vernement voldoening en schadevergoeding te vorderen voor het aanhouden en doorzoeken van eenige noord-amerikaansche schepen door engelsche kruisers, alsmede intrekking der instruo- tien welke tot zulke handelingen aanleiding mogten gegeven hebben. Bluitschland. Weeneu 2 junij. De beide fransche linieschepen, welke hunne ankers in de haven van Gravosa hadden laten vallen hebben deze haven weder verlaten en zijn zuidwaarts geste vend. Onmiddelijk na hun vertrek zijn in genoemde haven 4000 man turksche geregelde troepen aangebragt en ontscheept. Het lijdt geen twijfel, of de fransche scheepsbevelhebbers hebben daarvan kennis gedragen, doch het is niet gebleken, dat van hunne zijde eenige poging is aangewend om het ontschepen dezer troepen te belemmeren of te verhinderen. Van eene half officiële zijde wordt verder gemeld, dat de beide fransche linieschepen de Adriatische zee zeer vermoede lijk niet spoedig zullen verlaten, maar nog eenige turksche havens zullen bezoeken, ten einde van verschillende zijden kondschap op te doen, ten aanzien van den waren stand van zaken, en dat, als dan de bevelhebbers een getrouw berigt des- wegeus naar Parijs willen zenden, hunne komst op de kusten van Daimatie inderdaad hare voordeelige zijde kan hebbendat zij alsdan zullen kunnen melden, dat men op hetgegeven woord der Turken kan vertrouwen, want dat Ali-bassa van Podgoriza zeer gemakkelijk de met buit beladen Kukziers, van Grahovo terugkeerende, had kunnen overvallen en verstrooijen, maar zich daarvan had onthouden, als door Abdi-bassa van Scutari gelast om den wapenstilstand, dien deze als gesloten aanmerkte te eerbiedigenmaar dat iets dergelijks van de Montenegrijnen niet kan worden gewacht; dat deze rooveu en plunderen, zoo dra de gelegenheid daartoe gunstig is, en zich om geen gegeven woord of bevel bekommeren. De Wiener Zeitung geeft berigt van de plegtigheid waarmede dezer dagen in de werkplaats van den beeldhouwer Meukomm de inwijding heeft plaats gehad van een kolossaal leeuwenbeeld, hetwelk op het slagveld van Aspern zal worden geplaatst tot herinnering der aldaar in het jaar 1809 op de Franschen behaalde zege. Deze plegtigheid werd door twee aartshertogen van het oostenrijksche vorsteuhuis bijgewoond. Over het algemeen voeren de oostenrijksche dagbladen sedert eenigeu tijd eene taal die verbittering tegen Frankrijk verraadt, inzonderheid wanneer zij spreken over de aanhangige onder handelingen betrekkelijk Montenegro, welke geenszins de erkenning van des sultans oppergezag over dat land tot grond slag hebben, maar in tegendeel het voortdurende bezit der landstreek Grahowo door Montenegrijnen. Fi:ankrijk> Parijs 5 junij. De derde zitting der conferentie heeft heden werkelijk plaats gehad, in weerwil van den twijfel die men daar omtrent tot het laatst toe is blijven koesteren. Hoewel van het verhandelde in deze zitting nog niets bekend is, spreekt men er bovenal van dat Oostenrijk met ongewone volharding de inzigten van het fransche kabinet tegenstreeft. Dat rijk vermeent dat namelijk door ons kabinet eene te ruime uitlegging gegeven wordt aan het tractaat van Parijs, waaneer, zoo als werkelijk plaats heeft, bij Turkije wordt aangedron gen op de ten uitvoer legging van de hatti-humayoum. Daar uit ontstaat alhier wrevel en te Konstantiuopel verzwakking van invloed. Zonderde tusschenkomst van Engeland zouden hieruit belangrijke onaangenaamheden kunueu voortspruiten. Met de houding van het oostenrijksche kabinet stemt de toon der dagbladen van Weenen geheel overeen, daar zij Frankrijk op allerlei wijzen aanvallen. Dingsdag avond ten 8 ure heeft H. M. de koningin der Nederlanden deze hoofdstad verlatenprins Napoleon en prin ses Mathilde vergezelden H. M. welke zich naar Forbach begaf. Aan het stationsgebouw werd de vorstin ontvangen door den voorzitter van den raad van administratie en door de admi nistrateurs van den spoorweg. Ten ruim 8 ure vertrok de kiezerlijke trein onder directie van den heer Hallopeau, exploi tatie-chef, die H. M. tot aan de grenzen moest vergezellen. Ook de keizerin is maandag met den keizer herwaarts ge komen om de koningin der Nederlanden nog vaarwel te peggen. Des namiddags van dien dag zijn HH. MM. beide naar Fon- tainebleau teruggekeerd. Op het voorbeeld van Engeland houdt de regering zich thans ook ernstig bezig met het in staat van verdediging bren gen van de kusten. In de havens zijn verschillende hierop be trekkelijke bevelen gekomende oude batterijen worden geïn specteerd en zullen worden hersteld. Ongetwijfeld geldt het alleen een maatregel van voorzorg, welligt om den vrede te beter te verzekeren. Ten aanzien der circulaire van den minister van binnen- landsche zaken over den verkoop der vaste goederen van de liefdadigheids instellingen en de belegging in nationale schuld, verneemt men dat, ofschoon zij nog niet door een officieel stuk is ingetrokken, die maatregel niet zal worden ten uitvoer ge legd. Hier ter stede heeft de prefect van het departement der Seine zulks althans verzekerd, en ten platte lande zal men zoo veel mogelijk die zaak ook wel onaangeroerd laten. Er is alhier een gerucht in omloop, dat het lot, hetwelk L'indépendauce beige heeft getroffen, ook andere bladen bo ven bet hoofd hangt. Als zoodanig worden genoemd The times, Kölnische Zeitung en andere. De heer Proudhon is, wegens het schrijven en uitgeven van zijn werk: De la justice dans la revolution et dans PEglise en van de daarop gevolgde brochure Pétition au Sénat, tot drie jaren gevangenisstraf en 4000 francs boete veroordeeld. De hee- ren Gamier en Bourdier, uitgever en drukker vau het eerstge noemde, zijn veroordeeld de eerste tot eene maand en de tweede tot vijftien dagen gevangenisstraf en ieder tot 1000 francs boe te. Eene alhier uit Londen ontvangene telegrafische depeche van gisteren houdt in, dat het engelsche gouvernement het landgoed Longwood, mitsgaders het graf van keizer Napoleon I, op het eiland Sint-Helena, heeft aangekocht, met het voorne men om een en ander in blijvend eigendom op te dragen aan den tegenwoordigen franschen keizer en diens nakomelingen. Velerlei geruchten blijven in omloop nopens de ontdek king van eene nieuwe zamenzwering tegen het leven des keizers; moordtuigen, eenigerraate gelijk aan de bommen van Orsini, zouden door de fransche beamblen der in- en uitgaande regten op de grenzen van Italië in beslag zijn genomen, en verder zou de sardinische policie de keizerlijke policie hebben verwittigd, dat zes personen met misdadige bedoelingen naar Parijs op weg waren, vier vau welke gearresteerd moeten zijn, terwijl men de twee anderen op het spoor zou wezen. Ia de officiële kringen wederspreekt men die geruchten tea volle, maar desniettegen staande brengen zij de gemoederen zeer in onrust. Meu verzekert dat het besluit tot reorganisatie van Al- gerie eerlang door den Monitcur zal worden medegedeeld» zonder dat deze voor de belangen der kolonie zoo gewigtige maatregel door een staatsbesluit is bekrachtigd. De benoeming van een minister secretaris van staat, als tusschenpersoon tus- schen den keizer en zijnen luitenant, voor alle administratieve aangelegenheden, is behouden, maar vrij aanzienlijke wijzigin gen schijnen gemaakt te zijn in het primitieve plan, en wel ten gunste van het behoud der werking vau het ministeriele depar tement van financiën en justitie alhier. Den 1 dezer is te Neuilly nabij Parijs eene kerkelijke lijk dienst voor de hertogin van Orleans en voor de andere gestor ven leden van dat geslacht gevierd, en bijgewoond door een ongemeen groot aantal personen, waaronder vele lieden die tot de hoogste standen der maatschappij behooren. Men zag er niet alleen orleanisten, als de heereu Thiers, Guizot, Odilon Barrot, maar ook mannen van andere politieke denkwijze en zelfs verscheiden dienaren van het tegenwoordige gouverne ment. Blijkens de berigten uit Konstanlinopel van 26 mei jl. ging de porte voort maatregelen tot versterking harer krijgs- magt in Montenegro te nemen, maar bleef zij bij het eenmaal, op aanhouden vooral van Frankrijk, genomen besluit om verdere vijandelijkheden met de Montenegrijnen te vermijden en om met de andere mogendheden in onderhandeling te treden tot minnelijke vereffening van het geschil. Er heerschte echter bij de Turken groote verbittering wegens de handelwijze der Mon tenegrijnen en den bijstand dien zij bij andere mogendheden vonden. De zelfde berigten melden dat dc porte troepen gezonden heeft naar het eiland Candia, om er de christenbevolking, die tegen den turkschen gouverneur in opstand gekomen is, weder tot orde te brengen. Bfelffie. De afdeelingen der kamer van vertegenwoordigers zijn bezig met het onderzoek van het ontwerp van wet tot uitvoering van verscheidene openbare werken van militairen en anderen aard. De beraadslaging loopt vooral over de voorgestelde werken tot uitbreiding en versterking van Antwerpen. Vele leden ver langen dat dit gedeelte der voordragt tot een afzonderlijk wetsontwerp gemaakt en door het gouvernement meer uitvoe rig toegelicht worde anderen meenen dat de regering alsdan omtrent liet defensiestelsel, het gevaar van oorlog en de betrek kingen met andere staten zou moeten treden in verklaringen die, wereldkundig wordende, eene voor 's lands belangen scha delijke werking zouden hebben. Ook zijn er vele bedenkingen ingebragt tegen het voorstel des gouvernemeuts om zich voor eerst tot gedeeltelijke uitlegging der stad te bepalen en den bestaandeu vestingwal, die reeds door de Spanjaarden aange legd is, voor een gedeelte te behouden. Dat de algemeene uit legging der stad beter aan het doel zou beantwoorden, werd ook door de voorstanders der voordragt erkend, maar zij meen den dat het minder omvattende maar ook veel minder kostbare plan des gouvernements de voorkeur verdiende, omdat het da delijk zonder te groot bezwaar voor de schatkist kon worden uitgevoerd en aan de tegenwoordige behoefte zou voldoen, ter wijl het de latere uitvoering van het meer omvattende plan niet belette, maar in tegendeel daarvoor den weg baande. De kamer van koophandel van Antwerpen was eerst tegen de voordragt des gouvernements gestemdzij heeft nader ver klaard zich daarmede te zullen kunnen vereenigen, indien in de wet de toekomstige uitvoering van het plan tot algemeene uit legging der stad uitdrukkelijk toegezegd wierd, welke toezeg ging thans alleen in de toelichtende memorie voorkomt. Voor de uitvoering van het groote plan geeft de kamer vooruitzigtop eene geldelijke bijdrage van de stad zelve: naar hare opgave zouden de stedelijke kas en de handelsstand daarvoor te zameu eene som van vijftien millioen francs kunnen verstrekken. Italië. De senaat van het koningrijk Sardinië heeft in zijne zitting van 4 dezer de wet betrekkelijk de zamenzweringen en de op- rigting eener jury aangenomen, doch slechts met eene zeer geringe meerderheid. De staatkundige beweegredenen die bij de stemming in de kamer van afgevaardigden zoo belangrijken invloed hebben uitgeoefend, bragten bij de senaat eene veel geringere uitwerking te weeg, daar 2ich slechts 55 stemmen voor en 50 tegen het ontwerp hebben verklaard. De verantwoordelijke uitgever van het dagblad Italia del popoio te Genua is gearresteerd. Spanje. De koningin van Spanje heeft in het laatst der vorige maand eenen togt naar Alicante en Valencia ondernomen, en deu 26 de plegtige inwijding bijgewoond van deu spoorweg die Ali cante tot eene haven van Madrid maakt. Van onderscheidene zijden wordt gemeld dat H. M. op dezen togt door de bevolking met. geestdrift is ontvangen. 3a'tiji)in§cn. Vrijdag ter reede van Vlissingen gearriveerd voor Antwerpen bestemd: Nueto Seraphuca, gez. Jalviz, Limpias; Edith, gez. Couch, Dublin; Christine Elisabeth, gez. Loue, Kragerre; Her mann, gez. Abrahams, Riga; Ann Rosette, gez.Rouwell, Stock ton; Clitoris, gez. Maag, Mone-Video; zaturdag Ariel, gez. Cawthorn, Londen; Columbus, gez. Breckwildt, Rio Grande Johannes, gez. Stromstadt, Dantzig; Christian en Charlolta, gez. Bevison, Sunderland; Niord. gez. Ohlsen,Noorwegen Èridanus, gez. Loop, LubeckMaria, gez. F. Bohn, Londen Alex, gez. Proost, Spanje; Eleonori, gez. Nielsen, Genoives San Jose, gez. Arritola, BilbaoAnne Mariegez. Booger, Dram men; Ilorlense, gez. Denys, Liverpool; Laura, gez. Bullow, Windau. Den 6 dezer naar zee gezeildStad Sluis, gez. Struijk, Rio Janeiro. tjanöi'lsbmgtm. 93eehra|[tprijzeii. Rotterdam 7 junij. De meekrap werd redelijk geveild, en tot iets hoogeren prijs veel verkocht. (itraaninarkteo. Amsterdam 7 junij. Tarwe prijshoudend. Gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 47 Lijnolie op zes weken 36$. Koolzaad 83 p. vl. Rotterdam 7 junij. Tarwe, rogge en koolzaad 20 cents, witte boonen 50 cents en bruine boonen f 1 lager, anders alles de zelfde prijzen. Prijzen van effecten. Amsterdam 7 junij. Nederland. Werkelijke schuld2J- pet. dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 41 u Obl. Maatschappij van weldadigheid 4 n Rusland. Oblig. 1798/1816 5 dito Hope co4 dito dito 1855, 6de serie 5 n Certificaten6 Spoorweg Spanje. Obligatienli Bimieulandsch3 tr Coupons bewijzen Crediet instelling Grenada, Obligatien (schoon) Oostenrijk. Obligatien5 Amsterdamsche5 Nationale5 Oostenrijk 1847/1852 2i n Bank actiën3 Belgie. bij Rothschild21 Portugal. Obligatien3 nieuwe Venezuela. 4J Mexico. i 3 Illinois. 7 63 i m 141 105$ 87 101$ 65 i 71$ 26 i 3 n 19* 75i 861 76 3S$ 521 46 361 m 851

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3