MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 66. Donderdag 1858. 3 Junij. Slimlionïugingcn Öirmmlctnüsclie tijïmwcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrna- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, als zoodanig benoemd bij Zijner Majeateits besluit van den 31sten Maart 1858, no. 58, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer provincie, dat hij heden die betrekking heeft aanvaard. Middelburg, den lsteu junij 1858. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. Middelburg 3 juciij. Voor de herstemming ter verkiezing van een lid van den ge meenteraad alhier, tusschen deheeren A. H. G. Fokkeren H. J. Droukers, zijn dingsdag door 222 van de 761 kiezers hunne stembiljetten ingeleverd. Daarvan waren 4 in blanco en 1 van onwaarde; blijft 217 geldige stemmen, vau welke 150 op den heer A. H. G. Fokker zijn uitgebragt, die derhalve verkozen is, en 67 op den heer H. J. Droukers. Dezer dagen is alhier door ruim een twintigtal kiezers, te Middelburg woonachtig, eene kiezersvereeniging opgerigt, welke zich teu doel stelt om door de aanbeveling van kandidaten voor de tweede kamer der staten generaal, voor de provinciale staten van Zeeland en voorden gemeenteraad te Middelburg, aan de verkiezingen voor die ligchamen eene gepaste leiding te geven. Naar het voor haar door de oprigters vastgesteld regle- neerat, neemt de vereeniging zich voor, om geene andere perso nen als candidaten aan te bevelen, dan die haar als aan den constitutionelen regeringsvorm gehecht bekend zijn en van wie men de bevordering der algemeene, gewestelijke of plaatse lijke belangen in vrijheidslievenden zin meent te kunnen ver wachten. De oprigters zijn (in alfabetische orde) de heeren H. P. Abrahams, mr. D. A. Berdenis van Berlekom, mr. W. C. Bor- sius, E. J. Brieve, A. vau den Broecke Jz.f dr. J. C. van den Broecke, mr. Ph. van den Broecke, dr. M. H. Damme, D. Drou kers, H. J. Dronkers, D. van Es, A. Jrl. G. Fokker, dr. A. A. Fokker, mr. G. A. Fokker, C. H. J. van Benthem Jutting, Joh. Luteyn, dr. L. J.de Marrée, F. Nagtglas, mr. A. F. Sifflé, mr. S. van der Swalme, J. J. van Uije en C. J. van Uije. Tot bestuurders der vereeniging zijn gekozen, de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom, mr. G. A. Fokker, Joh. Luteyn, F. Nagtglas en J. J. van Uije. Tot leden der vereeniging kunnen alle kiezers, mits ingezete nen van Middelburg, bij ballotage worden toegelaten. Het reglement zal, naar wij meenen, gedrukt en voor een ieder verkrijgbaar gesteld worden. Gisteren avond is door de alhier gevestigde afdeeling van de kunst en wetenschap bevorderende maatschappij V W het veertigjarig bestaau feestelijk herdacht. Liefhebbers van bloemen zullen waarschijnlijk met genoegen vernemen datop de buitenplaats Molenwijk, ouder de gemeente Oostkapelle, te bezigtigen is eeue Paulowna imperialis met meer dan vijftig bloemtrossen iu bloei. Uit St. Aunaland meldt men ons dat aldaar het opmerke lijke feil. plaats had, dat een jaarlingsveulen, afkomstig van den hengst van de Vennootschap van landbouwers ter verbetering van het paardenras, in het eiland Tholen in maart 1856 opge rigt, op eene openbare verkoopiug aldaar, den ongeloofelijkcn prijs van f203,30 heeft opgebragt. Zondag jl. is door Z. M. den koning in een bijzonder gehoor ontvangen de baron Baumbach, buitengewoon gezant en ge- volmagtigd minister van Z. K. H. den keurvorst van Hessen, ter aanbieding aan hoogstdenzeive van de insignia van den Gouden Leeuw van Hessen. Dien zelfden dag zijn door Z. M. den koning in een bijzonder gehoor ontvangen, de graaf von Koenigsmarek, buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning van Pruissen, en de generaal Mansouroff, buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer aller Russen, ten einde hoogstdenzelven te overhandigen brieven van dankzegging van hunne souvereinen, zoo mede van Z. K. H. den prins van Pruissen, wegens de aan die vorsten verleende orde van den Gouden Leeuw van Nassau, voor zoo veel den pruissischen gezant betreft, de kennisgeving wegens het hu welijk der prinses van Hohenzollem Sigmaringen met Z. M. den koning van Portugal. De hooge raad heeft bij arrest van gisteren het beroep der vier Maleijers tegeu de veroordeeling door het provinciaal ge- regtshof van Gelderland verworpen. H. K. H prinses Marianne der Nederlanden is zaturdag avond op HD. buitengoed te Voorburg aangekomen. Z. exc. de minister van biunenlaudsche zaken heeft zaturdag ten gehoore outvangen den raad van bestuur der delftsche aka- demie, die den nieuw opgetreden minister zijne opwachting is komen maken. De minister moet de verzekering gegeven heb ben van zijne bijzondere belangstelling in de academie en den raad van bestuur zijn voornemen hebben medegedeeld, eerst daags de akademie te komen bezoeken. De heer de Limpens, lid der tweede kamer voor Maastricht, heeft verlangd, bij de aanstaande verkiezing niet weder in aan merking te komen. De raad van bestuur der Nederlandsch-hannoversehe spoor wegmaatschappij heeft bij circulaire aan de aandeelhouders ken nis gegeven dat hij, met het oog op de bestaande moeijelijkhe- den, die hel tot stand brengen van genoemden spoorweg belem meren, besloten heeft de gestorte gelden aan de deelhebbers terug legeven, en dat de uitbetaling daarvan zal geschieden alle werkdagen van 10 tot 1 ure, ten kantore van den heer L. R. Bischoffsheim. Jl. zondag had te 'sHage eeue algemeene vergadering plaats van de vrijmetselaarsloge het Groot Oosten, welke vergadering doorZ. Iv. H. prins Frederik der Nederlaudeu, als grootmees ter-nationaal, en vele andere afgevaardigden, werd bijgewoond. Des middags vereenigde men zich aan een vriendschappelijken maaltijd, waaraan bijna honderd personen hebben deelgenomen en waarop ookZ. IC. H. prins Frederik tegenwoordig was. Ge durende het diner werd er door een vvelbezet orchest muziek uitgevoerd. Aan de fabriekwerf vau de heeren Paul van Vlissiugen en Dudok van Heel, te Amsterdam, werd zaturdag middag met goed gevolg te water gelaten een aldaar voor rekening van Z. IC. H. den onderkoning van Egypte nieuw gebouwd ijzeren stoomschip. Iedereen die maar eenigzinsop de hoogte is van al wat vuur wapens aangaat, weet dat vroeger,zoo wel voor geweren als pis tolen, voor den oorlog als voor de grootejagt op grof wild, zijne lengte, en zoo doende aan de atmosfeer een vrijen door- togt te verschaffen. De praktijk zal moeten leeren, in hoe verre deze nieuwe soort van projectielen aanwendbaar zij; de proe ven, welke tot nog toe door den uitvinder, den luitenant der jagers, Melvill van Carnbée, genomen zijn, schijnen gunstige resultaten te voorspellen. Indien de later te nemen proeven daaraan blijven beantwoorden, zal de Melvill-kogel eene geheele revolutie in de vuurwapenpraktyk kunnen te weeg brengen. Benoemingen en besluiten. Bij koninklijk besluit van 29 dezer is: 1. de afdeeling 's rijks schatkist bij het departement van financier, opgeheven en ver- eenigd met de afdeeling generale thesaurie; 2. aan den staats raad in buitengewone dienst den heer L. W. van Mesritz, met. den 1 october aaustaande, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van inspecteur-generaal van 's rijks schatkist, belast met de afdeeling 's rijks schatkist, bij het de partement van financien, en zulks onder dankbetuiging voor de belangrijke en veeljarige diensten door hem aan den lande be wezen en behoudens zijne aanspraak op pensioen 3. benoemd tot referendaris bij het departement van financien, de heer mr. J. A. Fruin, regter-plaatsvervanger, lid van den gemeenteraad en practiserend advocaat te Rotterdam. Aecroloffie. Een der oude krijgsmakkers van Napoleon I, generaal Miot, 79 jaren oud, is dezer dagen te Versailles overleden. Miot had de egyptische expeditie onder generaal Bonaparte medege maakt, was bijzonder gezien bij Murat., die hem tot zijn stal- j meester benoemde, en werd in den slag vanAusterlitz gekwetst, j nadat hem twee paarden onder het lijf waren weggeschoten, lierlt- en schuolnietnvü. De gewestelijke vereeniging Zeeland van het Nederlandsch onderwijzers genootschap heeft op den 28 der afgeloopene maand hare jaarlijksche aigemeene vergadering te Goes gehou den, onder het voorzitterschap van den schoolopziener in het vierde schooldistrict., den heer mr. J. H. de Laat de Kanter. Voor de algemeene vergadering van het genootschap, in dit jaar te ICampeu te houden, en waarvan de punten van beschrij ving werden overwogen, is afgevaardigd de heer J. Reijers JCz., te Yzendijke. Gemeenteraad van Sierihzee. Zitting van 29 mei, ten 12^ ure. De notulen van den 3 mei worden goedgekeurd, na eene wij ziging daarin gebragt, ten gevolge van eene kennisgeving van den voorzitter, dat in die zitting was opgegeven dat het kohier van den hoofdelijkcn omslag bedroeg f 934 7,50, doch zulks had behooren te zijn f 9350. De voorzitter berigt dat de heeren Landsknecht en van der Vliet hebben kenuis gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen, en de heeren de Crane en van der Lek de Cleveq buiten de gemeeute zijn. Worden medegedeeld dc goedkeuring door gedeputeerde sta ten op de rekening der dienstdoende schutterij en die op het besluit in de vorige vergadering genomen, tot beschikking op onvoorziene uitgaven 1857, voor gratificatie aan ambtenaren der plaatselijke belastingen; beiden aangenomen voor kennis geving, zijnde van de eerste een exemplaar aan den schutters raad geretourneerd ter decharge. Conform hc-t advies der plaatselijke schoolcommissie, wordt de jaarwedde van den hulponderwijzer aan de armschool J, Kanaar, met f 50 verhoogd, en alzoo gebragt tot het minimum bij de wet op het lager onderwijs bepaald. In handen van de heeren Fokker, van der Grijp en van der ronde kogels werden gebruikt, die, nadat zij sinds onheugelijke Vliet, worden ten fine van onderzoek gesteld de rekeningen het roomsch katholiek, het hervormd diaconie armbestuur, do jaren als de ecnige goede waren aangemerkt, sedert eenigeu lijd vervangen zijn door de zoogenaamde spits- of punt kogels, lang werpige projectielen, die naar voren puntig ioeloopen. Al die wij bvc.i- en naaischool en de bcgvaafplaats, met uitnoodiging om omtrent de laatste in eerstvolgende raadsvergadering te rappor teren, daar deze nog medebrengt eene financiële regeling met zigingen moesten dienen, om den tegenstand der lucht zoo veel j 'iet bestuur der hervormde kerk, welke in de rekening der ge- mogelijk te overwinnen. Thans wordt in den Militairen specta- j mecntc komt en dus^oor 1 julij moet afloopen. V"nr notificatje wordt aangenomen ccne mist. at hij zijne betrekking van hulponderwijzer a^,.ile.Jus-:- eitpol heeft aanvaard. I leidende beginsel daarbij is.de lucht zeer weinig gelegenheid tot Aac[ A.M. Koster wed. la Brand, wordt remiasje rerleratM I tegenstand te geven, namelijk door den kogel te doorboren in ad f2,03 van hoofdelijkcn omslag over 1857. tor gewag gemaakt van een nieuw projectiel, :t welk dat doel j °°r "ouficatje woidt aangenomen ccne missive f ty lak> dat hij zijne betrekking veel zekerder schijnt t.e zulten bereiken dan alle andere. Het i sehenseh'oul heeft aanvaard.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1