MIDDELBURGSCHE COURANT. l\0, 64. Zaturdag 1858. 29 Mei. üimimlcmïisc !;c tijö in (jen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dc abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken tegel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Küiildelburg 3§ mei. "Wij herinneren den stemgeregtigden voor de verkiezing van leden van den raad dezer gemeente, dat de inlevering der stem briefjes voor de herstemming lusschen de heeren A. H. G. Fokker eu H. J. Dronkers moet plaats hebben ten raadhuize op aanstaanden maandag 31 dezer. Paulus Bimmel, arbeider te Ritthem, beklaagd van op den 19 februarij 1858, aan zijne halve zuster Sara Bimmel, moed willig slagen en stoolen te hebben toegebragt te Ritthem, na haar op den grond te hebben geworpen, zonder dat blijkt of deze mishandeling ziekte en dood ten gevolge heeft gehad, is bij vonnis der tweede kamer van de arrondi^sements regtbank, van gisteren, aan dat feit schuldig verklaard en, overeenkomst ig art. 311 1ste lid en 52 van het wetboek van strafregt, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden en in eene geldboete van acht gulden en in de kosten. Reeds vroeger maakten wij van deze zaak melding. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden van 25 dezer, is de procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zee land, niet ontvankelijk verklaard in zijnen eiseh tot cassatie van een arrest van dat hof van den 15 maart j 1waarbij P. Adri- aanse, J. de Rijke en D. Adriaanse, ook in hooger beroep zijn ontslagen van alle regtsvervolgiug, wegens de tegen hen inge- bragte beschuldiging van het zich arglistig toeeigeneu van een aantai geldstukken, door hen gevonden diep onder den grond bij het delven eener sloot nabij deze gemeente. De Nederlandsche staats-courant van jl. woensdag behelst een koninklijk besluit van den 15 dezer, houdende bepaling dat te Zierikzee, met 1 november dezes jaars, eene kamer van koop handel en fabrieken zal worden opgerigt, bestaande uit vijf leden. De hoofdsom waarvoor de kiezers minstens iu het palent- regt zullen moeten zijn aangeslagen, is voor deze kamer bepaald op f10. De eerste verkiezing zal worden gehouden inde maand september en de eerste gewone aftreding van leden met het einde van 1859. In de afgeloopene weck hebben al de leden van den gemeen teraad te Sas van Gent, volgens een berigt in het Nieuws- en advertentieblad van Zeeuwsch-Vlaanderen, gezamenlijk hun ontslag als zoodanig ingezonden, als een gevolg van voortdu rende slechte verstandhouding met den burgemeester. De ansjovisvangst op dc Ooster Schelde, nabij Bergeu-op- Zoom, overtreft verre dien van vorige jaren en mag hoogst ge zegend. genoemd worden. Men berekent dat sedert den 25steu april tot 25 mei jl. door de visschers van daar en het naburige Tholen pl. m. 1500 tonnen gevangen zijn. Volgens een berigt in de belgische dagbladen, is met 1 junij aanstaande eene wijziging gebragt iu het tarief van den tele graaf, voorzoo veel de correspondentie met Nederland betreft. Onder anderen van Antwerpen, Brussel enz., tot Rotterdam en Middelburg, wordt de prijs voor 15 woorden, behalve het adres, 3 francs, en voor elke 5 woorden een franc meer. Van die zelfde belgische kantoren naar Amsterdam, Arnhem en de noordelijke provinciën, fr. 4.50, en voor elke 5 woorden meer fr. 1.50. op het zegel, voor zoo veel betreft de wisselbrieven en ander handelspapier. De regering, erkennende de noodzakelijkheid om de bezwaren op te heffen, die verschillende bepalingen van de tegenwoordige wet opleveren, is voornemens, zoo mogelijk, daarin belangrijke wijzigingen te brengen. Waarschijnlijk zal de minister, gelijk hij laatst in de tweede kamer te kennen gaf, eene geheel nieuw e wet op het regt van zegel aanbieden. Er is, zegt de minister in die circulaire, geene meer in het oog vallende ontduiking, en die de werking der wet meer ongelijk maakt dan die, welke ten aanzien van handelspapier plaats heeft. Daarom deelt de minister de bepalingen mede, die hij op het oog heeft, ten einde daarin te voorzien, en om tevens aan de schatkist, bij minderen last voor de belastingschuldigen, de inkomsten te verzekeren, welke zij uit dat middel behoort te genieten. De minister heeft het doelmatig geoordeeld de handelsorganen over de ontworpen bepaliugen te raadplegen. Jl. dingsdag is door den koning in een bijzonder gehoor ontvangen de baron d'Aridrc, buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van Z. M. den keizer der Franschen, ten einde Z. M. te overhandigen een brief van dankzegging van zijnen souverein, wegens de aan hoogsldenzclve verleende orde van den Gouden leeuw van Nassau. Op den 22 dezer is door Z. M. op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen de baron de Senarclens de Grancy, tot dus verre minister-resident van Z. K.H. groot hertog van Hessen, ten einde uen koning te overhandigen zijue geloofsbrieveu als buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. K. H. bij het nederlandsche hof. De Provinciale overijsuelsche couYafft meldt hel volgende uit Meppel, 24 dezer: h Het schijnt dat de noorder spoorweglijnzal getrokken wor den van hier over Zwartsluis en Hasselt naar Zwolle enz al thans tusschen hier eu Zwartsluis hebben dezer dagen deswege opnemingen plaats gehad onder toezigt van den ingenieur van Diezen, die van rijkswege daarmede is belast. n Overigens hebben er thans ten behoeve der onderwerpe- lijke zaak ook dergelijke opnemingen in de provincie Drenthe plaats, waaruit meu zou afleiden, dat de lijn van hier over Reilen, naar Assen, en van daar naar Groningen, Leeuwarden en Har- lingen zou worden getrokken." In de algemeene vergadering van aandeelhouders in den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam is o. a. 1. goedge keurd de overeenkomst met den heer Bredius aangegaan en het bestuur gemagtigd tot voortzetting der pogingen bij het neder landsche gouvernement, tot bekoming van de concessie voor den ijzeren weg van den Moerdijk en Breda tot Rotterdam2, het bestuur gemagtigd lot vernieliging der overeenkomst met de spoorwegmaatschappij van Turnhout,indiener geene voor- deeliger voorwaarden van deze maatschappij te verkrijgen zijn. Vervolgens zijn benoemd: tot commissaris de heer J. Matthieu lot lid van het bestuur de heer E. L. Dresden; tot administra teur de heer D. Blankenheijm, lid van de eerste kamer der staten-generaal, wethouder van Rotterdam; tot commissa ris de heer C. B.'tliooft van Benthuizen, lid vau de eerste j kamer der staten-generaal, wonende te Dordrecht. Bij de op jl. wobnsdag in liet hoofdkiesdistrict Leeuwarden plaats gehad hebbende herstemming, ter benoeming van een lid voor de tweede khmer der staten generaal, is gekozen de heer dr. W. H. ldzerda, met 742 van de 1224 uitgebragte stemmen. De minister van finfCucien heeft, door tussclienkoinst van de commissarissen, des koniugs, het gevoelen vau de kamers van koophandel ingewonnen over een ontwerp tot wijziging der wet Men schrijft uit Uirum, dd.22mei: Woensdag morgen zijn j de werkzaamheden aan het kanaal van Ulrum naar de Zout kamp j hervat. Vier der poldergasteu, die, welligl door slerken drank vervoerd, zich op de Zoutkamp aan ongeregeldheden hadden overgegeven, zijn door eene patrouille dragonders gearresteerd en al spoedig onder behoorlijk geleide aan de regterlijke magt opgezonden. Het detachement dragonders, zoo goed bereden en gedisciplineerd, scheen dus wel voldoeude om de rust en orde te herstellen, doch zij zijn door infanterie vervangen, denkelijk omdat deze laatste beter geschikt is, overal, waarde werkzaam heden plaats hebben, door te dringen en toezigt te houden, het geen met paarden moeijelijker is. Ook vinden de bergiug en behoorlijke verzorging der paarden meer moeijelijkheden dan die der manschappen. Behalve de bedoelde vier poldergasteu, dienaar Appingadam zijn gebragt, zijn zaturdag avond door het terugkeerende de tachement nog twee poldergasten naar Groningen vervoerd, die gisteren morgen almede naar Appingadam zijn getranspor teerd. Ook zijn zes dragonders en een korporaal te Zout kamp gebleven om er met de infanterie te surveilleren. De geologiesche en inineralogiesche voorwerpen, behoord hebbende tot de nalatenschap van wijlen den hoogleeraar S. J. Brugmans, zijn aangekocht ten behoeve van'srijks museum van natuurlijke historie te Leyden. Dc letterkundige afdeeling der Koninklijke academie van wetenschappen heeft bekend gemaakt, dat de commissie, door haar benoemd lot eene nieuwe uitgave van het Charterboek van Mieris en van de voortzetting daarvan tot op het jaar 14S2, reeds onderscheidene zittingen heeft gehouden en nu onlangs den heer mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, ambtenaar bij het rijks archief, uitgenoodigd heeft, aan hare werkzaamheden deel te nemen en zich met het secretariaat én de directie vau het bureau te belasten. Verder is besloten, dat de bewerking der charters uit het hollandsche huis aan den heer mr. L Ph. C. van den Bergh, die van de charters uit het henegouwsche eu beijersche huis aan den heer dr. R.C, Bakhuizen van den Brink, van die uitliet bourgonaische huis, sedert 1428, en alzoo ook van het vervolg van van Mieris aan den heer mr. P. A. S. van Limburg Brouwer zal worden opgedragen. Op den 22 mei heeft de Hollandsche maatschappij van weten schappen te Haarlem hare honderd en zesde jaarlijlcsehe ver gadering gehouden, onder het voorzitterschap van jhr. L. J. Quarles van Ufford. In deze vergadering zijn toegewezen twee gouden medailles, als eene aan den heer P. J. Hollmau, doctor in de genees,-heel-en verloskunde te Edam, wegens zijne verhandeling over de cichoniue-zouten, en eene aan deu heer F. L. Phipson, doctor in de wetenschappen te Parijs, we gens zijne verhandeling over de catalytisehe kracht. De heer Théophile Gautiev, feuilletonist, en de heerTurgan. directeur van den Monileur, het officieeie dagblad van het fran- sclie keizerrijk, zijn zondag nafniddag in de residentie aangeko men. Maandagmorgen hebben zij de internationale tentoon stelling bezocht, en, na bij den administrateur clier tentoonstel ling een déjeuner te hebben gebruikt, zijn zij des namiddags naar Parijs terug gekeerd. SSenoentiïi^en en hesluiten. Benoemd, bij besluit van 20 dezer, tot burgemeester van 's Gravenhage. met ingang van den 1 junij aanst., jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, wethouder dier gemeeute. Benoemd, bij besluit van 15 dezer, tot ridders der 4de klasse van de Militaire Willemsorde, de lste luitenant A. Knoote eu de sergeant A. F. Drino, beiden van het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie, tot. belooning van hun gehouden gedrag bij de op den 4 junij 1857 iu het Palembangsche plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen. Goedgevonden, bij besluit van 24 dezer, aan den gepensio neerden luitenant-kolonel J. H. Salomon, met afwijking van het daaromtrent bepaalde bij besluit van 1 januari] 1841, eu dus bij gunstige uitzondering, den rang te verleencn van kolonel. Pensioen verleend, bij besluit van 20 dezer, aan den voorma- ligen lsten luitenant P. Merfens, ten gevolge van zijn eervol ontslag als kolonel-kommaudant van het luxem'ourgsch bonds- contingent, ad f528, met ingang van den 2 dezer; hebbende het Z. M. al verder behaagd aan genoemden voormaligen lsten luitenant toestemming te verleenen, om het door de regering van het groothertogdom Luxemburg aan hem in zijne opge- melde belrekkiug toegestaan jaarlijksch pensioen gelijktijdig te genieten met het hij het hier voren genoemd besluit toegelegd nederlandsch pensioen.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1