MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 1858. 5 Junij. Tfanhonöigmgm TAN HET RIJKSBESTUUR,PROVIMLË EN GEMEENTEBESTUREN. EUinnmlcmüsdjt tijöingm. s°- 67. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente cn Vlissin- igen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Bekendmaking. De burgemeester en wethouders van Vlissingen doen te we ten, dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 19 april 1858, is vastgesteld de volgende WIJZIGING in het besluit tot heffing van een haven- en kaaigeld in de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen Gezien het besluit van den 22 april en september 1856, tot heffing van een haven- en kaaigeld van alle schepen en vaar tuigen, hoe ook genaamd, die in een der havens van de gemeente Vlissingen binnen komen, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 30 October 1856, no. 54; In aanmerking nemende, dat de ondervinding heeft doen zien dat eene wijziging daarvan noodzakelijk wordt geacht Besluit: Het tarief voor de voornoemde heffing aan te vullen door aan het slot, vóór de vermelding der vrijstellingen, te laten volgen Voor stoomschepen welke uitsluitend een der havens aan doen om steenkolen in te nemen, en ten blijke daarvan niet lan ger dan vier en twintig uren daarin vertoeven, een cent per ton. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 19 april 1858. De burgemeester, (get.) J. W. CALLENFELS. De secretaris, (get.) MABILOT. Behoort bij het koninklijk besluit van 10 meil858, no. 45. Mij bekend, De minister van binnenlandsche zaken, (get.) VAN TETS. Accordeert met het origineel, De secretaris-generaal bij het ministerie van binnenlandsche zaken, (get.) J. SCHRöDER. Voor eensluidend afschrift, zoo veel het geëxtraheerde aan gaat. De secretaris-generaal, (get.) J. SCHRöDER. Voor extract conform, De griffier der staten van Zeeland, (get.) S. VAN DER SWALME. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 28 mei 1858. De burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, J. W. CALLENFFLS. De secretaris, MABILOT. Kennisgeving;. Het gemeentebestuur van Fort Bath en Bath brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de, overeenkomstig art. 11 der wet van den 21slen december 1853 (staatsblad no. 128), vervaardigde, staat betrekkelijk de verboden kringen van het Fort Bath, ter voldoening aan het 1ste lid van art. 17 dier wet, ten raadhuize is nedergelegd, en dat de afkondiging, bedoeld in het 2de lid van het vermelde artikel, op den 1 dezer heeft plaats Fort Bath den 2 junij 1858. Burgemeester eu wethouders van Fort Bath en Bath, WINDHORST. Do secretaris, C. C. VAN DEN BRINK. Kennisgeving;. Het gemeentebestuur van Rilland en Maire brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat een uittreksel van den, overeenkomstig art. 11 der wet van den 21sten december 1853 (staatsblad no. 128), vervaardigden staat betrekkelijk de ver boden kringen van het Fort Ba»h, ter voldoening aan het lste lid van art. 17 dier wet, ten raadhuize is nedergelegd, en dat de afkondiging, bedoeld in het 2de lid van het vermelde artikel, op den 31 mei jl. heeft plaatsgehad. Rilland den 2 junij 1858. Burgemeester en wethouders van Rilland en Maire, WINDHORST. De secretaris, C. C. VAN DEN BRINK. 1»0*IIIUIIG}SCBII£ JAARMARKT. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg bren gen hierbij ter kennis, dat de Kermis of Jaarmarkt aldaar zal aanvangen opdonderdag den 24sten junij eerstkomende; terwijl verder toestemming is verleend om des vrijdags naar de gaai te schieten en des zaturdags uaar den ring te rijden. Gedaan te Domburg den 2 junij 1858. J. J. I. SPRENGER, voorz. P. VAN DER MEULE, loco secret. Middelburg A junij. Gisteren avond heeft, zoo als wij reeds voorloopig mededeel den, de feestelijke opening plaats gehad van de reeks zoruer- concerten, dit jaar in het schuttershof De edele handboog te geven, gepaard met de inwijding van den nieuw gebouwden muziektempel. Begunstigd door uitmuntend weder, werd dit feestconcert zeer talrijk bezocht. Door den deken der confrérie van St. Sebastiaan werd voor den aanvang der tweede afdeeling het woord gerigt tot den heer gemeentebouwmeester, door wien het plan van den mu ziektempel ontworpen en op de daarstelling toezigt gehouden is, voorts tot het muziekgezelschap Uit kunstliefde en het korps muziekanten der dienstdoende schutterij, namens welke ver- eenigingen die toespraak kortelijk werd beantwoord. De gasverlichting zoo van den tempel als van den tuin heeft mede aan de verwachting beantwoord en maakte een zeer aan- Wij hebben ten vorigen jare bereids met genoegen melding gemaakt van den bloei waarin zich de harmoniemuziekschooi Apollo alhier bij voortduring mag verheugen, lntusschen bleef het wenschelijk dat het gezelschap tot meer voltalligheid werd gebragt, en leverden de vrij belangrijke kosten voor aankoop van instrumenten enz. voor menigen leerling, wien het overi gens aan lust noch aanleg ontbrak, een onoverkomehjken hin derpaal op. Daaraan trachtten de directeuren, de heeren Liesoy en van Drulen eenigermate tegemoet te komen door het geven van een concert ten behoeve der zoodanigen. Zij mogten zich in eene algemeene deelneming verheugen, en dat hun werk reeds goede vruchten droeg, kan o. a. blijken uit de oprigtiug van een nieuw muziekkorps voor de schutterij, meerendeels uit leden van liet gezelschap Apollo zamengesteld. Wij vernemen dat directeuren ook dit jaar voornemens zijn, met het zelfde oogmerk een concert te geven, en het is te wen- schen dat zij zich weder niet mogen te leur gesteld zien in hunne verwachting, dan kan zulks goede vruchten dragen, zoo wel voor het harmouiegezelschap Apollo als voor het mu ziekkorps der schutterij. Aan het verslag van den toestand der gemeente Vlissingen over 1857, door het dagelijksch bestuur den gemeenteraad aan geboden, zien wij ons mede in staat gesteld het navolgende te ontleenen. De wettige bevolking bedroeg op 1 januarij 1857, 4613 man nelijke, 5233 vrouwelijke, totaal 9846; dit getal vermeerderde door geboorte van 198 mannelijke en 62 vrouwelijke, zameu 360, en door het zich hier vestigen van 278 mannelijke en 354 vrouwelijke, totaal 632, terwijl net daarentegen verminderde door overlijdeu van 152 mannelijke en 137 vrouwelijke, totaal 289, en vertrek van 303 mannelijke en 346 vrouwelijke, totaal 619, hetwelk ten slotte eene vermeerdering aangeeft van2L mannelijke en 33 vrouwelijke, te zamen 54, en het cijfer der be volking op 31 december 4634 mannelijke en 5266 vrouwelijke, totaal 9900. De feitelijke bevolking was toen 5887 mannelijke en 5569 vrouwelijke, zamen 11,456, waaronder ook zijn begre pen van de landmagt 647, zeemagt 313 en korps mariniers 112 manschappen. Het getal weezen, besteed inde koloniën der Maatschappij van weldadigheid,bedroeg 9 en dat der bedelaars 19 mannelijke en 11 vrouwelijke; 1 krankzinnige wordt voor rekening van het burgerlijk armbestuur te Delft verpleegd. Het getal kiezers bedroeg voor de tweede kamer der staten- generaal 294, voorde provinciale staten 281, en voor den ge meenteraad 444. De raad hield 16 en het collegie van dagelijksch bestuur 86 vergaderingen. Het gemeentearchief wordt geregeld bijgehouden. Over het dienstjaar 1S57 waren, volgens den stand op 3Ï maart 1858, de ontvangsten f 103,045,91 eü de uitgaven f108,479,15£. Het saldo is echter nog niet met juistheid te bepalen. De gemeentegebouwen worden in goeden staat onderhon den. In 1857 bragten verpachte gemeentegronden f 258 op. De oesterput, vroeger voor f 6 per jaar verpacht, is thans op nieuw uitgegeven voor 21 jaren tegen f 50 per jaar. 1 bunder 12 roeden 60 el weiland, vroeger tegen f78, werd thans voor f150 verpacht, en 1 bund. 37 roed. 70 el, vroeger voor f65, thans voor f133 per jaar. De sedert meer dan 30 jaren met de directie der marine ge voerde correspondentie over den beer- en mestput, gelegen aan de voorhaven der marine, is op zeer bevredigende wijze beëin digd door afstand van een terrein gemeentegrond nabij de don- haven en daarbij getroffen accoord om voor gemeenterekening een overwelfden beerput daar te stellen. Dat werk moet voor 1 julij 1858 gereed zijn. De bestrating wordt goed onderhoudendaaraan is f 677,50 besteed. Omtrent de wegen is niets meldenswaardig opge- teekend. De bruggen zijn, ter uitzondering van de Beurs'orug, welke in 1858 door eene ijzeren wordt vervangen, in voldoenden toestand. De uitdieping der engelsche haven, in 1857 volbragt, kostte f8874. De nieuwe spuisluis aan den mond der koopmanshaven beantwoordt aan de verwachting. De algemeene gezondheidstoestand was bijzonder gunstig; ook die van het vee. De kinderziekte heerschte echter van tijd tot tijd en schijnt door het garnizoen in mei herwaarts te zijn overgebragt. Onder de burgerij werden 17 personen aangetast, meestal kinderen, waarvan 2 overleden. De aanhoudende droogte maakte ook hier het aanvoeren van drinkwater van elders noodzakelijk. Voor de ligting der nationale militie zijn ingeschreven 08 lotelingen, terwijl het contingent bedroeggewoon 27 en bui tengewoon 2 man. De sterkte der schutterij was, met inbegrip van4 officieren, actief 146 en reserve 187 man, zamen 333, en die van den eer sten ban 257. Het getal-kerkelijke gemeenten bleef onveranderd. Voor zoo veel bekeüii is, zijn er geene legaten bemaakt. De roomsch-katholieke kerk is afgebroken en wordt door eepêföueuwe vervangen. Alhier zijn 4 openbare scholen, namelijk een instituut voov

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1