MIDDELBÜRGSCHE COURANT. L\°- 69. Donderdag 1838. 10 Junij. öinncnlartöscl)r lijöhtgert. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissn gen geschiedt de uitgave den avoud te voren ten 8 ure. Dc abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond 8 ure. lliddelburg O junij. Ia de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad zijn o. a. benoemd lot curator over het gymnasium in plaats van den heer J. Borsius uit het voorgedragen dubbeltal der heeren A. M. Snouck Hurgronje en J. II. Gerlach, de heerSnonck Hurgronje, en tot secretaris penningmeester bij het bestuur der godshuizen (hel voorgedragen dubbeltal bestond uit de heeren W. J. Zip en mr. D. A. Berdenis van Berlekom) de heer W. J. Zip. Voorts is ingekomen een voorstel van de heeren van Uije, Damme en van Diggelen, tegen dat van burgemeester en wet houders tot wederinvoering van den gemaal-accijns, waarbij de voorstellers wijzen op de gezindheid van het tegenwoordig mi nisterie om het rijks-en gemeente-belastingstelsel teregelen, zoo dat zij het verkieselijk achten de bestaande directe belas ting, althans voorloopig, te behouden. De beraadslagingen op een en ander zijn aangehouden. De opening der stembussen uit het geheele hoofdkiesdistrict Middelburg zal eerst morgen ten raadhuize dezer gemeente aanvangen. Van de kiesdistricten waar de opening heden heeft plaats ge had is de uitslag als volgt Te Zierikzee zijn 818 geldige steramen uitgebragt, waarvan mr. S.Ii. Anemaet 608 stemmen verkreeg, terwijl er op jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije 113 uitgebragt waren. De heer mr. S. II. x\nemaet is alzoo herkozen. Verder zijn gekozen te 's Gravenhage, J. P. Delprat. Dor drecht, mr. P. A. Sander. Tiel, mr. J. M. de Kempenaer. Arn hem, mr. M. baron Mackay. Zutphen, mr. IV. 11. Dullert. Zwolle, mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt. Assen, mr. P. van der Veen. Leeuwarden, dr. W. Idzerda. Amsterdam, mr. G. C. J. van Reenen, mr. A. J. Duymacr van Twist en S. R. van Franck. Nymegen, jhr. J. A. C. A. van Nispen van Seve- naer. Hoorn, jhr. mr. D. van Akerlaken. Haarlem, mr. J. Heemskerk Bz. Delft, mr. W. Wintgens. Rotterdam, mr. A. Hoynck van Papeudrecht. Maastricht, Ch. A. baron Bieber- stein. Roermond, mr. P. L. de Lom de Berg. Breda, mr. K. A Meeussen. Tilburg, mr. F. J. Jespers. Eindhoven, mr. A. A. J. Meylink. 's Bosch, mr. J. L. A. Luyhen. Sneek, W. H. Lyckla- ma a Nijeholt. Alkmaar, mr. K. A. Poortman. Leydeu, mr. P. 11. baron Taets van Amcrongen. Utrecht, herstemming tus- schen mr. N. P. J. Kien en jhr. mr. J. L. B. de Muralt. Maandag jl. promoveerde te Leyden in de geneeskunde de heer H. Goemans, geb. te Zierikzee, na verdediging van een academisch proefschrift, bevattende drie ziektegevallen, door den schrijver waargenomen. Z. M. de koning wordt op het laatst der volgende week te 's Gravenhage terug verwacht. Door den heer 2E. baron Mackay is, als gecommitteerde dei- regering, beheerende voor en in naam der Maatschappij van weldadigheid, aan den minister van binnenlandsche zaken een verslag ingediend, over het door hem gevoerd beheer, van 6 december 1856 af tot ultimo december 1857. Dit verslag is verdeeld in de volgende hoofdstukken: 1. mededeelingen van algemeenen aard; 2. de financien; 3. de landbouw; 4. de vaarten, bruggen, waterleidingen, wegen en gebouwen; 5. het fabriekwezen; 6. de geneeskundige dienst; 7. godsdienst en onderwijs; 8. de tucht; 9. het personeel der kolonisten, en 10. het personeel der ambtenaren. Wij laten hier een overzigt volgen van de voornaamste der in die hoofdstuk ken voorkomende bijzonderheden. In de eerste plaats dan worden eenige geschiedkundige mededeelingen gedaan nopens het gevoerde beheer, waarna de verhouding wordt opgegeven tot de subcommissien. Het blijkt ook dat de heer Mackay den 12 november 1857 eene circu'.fdre aan de subcommissien heeft gerigt, waarin hij haar verzocht: 1. hare rekening-courant en bijdragen overlS57 vóór of op den 1 januarij 1858 te willen inzenden, met de verklaring dat die gelden in de gegeven om standigheden tot instandhouding der maatschappij kunnen worden aangewend, onder voorbehoud dat zij later, wanneer de zaken zullen geregeld zijn en de plaatsing van behoeftigen we der mogelijk is, hiertoe in rekening zullen kunnen worden ge- bragt; of 2. hem van hare ongeneigdheid of van hare naar hare meening ongehoudenheid berigt te willen geven. Ver schillende subcommissien verklaarden zich bereid in den nood zoo veel mogelijk te voorzien, anderen weigerden daarin te ge- moet te komen en weder anderen stelden de noodige gelden beschikbaar. Al de nieuwe schulden der maatschappij werden dadelijk betaald. De uitgaven hebben bedragen een totaal van f 1,279,423,73. De toestand van den landbouw was over het algemeen niet gunstig. De geheele veestapel in de verschillende koloniën beliep op 31 december 11. 124 paarden, 1101 koeijen, 111 stuks jong vee, 2572 schapen en 119 varkens. De vaarten, van groot gewigt in de koloniën, hebben door gebrek aan water in de gewone koloniën weinig kunnen worden gebruikt. De bestaande vaarten of wijken zijn goed onderhou den. De waterleidingen hebben dit jaar bijna niet behoeven af te voeren, maar zijn gereinigd en verdiept. De wegen in en om j de kolonie hebben der natuur cog weinig geweld aangedaan. De gebouwen zijn op de gewone wijze onderhouden en daaraan j niet dan de onvermijdelijke vernieuwingen aangebragt. De weverijen ter voorziening in de eigen behoefte hebben voortge- bragt 63,028 ei verschillend goed, 9567 stuks bonte hals-en neusdoeken, 484 stuks wollen dekens en 625 stuks katoenen dekens. Alle andere fabriekmatige en ambachtswerkzaamheden zijn nagenoeg in den zelfden staat gebleven. Dc koflij zak weve rijen hebben 607,751 stuks opgeleverd. De katoen-stoomspin nerij heeft opgebragt 94,562,49 pond. Over de werklieden zoo wel als de personen der directie van de fabriek, die hen uitmun tend weten te leiden en voor te gaan, bestaan alle redenen van tevredenheid. De hoedanigheid der garens was over het alge meen zeer voldoende. Dc gezondheidstoestand in de koloniën en gestichten over 1857 was over het algemeen vrij gunstig. Gedurende het jaar 1857 zijn in de gewone koloniën in het geheel behandeld 1722 zieken. Op eene bevolking van gemid deld 2764 kolonisten zijn er 49 gestorven. Bij de drie gestichten te Veenhuizen zijn aan verschillende ziekten behandeld 3282 lijders, aan de Ommerschans zijn aan verschillende ziekten en gebreken behandeld 1698 personen. De openbare eeredienst en de catechisatien worden vrij getrouw waargenomen. De mate van hel onderwijs was over het algemeen voldoende. Dc tucht is goed gehandhaafd met de bestaande reglementen voor huishoudelijke overtredingen. Over het algemeen is de bevol king verminderd, vooral wat de bedelaars betreft. De gezamen lijke bevolking bedroeg op 31 december II. 10,465. liet perso neel der ambtenaren is over het algemeen goed zamengesteld en heeft zich de tevredenheid waardig gemaakt. Tot lector in de enpelsche taal- en letterkunde aan de hooge- school te Leyden, is benoemd de heer Henry Attweli, eender onderwijzers van Z. K. H. den prins van Oranje. Benoemingen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 3 junij, tot voorzitter van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijkcambtenaren de heer jhr. J. G. 11. van Hoorn van Burgh, lid van den raad van stale. Benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon, de heer D.Bas Backer, burgemeester der gemeente Apeldoorn. Benoemd tot kamerheer des konings in buitengewone dienst dc graaf Oscar de Marchaut d'Ansembourg, te Gulpe. Pensioen verleend, bij besluit van 3 junij, aan J. H. Ferrand gewezen hoofdinspecteur van den waterstaat ad f 2666. Pensioen verleend, bij besluit van 4 junij, aan den kolonel G. A. G. graaf van der Duijn van Maasdam, adjudant van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, op zijn aanvrage ad f 1800; hebbende het Z. M. verder behaagd hemden rang vangeneraal- majoor te verleenen. Aecpologie. De heer J. Haefkens, oud consul-generaal der Nederlanden,, eerst te Guatemala, lal er te Athene en tusschent ijds burgemees ter te Leerdam en schoolopziener in een der districten van Zuidholland, is den 1 dezer, in zeer hoogen ouderdom te Barne- veld overleden. Hij heeft zich ook door oorspronkelijke ge schriften en vertalingen loffelijk bekend gemaakt. Kerk- en sclioolnïeuws. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Veere is thans besloten om in de beslaande vacature van eenen predikant te voorzien door het beroep vaneenen kandi daat. Marine en leger. Blijkens eenen bij het departement van marine ontvangen brief van den kapitein ter zee jhr. II. J. L. T. de Vaynes van Brakell, kommanderende Zr. Ms. stoomfregat De admiraal van Wassenaar, is die bodem den 24slen mei jl. in goeden staat te Port-Mahou aangekomen. Aan boord was alles wel. De verschillende korpsen van het leger zijn tegenwoordig aldus over ons land verdeeld reg. greu.enjag., in zijn geheel te 's Hage met uitzondering van één bat. te Leyden1ste reg. inf. stafen2bat. Nijmegen, 1 bat. Grave, 1 bat. Arnhem, hoofd - adm. Utrecht; 2de reg, inf., siaf en 3 bat. 's Bosch, 1 bar. Woerden, hoofd adm. Gouda; 3de reg. inf., staf en 4 bat. Maas tricht, hoofd-adm. Arnhem4de reg. inf.staf en 3 bat. Bergen op Zoom, 1 bat. Yenlo, hoofd-adm. Gouda; 5de reg. inf., staf en 2 bat. Vlissingen, 1 bat. Neuzen, 1 bat. Middelburg, hoofd- adm. Leyden; 6de reg. inf., staf en 2 bat. Breda, I bat.Geer- truidenberg, 1 bat. Gorinchem, hoofd-adm. Haarlem; 7de reg. inf.staf Utrecht, 1 bat. Amsterdam, 1 bat. Delft, 1 bat. Hoorn, 1 bat. den Helder, hoofd-adm. Utrecht; 8ste reg. inf.staf en 2 bat. Leeuwarden, 1 bat.Grouingen, 1 bat. Zwolle,hoofd-adm. Groningen; instructie-bat. Kampen algern. dep. van discipline Medenblik; kol. werf-dep.Harderwijk; bat. min. ensapp.. UtrechtIsle reg. drag.in zijn geheel le Haarlem2de reg. drag., staf, hoofd-adm. en 2esc. Arnhem; 1 esc. Amsterdam 1 esc. Venlo; 3de reg. drag.staf, hoofd-adm. en 2 esc.Zutphen. 2 esc. Leeuwarden4de reg. drag.in zijn geheel te 's Hage; 5de reg. drag, in zijn geheel te Deventerreg. rijd. art.in zijn ge heel te Leyden, met uitzondering van 1 komp. te 's Hagereg. veld-art., slaf, hoofd-adm. en 6komp. Ulrethl, 6 komp. Amers foort; 1ste reg. vesting-art.staf, hoofd-adm. en 5 komp. Delft, 2 komp. den Helder, 3 komp. Amsterdam, 2 komp. Groningen 2de reg., vesting-art., staf, hoofd-adinin. en 5 komp. Breda. 3 komp. Vlissingen, 2 komp. Bergen op Zoom, 2 komp. Dord recht, I komp. Brielle; 3de reg. vesting-art., staf, hoofd-adm. en 5 komp. Nijmegen, 3 komp.'s Bosch 3 komp. Maastricht; 2 komp. Gorinchem; corp pontoniers, Zutphen: corps maré- chausséê van Noord-Brabant en Zeeland, staf en hoofd-adm. 's Bosch, verdeeld in 41 brigades; corps maréchaussóo van Lim burg, staf, en hoofd-adm. Maastricht, verdeeld in 19 brigades. Dezer dagen is tot adjudant van den minister van oorlog benoemd de kapitein vandengeneralenstafRodedcLoo.se- cretaris der commissie van inspectie van het militair onderwijs en amanuensis van het comité van defensie, welke betrekkin gen hij zal behouden. Den 9 juli) zal worden aanbesteed dc leverantie van 97 remontpaarden, in 1858 benoodigd. Het heeft de aandacht ge trokken dat cr geen aanbesteding van paarden zal plaats hebben voor het 5de regement dragonders en het regement vesting-ar tillerie. Men brengt dit in verband met eene reorganisatie, waartoe de ifiinister van oorlog voornemens zou tfjn om' GN. Igaan; V y*. L'J si M

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1