediend is, die de zelfde strekking heeft. Zon der nu de voorkeur aan de eene bill boven de andere te geven, achtte hij het raadzaam dat het huis zich slechts met eene bezig hield. Het huis deelde dit gevoelen echter niet, zijnde ten slotte beide bills voor de eerste maal gelezen. De tweede lezing is be paald op aanstaanden vrijdag. Het bezoek van H. M. en den prins gemaal aan de groote fabriekstad Birmingham is op den 15 dezer bepaald, en aldaar worden toebereidselen op zeer grootc schaal rot hunne waardige ontvangst gemaakt. De gemeenteraad heeft de som van 3000 p. st. voor de noodigc kosten ingewilligd, nagenoeg de helft waarvan aan de versiering van het stadhuis besteed zal worden. De hier uitgegevene Correspondance générale behelst het volgende: //Slechts éénegedachte vervult de gemoederen, zij behcerscht alles, zoo veel destaai kundige als de commerciële zaken, het is eene buitengewone ongerustheid, eene vrees, die zich des te sterker openbaart, daar men er de oorzaken niet van kent. Men houdt zich niet bezig met de lijdingen uit Amerika, die te voorzien waren, of met de discussien over de indische regcringsbill, die welligi eene ministeriele crisis tengevolge zouden hebbenaller blikken zijn naar Frankrijk gerigt. Waar om Men zegt het niet, maar men is bevreesd en men wapent zich in allen ernst." Ook de beurs is sedert eeuige dagen weder in eeue flaauwe stemming. Dat wordt door The times van jl. maandag toege schreven aan onderscheiden oorzaken, en wel1 het gevaar van eene botsing in de wateren van Cuba, waarvoor vrees bestaat omdat er zoo velen zijn die meencu hun eigen belang te bevor deren door Engeland en Noord-Amerika tegen elkander in het harnas te jagen; 2 het berigt uit Parijs van de toenemende strengheid in het weren van buitenlandsche dagbladen, alsmede van de aanstalten om de haven van Marseille zoodanig te ver sterken als in de laatste veertien of vijftien jaren nietnoodig geacht was; 3. de tijding van het veldwinnen van den opstand der Christenen in Candia, ten gevolge van den bijstand dien de oproerige Montenegrijnen bij sommige mogendheden vinden; 4. de verzending van eene groote hoeveelheid goud uit de kas der bank van Engeland naar het vasteland, met het vooruilzigt dat vooreerst al liet hier te lande aankomende goud die zelfde bestemming zal ontvangen. De stoomschepen Agamemnon en Niagara, benevcns'.de beide geleidende stoomfregatten Valorous en Georgan zijn te Plymouth van hunnen proeftogt teruggekeerd, welke gelukkig is afgeloopen. Het weder was bij de genomen proeven fraai, en de diepte der zee 2530 vademen of 2zeemijlen. De proetkabel werd vier malen gesplitst, en bij een der proeven verwijderden de beide stoomschepen zich omstreeks vier mijlen van elkander. De schepen beproefden onderscheidene afwisselingen in de vaartsnelheid, en door den nieuwen toestel kon den kabel den vereischten weerstand bieden. Sedert de laatste proeven is de kracht tot het inhalen van den kabel aanzienlijk vermeerderd en verbeterd. De kabel werd uitgevierd van den Niagara eens met eene snelheid van 7, en van den Agamemnon van 8 knoo- pen per uur. In onderscheidene positien waren electrische berig- len onderling overgezonden. Men denkt dat de expeditie 19 dezer van Plymouth zal uitzeilen. Volgens The Jersey times heeft de regering eene subsidie aangeboden aan eene engelsche maatschappij, welke voorstelt een onderzeeschen telegraaf aan te leggen ter verbinding van de eilanden Alderley, Guernsey en Jersey met de engelsche haven van Weymouth. De heer Ch. Mauby. secretaris der commissie voor liet Suez-kanaal, heeft een brief ontvangen van den heer de Les- seps. Deze zegt daarin, weldra naar Londen te zullen komen, en de bewijzen te leveren voor het ongegronde van het afkeu rend oordeel van den bekenden ingenieur Stephenson, en ook dat Turkije en Oostenrijk het plan willen ondersteunen. Aan de bevelvoerende officieren over de kavalcrie- en infanterie depots der in Indie dienende regemeulen is bevel gezonden hunne versterkingen, tot het cijfer van 10,000 man toe, in gereedheid te houden, ten einde die onverwijld naar het tooneel van den opstand te kunnen inschepen. Als deze ver sterkingen Indie zullen bereikt hebben zal het cijfer der engel sche troepen aldaar nagenoeg 100,000 man bedragen. Er zijn tijdingen uit Calcutta van 5 en uit Madras van 10 mei ontvangen, hoofdzakelijk inhoudende, dat de generaal Rose den 30 april de opstandelingen geslagen heeftmaar dat zij bij Kalpie nog tegenstand boden. De beruchte Nena Sahib bevond zich met al zijne ruiterij in Bareilly en scheen de Gan ges te willen oversteken, ten einde naar Midden-lndie te ont komen. In Oude werd liet rustiger, waartoe de verzoenende maatregelen van den commissaris van het britsche gouverne ment, den heer Montgommery, veel bijdroegen. In Assam was een engelsch corps door de oproerige bergbewoners terugge dreven. Het stoomschip Persia heeft brieven uit New-York aan- gebragt van den 27 mei. Op dat oogenblik hcerschte er nog veei opgewondenheid in de Vereenigde staten, en waren er be velen gegeven om al de schepen, die daarvoor vatbaar waren, uit te rusten en Ie wapenen. Men dacht ecnige derzeive, gewa pend met 140 stukken, naar de golf van Mexico te zenden, al waar de Engelschen thans IS bodems hebben, tezamen bezet met 357 stukken geschut. In den seuaat is eene bill voorgesteld, houdende, dat de pre sident gemagtigd wordt om, des noods gewapenderhand, vol doening te vorderen voor elk on regt, 'twelk der amerikaansche vlag mogt worden aangedaan, en represailles te verordenen, in dien hij zulks noodig mogt oordeelen. Van regeringswege is aan het congres een voorslei gedaan om onverwijld tien nieuwe stoom-kannonneerbooten te doen bouwen. Men verwachte, dat de commissie van den senaat, voor de buitenlandsche zaken dat getal niet. voldoende zou vinden, en den aanbouw van dertig zoodanige oorlogsvaartuigen zou voorstellen. Om te voorzien in de oogeublikkelijk gevorderde buitengewone staatsuitgaven, heeft de senaat den president gemagtigd tot het aangaan eener geldleening van 850,000 dol lars, tegen eene rente van ten hoogste 6 pet., en aflosbaar na 15 jaren. Een der dagbladen van Nieuw-York meldt dat de britsche gezant, lord Napier, iri eene mededeeling aan den amerikaan- schen minister te kennen heeft gegeven, dat hij tot dusver geene officiële kennisgeving had bekomen van de geweldenarijen der britsche kruisers, waarover men zich beklaagde, en derhalve builen staat was om daarover te oordeelenmaar dat hij voor shands dacht, dat er ten aanzien van de instructien der bevel hebbers van die vaartuigen een misverstand plaats had, en dat. zijn gouvernement ongetwijfeld voldoende ophelderingen zou geven. Etsittscltilaud. Berlijn 7 junij. Bij de beoordeeling van het vraagstuk van Montenegro trekken Pruissen en Engeland eene lijn. Oosten rijk ondersteunt de porte. Rusland staat aau de zijde van I? rank rijk. Vermits bij Engeland en Pruissen in deze zaak noch partijdigheid, noch bijoogmerken worden waargenomen, meent men zich te mogen vleijen, dat hun bemiddelende invloed de bovenhand zal behouden. Den 19den mei 11. zijn weder acht bataillous troepen van Konstantiuopel naar de ruontenegrijnsche grenzen vertrokken, terwijl eenigc dagen later, nog zes andere per stoomboot Omer paella derwaarts gingen. Genoemd vaartuig had ook onderschei dene batterijen aan boord. De heereu deThouvenel en de Bute- niew protesteerden wel is waar tegen de afzending van nieuwe troepen naar het tooneel des oorlogs, doch zij vonden des te minder gehoor, daar de Montenegrijnen het turksche gebied nog niet eens geheel ontruimd hadden, maar den 26slen mei nog in aanzienlijken getale voor de kleine vesting Klobuk stonden, welke zij tot de overgave wilden noodzaken. Uit Petersburg wordt berigt, dat de nieuwe miuister van ouderwijs de heer Kowalewski, een ontwerp van wet. in gereed heid heeft gebragt, betreffende het lager onderwijs. De school gelden zouden verminderd en inrigtingen van lager onderwijs voor de boeren worden lot stand gebragt. Wijders wordt nog gemeld, dat de hoogeschool te Wilna zal hersteld worden. IBelgic. Brussel 8 junij. L'independance beige erkent dat zij in Frankrijk verboden is. Immers is het thans gebleken, dat zij in Frankrijk niet aan de abonnenten rondgedeeld wordt, niette genstaande de termijn van erne maand verstreken is, waarvoor zij aanvankelijk geschorst was. Zij voegt er bij dat zij volstrek^ geene officiële mededeeling van dit verbod ontvangen heeft, en alleen langs andere wegen is te vreten gekomen, dat het blad in Frankrijk niet aan zijne bestemmingsplaats gezonden wordt. Ten slotte zegt L'indépendance, dat deze maatregel der fran- sche regering haar niet zal doen afwijken van hare staatkundige gedragslijn en onpartijdigheid. Z. M. de koning is gisteren naar Mechelen vertrokken ten einde aldaar prins Albert te ontmoeten, die uit Duitschland naar Engeland terugkeert en, vergezeld door den graaf van Vlaanderen, hem te begeleiden tot Osteude. In het kiesdistrict Thuin is een man van gemagtigd libe rale deukwijze, de heer van Lcempoel, met nagenoeg algemee- ne stemmen tot lid der kamer van vertegenwoordigers gekozen, ter vervanging van den lieer Wauderpepen, die onlangs zijn ontslag genomen heeft, omdat het ministerie de liberale begin selen niet zoo krachtig doordreef als hij wenschte. VrauBcriJk» Parijs 10 junij. Het op de derde conferentie behandelde lconit voornamelijk hierop neder De zitting is door graaf Walewski geopend, die een vrij uit gebreid overzigt heeft gegeven nopens den tegenwoordigen toestand van Europa; hierin heeft hij ook de inontenegrijnsche kwestie behandeld en de handelwijze van Turkije gelaakt. Fuacl pacha heeft zijne regering verdedigd en alle schuld op de Mon- teriegrijnen, als aanvallers, geworpen; hierin werd hij door den heer von Rübner bijgestaan Aangaande de Douau-vorstendommen hadden de beide vorige zittingen tot geene discussie aanleiding gegeven, doch in die van laatstleden zaturdag is de bom uitgebarsten, en beide partijen de unionisten en de anti-unionisten hebben blijken gegeven dat zij niet geneigd waren, van de eeumaal gevormde mcening eene handbreed te wijken, hoewel beide toch het zelfde doel voorgeven, namelijk de regtvaardigheid en het belang van Europa. De nota's vau Turkye en Oostenrijk en de verklaring van het engelsche ministerie hebben Frankrijk, Piemont en Rusland niet kunnen overtuigen van het nadeel of de noodeloosheid vau moldo wallachijsehe vereeniging. Oosténrijk en Turkye daar entegen hebben het bij monde hunner plenipotentiarissen doen herhalen, dat Moldavië en Wallachye zoo ongelijk van zeden, gewoonten en belangen zijn, dat het geluk dier staten van eene unie zou afhangen. Onder al de discussien ziet de bevolking dei- vorstendommen met angst de toekomst le gemoet: het is haar het zelfcle welk lot. men haar zal toedeelen, maar zij verlangt een einde aan de onzekerheid, en is bevreesd dat er nooit een einde aan zal komen. lederen dag brengt nieuwe moeijelijkhe- deu aan, en verergert den toestand van het roumaansche volk. De organisatie van beide vorstendommen is dan ook, volgens het oordeel van de bevolking zelve, zoo slecht niet, dat eene vereeniging noodzakelijk zij, maar er moet eene reorganisatie plaats hebben in dien geest, dat dat gene wat in ieder der beide staten in onbruik geraakt is of verkeerd ten uitvoer gelegd wordt, beter toegepast worde. De wetten bijv. zijn goed, maar zij zijn in vergetelheid geraakt of worden verkeerd uitgelegd. De prefect van Saöne-et-Loirc heeft aan de besturen van liefdadigheidsgestichten in dat departement eene circu laire gezonden, waarin hij, naar aanleiding van de bekende cir culaire des ministers van binneniandsche zaken nopens het verkoopeu van de vaste goederen der liefdadigheidsgestichten, het volgende zegt.: //Nergens zal ik, naar ik hoop, oude voor- oordeelen te overwinnen hebben, of eene onverschilligheid, die door niets geregtvaardigd wordt. Nergens, ik houd er mij van overtuigd, zal ik aan de besturen noodig hebben le kennen te geven, dat de regering vast besloten heeft, om geen ondersleu ning hoegenaamd teverleenen aan die instellingen van liefda digheid, welke grondeigendommen beziltende, het zoo natuur lijke middel nalaten tot vermeerdering van hare gewone inkom- stem, door die bezittingen f e verkoopen." La patrie keurt deze circulaire in bepaalde bewoordingen af. Dat zij het uitvloeisel is van de letterlijke opvatting der eerste instructien van den minister van binneniandsche zaken, mag men voor zeker houden, daar men sedert herhaalde malen ver nomen heeft, dat de regering hare circulaire heeft trachten te verzachten. Men verzekert zelfs, dat de prefect der Seine, ten gevolge van later ontvangen instructien. aau de besturen van instellingen van liefdadigheid in zijn departement heeft te ken nen gegeven, dat de ontworpen conversie alhier geen uitvoe ring zal erlangen. Intusschen dienen hij voortduring verscheidene besturen vau liefdadige inrigtingen hun ontslag in. Er wordt hier gesproken van een bezoek, hetwelk de kei zer van Rusland voornemens zou ziju aan onze hoofdslad te brengen. Naar men verneemt berust dit evenwel nog slechts op een woord, hetwelk hij zich ineen gesprek met don hertog van Monlebello liet ontvallen, zonder dat men er lot dus ver nog iets naders van heeft vernomen. Er is hoop op eene spocdiue minnelijke schikking in d/-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3